Bajka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
O obci na Slovensku pojednává článek Bajka (okres Levice).

Bajka je literární útvar, který vznikl pravděpodobně v 6. století př. n. l. Za jejího zakladatele bývá považován otrok Ezop, který ale není prokazatelná historická postava.

Základem bajky je personifikace (zosobnění), kdy zvířata mluví jako lidé, případně je provázejí jiné nepřirozené jevy; z tohoto jednání vyplyne nějaké poučení či kritika chyby, která ve většině případů bývá čtenářovi již známa. Jednotlivá zvířata tím získávají lidské vlastnosti, jež se pro ně stávají typické (např. liška je chytrá, až vychytralá, osel hloupý, vrána důmyslná, kočka požitkářská, páv marnivý atp.). Kromě toho se zvířatům přisuzují standardizované role (ovce, případně jehně nebo kůzle vystupuje v roli oběti, vlk zase jako škůdce). Etologicky vzato zvířata nemusí být nositeli těchto vlastností, lidé jim je však připisují na základě zjevu nebo chybného, avšak kanonizovaného pozorování (zejm. poznatky antických přírodovědců, např. v bajkách G. E. Lessinga). Tyto vlastnosti jsou pak u daného zvířete zesíleny do podoby, kdy se stává jejich ztělesněním a archetypem. Bajka tedy pracuje se symbolikou.

Cílem bajky je kritizovat konkrétní společenské nešvary, působit na lidi a vychovávat je k odstranění těchto nešvarů. Nejčastěji se tak děje humornou formou, pomocí ironie a satiry.

Bajky byly původně určeny dospělým posluchačům a čtenářům, v 19. a 20. století se bajky začaly stále více posouvat do dětské literatury.

Zajímavostí je, že útvary podobné bajkám se vyskytují jak u jihoamerických (např. bajky kmene Tupí o želvě) i severoamerických Indiánů (např. čerokíjské bajky o králíkovi a jelenovi), tak afrických domorodců (např. bajky o promyce ichneumon, která v nich vystupuje obdobně jako evropská liška). Tyto bajky, ačkoli lze vyloučit vzájemný vliv, mají některé rysy společné.

Nejznámější představitelé[editovat | editovat zdroj]

Čeští představitelé[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. FILIPSKÝ, Jan. Kratochvilné příběhy ze staré Indie. PLAV [online]. [cit. 2010-02-08]. Roč. 2007, čís. 6. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-08-26. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]