Hudební festival Znojmo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Hudební festival Znojmo (jinak též HFZ) je festival, který se koná každý rok v červenci ve Znojmě od roku 2005. Zakladateli HFZ se stali Jiří Ludvík a dirigent Roman Válek. Patronem je známý houslový virtuóz Pavel Šporcl. Každý rok se festival nese ve znamení jiného významného skladatele vážné hudby. Může být jmenován např. Georg Friedrich Händel, Wolfgang Amadeus Mozart, Antonio Vivaldi, Johann Sebastian Bach, Ludwig van Beethoven, Jean-Baptiste Lully, Josef Mysliveček nebo Jean-Philippe Rameau. Celý festival je unikátní především svojí velmi pevnou dramaturgickou strukturou a vlastní uměleckou produkcí.

Historické prostředí města Znojma dodává HFZ uvolňující a příjemnou atmosféru. Koncerty se z velké části konají pod širým nebem a snaží se ukazovat místa, kde se koncerty běžně nepořádají. Mezi atypická místa patři bezesporu zchátralý zámek v Uherčicích, Národní park Podyjí, nádvoří historických domů či radniční věž.

Koncerty HFZ jsou každoročně spojeny i s ochutnávkami vín z oblasti Znojemska a to právě proto, že se tato oblast vryla do povědomí široké veřejnosti právě jako oblast vinařská. Vinná réva se zde pěstuje se staletou tradicí.

Předchozí ročníky[editovat | editovat zdroj]

 • 2005: "Na Händela Bacha"
 • 2006: (ne)vinná degustace Mozarta
 • 2007: Ludwig wein Beethoven
 • 2008: In vino Vivaldi
 • 2009: Haydn, víno, Napoleon
 • 2010: Haendel, Purcell a číše vína s anglickou královnou
 • 2011: Il div(í)no Znoyemo
 • 2012: baroko, Král Slunce a J.B.Lully
 • 2013: Znojmo na italský způsob
 • 2014: J. P. Rameau a Rok české hudby

Rok první / 8.–10. 7. 2005[editovat | editovat zdroj]

Georg Friedrich Händel & Johan Sebastian Bach[editovat | editovat zdroj]

První ročník festivalu, ač jen třídenní, splnil sen svých zakladatelů, Jiřího Ludvíka a Romana Válka. Od začátku byl také jasný směr, kudy se bude festival ubírat: každý ročník je věnován některému z velkých skladatelů barokní nebo klasicistní hudby, který má kulaté výročí. V prvním roce se slavili hned dva, Johann Sebastian Bach a Georg Fridrich Händel.

Už první ročník předznamenává tradici stagion ve vlastní produkci, která ve Znojmě vznikla. V České republice je tento přístup dodnes ojedinělý. V roce 2005 byla nastudována a třikrát provedena Händelova opera Acis a Galatea v poučené interpretaci na dobové nástroje nebo jejich repliky. V dramaturgii festivalu zůstává Věžní hudba, propojení barokních skladeb s folklórem a ochutnávkou vín (koncert Hudba, víno, baroko) i skladby v jazzovém podání – Bach(a) Jazz. Každý rok městem prochází festivalový průvod hudebníků v kostýmech. Zázemím festivalu v roce 2005 se stalo především Městské divadlo, kde probíhaly zkoušky opery i schůzky produkčního týmu. Na trávníku u divadla vznikala scéna a rekvizity, tvořily se masky a za pochodu se měnily plány dle potřeby. Počasí příliš nepřálo, takže jazzový koncert proběhl kvůli dešti ve Štukovém sále Louckého kláštera, místo původně plánovaného nádvoří měšťanského domu na Václavském náměstí. Nedělní matiné Kontratenor, hlas baroka zkomplikovala nemoc interpreta, ale organizátorům se na poslední chvíli podařilo sehnat plnohodnotnou náhradu – polského umělce Jakuba Burzynského.

