Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Symfonicky orchestr hl. m. Prahy FOK
ZkratkaFOK
Vznik1934
Typsymfonický orchestr
Právní formapříspěvková organizace
Účelkultura
SídloČeskoČesko Česko
MístoObecní dům v Praze
Souřadnice
Šéfdirigent od 2020Tomáš Brauner
Klíčové osobyRudolf Pekárek (zakladatel)
Oficiální webwww.fok.cz
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK (Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, Pražští symfonikové, anglicky Prague Symphony Orchestra) je českým symfonickým tělesem, jedná se o klasický symfonický orchestr. Jako oficiální orchestr hlavního města Prahy sídlí a koncertuje v prostoru Smetanovy síně Obecního domu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Zakladatelem dnešního Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK byl na podzim roku 1934 dirigent a hudební organizátor Rudolf Pekárek. Program činnosti nového tělesa vymezil slovy Film–Opera–Koncert, která se ve zkratce F. O. K. stala součástí názvu orchestru. Díky nahrávání hudby k většině českých filmů 30. let (Hrdinný kapitán Korkorán, Dívka v modrém, Hej rup!, Svět patří nám, Škola základ života, Tři vejce do skla, Kristián) a pravidelným vystupováním v živém vysílání Československého rozhlasu vešel Orchestr F. O. K. ve známost a byla zajištěna jeho ekonomická existence. To umožnilo postupný rozvoj koncertní činnosti, jejímž hlavním protagonistou byl od samého počátku Václav Smetáček. Ten dokázal ve velmi krátké době vybudovat z orchestru velké symfonické těleso schopné umělecky plně obstát v silné domácí konkurenci. V roce 1942 se stal šéfdirigentem orchestru a stál v jeho čele 30 let. Během jeho působení dosáhl orchestr vysoké interpretační úrovně a mezinárodního renomé.

Po mnohaletém úsilí vedení orchestru, jehož počátek spadá do roku 1945, zřídilo hlavní město Praha v roce 1952, po vzoru jiných evropských měst, vlastní reprezentační koncertní těleso. Tradiční zkratka byla zachována, nový název orchestru zní Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK. Anglický ekvivalent Capital City of Prague Symphony Orchestra se zkracuje na Prague Symphony Orchestra, v německy mluvících zemích pak užívá orchestr název Prager Symphoniker, česká verze Pražští symfonikové se stává všeobecně používaným synonymem oficiálního názvu tělesa. V roce 1957 vyjel orchestr na svá první zahraniční turné (Polsko, Itálie, Rakousko a Německo) a zahájil tak své pravidelné a intenzivní působení na mezinárodní scéně.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Orchestr na dotek

Každou sezónu orchestr odehraje v Praze padesátku koncertů a odjíždí hostovat do zahraničí. V posledních letech se orchestr vrátil k tradici zahajování sezóny koncertem s filmovou hudbou ve Valdštejnské zahradě. Od sezóny 2020/2021 je šéfdirigentem Pražských symfoniků Tomáš Brauner. Designovaným šéfdirigentem od sezóny 2025/2026 je Tomáš Netopil. Koncertním mistrem houslí je Rita Čepurčenko a Roman Patočka.

V nabídce Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK jsou i komorní koncerty v kostele sv. Šimona a Judy (řady koncertů Komorní hudba a Stará hudba), klavírní recitály Světová klavírní tvorba ve Dvořákově síni Rudolfina, cyklus komorních koncertů Obrazy a hudba v Anežském klášteře nebo cyklus Slovo a hudba v Divadle Viola.

Edukativní pořady[editovat | editovat zdroj]

Orchestr pořádá populární pořady pro rodiny s dětmi s názvem Orchestr na dotek, organizuje množství koncertů a edukativních pořadů pro všechny stupně škol včetně mateřských. Pořádá také workshopy pro pedagogy a pro studenty učitelství hudební výchovy ve spolupráci s lektorkami České Orffovy společnosti. Oblíbená jsou rovněž interaktivní setkání hudebního klubu Fík.

Zahraniční hostování[editovat | editovat zdroj]

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK hostoval ve většině evropských zemí, opakovaně ve Spojených státech amerických, navštívil rovněž Jižní Ameriku, Portoriko, Tchaj-wan, Turecko, Izrael, Omán, Čínu a další země. V srpnu 2022 debutoval v Labské filharmonii v Hamburku. Během roku 2023 se představil v Rakousku, Německu a Maďarsku. Tradiční destinací pro zájezdy je Japonsko a Jižní Korea, kam orchestr opět zavítá v lednu 2024.

Tradice orchestru[editovat | editovat zdroj]

Dlouhou tradici orchestru dokládá také rozsáhlý katalog gramofonových, rozhlasových a televizních snímků, zahrnující česká i světová hudební díla. Většina nahrávek byla pořízena firmou Supraphon, jméno orchestru se však objevuje i na labelech-etiketách firem BMG Conifer, Philips, Erato, Universal, Harmonia Mundi (Praga), Victor, Koch International, Panton, Music Vars a dalších. V poslední době vznikly nahrávky nahrávka skladeb Karla Husy včetně legendární Hudby pro Prahu 1968 nebo klavírní koncerty Sergeje Rachmaninova s Lukášem Vondráčkem.

Významní umělci[editovat | editovat zdroj]

Šéfdirigenti[editovat | editovat zdroj]

Ostatní dirigenti[editovat | editovat zdroj]

Umělecké renomé a respekt si orchestr získává po celou dobu své existence pod vedením mezinárodně uznávaných dirigentů:

a další.

Spolupracující špičkoví sólisté[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]