Zubin Mehta

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Zubin Mehta
Zubin Mehta at NCPA.jpg
Narození 29. dubna 1936 (81 let)
Bombaj
Povolání dirigent a hudební ředitel
Vzdělání St. Xavier's College
Universität für Musik und darstellende Kunst Wien
Alma mater St. Xavier's College
Universität für Musik und darstellende Kunst Wien
Manžel(ka) Nancy Kovack (od 1969)
Příbuzní Zarin Mehta
Ocenění Izraelská cena (1991)
Pro meritis scientiae et litterarum (2001)
Dan David Prize (2007)
Zlatá medaile za zásluhy města Vídně
Kennedy Center Honors
Bavorský řád za zásluhy
Velkokříž Řádu za zásluhy Spolkové republiky Německo
… více na Wikidatech
Webová stránka www.zubinmehta.net
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikicitátů citáty na Wikicitátech
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zubin Mehta (* 29. dubna 1936, Bombaj, Indie) je dirigent indického původu.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v zámožné zoroastriánské rodině, náležející k etnické skupině Pársů. Jeho otec byl houslista a dirigent, zakladatel Bombajského symfonického orchestru. Chodil do jezuitské školy v Bombaji, od dětství hrál na housle a klavír a už v 16 letech dirigoval bombajský orchestr. Roku 1950 začal na přání rodičů studovat medicínu v Bombaji, ale po roce tato studia opustil a věnoval se pouze hudbě. Roku 1951 přišel do Vídně, kde studoval hru na klavír, kompozici a hru na kontrabas, dirigovat se učil u Hanse Swarowského.

Roku 1958 vyhrál mezinárodní dirigentskou soutěž v Liverpoolu a stal se tam zástupcem šéfdirigenta. Už v 60. letech dirigoval Vídeňskou i Berlínskou filharmonii a byl hostem Pražského jara. V letech 1962-1966 byl šéfem Montrealského symfonického orchestru a v letech 1962-1978 hudebním ředitelem filharmonie v Los Angeles. Od roku 1977 je šéfdirigentem Izraelské filharmonie, která jej v roce 1981 jmenovala hudebním ředitelem na doživotí. V letech 1978-1991 byl také hudebním ředitelem New York Philharmonic Orchestra a v letech 1998-2006 Bavorské státní opery. Od roku 1985 je šéfdirigentem Maggio Musicale ve Florencii.

Zubin Mehta (2007)

Jako operní dirigent působil na hlavních scénách v New Yorku (Metropolitní opera), ve Vídni (Státní opera), v Berlíně, Londýně, Miláně, Salcburku i jinde. Mezi jeho nejznámější počiny patří dirigování koncertů tří tenorů (Luciano Pavarotti, José Carreras a Plácido Domingo) v letech 1990 a 1994. Roku 2005 zorganizoval v indickém Madrásu koncert na památku obětí tsunami z 6. prosince 2004.

Rodinné vztahy[editovat | editovat zdroj]

Zubin Mehta je od 19. července 1969 podruhé ženatý, jeho manželkou je herečka Nancy Kovack. Z prvního manželství s Carmen Lasky pocházejí dvě již dospělé děti. Jeho syn Mervon Mehta je viceprezidentem instituce Kimmel Center ve Philadelphii.

Rod Mehtů má ve svých řadách další známé hudebníky. Bratranec dirigenta Mehty, Dady Mehta, je pianista. Syn tohoto bratrance Bejun Mehta je světoznámý pěvec. Jako kontratenor vystoupil mj. v hlavní roli zfilmované opery Christopha Willibalda Glucka Orfeus a Eurydika, která byla natočena v roce 2013 v Zámeckém divadle v Českém Krumlově. Dirigentem orchestru byl Václav Luks, režii vedl Ondřej Havelka.[1]

Vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

Je nositelem francouzského Řádu čestné legie (2001), indického řádu Padma Vibhušan (2001), izraelské Wolfovy ceny za umění (1995/6), Izraelské ceny (1991), Dan David Prize (2007), japonského Praemium Imperiale (2008) a Ceny za mír a toleranci OSN, je čestným občanem Florencie a Tel Avivu a čestným členem mnoha hudebních těles.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Christoph Willibald Gluck: ORFEO ED EURIDICE Filmed at the Baroque Theatre of Český Krumlov Castle, 2013, http://arthaus-musik.com/de/dvd/musik/oper/media/details/orfeo_ed_euridice-1.html?no_cache=1

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]