Rok druhý / 7.–16. 7. 2006[editovat | editovat zdroj]

Wolfgang Amadeus Mozart[editovat | editovat zdroj]

Druhý ročník festivalu byl věnován 250. výročí narození Wolfganga Amadea Mozarta a přinesl spoustu novinek – kromě prodloužení trvání festivalu, to byl především nově ustavený patron Pavel Šporcl, který dodal festivalu lesk a přilákal mnoho diváků a posluchačů. Jeho každoroční recitál nepřestává znojemské publikum bavit ani po letech. Ve druhém ročníku se podařilo navázat spolupráci se čtrnácti znojemskými vinaři, kteří od té doby zaštiťují jednotlivé koncerty ochutnávkou svých nejlepších vín. Spojení hudby a vína sklidilo velký úspěch i díky prodeji speciální edice festivalových vín. 10 km od Znojma v rakouském Retzu pořádají v této době také druhý ročník festivalu hudby a literatury. Setkání představitelů a návštěvníků festivalu na historickém místě Heiliger Stein mělo v roce 2006 komorní atmosféru a bylo spíše oficiální, ale postupem let přerostlo ve velké přátelství a oblíbenou akci návštěvníků z obou sousedních zemí. Stagionou pro rok 2006 byl Don Giovanni, v němž hlavní roli ztvárnil tehdy dvacetiletý Adam Plachetka. Znojemské divadlo praskalo ve švech – v zákulisí, na premiéře a třech reprízách. Hudbu se podařilo dostat poprvé do ulic v rámci happeningu mozART v ulicích a poprvé se konal koncert dětských talentů Malí Mozarti. Poctu velkému skladateli vzdali také znojemští rodáci na Koncertě znojemských hudebníků. Novinkou sakrální hudby je Varhanní matiné Martina Jakubíčka a z oblasti komorní hudby uspěl u posluchačů koncert Klarinet, hlas klasicismu a Matiné flétny a hammerklavíru. Jazz zněl na koncertu Mozart i v závěru festivalu na nedělním matiné v přírodě. Koncertů druhého ročníku festivalu se zúčastnil i sám W. A. Mozart, nejprve jako dítě, potom jako mladý muž. Na závěr festivalu doprovázeli diváci ve smutečním průvodu rakev skladatele od Městského divadla do kostela sv. Václava, kde v podání Filharmonie Bohuslava Martinů zaznělo slavné Requiem.

Rok třetí / 12.–22. 7. 2007[editovat | editovat zdroj]

Ludwig van Beethoven[editovat | editovat zdroj]

Třetí ročník festivalu připomněl 180. výročí úmrtí Ludwiga van Beethovena, který skládal komorní skladby a jeho největší díla byla určená pro velké symfonické orchestry. Stagionu nahradilo taneční divadlo MAXIMVS, které nastudovalo a třikrát v rámci festivalu provedlo představení Když tančím s Beethovenem. Krásné prostředí znojemského divadla podtrhlo zajímavý tanec s klavíristou uprostřed scény. Poprvé byla zařazena filmová projekce na úvod festivalu, poprvé byl uspořádán komorní Koncert při svíčkách. Houslový virtuos Pavel Šporcl vedle svého koncertu také zaštítil Koncert malých géniů, jehož produkci si vzaly za svou studentky gymnázia. V tomto roce také začala do Znojma jezdit operní diva Pavlína Senić. Největší akcí třetího ročníku byla symfonie č. 5 „Osudová“, která zazněla v pátek 13. července v podání Filharmonie Brno. Ten den bylo nesnesitelné horko a festivaloví brigádníci nosili na hradní nádvoří podium, židle a lavice pro 1000 diváků, hudební nástroje a aparaturu sedmdesátičlenného orchestru. Na závěr festivalu přijela Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín a provedla v kostele sv. Václava Missu Solemnis. Novinkou byly festivalové skleničky na víno a začal fungovat Klub přátel festivalu. Produkce festivalu získala své Informační centrum na Obrokové ulici.

