Adolf Krössing

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Adolf Krössing
Adolf Krössing (Jan Vilímek, 1888)
Základní informace
Narození 5. ledna 1848
Praha
Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí 28. ledna 1933 (ve věku 85 let)
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Žánry opera,
Povolání zpěvák a režisér
Hlasový obor tenor
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Adolf Krössing (5. ledna 1848 Praha28. ledna 1933 Praha) byl český operní pěvec - tenorista. Byl významným představitelem postav v operách Bedřicha Smetany. V Národním divadle působil i jako režisér opery.[1]

Pěvecká kariéra[editovat | editovat zdroj]

Adolf Krössing hrál nejdříve ochotnické divadlo a dva roky studoval zpěv u Karla Vogla. V roce 1870 získal angažmá v Prozatímním divadle a 25. září téhož roku si zahrál při premiéře definitivní verze Smetanovy opery Prodaná nevěsta svoji nejproslulejší postavu Vaška. Ihned zaujal samotného Smetanu. Přestože měl jen slabý hlas, byl mistrem jevištní improvizace a zanechával u diváků silný dojem.

Od otevření Národního divadla v Praze působil na naší první scéně, kde se objevil více než 4000 x. Jenom roli Vaška z Prodané nevěsty zahrál a zazpíval v letech 18711923 více než šestsetkrát. Jako pěvec evropského formátu zpíval roku 1888 v české premiéře opery Evžen Oněgin pod taktovkou autora P. I. Čajkovského. Krössing se uplatnil i v operetě a baletu, v letech 18961914 byl i režisérem opery (realizoval např. první provedení opery Z. Fibicha Šárka a první inscenace Kovařovicových Psohlavců a Foerstrovy Evy). Jako režisér nově nastudoval nebo přestudoval okolo 50 oper a operet.[2]

Mezi jeho výrazné smetanovské postavy patřil Skřivánek (Tajemství), Michálek (Čertova stěna) - obě role Smetana psal přímo pro něho, dále Varneman (Braniboři v Čechách) a Budivoj (Dalibor). Mezi další známé role patřil Benda (Antonín Dvořák, Jakobín), hajný (Antonín Dvořák, Rusalka) a Ecl (Karel Kovařovic, Psohlavci).

Několik let byl rovněž učitelem mimiky na Pivodově pěvecké škole.

Film[editovat | editovat zdroj]

Krössing v pokročilém věku hrál i v pěti českých němých filmech. Postavu Vaška z Prodané nevěsty uvedl v první němé filmové verzi této opery, jejíž zkrácený děj byl nafilmován na přírodním jevišti v pražské Šárce 16. května 1913; tento film se nedochoval, ostatní snímky alespoň v částech ano.

Gramodesky[editovat | editovat zdroj]

Adolf Krössing natočil přibližně mezi lety 19061907 na gramodesky árie z oper Hugenoti, Evžen Oněgin a Prodaná nevěsta. Později ve svých 82 letech (roku 1930) dokázal nahrát na gramofonovou verzi árii Vaška z Prodané nevěsty (Má ma-ma-matička). V té době byl Krössing již vážně nemocen, zvláště trpěl silnou cukrovkou, která byla také příčinou jeho úmrtí. Krössing byl pohřben na Vyšehradském hřbitově v Praze.

Filmografie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Kolektiv autorů: Národní divadlo a jeho předchůdci, Academia, Praha, 1988, str. 250–1
  2. Kolektiv autorů: Národní divadlo a jeho předchůdci, Academia, Praha, 1988, str. 250

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]