Berlínští filharmonikové

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Berlínská filharmonie /
Berliner Philharmoniker
Logo Berlínských filharmoniků
Vznik 1882
Typ symfonický orchestr
Právní forma příspěvková organizace
Účel kultura
Místo NěmeckoNěmecko Německo
Šéfdirigent Kirill Petrenko (designovaný)
Oficiální web www.berliner-philharmoniker.de
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Berlínští filharmonikové (též Berlínská filharmonie, německy Berliner Philharmoniker) je název jednoho z nejvýznamnějšch světových symfonických orchestrů se sídlem v Berlíně. Svoji vynikající pověst získal zejména v době působení legendárního dirigenta Herberta von Karajana. V hlasovaní předních světových kritiků vyhlášeném časopisem Gramophone se umístil na druhém místě v žebříčku 20 nejlepších světových orchestrů.[1]

V letech 2002–2018 byl šéfdirigentem sir Simon Rattle. Od sezóny 2019/2020 jej vystřídá Rus Kirill Petrenko, s uvedením 19. srpna 2019.[2]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Orchestr byl založen 54 hudebníky na jaře 1882 pod názvem Frühere Bilsesche Kapelle (volný překlad: bývalá Bilseho kapela). Skupinu tvořili hráči, kteří opustili orchestr Benjamina Bilseho kvůli jeho autoritativnímu přístupu a plánům dopravit hráče na koncert do Varšavy vlakem čtvrtou třídou. Jako jejich první dirigent zde působil Ludwig von Brenner. Hudebníci zápasili s finančními problémy až do roku 1887 kdy se jich ujal koncertní agent Hermann Wolff, kterému se podařilo stabilizovat orchestr pod novým názvem Berliner Philharmoniker. Jeho zásluhou se také podařilo v orchestru angažovat Hanse von Bülow, považovaného za vedoucího dirigenta své doby. Za krátkou dobu Bullow položil základy umělecké kvality a identity orchestru. Jako hostující dirigenti s orchestrem zkoušely mnohé významné osobnosti – Hermann Levi, Hans Richter, Felix von Weigantner, Johannes Brahms, Gustav Mahler či Richard Strauss. V roce 1895 Hanse von Bullow na postu šéfdirigenta vystřídal Arthur Nikish. Za jeho působení došlo k rozšíření repertoáru o současné i mimoněmecké skladatele (Hector Berlioz, Petr Iljič Čajkovskij). Nikishovym následníkem se v roce 1923 stal mladý ambiciózní dirigent Wilhelm Furtwängler. Zaměřil se téměř výlučně na interpretaci skladatelů německého klasicismu a romantismu, v čemž se až doposud řadí mezi špičku. Působení orchestru v době nacismu bylo předmětem spekulací a tato problematika se začala výraznějším způsobem otevírat až v roce 1945.

Berlínská filharmonie, od roku 1963 sídlo Berlínských filharmoniků

Po druhé světové válce se šéfdirigentem stal Leo Borchard, který tragicky zahynul náhodným zásahem při střelbě americké armády v Berlíně. Nahradil jej mladý a zapálený rumunský dirigent Sergiu Celibidache. V roce 1947 se na své bývalé místo vrátil Furtwängler, který zde působil až do své smrti v roku 1954, kdy byl hlasováním zvolen šéfdirigentem Herbert von Karajan. Jeho působení je možné označit jako zlatou éru Berlínských filharmoniků. Orchestr díky Karajanovu vedení získal charakteristický zvuk a stal se možná jedním z nejpopulárnějších orchestrů světa až tak, že je nyní možné hovořit až o jeho kultu. Jejich nahrávky pro vydavatelství Deutsche Grammophon patří mezi komerčně nejúspěšnější nahrávky klasické hudby všech dob. V roce 1989 Karajan po více třicetiletém působení s orchestrem na svůj post rezignoval (stalo se tak měsíc před jeho smrtí).

Orchestr neztratil nic ze své pověsti ani pod vedením dalšího šéfdirigenta Claudia Abbada. Mezi jeho nahrávkami s orchestrem jsou významné hlavně opery Straussovy, Wagnerovy, Rossiniho a dalších. V roce 1998 Abbado ohlásil přesun na post uměleckého ředitele filharmonie, v roce 2002 byl novým šéfdirigentem zvolen Simon Rattle, který působí ve filharmonii od sezóny 2002/2003. V dubnu 2008 mu hráči projevili svoji důvěru, když v hlasování rozhodli o jeho setrvání ve funkci.

Šéfdirigenti[editovat | editovat zdroj]

Simon Rattle a Berlínská filharmonie

Hudebníci[editovat | editovat zdroj]

Orchestr má mezinárodní složení hráčů, kteří jsou vybíráni v náročných konkurzech, při kterých je kladen důraz na to, aby byl orchestr obsazen hudebníky světové kvality. V jednotlivých sekcích působí v současnosti (ke dni 22. října 2018) následující první hráči resp. sólisté (většinou řazení podle abecedy):[3]

 • první housle (koncertní mistři): Noah Bendix-Balgley, Daishin Kashimoto, Daniel Stabrawa
 • druhé housle: Christian Stadelmann a Thomas Timm
 • violy: Amihai Grosz, Naoko Shimizu
 • violoncella: Bruno Delepelaire, Ludwig Quandt, Martin Löhr
 • kontrabasy: Matthew McDonald, Janne Saksala, Esko Laine
 • flétny: Mathieu Dufour, Emmanuel Pahud
 • hoboje: Jonathan Kelly, Albrecht Mayer
 • klarinety: Wenzel Fuchs, Andreas Ottensamer
 • fagoty: Daniele Damiano, Stefan Schweigert, Václav Vonášek (kontrafagot)
 • lesní rohy: Stefan Dohr
 • trubky: Guillaume Jehl, Gábor Tarkövi
 • pozouny: Christhard Gossling a Olaf Ott
 • tuba: Alexander von Puttkamer

Někteří bývalí členové orchestru našli jiná pole působnosti, např. houslista a koncertní mistr Guy Braunstein ze Spojených států. Někteří hudebníci jsou zároveň virtuózové na své nástroje s mezinárodní reputací, např. flétnista Emmanuel PahudFrancie.

Jako první hornista působil u Berlínských filharmoniků v letech 2000 až 2009 Čech Radek Baborák, ktrý se pak rozhodl pro kariéru jako sólista a pedagog, nadále v Německu. V současnosti je členem orchestru opět jeden Čech, hráč na kontrafagot Václav Vonášek.

Profil a repertoár[editovat | editovat zdroj]

Orchestr patří mezi standardní velké symfonické orchestry. Charakteristický je pro něj sytý, efektní zvuk s důrazem na mohutnost smyčcové sekce, což platí obzvláště pro Karajanovu éru.

Orchestr má velmi široký repertoár, s těžištěm v hudbě německých velikánů klasicismu a romantismu. Orchestr už od dob Furtwänglerových patří mezi nejuznávanějších interprety děl Ludwiga van Beethovena, Richarda Wagnera či Gustava Mahlera.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Berlínski filharmonici na slovenské Wikipedii.

 1. Anne Midgete, www.washingtonpost.com, 1.12.2008
 2. Kirill Petrenko unterzeichnet Vertrag [online]. Berlin Philharmonic Orchestra, 6-10-2016 [cit. 2017-02-07]. Dostupné online. (anglicky) 
 3. https://www.berliner-philharmoniker.de/orchester/

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]