Rok čtvrtý / 11.–27. 7. 2008[editovat | editovat zdroj]

Antonio Vivaldi[editovat | editovat zdroj]

Čtvrtý ročník festivalu vzpomenul 330 let od narození italského skladatele Antonia Vivaldiho a Znojmo ovládla atmosféra Itálie přelomu 18. století. Na úvod proběhl Benátský karneval a oficiální zahájení Symfonickým koncertem. Patron festivalu Pavel Šporcl odehrál třikrát koncert Čtvero ročních dob (pro velký zájem byl jeden koncert přidán), celkem je navštívilo 1600 posluchačů. Stagionou festivalu byla Vivaldiho Dorilla in Tempe, byla provedena pětkrát. Orchestr dobových nástrojů se již ustálil a poprvé ve Znojmě vystoupil pod názvem The Czech Ensemble Baroque Orchestra & Choir. Na operu lákalo mimo jiné i místo, kde se konala – rajský dvůr bývalého Minoritského kláštera, nádvoří Jihomoravského muzea. Celkem třikrát byla uspořádána Hudba v ulicích a město ožilo. Na Vivaldiho hudbu se cvičilo s Hankou Kynychovou, jazzovalo s Laco Déczim a ve folklorním žánru ji předvedli Cimbal Classic. Tento ročník přinesl spoustu komorních koncertů – Archivní koncert, Benátskou noc, Koncert laureátů Letní školy barokní hudby 2007, již tradiční Koncert znojemských hudebníků a malých talentů Picolo Vivaldi, vystoupila Musica Florea , Affeto, Brass 6 a další. Na závěr festivalu, jak už se stalo tradicí, bylo po smutečním průvodu uvedeno velké duchovní dílo Dixit Dominus a Gloria. Ze Znojma se na koncerty vyjelo i do okolí – do Hrádku, Jaroslavic, na Vranovský zámek. Koncerty se konaly i v netradičních prostorách – showroom firmy Agrall v Banticích, nádvoří archívu a poprvé také v jízdárně kláštera v Louce. Vedle hudebního vyžití festival nadále spolupracuje s vinaři, kteří dělají ochutnávky na jednotlivých koncertech. Další novinkou v oblasti gastronomie jsou pak vybrané místní restaurace, které po dobu trvání festivalu nabízejí Festivalová menu a vína festivalové kolekce. Festival poprvé po dobu konání sídlí ve foyer firmy Erste Leasing na Horním náměstí, kde má od tohoto roku zázemí každý rok.

Rok pátý / 10.–26. 7. 2009[editovat | editovat zdroj]

Joseph Haydn[editovat | editovat zdroj]

Pátý ročník měl na programu kromě Josefa Haydna, od jehož úmrtí uběhlo 200 let, také výročí napoleonské bitvy u Znojma. Jak se již stalo tradicí, festival začal Hudbou v ulicích, průvodem a karnevalem na náměstí nazvaným Vídeňský kloboukový večer. Tančil se valčík, nosily se cylindry a ochutnávaly vídeňské speciality. Dramaturgie se ustálila natolik, že pravidelní návštěvníci již před festivalem tušili, že je opět čeká Setkání festivalů na Heiliger Steinu, Symfonický koncert, tentokrát v podání Filharmonie Olomouc, Koncert laureátů LŠBH, který se již nastálo přesunul do Sálu předků Vranovského zámku, Koncert malých géniů, Koncert znojemských hudebníků a Koncert při svíčkách. Z těch komorních pak do dramaturgie přibyly ještě Archivní koncert, v Moravském Krumlově na zámku vystoupilo duo Ardašev na Koncertu pro Slovanskou epopej, Musica Aeterna zahrála v Jaroslavicích a přijeli i studenti Univerzity Hradec Králové, aby zahráli na Koncertu vysokých škol. Poprvé se uskutečnil koncert v banketním sále zámku v Uherčicích, kde se od té doby již každoročně koná Koncert Pavlíny Senić a následná dobročinná dražba vín, jejíž výtěžek putuje na opravy zdevastovaného zámku. Martin Jakubíček, který každý rok hrál na varhany v Louce, se poprvé vydal mimo Znojmo na Tour de Varhany. Od tohoto ročníku putuje každoročně po různých kostelích. Folklór na motivy Haydnovy hudby zahrála Zuzana Lapčíková, a jazzový koncert Joseph Jazz Jam Orchestr Gustava Broma. Vokální hudbu zastoupili Gentlemen Singers. Velkému zájmu se těšil jako obvykle patron festivalu Pavel Šporcl na svých dvou koncertech a také Jiří Bárta, violoncellový virtuóz. Opera Il Mondo della Luna, stagiona tohoto roku, si u diváků získala oblibu a vidělo ji na 1500 návštěvníků, kteří ocenili poutavý a aktuální děj, zajímavou dvoupatrovou scénu, oživení v podobě tanečních a gymnastických kreací a kvalitní pěvecké výkony. Po závěrečném smutečním průvodu vyvrcholil festival provedením Haydnova Stvoření v podání The Czech Ensemble Baroque Orchestra & Choir. Festival celoročně sídlí v kanceláři na Dolní České, kde jsou také skladovací prostory na rekvizity, kostýmy, skleničky a další nezbytnosti.

