Wayne Shorter

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Wayne Shorter
Základní informace
Narození 25. srpna 1933 (85 let)
USA Newark, New Jersey, USA
Žánry modal jazz, crossover jazz, post-bop, hard bop, fusion
Nástroje saxofon
Aktivní roky 1959 – současnost
Vydavatelé Blue Note, Columbia, Verve
Příbuzná témata Art Blakey, Miles Davis, Weather Report
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Wayne Shorter (* 25. srpna 1933, Newark, New Jersey) je americký jazzový saxofonista a skladatel, často označovaný za jednoho z nejdůležitějších amerických jazzových hudebníků své generace. Je držitelem několika cen Grammy. Často je také zmiňován jako nejlepší žijící jazzový skladatel.

Shorter nahrál více než 20 alb pod svým jménem a na tuctech dalších si zahrál jako spoluhráč. Koncem padesátých let byl členem Art Blakey’s Jazz Messengers, v šedesátých letech byl saxofonistou druhého slavného kvintetu Milese Davise, v sedmdesátých letech byl jedním z leadrů legendární jazzrockové kapely Weather Report.

Shorterův spoluhráč, kontrabasista John Patitucci, v jednom rozhovoru prohlásil: "Shorter disponuje schopnostmi hned několika klasických skladatelů. Má výrazný cit pro melodii, tak jako Puccini, zároveň jsou jeho skladby harmonicky sofistikované jako třeba Ravelovy."[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. VIDOMUS, Petr. Wayne Shorter v Praze [online]. muzikus.cz, 2008-02-08 [cit. 2010-02-28]. Dostupné online. 

ŽÁČEK, Ivan. Wayne Shorter  — král moderního tenorsaxofonu [online]. Hudební rozhledy, 2008-03-01 [cit. 2010-02-28]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]