BBC Symphony Orchestra

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
BBC Symphony Orchestra
BBC Symphony Orchestra (2012)
BBC Symphony Orchestra (2012)
Základní informace
PůvodSpojené království Londýn
Žánryklasická hudba
Aktivní roky1930–současnost
Současní členové
Dirigent
Sakari Oramo
Dřívější členové
Zakladatel
Adrian Boult
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

The BBC Symphony Orchestra je symfonický orchestr britského veřejnoprávního rozhlasu BBC a současně jeden z nejvýznamnějších britských symfonických orchestrů. Tradičně také zahajuje a ukončuje každoroční letní koncerty The Proms v kensingtonském Royal Albert Hall.


Historie[editovat | editovat zdroj]

Od svého založení v roce 1930 je Symfonický orchestr BBC znám jako průkopník avantgardní hudby, a v této tradici pokračuje dodnes. Orchestr byl založen v Londýně jako společný projekt britské rozhlasové stpolečnosti BBC a dirigenta Thomase Beechama. Ten se ale později role dirigenta vzdal a jeho roli převzal ředitel hudebního vysílání BBC Adrian Boult. V počátcích působnosti orchestru ho občas řídili i hostující dirigenti, mezi prvními byl Ital Arturo Toscanini, který se o orchestru vyjadřoval jako o nejlepším, který kdy řídil.

Během druhé světové války se orchestr pod Boultovým vedením zaměřoval hlavně na hraní standardů a ani po válce se orchestru nepodařilo přesvědčit vedení BBC, aby uvolnilo odpovídající finanční prostředky pro provoz souboru. Orchestr tak nedokázal konkurovat tehdejším nově vzniklým a dobře vedeným orchestrům.

Od padesátých do sedmdesátých let dvacátého století se orchestru nepodařilo zpátky si vydobýt jméno, které měl v předválečných letech. Situace se začala zlepšovat jmenováním Williama Glocka.

V první dekádě 21. století se už orchestr vrátil mezi světovou špičku. Mezi lety 20062012 byl jeho dirigentem Jiří Bělohlávek. V současnosti jej vede finský dirigent Sakari Oramo.

Seznam šéfdirigentů[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku BBC Symphony Orchestra na anglické Wikipedii.


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]