Druhy hlasů
Vzhled
Druhy hlasů se u mužů pohybují od nejhlubšího basu k nejvyššímu tenoru, u žen pak od nejhlubšího altu k nejvyššímu sopránu.
Hlasové typy podle klasického schématu
[editovat | editovat zdroj]Ženské (dětské)
[editovat | editovat zdroj]- Soprán je nejvyšší ženský a dětský hlas, Rozeznáváme soprán (mlado)dramatický, koloraturní apod. Rozsah c-f³
- Mezzosoprán (vyslovováno mecosoprán) je ženský nebo chlapecký hlas, hlubší soprán, s plnějším tónem v poloze mezi sopránem a altem, spíše však altového zabarvení
Rozsah e-f²
- Alt je buď hluboký hlas ženský nebo chlapecký, jehož rozsah je asi e až f ² a někdy i větší.
- Kontraalt – hluboký alt
Mužské
[editovat | editovat zdroj]- Tenor je vysoký mužský hlas s rozsahem asi c až a¹ (někdy až c²). Rozlišují se druhy tenor buffo, hrdinný tenor a lyrický tenor.
- Baryton je mužský hlas střední polohy mezi tenorem a basem, rozsah asi G až g¹
- Basbaryton je speciální mezistupeň mezi basem a barytonem, rozsah asi F až g¹, obvykle se jedná o světleji zabarvený bas.
- Bas je hluboký mužský hlas s rozsahem přibližně E až e¹ nebo f¹, hluboký bas (profondo) mívá až kontra B. Podle barvy rozeznáváme bas „seriózní“ a bas „buffo“.
Ostatní
[editovat | editovat zdroj]Zvláštní kategorii tvoří kontratenor, mužský falzetový hlas, schopný zpívat ve vysokých (altových i sopránových) polohách. Pro svou barvu bývá zaměňován s kontraaltem, případně s pěveckými hlasy kastrátů.
Externí odkazy
[editovat | editovat zdroj]- Obrázky, zvuky či videa k tématu druh hlasu na Wikimedia Commons