Gabriela Beňačková

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Gabriela Beňačková
Základní informace
Narození 25. března 1947 (69 let)
Bratislava, Slovensko
Žánry opera,
Povolání zpěvačka,
Hlasový obor soprán
Ocenění národní umělec (1985)
Medaile Za zásluhy (2008)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Gabriela Beňačková na besedě "Na návštěvě v opeře" v Praze-Vinoři 9. 6. 2015

Gabriela Beňačková-Čápová (* 25. března 1947, Bratislava) je světově proslulá česká operní pěvkyně – sopranistka slovenského původu. Díky svému tzv. spinto-lyrickému sopránu s pověstnou "slovanskou slzou" se stala jednou z vedoucích sopranistek své generace.

Život[editovat | editovat zdroj]

Již od dětství se věnovala baletu, hře na klavír a zpěvu. Zpívala v dětském sboru Československého rozhlasu v Bratislavě. Od roku 1962 studovala zpěv na bratislavské konzervatoři u M. Móryové, v letech 19661967 u T. Kresákové na konzervatoři v Žilině a v letech 19671971 studovala na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě u A. Korinské a absolvovala u Jana Blaha. V roce 1969 se stala laureátkou Janáčkovy pěvecké soutěže v Luhačovicích a absolutní vítězkou Dvořákovy soutěže v Karlových Varech. Na základě těchto úspěchů ji nabídl ředitel Národního divadla v Praze Přemysl Kočí angažmá [1].

Umělecký profil[editovat | editovat zdroj]

Od srpna roku 1970 se stala členkou a později sólistkou opery Národního divadla v Praze, kde zpívala mnohé role českého, ruského a italského repertoáru. Od roku 1974 byla současně sólistkou Vídeňské státní opery a Metropolitní opery v New Yorku. Úspěchů dosáhla též v londýnské Covent Garden a na dalších operních scénách (Salzburg, Kolín nad Rýnem). Nahrála řadu vlastních operních kompletů a byla sólistkou na mnoha nahrávkách vokálně-symfonického repertoáru, který také prezentovala koncertně. Oceňované jsou její nahrávky Janáčkovy Glagolské mše, Beethovenovy 9. symfonie nebo monumentální Schönbergovy kantáty Písně z Gurre.

Stala se velmi výraznou představitelkou Janáčkovy Jenůfy a Káti Kabanové. V těchto uměleckých rolích se představila po celém světě.

Šíře jejího repertoáru je neobvyklá, pouze jednou však zpívala roli Libuše ve stejnojmenné Smetanově opeře a to v roce 1983 při znovuotevření budovy Národního divadla v Praze. Nezapomenutelným se stalo propůjčení svého hlasu filmové postavě Emy Destinnové (zde ji hrála Božidara Turzonovová) v životopisném filmu Božská Ema. V roce 1991 debutovala v roli Káti Kabanové v newyorské Metropolitní opeře, kde vystupovala až do roku 1999 a kde mj. ztvárnila titulní roli Dvořákovy Rusalky na premiérovém vystoupení v legendární režii Otto Schenka. Jejím princem zde byl americký lyrický tenorista Neil Rosenshein (tamější kritika označila její výkon za legendární a zdůraznila čistotu jejího hlasu a nádherně tvarované fráze a vysoké tóny).

Provdala se za svého uměleckého partnera z Národního divadla, herce Josefa Čápa, se kterým má dceru a se kterým žila až do jeho smrti v roce 2002. Po rozdělení státu přijala české státní občanství.

Aktivní kariéru Gabriela Beňačková ukončila oficiálně koncertním turné v roce 2008, které vyvrcholilo recitálem v Rudolfinu s Českou filharmonií pod taktovkou Vladimíra Válka. V současné době zpívá pouze příležitostně a věnuje se spíše pedagogice (své žáky má jak v Česku a na Slovensku, tak např. ve Vídni či na Manhattan School of Music).

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Nahrávky[editovat | editovat zdroj]

  • Leoš Janáček: Jenůfa Gabriela Beňačková s Naděždou Kniplovou, Vilémem Přibylem, Vladimírem Krejčíkem, Janáčkovo divadlo v Brně. Operu a sbor řídil František Jílek (1977–1978) Supraphon CD SU 3869-2.
  • Smetana - Prodaná nevěsta Gabriela Beňačková s Peterem Dvorským, Richardem Novákem, Miroslavem Koppem, Marií Veselou. Česká filharmonie, dirigoval Zdeněk Košler, Supraphon DVD
  • Gabriela Beňačková Od srdce: Mikuláš Schneider-Trnavský Písně o matce: If Only They Knew; Mother; If I Knew; Little Flower: Far and Wide; The Nightingale; A Lovely Dream; Student Period Songs: The Settler; The Bowed Rose; Your Shy Eyes; The Girl Is Being Married; From My Heart: The Withering Tree; The Cuckoo; Roses.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Kolektiv autorů: Národní divadlo a jeho předchůdci, Academia, Praha, 1988, str. 20
  2. Review (no sung texts or translations)

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]