Ivan Moravec

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Ivan Moravec (* 9. listopadu 1930 Praha) je jedna z nejvýznamnějších osobností současné české hudební interpretace. Všeobecně je považován za jednoho z největších pianistů dvacátého století, což dokládá i jeho zařazení do série „Great Pianists of the 20th Century“ (Philips Classics).

Život[editovat | editovat zdroj]

Na klavír začal hrát v sedmi letech. Zpočátku jej přitahovala především opera a nahrávky legendárního tenoristy Enrica Carusa.

Po studiích v Praze (Pražská konzervatoř, AMU) ve třídě prof. Ilony Štěpánové-Kurzové, dcery Viléma Kurze, se záhy zařadil mezi nejvýznamnější talenty mezi mladými klavíristy. To ostatně rozpoznal i slavný Arturo Benedetti Michelangeli. Moravcova hra na něj udělala takový dojem, že jej italský mistr pozval na svůj festival v Arezzu (19571958). Jeho křišťálově čistá hra a smysl pro barevnost tónu silně ovlivnily Moravcův pianistický projev.

Na Moravcův styl hry měla také pozitivní vliv nešťastná nehoda z dětství, při níž si poranil krční páteř a musel přerušit své studium. Paradoxně díky tomu objevil nutnost jiného přístupu ke klaviatuře a mohl si tak vybudovat vlastní techniku, založenou na užití celé váhy paže a koncentraci tónové tvořivosti pouze do konečků prstů.

V padesátých letech byl sice doma uznáván jako velký talent nastupující pianistické generace, ale na západě se o něm prakticky nevědělo. Změna nastala, až když se do rukou amerických impresáriů dostala nahrávka jeho koncertu z Pražského jara. Nahrávka zapůsobila i na dirigenta Georg Szell, který si jej pak přizval k provedení Beethovenova klavírního koncertu. Koncert s Cleveland Symphony Orchestra znamenal jednoznačný úspěch a odstartoval umělcovu mezinárodní kariéru. Během ní navštívil prakticky všechna významná světová pódia (Carnegie Hall apod.), byl zván jako sólista s předními světovými orchestry a dirigenty. V současnosti je největším žijícím českým pianistou.

Nahrávky[editovat | editovat zdroj]

Americká společnost „Conoisseur Society“ požádala mladého umělce o pořízení několika nahrávek, dnes již řazených mezi klasické (znovu byly vydány firmami Nonesuch a Supraphon). Samozřejmě natáčel i pro domácí Supraphon, stejně jako prestižní zahraniční labely (např. Dorian, Vox, Hänssler Classics). Většina z nich se pyšní tituly a oceněními nejvyššího řádu (MIDEM, Grand Prix du disque aj.). Byl nominován na americké ceny Grammy a „Player of the Year“. Obzvláště jsou ceněny jeho nahrávky Mozarta, Chopina a impresionistů (Claude Debussy, Maurice Ravel).

Pedagog[editovat | editovat zdroj]

Ivan Moravec je dlouholetým profesorem pražské Akademie múzických umění. Mnoho z jeho žáků patří mezi naše úspěšné pianisty (Boris Krajný, Václav Mácha, Jaroslava Pěchočová, Martin Hršel). Působí také na letních klavírních kurzech v Plzni a je členem porot mnoha mezinárodních soutěží (Brusel, Vídeň…).

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Prezident republiky Václav Havel mu udělil 28. října 2000 při příležitosti státního svátku Medaili Za zásluhy – státní vyznamenání za zásluhy o kulturu, Karlova univerzita ho v tomtéž roce vyznamenala prestižní mezinárodní Cenou Karla IV. a časopis Harmonie mu udělil v roce 2000 cenu za celoživotní interpretační přínos pro hudební kulturu. Na Mezinárodním hudebním veletrhu MIDEM obdržel prestižní Cannes Classical Awards 2002 za celoživotní umělecký přínos. V roce 2004 obdržel také cenu České hudební rady za celoživotní uměleckou práci a propagaci české hudby v zahraničí.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]