Pavel Šporcl

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
MgA. Pavel Šporcl
Pavel Šporcl (2018)
Pavel Šporcl (2018)
Narození 25. dubna 1973 (46 let)
České Budějovice
Alma mater Akademie múzických umění v Praze
Ocenění Medaile Za zásluhy
Manžel(ka) Barbora Kodetová
Partner(ka) Barbora Kodetová
Děti Lily Kodetová (nevlastní)
Violetta Šporclová
Sophia Šporclová
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pavel Šporcl (* 25. dubna 1973 České Budějovice) je český houslový virtuóz světového renomé. Jedná se o velmi výraznou a silnou uměleckou osobnost, laureáta mnoha předních houslových soutěží, dnes patrně vůbec nejpopulárnějšího českého umělce působícího v oblasti vážné hudby. Po studiích na konzervatoři a na AMU (prof. Václav Snítil) studoval houslovou hru v USA (Dorothy DeLay, Itzhak Perlman, Masao Kawasaki, Eduard Schmieder). Vystupuje na světových pódiích, festivalech (Salzburger Festspiele, Pražské jaro, Schleswig-Holstein) i s renomovanými orchestry (Česká filharmonie,Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra, National Orchestra de France, Liverpoolská královská filharmonie, Orchestre de Paris). Své posluchače navíc zaujal svým často velmi neformálním vystupováním a oblékáním, kterým se snažil obecenstvu co nejvíce přiblížit – vystupoval se stylizovaným „pirátským“ šátkem na hlavě, nechal si postavit unikátní modré housle pro 21. století od nejlepšího současného houslaře Jana Špidlena atd.

Jeho nahrávky se těší velké přízni jak posluchačů, tak kritiky. Takřka všechna jeho alba získala titul Platinová deska. Vedle stěžejní klasické hudby koncertuje a nahrává i jiné žánry: s cikánskou kapelou (alba Gipsy Way & Gipsy Fire) odehrál přes 270 vystoupení v mnoha zemích světa včetně Číny. V roce 2012 nahrál své první pop-crossoverové album Sporcelain. Na koncertních pódiích se setkal s K. Gottem, E. Pilarovou, V. Dykem, E. Farnou, T. Černochovou, kapelou Kryštof i Hradišťanem. Je častým hostem televizních a rozhlasových pořadů, těší se zájmu všech médií.

Prostřednictvím svých vystoupení podporuje benefiční projekty nadací a neziskových organizací (Srdce pro děti, Nadace Adra, Kapka naděje, Naše dítě, Běh pro Paraple, Esteta, Pomozte dětem, Olivova dětská léčebna, Hospic Anežky České, záchrana kostela v Neratově, záchrana záplavami postižených oblastí…). Je patronem SOS vesniček, Centra pěstounských rodin a Asociace Apla pomáhající lidem s autismem.

Je patronem festivalu Hudba Znojmo a uměleckým ředitelem festivalu Kociánovo Ústí.

Přehled školního vzdělání[editovat | editovat zdroj]

  • LŠU České Budějovice, prof. Ladislav Havel
  • konzervatoř
  • pražská AMU
  • Jižní metodistická univerzita Dallas (USA)
  • Brooklyn College (USA)
  • Juilliard School

Ocenění – laureát[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]