Tenor buffo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Tenor buffo (nebo také spieltenor - pro mluvené role) je lehký tenorový hlas, který se používá pro veselé, méně dramatické role v opeře a v operetě. Je hbitý jako lyrický tenor, ale méně těžký a zářivý než hrdinný tenor nebo tenor charakterových rolí.

Je to tenor pěvců s dobrými hereckými schopnostmi a schopností vytvářet pro své postavy odlišné hlasy. Tento hlas se specializuje na menší komické role. Od hrajícího tenora se také vyžaduje, aby uměl mluvit dialogy. Jeho ženským protějškem je subreta.

Tessitura těchto partů sahá od nižších než běžných tenorových rolí až po velmi vysoké a široké. Často je hrají mladší tenoři, kteří ještě nedosáhli svého plného hlasového potenciálu, nebo starší tenoři, kteří jsou za svými nejlepšími pěveckými roky. Jen zřídka se zpěvák specializuje na tyto role po celou kariéru.[1]

Hlasový rejstřík tenorového buffa je málokdy mimořádně vysoký.

Ve francouzské opéra comique jsou vedlejší role vyžadující tenký hlas, ale dobré herecké výkony někdy popisovány jako „testovací“, podle zpěváka Antoina Trial (1737–1795) (trial = zkouška, vyzkoušení, test(ování), Příkladem jsou opery Ravela nebo Hoffmannovy povídky (Les Contes d'Hoffmann) Jacquesa Offenbacha.

Protože většina rolí je bohatá na text, jsou komponovány jako text srozumitelný v ne příliš vysoké poloze. Některé partie vyžadují, aby zpěvák používal nejen svůj hrudní hlas, ale také falzet. Ve francouzské operní tradici je falzet buffo obzvláště žádaný.

Tenor buffo je také označení pro druh hlasu v opeře (též operetě), ve kterém jsou komponovány příslušné operní role.

Příklady (výběr)[editovat | editovat zdroj]

Opery:[editovat | editovat zdroj]

Operety:[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. První interpret Župana, komik Alexander Girardi, byl  tenor: Strauss komponoval part v houslovém klíči. V divadelní praxi se však prosadilo obsazení bas buffem. Role se proto musí transponovat dolů o malou nebo velkou tercii.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Tenorbuffo na německé Wikipedii a Tenor na anglické Wikipedii.

  1. Boldrey, Richard (1994). Guide to Operatic Roles and Arias. Caldwell Publishing. ISBN 9781877761645.
  2. OPERAPLUS, Redakce. Před 110 lety se narodil Oldřich Kovář, nedostižný buffo-tenor "zlaté kapličky" | OperaPlus. operaplus.cz [online]. [cit. 2022-11-25]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]