Adam Plachetka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Adam Plachetka
Základní informace
Narození 4. května 1985 (30 let)
Praha, ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Žánry opera
Povolání zpěvák
Hlasový obor basbaryton / baryton
Aktivní roky 2005 – současnost
Website www.adamplachetka.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Adam Plachetka (* 4. května 1985, Praha) je český operní pěvec-basbarytonista se záběrem i do barytonového oboru.

Příbuzenstvo
manželka Kateřina Kněžíková

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

V mládí se věnoval sportu, zejména hokeji. K hudbě ho podle vlastního vyjádření přivedl kamarád ze sboru.[1] Absolvoval Pražskou konzervatoř u profesora Luďka Löbla.[2] a pražskou HAMU.[zdroj?]

V roce 2004 debutoval v Národním divadle v Praze jako Mícha v Prodané nevěstě, v roce 2005 pak vystoupil tamtéž jako Baryton v Johnsonově Čtyřtónové opeře. Od té doby zde ztvárnil mimo jiné Dona Giovanniho, Figara (Le nozze di Figaro), Guglielma (Cosí fan` tutte), Narda (La finta giardiniera), Publia (La clemenza di Tito) a Arganteho (Rinaldo).

V letech 2005 a 2006 ztvárnil na Hudebním festivalu Znojmo role Polyféma (G. F. Haendel: Acis a Galatea) a Dona Giovanniho (první klasicistní poučené uvedení opery W. A. Mozarta v ČR).

Ve Státní opeře Praha byl k vidění jako Papageno (Kouzelná flétna) a Don Basilio (Lazebník sevillský). V roce 2007 se poprvé objevil na Salzburger Feststpiele jako Pompeo v Benvenutu Cellinim pod taktovkou Valeryho Gergieva. Od té doby tu zpíval Hajného (Rusalka), Antonia (Figarova svatba) a Masetta (Don Giovanni). Roku 2007 ztvárnil Arganteho v Pizziho inscenaci Rinalda v Soulu. O rok později se sem vrátil jako Ping (Turandot). V roce 2009 debutoval v mnichovské Bavorské státní opeře jako Sylvano (La Calisto).

V roce 2008 nahrál jednu ze čtyř oficiálních verzí české hymny.[3] Zajímavostí je, že ženskou verzi nazpívala jeho manželka Kateřina Kněžíková.

V září 2010 se stal členem souboru Vídeňské státní opery,[1] kde debutoval jako Schaunard (Bohéma) pod taktovkou Franze Welser-Mösta v režii Franca Zeffirelliho. Mimořádným úspěchem v průběhu Plachetkova angažmá ve Vídeňské Státní opeře a důležitým mezníkem v jeho umělecké kariéře se stalo jeho obsazení do role Dona Giovanniho. Podle vlastního vyjádření měl v té době za sebou na vídeňské scéně už asi padesát představení.[1]

V Covent Garden debutoval 21. února 2012 rolí Masetta.

Soukromý život[editovat | editovat zdroj]

Je ženat se sopranistkou Kateřinou Kněžíkovou.[4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c ŠTÍPKOVÁ, Mirka. Adam Plachetka, zářící pěvecká hvězda na vzestupu. Opera Plus [online]. 2013-08-09 [cit. 2014-04-25]. Dostupné online.  
  2. Biografie [online]. Adam Plachetka.com, [cit. 2014-04-25]. Dostupné online.  
  3. http://denceskestatnosti.vlada.cz/nova-nahravka-ceske-hymny.html
  4. ZÁRODŇANSKÝ, Rastislav. Tuk rozhodně nerezonuje, říká operní pěvec Adam Plachetka. iDNES.cz [online]. 2014-02-21 [cit. 2014-04-25]. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]