Ondřej Havelka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek je o režisérovi, herci a zpěvákovi. O cestovateli pojednává článek Ondřej Havelka (cestovatel).
Ondřej Havelka

Ondřej Havelka
Základní informace
Narození 10. října 1954 (63 let)
Praha
Česko Československo
Žánry jazz, swing
Povolání zpěvák, tanečník, herec, režisér
Hlasový obor tenor
Vydavatel EMI
Příbuzná témata Melody Makers
Děti Vojtěch Havelka
Rozálie Havelková
Rodiče Svatopluk Havelka
Libuše Havelková
Web Stránky Melody Makers
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ondřej Havelka (* 10. října 1954 Praha) je český režisér, herec, zpěvák a tanečník. Jako všestranný umělec je uměleckým ředitelem a zároveň frontmanem orchestru Ondřej Havelka a jeho Melody Makers, zaměřeného na autentickou interpretaci historického jazzu a swingu meziválečného období 20. století. Při produkcích se svým orchestrem si pohrává s rolí klasického swingového entertainera se všemi typickými atributy této profese: zpěv, mluvené slovo, tanec, step. Je synem české herečky Libuše Havelkovéhudebního skladatele Svatopluka Havelky.

Po absolvování herectví na Divadelní fakultě Akademie múzických umění (DAMU) v Praze studoval operní režii na Janáčkově akademii múzických umění (JAMU) v Brně. V letech 1976 až 1995 vystupoval jako frontman Originálního Pražského Synkopického Orchestru. Po odchodu z něho si založil vlastní jazz-band (Ondřej Havelka a jeho Melody Makers), se kterým působí dodnes.

Filmografie a operní režie[editovat | editovat zdroj]

V roce 1999 Havelka režíroval film Zdravý nemocný Vlastimilený Brodský, pro který také napsal scénář a ve kterém si zahrál sám sebe.

V posledních letech působí Havelka úspěšně jako režisér operních představení a filmů. V roce 2014 dosáhl mezinárodního uznání se svou režijní prací na zfilmování opery Orfeo ed Euridice od Christopha Willibalda GluckaZámeckém divadleČeském Krumlově a v interiérech tamějšího zámku.[zdroj?] Jako umělecký poradce působil při natáčení tohoto filmu americký kontratenorista Bejun Mehta, který také ztvárnil hlavní roli Orfea. Televizní film byl uveden mj. 19. července 2014 na německo-rakousko-švýcarské stanici 3sat.

Herec[editovat | editovat zdroj]

Jako herec účinkoval v těchto filmech:

Filmová hudba[editovat | editovat zdroj]

Operní režie[editovat | editovat zdroj]

Režie baletní inscenace[editovat | editovat zdroj]

  • Zlatovláska (2006, Stavovské divadlo, ND Praha)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]