Anna Netrebko

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Anna Netrebko
Anna Netrebko - Romy 2013 a.jpg
Narození 18. září 1971 (46 let)
Krasnodar
Národnost Kuban Cossacks
Alma mater Saint Petersburg State Conservatory named after N.A. Rimsky-Korsakov
Povolání operní pěvkyně
Manžel(ka) Erwin Schrott (do 2013)
Yusif Eyvazov (od 2015)
Ocenění Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ4035919 (1998)
Státní cena Ruské federace (2004)
ECHO Klassik (2004, 2005 a 2014)
Německé mediální ocenění (2006)
Goldene Feder (2007)
národní umělec Ruské federace (2008)
Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ4286825 (2008)
… více na Wikidatech
Webová stránka www.annanetrebko.com
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikicitátů citáty na Wikicitátech
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Anna Jurjevna Netrebko (rusky Анна Юрьевна Нетребко; * 18. září 1971, Krasnodar, Sovětský svaz) je ruská operní pěvkyně, sopranistka. Je považována za jednu z nejvýznamnějších operních hvězd současnosti. Již v roce 2007 zařadil americký časopis Time Annu Netrebko na třetí místo mezi 100 nejvýraznějšími lidmi z oblasti umění a zábavy. Zdůvodnil to jejím velkým ohlasem v médiích, která neúnavně zaznamenávají její zálibu v módě (haute couture), ale především ohromující plností a sílou jejího hlasu a jejími hereckými schopnostmi. S poukazem na nádheru hlasu (vocal splendor) a dramatickou intenzitu pěveckého výrazu přirovnal autor článku Christopher Porterfield Annu Netrebko ke slavné pěvkyni Marii Callas.[1]

Soukromý život[editovat | editovat zdroj]

Narodila se a vyrůstala v Krasnodaru, městě na jihozápadě dnešní Ruské federace; tam se začala zajímat o hudbu a zpěv. Její matka Larisa Netrebko, která již nežije, byla inženýrkou. Otec Jurij Netrebko je povoláním geolog.

Anna Netrebko při svém prvním vystoupení v Německu v roce 2003

Po určitou dobu, až do roku 2007, měla Anna Netrebko známost s italským barytonistou Simonem Alberghinim. Koncem roku 2007 se poznala s uruguayským pěvcem (rovněž barytonistou) Erwinem Schrottem. Podle některých zdrojů oznámila Netrebko v dubnu 2008, že ona a Schrott uzavřeli sňatek.[2] Podle jiných zpráv Netrebko a Schrott nebyli manželé.[3] 5. září roku 2008 se jim narodil syn Tiago Aruã Schrott. Druhé jméno "Aruã" je odvozeno z řeči indiánského kmene Charrúa, který žije v Uruguayi, a znamená "cenný" nebo "pokojný".

Po dobu trvání svého partnerství v soukromém životě vystupovali Netrebko a Schrott spolu pravidelně na koncertech, a to zvláště v Německu. Lze jmenovat mj. koncert v Berlíně, kde zpívali společně s německým tenoristou Jonasem Kaufmannem, a koncert pod otevřeným nebem dne 9. června 2012 ve Wiesbadenu.

V listopadu 2013 oznámila Anna Netrebko v ruské televizní show "Pusť govorjat", že ona a Erwin Schrott žijí odděleně. Jako důvod uvedla, že se následkem početných pěveckých angažmá na rozdílných místech světa vzájemně odcizili. Zároveň poprvé otevřeně promluvila o zdravotních problémech jejich společného syna. Tiago trpí lehkou formou poruchy autistického spektra.[4]

V únoru 2014 se Netrebko při zkouškách před uvedením Pucciniho opery Manon Lescaut v Římě seznámila s ázerbájdžánským tenoristou Yusifem Eyvazovem. Oba byli obsazeni do hlavních rolí (Manon Lescaut a Chevalier des Grieux). Pět měsíců poté oba na Facebooku ohlásili své zasnoubení.[5] Eyvazov se narodil 2. května 1977 v Baku a žil posléze nějakou dobu v Alžíru (Alžírsko), kde jeho otec, který byl univerzitním profesorem, pracoval.[6] Svatba obou operních pěvců se konala dne 29. prosince 2015 v paláci Coburg ve Vídni, kde byli přítomni otec nevěsty Jurij Netrebko, její sestra Natalja a tenoři Plácido Domingo a Piotr Beczała. Anna Netrebko byla oděna v bílých svatebních šatech a na hlavě měla zlatou čelenku posetou diamanty v hodnotě jednoho milionu eur.[7] Po obřadu byli svatebčané odvezeni v 16 bílých kočárech do paláce Liechtenstein na Fürstengasse v Rossau v 9. vídeňském okrese (Alsergrund), u kterého se na počest novomanželů konal ohňostroj. Oslava s tancem v Herkulesově sále paláce trvala až do pozdní noci.[8]

Netrebko žila dříve v Petrohradě a později v New Yorku. Její oficiální bydliště je nyní ve Vídni. K ruskému občanství jí bylo uděleno také občanství rakouské, které obdržela v Salzburgu dne 1. srpna 2006.