Rok šestý / 9.–25. 7. 2010[editovat | editovat zdroj]

Henry Purcell & Georg Friedrich Händel[editovat | editovat zdroj]

Šestý ročník Hudebního festivalu Znojmo přinesl řadu novinek a stejnějako předchozí rok ho navštívilo zhruba 14 tisíc návštěvníků. Během 17 festivalových dnů od 9. do 25. července 2010 zněla ve Znojmě hudba Henryho Purcella a Georga Fridricha Händela. Jednou ze zmíněných novinek byl program orientovaný na děti. Kromě Dětského hudebního odpoledne a koncertu Malých géniů mohli naši malí diváci zhlédnout operu Červená karkulka, která zcela zaplnila sál Znojemské Besedy. V rámci festivalu byla uspořádána i výtvarná soutěž, ve které šestileté děti, tedy stejně staré jako náš festival, malovaly krále Artuše. Nejhezčí obrázek pak určili návštěvníci festivalu i uživatelé internetu. Tento ročník se také pyšnil velkou zahraniční účastí: úvodní Symfonický koncert si vzal pod taktovku dirigent kanadského původu Charles Olivieri-Munroe, recitálem polské operní pěvkyně Anny Mikolajczyk jsme se v Moravském Krumlově rozloučili se Slovanskou epopejí a v druhé polovině festivalu vystoupil na znojemském hradě americký pěvec a loutnista Joel Frederiksen. Obrovský úspěch zaznamenala výpravná pětiaktová semi-opera Král Artuš aneb Britská čest, která přilákala více než 1700 diváků. Poprvé v historii festivalu patřili mezi účinkující i známí herci, například Miroslav Mejzlík, Filip Čapka nebo Kristýna Frejová. Sám autor libreta, John Dryden, nazval dílo „Dramatickou operou“, což přesně vystihuje běžnou praxi v anglické opeře 17. století, kdy velkou část opery tvořil mluvený text, a hlavní protagonisté byli profesionální herci.

Rok sedmý / 8.–24. 7. 2011[editovat | editovat zdroj]

Josef Mysliveček[editovat | editovat zdroj]

Na sedmnáct dní roku 2011 od 8. do 24. července hostilo město Znojmo a jeho okolí Hudební festival Znojmo. Jeho sedmý ročník, věnovaný zejména hudbě Josefa Myslivečka, hodnotili pořadatelé jako velmi vydařený. Festival, ač s menším počtem koncertů, si udržel návštěvnost stejnou jako v předchozím roce, a to zhruba 14 tisíc lidí. Poprvé v historii festivalu byl program zaměřen na českého hudebního skladatele – Josefa Myslivečka, a byl také kladen větší důraz na víno a gastronomii. Návštěvníci měli poprvé možnost zúčastnit se minikurzu o degustování vína – Sommelierského minima. Obrovský zájem diváků byl o zahajovací Symfonický koncert v podání Filharmonie Bohuslava Martinů a také o koncert Pavla Šporcla s Romano Stilo Ensemble. Festivalová opera byla vybrána z díla českého hudebního skladatele Josefa Myslivečka, od jehož úmrtí uběhlo ten rok právě 230 let. Montezuma – opera o třech dějstvích je založena na legendách o skutečném aztéckém vládci Montezumovi II. a stejně jako ostatní Myslivečkovy opery náleží do žánru „vážné“ opery seria.

