Pražský podzim

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Mezinárodní hudební festival Pražský podzim se každoročně konal v zářijovém období (dennodenně, zpravidla v termínu 12. září - 1. října v Rudolfinu) v Praze v letech 19912008.

Logo festivalu

Historie a koncepce[editovat | editovat zdroj]

Krzysztof Penderecki a Sinfonia Varsovia, zkouška v Rudolfinu v rámci MHF Pražský podzim 2008
Rudolfinum v době konání festivalu
Dvořákova síň Rudolfina

Soukromý Mezinárodní hudební festival Pražský podzim založil a vedl PhDr. Pavel Špiroch, CSc. (* 27. června 1949 - 18. dubna 2012). Pavel Špiroch vystudoval sociologii na FF UK v Praze (předtím studium na FJFI ČVUT). Od roku 1973 působil jako redaktor kulturního zpravodajství Československé televize, od roku 1985 v diplomatických službách v Paříži (zde uspořádal např. Janáčkův festival). V letech 1990 až 1994 byl ředitelem Paláce kultury.

Festival se během několika ročníků rozrostl v třítýdenní událost, významným způsobem začal zasahovat do kulturního dění a brzy se stal rovnocenným partnerem zavedených českých festivalů.

Čtvrtým ročníkem počínaje se pořadatelé zaměřili výhradně na orchestrální koncerty - festival se tak vyprofiloval ve velmi soudržnou událost - do té doby ojedinělou přehlídku zahraničních symfonických a komorních těles u nás a do Prahy přivedl řadu významných dirigentů a sólistů. Festival mimo jiné intenzivně spolupracoval s rozhlasovými orchestry celé Evropy (zejména s orchestry britské stanice BBC) a ruskými orchestry.

Dramaturgicky byl orientován převážně na díla skladatelů 19. a 20. století. Už od prvního ročníku se upevnila tradice završovat festival Dvořákovým Koncertem pro violoncello a orchestr h-moll. Pořadatelé se snažili přispět k šíření české hudby do zahraničí také prosazováním návrhu, aby vystupující umělci věnovali jeden z večerů hudbě českých skladatelů. Významným počinem bylo dramaturgicky ojedinělé připomenutí 100. výročí narození Dmitrije Šostakoviče během 16. ročníku festivalu, kdy byla kromě několika monumentálních symfonií záslužně uvedena i zřídka uváděná skladatelova díla (oratorium Píseň o lesích, suita na verše Michelangella Buonarottiho, hudba k filmům Střeček, Hamlet, Maxim, Pět dní - pět nocí, suita z baletu Šroub, suita z operety Moskevské Čeremušky) a při této příležitosti mimo jiné Český rozhlas odvysílal v přímém přenosu rozhovor ředitele Pavla Špirocha s Irinou Antonovnou Šostakovičovou. S ohledem na upoutání pozornosti širšího okruhu posluchačů začaly být do nabídky střídmě zařazovány i speciální projekty, mnohdy mimo žánr klasické hudby, které si získaly značný ohlas. Byly jimi např. uvedení klasické čínské opery "Píseň o věčném žalu", velkoplošná projekce němého filmu Charlieho Chaplina "Světla velkoměsta" s živou hudbou, vystoupení folklórních souborů (Státní akademický orchestr lidových nástrojů N. P. Osipova, mexická skupina Mariachi s doprovodem symfonického orchestru, hudební a taneční soubor Rajkó z Budapešti atd.), koncerty kytaristy Paco Peñi, hudba k hollywoodským filmům v úpravách Johna Wilsona atd.

Český rozhlas každoročně vytvářel z festivalových koncertů vlastní cyklus přímých přenosů a záznamů, které v rámci programové výměny Evropské vysílací unie zprostředkovával v průměru 25 zemím po celém světě. Festival se většinou konal pod záštitou významných institucí, v posledním pětiletí pod patronací prezidenta České republiky Václava Klause a stal se respektovanou společenskou událostí (např. koncert Dánského národní symfonický orchestr s dirigentem Thomasem Dausgaardem se konal za přítomnosti dánské korunní princezny Mary Elizabeth Donaldson).