S polským tenoristou Piotrem BeczałouPucciniho opeře Bohéma, hudební festival v Salzburgu 2012

Operní dráha[editovat | editovat zdroj]

Anna Netrebko na plese ve Vídni 2013
Koncert při otevření nové budovy Mariinského divadlaPetrohradě 2013. Vpravo od Anny Netrebko jsou tenorista Plácido Domingodirigent Valerij Gergijev.
Jako Leonora v opeře Giuseppe Verdiho Il Trovatore, Salzburg 2014

Již v Krasnodaru se projevilo její výrazné pěvecké nadání. Byla sólistkou sboru «Кубанская пионерия» (Kubánští pionýři) při Paláci pionýrů a žáků Krasnodarského kraje. V mládí se věnovala také gymnasticebasketbalu. Její první profesorkou zpěvu byla Tamara Novičenková na konzervatoři v Petrohradě, kde však studium nedokončila. Dodnes se zdokonaluje v hlasové technice u slavné italské sopranistky Renaty Scotto.

Aby se obeznámila s divadelním prostředím, pracovala nejdříve jako uklízečka v Mariinském divadle v Petrohradu. V roce 1993 vyhrála pěvecký konkurs M. I. Glinky a byla dirigentem a uměleckým ředitelem divadla Valerijem Gergijevem angažována jako sólistka. Zde poté ovládla obšírný repertoár. Již ve svých 23 letech zpívala titulní ženskou roli v Glinkově opeře Ruslan a Ludmila. V roce 1994 debutovala v Petrohradě jako Zuzana v opeře Wolfganga Amadea Mozarta Figarova svatba, v tomtéž roce pak v Rize zpívala Královnu noci v Mozartově Kouzelné flétně.

V roce 1995 debutovala v San Francisku rolí Ludmily v opeře Ruslan a Ludmila. I na ostatních světových operních scénách se stala známou jako skvělá interpretka ruských operních postav, vedle Ludmily např. jako Nataša z Prokofjevovy Vojny a míru.

Brzy velmi úspěšná byla především jako představitelka rolí ve stylu belcanto, a to jako Gilda ve Verdiho stěžejním díle Rigoletto, Mimì (nejprve Musette) v Pucciniho Bohémě a Julie v Gounodově opeře Romeo a Julie.

V roce 2002 debutovala Netrebko na scéně Metropolitní operyNew Yorku (jako Nataša v opeře Vojna a mír) a od té doby je v tomto divadle stálou veličinou. Jedním z předpokladů její další velké kariéry byl také neobyčejný úspěch, který sklidila v roli Donny Anny v Mozartově opeře Don Giovanni v rámci hudebního Salcburského festivalu roku 2002. Tutéž roli zpívala na scéně Královské opery v Covent GardenLondýně v roce 2003. Ve stejném roce vytvořila i titulní roli opery Gaetana Donizettiho Lucie z LammermooruLos Angeles a Violettu ve Verdiho opeře La traviata. Její album Opera Arias, které v roce 2003 vyšlo, patřilo k nejprodávanějším albům klasické hudby.

Po poměrně krátké přestávce v důsledku mateřství (2008) se Anna Netrebko vrátila do světového operního dění. Velký ohlas získala především její interpretace dramatické hlavní role v Donizettiho opeře Anna Bolena na scéně Vídeňské státní opery. Spolu s ní zde vystoupila její přítelkyně, lotyšská mezzosopranistka Elīna Garanča v roli Giovanny Seymour. Následně byla tato inscenace uvedena také v Metropolitní opeře v New Yorku.

