V tomto článku je použita zastaralá šablona.

Jakub Hrůša

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jakub Hrůša
Jakub Hrůša
Narození 23. července 1981
Brno, Československo
Národnost česká
Vzdělání Akademie múzických umění v Praze
Alma mater Akademie múzických umění v Praze
Povolání dirigent
Znám jako dirigent
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Příbuzenstvo
otec Petr Hrůša

Jakub Hrůša (* 23. července 1981 v Brně) je český dirigent. Od podzimu 2016 je šéfdirigentem symfonického orchestru Bamberger Symphoniker v bavorském městě Bamberg.

Studium[editovat | editovat zdroj]

Dirigování se začal věnovat během studia na všeobecném gymnáziu na třídě kapitána Jaroše v Brně. Po maturitě byl přijat na Hudební fakultu Akademie múzických umění v Praze, kde studoval u Jiřího Bělohlávka, Radomila Elišky a Leoše Svárovského. Studia ukončil v roce 2004 absolventským koncertem se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu mj. provedením symfonie Asrael Josefa Suka. V roce 2005 byl stážistou na Universität der Künste v Berlíně ve třídě profesora Lutze Köhlera.

Soutěže a ocenění[editovat | editovat zdroj]

V roce 2000 se ve svých 18 letech zúčastnil mezinárodní dirigentské soutěže Pražského jara, v níž získal čestné uznání poroty a další dvě ceny pro nejmladšího a nejúspěšnějšího českého kandidáta. Roku 2003 se stal laureátem mezinárodní soutěže dirigentů „Lovro von Matačić“ v chorvatském Záhřebu, kde poté vystoupil na koncertě vítězů se Záhřebskou filharmonií.

Spolupráce s orchestry[editovat | editovat zdroj]

První dirigentské zkušenosti získal vedením Symfonického orchestru ZUŠ města Brna, roku 2002 se stal šéfdirigentem Pražského studentského orchestru, který řídil následující tři roky. Jakub Hrůša byl také dirigentem Českého studentského orchestru, s nímž slavnostně zakončil mezinárodní festival mladých orchestrů „Young Euro Classic 2003“ v Berlíně. S oběma tělesy nahrál mnohé rozhlasové snímky.

Během studií na Akademii múzických umění Jakub Hrůša postupně spolupracoval mj. s Jihočeskou komorní filharmonií České Budějovice, Akademickými komorními sólisty, Talichovým komorním orchestrem, Plzeňskou filharmonií, Pražským komorním sborem a Pražským filharmonickým sborem, Českým filharmonickým sborem a Filharmonií Brno, Janáčkovou filharmonií Ostrava ad., pravidelněji pak s Pražskou komorní filharmonií a Filharmonií Bohuslava Martinů ve Zlíně. V letech 2002–2005 byl asistentem šéfdirigentů České filharmonie Vladimira Ashkenazyho a Zdeňka Mácala.

Na podzim 2004 debutoval se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK a krátce nato s Českou filharmonií, s níž uzavřel 10. ročník Festivalu Bohuslava Martinů v Praze. V roce 2005 dirigoval Slovenskou filharmonii v Bratislavě a spolupracoval dále s Orchestra Sinfonica di Milano Giuseppe Verdi a Orchestra di Roma e del Lazio. Společně se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu poprvé vystoupil na festivalu Pražské jaro.

Jakub Hrůša se věnuje také opeře. V roce 2001 nastudoval ve světové premiéře dílo Marko Ivanoviče Dívka a smrt, spolupracuje s Národním divadlem v Praze, na jehož scéně dirigoval Janáčkovy Příhody lišky Bystroušky. Pro sezónu 2008/09 nastudoval Dvořákovu Rusalku. V Hongkongské festivalové opeře uvedl Massenetova Werthera.

Od počátku sezóny 2005/06 působil Jakub Hrůša jako šéfdirigent Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín a jako stálý dirigent Pražské komorní filharmonie a stal se asistentem šéfdirigenta Orchestre Philharmonique de Radio France Myung-Whun Chunga. V září 2006 poprvé vystoupil před japonským publikem s Novou japonskou filharmonií v Tokiu, následovaly koncerty s Orchestre du Capitole v Toulouse, Orquesta Sinfónica de Galícia ve Španělsku, a britskými tělesy Bournemouth Symphony Orchestra, Royal Scottish National Orchestra a BBC Symphony Orchestra, orchestrem La Monnaie v Bruselu a Deutsche Sinfonie-Orchestru v Berlíně, Gewandhausorchester v Lipsku, v Birminghamu, Cagliari, Budapešti, Trondheimu, Záhřebu, Bratislavě, s Filharmonií B. Martinů cestuje po Španělsku, s PKF hostoval na různých zahraničních festivalech (Rheingau aj.). V roce 2008 uvedl symfonický program s filharmonií v Hongkongu a vrátil se do Japonska k Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra. V létě diriguje Carmen v Glyndebourne Festival Opera s Londýnskou filharmonií, během podzimu uvedl sérii provedení této opery po Anglii. V roce 2009 poprvé vystoupil v USA.

V dubnu 2006 uzavřel Jakub Hrůša exkluzivní nahrávací smlouvu se společností Supraphon Music. Od sezony 2008/09 nastoupil jako šéfdirigent Pražské komorní filharmonie, s níž v roce 2010 zahajoval mezinárodní hudební festival Pražské jaro.[1][2]

Na podzim 2016 se Hrůša uvedl několika koncerty jako nový šéfdirigent symfonického orchestru Bamberger Symphoniker v Bambergu. Tento orchestr vznikl v roce 1946, přičemž mnoho jeho hudebníků přišlo do Bambergu z Prahy, kde předtím působili v Německé filharmonii. Také první šéfdirigent orchestru Joseph Keilberth řídil od roku 1940 do roku 1945 onen orchestr v Praze. Bezprostředním Hrůšovým předchůdcem jako šéf orchestru v Bambergu byl Angličan Jonathan Nott.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ČT24. Pražské jaro 2010 začne pod taktovkou Jakuba Hrůši. ČT24 [online]. 2009-12-09 [cit. 2010-10-02]. Dostupné online. 
  2. IHNED.CZ. Pražské jaro zahájila Smetanova Má vlast pod taktovkou talentovaného Hrůši. iHNed.cz [online]. 2010-05-12 [cit. 2010-10-02]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • PETR, Veber. Má vlast Jakuba Hrůši. Harmonie. Červen 2010, čís. 6, s. 34. ISSN 1210-8081. 
  • MRÁZOVÁ, Šárka. O nabitém diáři Jakuba Hrůši. Harmonie. Říjen 2010, čís. 10, s. 32. ISSN 1210-8081.