Mistři pěvci norimberští

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mistři pěvci norimberští
Die Meistersinger von Nürnberg
Mistři pěvci norimberští, Praha, Národní divadlo, 1926
Mistři pěvci norimberští, Praha, Národní divadlo, 1926
Základní informace
Žánr opera
Skladatel Richard Wagner
Libretista Richard Wagner
Počet dějství 3
Originální jazyk němčina
Datum vzniku 1845/61–1867
Premiéra 21. června 1868, Mnichov, Národní divadlo Mnichov
Česká premiéra 26. dubna 1871, Praha, Stavovské divadlo
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mistři pěvci norimberští, německy Die Meistersinger von Nürnberg je opera Richarda Wagnera o třech dějstvích na libreto, které autor sám napsal. Premiéra díla se konala 21. června 1868 v Mnichově. Doba trvání je přibližně 4 1/2 hodiny.

Historické pozadí[editovat | editovat zdroj]

Norimberk – Socha Hanse Sachse, hlavní postavy opery

Dílo, na rozdíl od jiných Wagnerových dramat, nevykazuje žádné prvky mytologického pozadí. Celý děj je založen na skutečných historických postavách. Wagner zde vykresluje skutečné postavy z Norimberka 16. století v éře reformace; jedním z nich je básník Hans Sachs, hlavní postava opery. Tento, v Norimberku a v celé oblasti jižního Německa oblíbený a uznávaný básník a švec (1494–1576), byl se svými více než 6000 díly (cca 4000 mistrovskými písněmi, cca 1800 rýmovanými básněmi, cca 200 dramaty, bajkami a fraškami) jedním z nejplodnějších německých básníků. Byl nejen patrně nejznámějším představitelem pěveckých mistrů – Meistersänger, ale také jako osoba také neobyčejně tolerantní povahy. Navrhl například, aby mistrovské písně jeho norimberského cechu posuzovali nejen čtyři svěření „merkeři“, ale několikrát do roka také veřejné posluchačstvo.


Richard Wagner čerpal své vědomosti o zásadách mistrů pěvců („tabulatury“) především z Norimberské kroniky, vzniklé roku 1697, jejíž součástí byla příloha „Von der Meister-Singer holdseligen Kunst“ (O vznešeném umění mistrů-pěvců) Johanna Christopha Wagenseila (1633–1705), jenž tento sborník odvozoval od přísných pravidel a předpisů židovského talmudu. Dodatečná, již ve 14. století písemně kodifikovaná tabulatura, jež měla hudbu dvorních minnesängerů přizpůsobovat potřebám pokračovatelů z řad občanů, zároveň nechává poměrně detailně nahlédnout do tehdejšího života řemeslníků.

Pocty[editovat | editovat zdroj]

Poštovní známka německé spolkové pošty z roku 1968

V roce 1968 vydala Deutsche Bundespost tematickou dopisní známku ke stému výročí premiéry opery.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]