Rok osmý / 13.–29. 7. 2012[editovat | editovat zdroj]

Jean Baptiste Lully[editovat | editovat zdroj]

Osmý ročník Hudebního festivalu Znojmo byl zaměřen na dílo Jeana Baptisty Lullyho, dvorního skladatele Krále Slunce, Ludvíka XIV. Po celých sedmnáct festivalových dní, od 13. do 29. července 2012, vládlo ve Znojmě nevyzpytatelné počasí, proto byla většina venkovních koncertů přesunuta pod střechu jízdárny Louckého kláštera. Přesto si festival udržel vysokou návštěvnost srovnatelnou s předchozími ročníky – kolem 14 tisíc diváků. Mezi největší úspěchy tohoto ročníku patřil koncert patrona festivalu Pavla Šporcla, který zde představil své nové album – Sporcelain, kde jako host vystoupila i zpěvačka Tereza Černochová. Dále také koncert mezinárodních umělců, hudebních komiků Igudesman & Joo s jejich představením A Little Nightmare Music, se kterým skvěle bavili nadšené publikum. Festival byl slavnostně zakončen recitálem Adama Plachetky, sólisty Vídeňské státní opery, v doprovodu Czech Ensemble Baroque Orchestra & Choir. Nejvýznamnějším festivalovým počinem byl bezesporu hudebně taneční projekt z festivalové produkce – Král Slunce z díla J. B. Lullyho. Do programu byly vybrány skladby představující to nejlepší z autorova díla – Divertissement Royal, Te Deum aj. Ačkoli Král slunce nebyla typická opera ani klasický balet, přilákal koncert velké množství diváků.

Rok devátý / 12.–28. 7. 2013[editovat | editovat zdroj]

Claudio Zuan Antonio Monteverdi[editovat | editovat zdroj]

Devátý ročník Hudebního festivalu Znojmo nabídl italskou atmosféru Monteverdiho doby. Od 12. do 28. července 2013 vládla hudba celému Znojmu – kostely, nádvoří i ulice města ožily mnoha hudebními žánry. Diváci svou účastí překonali ročník 2012, zúčastnilo se 14 500 návštěvníků, kteří měli možnost zhlédnout 20 koncertů. Například již tradiční představení patrona festivalu Pavla Šporcla, světové hvězdy britského vokálního ansámblu The King’s Singers a v neposlední řadě koncert Vojty Dyka s orchestrem B-Side Band. Festivalová stagiona byla pečlivě vybrána z repertoáru italského skladatele Claudia Monteverdiho, od jehož úmrtí toho roku uplynulo 370 let. Scénický projekt Combattimento – víra, láska, naděje obsahoval výběr ze 7. a 8. Knihy madrigalů a výběr z Madrigalů milostných a válečných. Téma lásky a války nabídlo Monteverdiho hudbu plnou lidských vášní, emocí a hlubokého vnitřního prožitku.

Rok desátý / 9.–27. 7. 2014[editovat | editovat zdroj]

Jean-Philippe Rameau a Rok české hudby[editovat | editovat zdroj]

Desátý ročník Hudebního festivalu Znojmo byl věnovaný 250. výročí úmrtí Jean-Philippe Rameaua. Od 9. do 27. července nás na mnoha místech ve Znojmě a jeho okolí čekala nejen výjimečná operní stagiona Platée či světová premiéra symfonie MORAVA Vladimíra Franze, ale i unikátní MozART Group a další tradiční i nové koncerty s degustacemi vín.

Ročník 14 / 12. až 29. července 2018[editovat | editovat zdroj]

Ročník 17 / 8. až 25. července 2021[editovat | editovat zdroj]

Pocta živlům a katastrofám

Ročník 18 / 8. až 24. července 2022[editovat | editovat zdroj]

Návraty domů a naši andělé strážní

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Giardino Armonico & Anna Prohaska: Serpent & Fire [online]. Znojmo: Znojmocity.cz [cit. 2021-07-30]. Dostupné online. 
 2. 17. ročník. Hudební festival Znojmo 2021 [online]. [cit. 2021-07-30]. Dostupné online. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]