Kirill Petrenko

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kirill Petrenko
Berliner Philharmoniker at Brandenburg Gate asv2019-08-24 img22.jpg
Narození 11. května 1972 (47 let)
Omsk
Alma mater Universität für Musik und darstellende Kunst Wien
Povolání dirigent a šéfdirigent
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kirill Garrijevič Petrenko (rusky: Кирилл Гарриевич Петренко; * 11. února 1972, Omsk, Sovětský svaz) je ruský dirigent. Je šéfdirigentem (Generalmusikdirektor) orchestru Bavorské státní operyMnichově a dezignovaným šéfdirigentem Berlínských filharmoniků. Do nové funkce má být uveden 19. srpna 2019.[1]

Původ a studium[editovat | editovat zdroj]

Petrenko se narodil v městě Omsku na jižní Sibiři do židovské rodiny.[2][3] Jeho otec Garri Petrenko byl houslista, jeho matka Olga Davidovna Weintraub pracovala jako hudební vědkyně. Kirill debutoval jako klavírista ve svých 11 letech. Jako 18letý se se svou rodinou přestěhoval do Rakouska do spolkové země Vorarlberg, kde jeho otec hrál na housle v Symfonickém orchestru Vorarlberg.

Kirill Petrenko studoval hudbu na Vorarlberské konzervatoři ve Feldkirchu a zakončil své studium hry na klavír s vyznamenáním. Později se zapsal na Univerzitu pro hudbu a výtvarné umění (Universität für Musik und darstellende Kunst) ve Vídni, kde byl jeho profesorem mj. Uroš Lajovic. Mistrovské kurzy absolvoval u Petera Gülkeho, Edwarda Downese, Pétera Eötvöse a Semjona Byčkova, kterým také asistoval při jejich práci. Jeho učitelem byl rovněž jihokorejský dirigent a klavírista Chung Myung-whun.

Dirigentská dráha[editovat | editovat zdroj]

Jako operní dirigent debutoval Petrenko v roce 1995 s dílem Benjamina Brittena Let’s Make an Opera ve Vorarlbergu. V letech 1997-1999 byl kapelníkem Lidové opery ve Vídni a řídil tam mj. provedení původní verze opery Boris Godunov od Modesta Petroviče Musorgského. Následně byl od roku 1999 do roku 2002 uměleckým ředitelem orchestru Meininger Hofkapelle divadla ve městě Meiningenněmecké spolkové zemi Duryňsko. Tam dirigoval mj. provedení operního cyklu Richarda Wagnera Prsten Nibelungův (s výpravou od rakouského umělce Alfreda Hrdlicky), který se skládá ze čtyř částí s celkovým trváním kolem 14,5 hodin. Petrenko byl prvním dirigentem, který řídil celý cyklus čtyři večery po sobě, a tímto provedením se stal mezinárodně známým.[4]

Od roku 2001 následovala jeho angažmá na Vídeňské státní opeře (Mozartova Kouzelná flétna), na Royal Opera House Covent GardenLondýně (Giacomo Puccini: Madam Butterfly) a na Metropolitní opeřeNew Yorku (Franz Lehár: Veselá vdova). Zvlášť blízké jsou Petrenkovi ruské opery, což vedlo k jeho úspěchům s následujícími operami na význačných scénách:

Od roku 2002 do roku 2007 byl Petrenko uměleckým ředitelem a šéfdirigentem Komické opery Berlín.[5]

Nahrávky[editovat | editovat zdroj]

Názvy CD ponechány také v německém znění.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kirill Petrenko na německé Wikipedii.

  1. Kirill Petrenko unterzeichnet Vertrag [online]. Berlin Philharmonic Orchestra, 6-10-2016 [cit. 2017-02-07]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 30-08-2018. (anglicky) 
  2. Celebrated opera makers. DE Magazin Deutschland, [1], 16. prosince 2014 (německy).
  3. Kirill Petrenko wird Chef der Berliner Philharmoniker (Kirill Petrenko se stane šéfem Berlínských filharmoniků). Berliner Morgenpost, [2], 22. června 2015 (německy).
  4. Kirill Petrenko steht für einen neuen Dirigententypus (Kirill Petrenko je novým typem dirigenta). Die Welt (Berlín), [3], 4. dubna 2006 (německy).
  5. Kirill Petrenko: Das Herz brennt (Kirill Petrenko: Srdce hoří). Die Presse (Vídeň), 11. dubna 2008 (německy).