Pavel Šporcl

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
MgA. Pavel Šporcl
Narození25. dubna 1973 (49 let)
České Budějovice
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Alma materAkademie múzických umění v Praze
Povoláníhudebník
TitulMgA.
Oceněnímedaile Za zásluhy mzz 1. stupeň (2015)
ChoťBarbora Kodetová
Partner(ka)Barbora Kodetová
DětiLily Kodetová (nevlastní)
Violetta Šporclová
Sophia Šporclová
RodičePetr Šporcl
PříbuzníPetr Šporcl (bratr)
Webpavelsporcl.cz
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pavel Šporcl (* 25. dubna 1973 České Budějovice) je český houslista. Po studiích na konzervatoři a na AMU (prof. Václav Snítil) studoval houslovou hru v USA (Dorothy DeLay, Jicchak Perlman, Masao Kawasaki, Eduard Schmieder). Vystupuje na světových pódiích, festivalech (Salzburger Festspiele, Pražské jaro, Schleswig-Holstein) i s renomovanými orchestry (Česká filharmonie, Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra, Orchestre national de France, Liverpoolská královská filharmonie, Orchestre de Paris). Své posluchače navíc zaujal svým často velmi neformálním vystupováním a oblékáním – vystupoval se stylizovaným „pirátským“ šátkem na hlavě, nechal si postavit unikátní modré housle od houslaře Jana Špidlena atd.

Takřka všechna jeho alba získala titul Platinová deska. Vedle klasické hudby koncertuje a nahrává i jiné žánry: s cikánskou kapelou (alba Gipsy Way & Gipsy Fire) odehrál přes 270 vystoupení v mnoha zemích světa včetně Číny. V roce 2012 nahrál své první pop-crossoverové album Sporcelain. Na koncertních pódiích se setkal s Karlem Gottem, Evou Pilarovou, Vojtěchem Dykem, Ewou Farnou, Terezou Černochovou, kapelou Kryštof i Hradišťanem. Je častým hostem televizních a rozhlasových pořadů, těší se zájmu všech médií.

Prostřednictvím svých vystoupení podporuje benefiční projekty nadací a neziskových organizací (Srdce pro děti, Nadace ADRA, Kapka naděje, Naše dítě, Běh pro Paraple, Esteta, Pomozte dětem, Olivova dětská léčebna, Hospic Anežky České, záchrana kostela v Neratově, záchrana záplavami postižených oblastí…). Je patronem SOS dětských vesniček, Centra pěstounských rodin a Asociace Apla pomáhající lidem s autismem.

Je patronem festivalu Hudební festival Znojmo a uměleckým ředitelem festivalu Kociánovo Ústí.

V dětství se účastnil řady soutěží – na lidových školách umění, zvítězil v mezinárodní Kocianově houslové soutěži, v rozhlasovém klání Concertino Praga [končertino prága] atd. Kladl důraz na svědomitou přípravu; soutěže pro něj představovaly motivaci (doslova „jeden z hnacích motorů“). Aniž považuje za nutné vyhrát, Pavel Šporcl vidí jako největší přínos soutěží – krom nezbytné přípravy – podání co nejlepší výkonu.[1]

Ve středu 3. června 2020 vystoupil na posledním rozloučení se zpěvačkou Evou Pilarovou v bazilice Nanebevzetí Panny Marie v Praze na Strahově.[2]

Přehled školního vzdělání[editovat | editovat zdroj]

  • LŠU České Budějovice, prof. Ladislav Havel
  • konzervatoř
  • pražská AMU
  • Jižní metodistická univerzita Dallas (USA)
  • Brooklyn College (USA)
  • Juilliard School

Ocenění – laureát[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Tvrdé skořápky obvykle mívají cenná jadérka. Z kultury. Haló noviny. Futura, a.s., 27. leden 2018, roč. 28, čís. 23, s. 4. ISSN 1210-1494. 
  2. Přímý televizní přenos TV Noe a ČT 24, 3.6.2020, 12 - 13:30 h.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]