Poslední dva ročníky festivalu doprovodily dvě mediálně hojně prezentované aféry, které firmě způsobily komplikace. V roce 2007, po sporu s vedením, nečekaně zrušila koncert klavíristka Hélène Grimaudová se Staatskapelle Dresden[1] (poprvé vystoupila na festivalu v roce 1999, rovněž s tímto orchestrem, kdy byla pokutována za porušení smluvních podmínek v podobě náhlé změny programu[2]), o rok později dirigent Libor Pešek, kterého však nahradil Oliver Dohnányi. Téhož roku festival opustil klíčový sponzor - farmaceutická firma Zentiva, místo kterého se organizátorům nepodařilo najít v době celosvětové finanční krize adekvátní náhradu. Vzhledem k nedostatku finančních prostředků se ředitel festivalu v lednu roku 2009 rozhodl pozastavit činnost. Ještě téhož roku společnost Radioservis, a.s. uspořádala v uvolněném období skromnější nultý ročník nového festivalu Rozhlasový podzim, který byl založen se záměrem pokusit se na přerušenou úspěšnou tradici Pražského podzimu navázat.

Výběrový seznam těles a umělců[editovat | editovat zdroj]

Některé z vystupujících orchestrů: Orchestra Filarmonica della Scala, Israel Philharmonic Orchestra, BBC Philharmonic, BBC Scottish Symphony Orchestra, BBC National Orchestra of Wales, Bournemouth Symphony Orchestra, Royal Liverpool Philharmonic, Moskevská filharmonie, Petrohradský symfonický orchestr, Orchestr Mariinského divadla, Ruská filharmonie, Čajkovského symfonický orchestr z Moskvy, Moskevský komorní orchestr, Budapešťský symfonický orchestr Maďarského rozhlasu, Budapest Festival Orchestra, Berlínští symfonikové, Konzerthausorchester Berlin, Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin, Beethoven Orchester Bonn, Rozhlasový symfonický orchestr z Frankfurtu nad Mohanem (hr-Sinfonieorchester), MDR Sinfonieorchester Leipzig, Bamberger Symphoniker, Radio-Symphonieorchester Wien, Rotterdamská filharmonie, Filharmonický orchestr Lucemburska, Orchestre national d'Île-de-France, Orchestre Phiharmonique de Strasbourg, Basilejský komorní orchestr, Symfonický orchestr z Monte Carla, Orquesta Nacional de España, Orquesta de Valencia English, Scottish Chamber, London Brass Virtuosi, City of London Sinfonia, Mozarteum Salzburg, Sinfonia Varsovia, Ensemble orchestral de Paris atd.

Někteří z vystupujících dirigentů a sólistů: Marin Alsop, Semjon Byčkov, James DePreist, Iván Fischer, Valerij Gergijev, Marek Janowski, Zubin Mehta, Riccardo Muti, Gianandrea Noseda, Jonathan Nott, Krzysztof Penderecki, Ilan Volkov, Maxim Fedotov, Vadim Gluzman, Leonidas Kavakos, Shlomo Mintz, Vadim Repin, Isaac Stern, Steven Isserlis, Boris Pergamenschikov, Heinrich Schiff, Yefim Bronfman, Barry Douglas, Hélène Grimaudová, Wayne Marshall, Arcadi Volodos, Gábor Boldoczki, Galina Gorčakova atd.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Minule z toho byla ostuda. Slavná pianistka dá Česku druhou šanci. lidovky.cz [online]. 2012-9-6 [cit. 2013-9-4]. Dostupné online. 
  2. Vyjádření ředitele MHF Pražský podzim PhDr. Pavla Špirocha, CSc. k mediálním prohlášením Staatskapelle Dresden [online]. Odbor kultury, zahraničních vztahů a cestovního ruchu magistrátu hlavního města Prahy, 2007-9-21 [cit. 2013-09-04]. Dostupné online. 

Odborná kritika[editovat | editovat zdroj]

posledních 5 ročníků festivalu, články a kritiky, výběr:

Různé[editovat | editovat zdroj]