Adolf Krössing

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Adolf Krössing
Adolf Krössing (Jan Vilímek, 1888)
Adolf Krössing (Jan Vilímek, 1888)
Základní informace
Narození 5. leden 1848
Praha
Úmrtí 28. leden 1933
Praha
Žánry opera,
Povolání zpěvák a režisér
Hlasový obor tenor
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Adolf Krössing (5. ledna 1848 Praha28. ledna 1933 Praha) byl český operní pěvec - tenorista. Byl významným představitelem postav v operách Bedřicha Smetany. V Národním divadle působil i jako režisér opery.[1]

Pěvecká kariéra[editovat | editovat zdroj]

Adolf Krössing hrál nejdříve ochotnické divadlo a dva roky studoval zpěv u Karla Vogla. V roce 1870 získal angažmá v Prozatímním divadle a 25. září téhož roku si zahrál při premiéře definitivní verze Smetanovy opery Prodaná nevěsta svoji nejproslulejší postavu Vaška. Ihned zaujal samotného Smetanu. Přestože měl jen slabý hlas, byl mistrem jevištní improvizace a zanechával u diváků silný dojem.

Od otevření Národního divadla v Praze působil na naší první scéně, kde se objevil více než 4000 x. Jenom roli Vaška z Prodané nevěsty zahrál a zazpíval v letech 18711923 více než šestsetkrát. Jako pěvec evropského formátu zpíval roku 1888 v české premiéře opery Evžen Oněgin pod taktovkou autora P. I. Čajkovského. Krössing se uplatnil i v operetě a baletu, v letech 18961914 byl i režisérem opery (realizoval např. první provedení opery Z. Fibicha Šárka a první inscenace Kovařovicových Psohlavců a Foerstrovy Evy). Jako režisér nově nastudoval nebo přestudoval okolo 50 oper a operet.[2]

Mezi jeho výrazné smetanovské postavy patřil Skřivánek (Tajemství), Michálek (Čertova stěna) - obě role Smetana psal přímo pro něho, dále Varneman (Braniboři v Čechách) a Budivoj (Dalibor). Mezi další známé role patřil Benda (Antonín Dvořák, Jakobín), hajný (Antonín Dvořák, Rusalka) a Ecl (Karel Kovařovic, Psohlavci).

Několik let byl rovněž učitelem mimiky na Pivodově pěvecké škole.

Film[editovat | editovat zdroj]

Krössing v pokročilém věku hrál i v pěti českých němých filmech. Postavu Vaška z Prodané nevěsty uvedl v první němé filmové verzi této opery, jejíž zkrácený děj byl nafilmován na přírodním jevišti v pražské Šárce 16. května 1913; tento film se nedochoval, ostatní snímky alespoň v částech ano.

Gramodesky[editovat | editovat zdroj]

Adolf Krössing natočil přibližně mezi lety 19061907 na gramodesky árie z oper Hugenoti, Evžen Oněgin a Prodaná nevěsta. Později ve svých 82 letech (roku 1930) dokázal nahrát na gramofonovou verzi árii Vaška z Prodané nevěsty (Má ma-ma-matička). V té době byl Krössing již vážně nemocen, zvláště trpěl silnou cukrovkou, která byla také příčinou jeho úmrtí. Krössing byl pohřben na Vyšehradském hřbitově v Praze.

Filmografie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Kolektiv autorů: Národní divadlo a jeho předchůdci, Academia, Praha, 1988, str. 250–1
  2. Kolektiv autorů: Národní divadlo a jeho předchůdci, Academia, Praha, 1988, str. 250

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]