V prosinci 2015 vystupovala Netrebko v hlavní roli Verdiho opery Giovanna d'Arco (Johanka z Arku) na scéně divadla La ScalaMiláně. Tato opera složená v roce 1845 je hrána poměrně velmi málo, ve Scale byla dávána naposledy před 150 lety. O to pozoruhodnější byl „triumfální úspěch“ Anny Netrebko již při slavnostní premiéře opery 7. prosince 2015, který byl zaznamenán světovým tiskem.[9] Premiérové představení bylo přenášeno mnoha televizními stanicemi včetně ČT art.

6. srpna 2017 se Netrebko poprvé představila v titulní roli opery Giuseppe Verdiho Aida, a to v rámci Salcburského festivalu. V této souvislosti (avšak nikoliv poprvé) byl zaznamenán posun hlasových schopností Anny Netrebko směrem k rolím pro dramatický soprán. Německý hudební kritik S. Martens přitom vysoce ocenil její muzikalitu, „luxusní“ střední a vysokou hlasovou polohu i její tzv. piani.[10]

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Anna Netrebko je nositelkou řady cen a titulů. V roce 2008 ji prezident Vladimir Putin jmenoval národní umělkyní Ruské federace. Bylo to u příležitosti oslav 225. výročí založení Mariinského divadla, kterých se Netrebko zúčastnila.

Diskografie[editovat | editovat zdroj]

CD[editovat | editovat zdroj]

 • 2003 Opera Arias
 • 2004 Sempre Libera
 • 2005 Violetta – Árie a duety z opery La traviata
 • 2005 La traviata. Celá opera (Verdi). Dt. Grammophon. 028947759362
 • 2006 Das Mozart-Album
 • 2006 The Russian Album
 • 2007 Duety s Rolandem Villazónem
 • 2007 Figarova svatba (Le Nozze di Figaro). Celá opera (Mozart) - živá nahrávka z Salcburského festivalu 2006
 • 2007 Opera
 • 2008 Souvenirs - Album
 • 2008 Bohéma (La Bohème). Celá opera (Puccini) - koncertní nahrávka s Rolandem Villazónem, Mnichov 2007
 • 2009 I Capuleti e i Montecchi. Celá opera (Bellini), s Elīnou Garanča, live Wiener Konzerthaus 2008
 • 2009 Anna - The best of Anna Netrebko[11]
 • 2010 In the Still of Night - Netrebko, dirigent Daniel Barenboim
 • 2010 Rossini: Stabat Mater - Netrebko, Joyce DiDonato, Brownlee, d'Arcangelo
 • 2013 Verdi: Anna Netrebko, dirigent Gianandrea Noseda, Orchestra Del Teatro Regio Di Torino[12]

DVD[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. PORTERFIELD, Christopher: „Anna Netrebko“, http://content.time.com/time/specials/2007/time100/article/0,28804,1595326_1595332_1615983,00.html. Time, 3. května 2007, staženo 23. ledna 2016 (anglicky).
 2. JEFFRIES, Stuart. "I conquered the critics." The Guardian, 26. dubna 2008.
 3. http://www.bunte.de/society/netrebko-und-schrott-wir-sind-noch-gar-nicht-verheiratet_aid_19343.html (německy)
 4. Anna Netrebko und Erwin Schrott offiziell getrennt (Anna Netrebko a Erwin Schrott oficiálně odděleni). Kurier, http://kurier.at/menschen/oesterreich/anna-netrebko-und-erwin-schrott-offiziell-getrennt/37.257.430, listopad 2013 (německy).
 5. Netrebko/Eyvazov announcement. Facebook, 10. července 2014.
 6. http://www.news.at/a/anna-netrebko-freund-yusif-eyvazov (německy)
 7. Opera star Anna Netrebko marries in splendor (Operní hvězda Anna Netrebko měla slavnou svatbu), http://dw.com/p/1HVmL DW, 29. prosince 2015 (anglicky).
 8. Odborný časopis Das Opernglas, č. 2/2016, str. 38 (německy).
 9. BÜNING, Eleonore: Krieg im Schlafzimmer. Anna Netrebko triumphiert in Giuseppe Verdis „Giovanna d'Arco“ an der Scala. (Válka v ložnici. Anna Netrebko triumfuje v opeře „Johanka z Arku“ od Giuseppe Verdiho na Scale.) Frankfurter Allgemeine Zeitung, 9. prosince 2015, str. 9.
 10. MARTENS, S.: Salzburger Festspiele - Aida. Das Opernglas, č. 9/2017, s.  15-16 (německy).
 11. http://www.musikindustrie.de/no_cache/gold_platin_datenbank/
 12. http://www.deutschegrammophon.com/de/cat/single?PRODUCT_NR=4791052/

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]