Valerij Gergijev

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Valerij Gergijev
Narození 2. května 1953 (63 let)
Moskva
Povolání dirigent a hudební ředitel
Vzdělání Petrohradská konzervatoř
Ocenění důstojník Řádu čestné legie
Řád Za zásluhy o vlast III. stupně
Řád Za zásluhy o vlast IV. stupně
Medaile Mesropa Maštoce
Řád Přátelství
Medaile „Na památku 300. výročí Sankt-Petěrburgu“
národní umělec Ruské federace
… více na Wikidatech
Webová stránka www.valery-gergiev.ru/en/
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikicitátů citáty na Wikicitátech
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Valerij Abisalovič Gergijev (* 2. května 1953 Moskva) je ruský dirigent, který působí jako umělecký ředitel Mariinského divadla v Petrohradě, kde je také uměleckým ředitelem festivalu Bílé noci. Jeho rodina pocházela ze Severní Osetie-Alanie, jedné z republik Ruské federace.

Je šéfdirigentem Londýnského symfonického orchestru (London Symphony Orchestra). V letech 1997-2008 byl hlavním hostujícím dirigentem Metropolitní opery v New Yorku. Od 17. září 2015 je šéfdirigentem orchestru Mnichovských filharmoniků (Münchner Philharmoniker) jako nástupce Lorina Maazela, který zemřel v červenci 2014.[1]

Umělecká činnost[editovat | editovat zdroj]

Od osmi let navštěvoval hudební školu ve Vladikavkazu v Severní Osetii-Alanii (nyní Hudební akademie Valerije Gergijeva). Na konzervatoř Rimského-Korsakova v tehdejším Leningradě nastoupil v 19 letech (rok 1972-76/77) do dirigentské třídy profesora Ilji Musina. Ještě během studií vyhrál ve věku 23 let soutěž Herberta von Karajana v Berlíně a v témže roce 1977 byl angažován jako asistent dirigenta Těmirkanova v tehdejším Kirovově divadle v Leningradě. V letech 19811985 působil jako šéfdirigent Arménského státního orchestru. V roce 1988 byl ve věku 35 let hudebníky zvolen uměleckým ředitelem opery Kirovova divadla, dnešního Mariinského divadla v Petrohradě. V roce 1996 jej ruská vláda jmenovala generálním a uměleckým ředitelem všech součástí tohoto divadla (orchestr, opera, balet). Kromě umělecké činnosti zde pomáhá získávat finanční prostředky pro různé projekty, např. pro nedávnou výstavbu Mariinské koncertní síně. Byl také jedním z iniciátorů mezitím již dokončené kompletní renovace Mariinského divadla, původně plánované do roku 2010.

Gergijevova sestra Larisa Gergijeva je uměleckou ředitelkou Mariinské akademie pro mladé zpěváky, založené roku 1998.

Valerij Gergijev a Vladimir Putin, 2008

V roce 1988 se stal hostujícím dirigentem Rotterdamského filharmonického orchestru (Rotterdams Philharmonisch Orkest), ve kterém v letech 19952008 působil jako hudební ředitel a nyní je jejím čestným dirigentem. Ve spolupráci s tímto orchestrem založil v roce 1996 Gergiev Festival, který se od té doby koná v Rotterdamu každoročně. Během jeho 10. ročníku v roce 2005 byl královnou Beatrix jmenován rytířem Řádu nizozemského lva. V roce 1993 se poprvé představil v Metropolitní opeře v New Yorku, a to uvedením opery Giuseppa Verdiho Otello. Zde byl po čtyřech letech působení, v roce 1997, jmenován hlavním hostujícím dirigentem.

Od ledna roku 2007 stojí Gergijev jako hlavní dirigent v čele Londýnského symfonického orchestru. Spolupracuje s mnoha významnými světovými orchestry, jako jsou New York Philharmonic, Vídeňští filharmonikové, Berlínští filharmonikové, Boston Symphony Orchestra, Chicago Symphony Orchestra, Cleveland Orchestra, Los Angeles Symphony Orchestra, Royal Concertgebouw Orchestra v Amsterdamu a další.

Dne 17. září 2015 zahájil Valerij Gergijev oficiálně své působení v bavorském Mnichově jako nový šéfdirigent orchestru Mnichovských filharmoniků. Pro svůj nástupní koncert zvolil slavnou Symfonii č. 2 c moll (zvanou též Vzkříšení) rakouského skladatele Gustava Mahlera. Spoluúčinkoval Filharmonický sbor Mnichov, sólistkami byly pěvkyně Anne Schwanewilms (soprán) a Olga Borodina (alt). Koncert, který sklidil bouřlivé ovace obecenstva, byl vysílán v přímém přenosu televizní stanicí 3sat.[2]

Vystoupení v České republice[editovat | editovat zdroj]

 • 28., 29. září 2002 - s orchestrem Mariinského divadla, festival Pražský podzim
 • 19., 20. září 2007 - s Rotterdamskou filharmonií, festival Pražský podzim
 • 13. června 2014 - slavnostní koncert s Českou filharmonií
 • 27., 28., 29. ledna 2016 - abonentní koncerty s Českou filharmonií
 • 25. července 2016 - koncert s The National Youth Orchestra of the United States of America (NYO-USA) v rámci jejich evropského turné

Hlavní působiště[editovat | editovat zdroj]

Umělecký ředitel festivalů:

 • Bílé noci v Petrohradě
 • Moskevský velikonoční festival
 • Gergijevův festival v Rotterdamu
 • Mezinárodní festival v Mikkeli (Finsko)
 • Red Sea Festival v Izraeli
 • New Horizons Festival pro soudobou hudbu

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Georg Etscheit: „Rastlos: Waleri Gergijew in München.“ (Bez ustání: Valerij Gergijev v Mnichově.) http://www.mittelbayerische.de/kultur-nachrichten/rastlos-waleri-gergijew-in-muenchen-21853-art1233787.html Mittelbayerische Zeitung, 15. května 2015, staženo 3. března 2016 (německy).
 2. Valery Gergiev und die Münchner Philharmoniker - Das Antrittskonzert (Valerij Gergijev a Mnichovští filharmonikové - nástupní koncert). http://www.3sat.de/page/?source=/musik/181274/index.html (německy).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]