Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Symfonicky orchestr hl. m. Prahy FOK
Zkratka FOK
Vznik 1934
Typ symfonický orchestr
Právní forma příspěvková organizace
Účel kultura
Sídlo ČeskoČesko Česko
Místo Obecní dům v Praze
Souřadnice
Šéfdirigent od 2020 Tomáš Brauner
Klíčové osoby Rudolf Pekárek (zakladatel)
Oficiální web www.fok.cz
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data můžou pocházet z datové položky.

Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK (anglicky Prague Symphony Orchestra) je symfonické hudební těleso, jedná se o klasický symfonický orchestr.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Zakladatelem dnešního Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK byl na podzim roku 1934 dirigent a hudební organizátor Rudolf Pekárek. Program činnosti nového tělesa vymezil slovy Film–Opera–Koncert, která se ve zkratce F. O. K. stala součástí názvu orchestru. Díky nahrávání hudby k většině českých filmů 30. let (Hrdinný kapitán Korkorán, Dívka v modrém, Hej rup!, Svět patří nám, Škola základ života, Tři vejce do skla, Kristián) a pravidelným vystupováním v živém vysílání Československého rozhlasu vešel Orchestr F. O. K. ve známost a byla zajištěna jeho ekonomická existence. To umožnilo postupný rozvoj koncertní činnosti, jejímž hlavním protagonistou byl od samého počátku dr. Václav Smetáček. Ten dokázal ve velmi krátké době vybudovat z orchestru velké symfonické těleso schopné umělecky plně obstát v silné domácí konkurenci. V roce 1942 se stal šéfdirigentem orchestru a stál v jeho čele celých 30 let. Během jeho působení dosáhl orchestr vysoké interpretační úrovně a mezinárodního renomé.

Po mnohaletém úsilí vedení orchestru, jehož počátek spadá do roku 1945, zřídilo hlavní město Praha v roce 1952, po vzoru jiných evropských měst, vlastní reprezentační koncertní těleso. Tradiční zkratka byla zachována, nový název orchestru zní: Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK. V roce 1957 vyjel orchestr na svá první zahraniční turné (Polsko, Itálie, Rakousko a Německo) a zahájil tak své pravidelné a intenzivní působení na mezinárodní scéně.

Sídlem Symfonického orchestru hl. m. Prahy je Obecní dům.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Orchestr na dotek

Každou sezónu orchestr odehraje v Praze padesátku koncertů a odjíždí hostovat do zahraničí. V posledních letech se orchestr vrátil k tradici zahajování sezóny koncertem s filmovou hudbou ve Valdštejnské zahradě. Od sezóny 2020/21 je šéfdirigentem Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK Tomáš Brauner. Hostujícím dirigentem je Jac van Steen.

Komorní koncerty[editovat | editovat zdroj]

V nabídce Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK jsou i komorní koncerty v kostele sv. Šimona a Judy (řada koncertů komorní hudby a staré hudby), klavírní recitály ve Dvořákově síni Rudolfina, cyklus komorních koncertů Obrazy a hudba v Anežském klášteře nebo cyklus Slovo a hudba v Divadle Viola.

Edukativní pořady[editovat | editovat zdroj]

Orchestr pořádá populární pořady pro rodiny s dětmi s názvem Orchestr na dotek, organizuje množství koncertů a edukativních pořadů pro všechny stupně škol. Oblíbená jsou rovněž interaktivní setkání hudebního klubu Fík.

Zahraniční hostování[editovat | editovat zdroj]

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK hostoval ve většině evropských zemí, opakovaně ve Spojených státech amerických, tradičně zajíždí do Japonska. Navštívil rovněž Jižní Ameriku, Portoriko, Tchaj-wan, Koreu, Turecko, Izrael, v poslední době Omán, Čínu a další země. V roce 2017 orchestr zavítal do vídeňského Konzerthausu, na turné do Japonska, Španělska a Německa, v roce 2018 absolvoval zájezdy do Řecka, Polska nebo Rakouska. V roce 2019 uskutečnil opět zájezd do Japonska a absolvoval mimořádně úspěšné turné po Velké Británii s Mahlerovou Symfonií č. 3.

Tradice orchestru[editovat | editovat zdroj]

Dlouhou tradici orchestru dokládá také rozsáhlý katalog gramofonových, rozhlasových a televizních snímků, zahrnující česká i světová hudební díla. Většina nahrávek byla pořízena firmou Supraphon, jméno orchestru se však objevuje i na labelech-etiketách firem BMG Conifer, Philips, Erato, Universal, Harmonia Mundi (Praga), Victor, Koch International, Panton, Music Vars a dalších. V současné době vzniká nahrávka skladeb Karla Husy.

Významní umělci[editovat | editovat zdroj]

Šéfdirigenti[editovat | editovat zdroj]

Ostatní dirigenti[editovat | editovat zdroj]

Umělecké renomé a respekt si orchestr získává po celou dobu své existence pod vedením mezinárodně uznávaných dirigentů:

a další.

Spolupracující špičkoví sólisté[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]