Gabriela Beňačková

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Gabriela Beňačková
Základní informace
Narození 25. března 1947 (70 let)
Bratislava, Československo
Žánry opera, vážná hudba
Povolání operní pěvkyně; lektorka zpěvu a hudební pedagožka
Hlasový obor lyrický soprán
Aktivní roky 1970 - současnost
Vydavatelé Supraphon, Decca Classics, Arthaus, Unitel Classica, Universal Music aj.
Ocenění národní umělec (1985)
Medaile Za zásluhy (2008)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gabriela Beňačková-Čápová (* 25. března 1947 Bratislava) je česká operní pěvkyně – sopranistka slovenského původu. Kritici její tzv. spinto lyrický soprán nazývali hlasem s pověstnou „slovanskou slzou“ nebo jej doplňovali přívlastkem stříbrný.[1] Manžel: Josef Čáp (herec)

Umělecké začátky[editovat | editovat zdroj]

Od dětství se věnovala baletu, hře na klavír a zpěvu. Zpívala v dětském sboru Československého rozhlasu v Bratislavě. Od roku 1962 studovala zpěv na bratislavské konzervatoři u M. Móryové, v letech 19661967 u T. Kresákové na konzervatoři v Žilině a v letech 19671971 studovala na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě u A. Korinské a absolvovala u Jana Blaha. V roce 1969 se stala laureátkou Janáčkovy pěvecké soutěže v Luhačovicích a absolutní vítězkou Dvořákovy soutěže v Karlových Varech. Na základě těchto úspěchů ji nabídl ředitel Národního divadla v Praze Přemysl Kočí angažmá [1].

Provdala se za svého uměleckého partnera z Národního divadla, herce Josefa Čápa, se kterým má dceru a se kterým žila až do jeho smrti v roce 2002. Po rozdělení státu přijala české státní občanství.

Pěvecká kariéra[editovat | editovat zdroj]

Od srpna roku 1970 se stala členkou a později sólistkou opery Národního divadla v Praze, kde až do roku 1997 zpívala mnohé role českého, ruského a italského repertoáru . Od roku 1974 byla současně sólistkou Vídeňské státní opery. Zde vystoupila na téměř 150 představeních v celkem 13 rolích, z nichž nejvýznačnější jsou Rusalka A. Dvořáka, Jenůfa L. Janáčka a Desdemona G. Verdiho, dále pak Maddalena di Coigny z Giordanovy opery André Chénier (kde Beňačková stála po boku Plácida Dominga a Piera Cappuccilliho) nebo Markétka z Gounodova Fausta, ze kterýchžto jsou dochovány videozáznamy. Ve Vídni se Beňačková získala své stálé publikum a za své umělecké výkony zde získala titul „komorní pěvkyně“ (Kammersängerin).[2] Vídeňské obecenstvo se s Gabrielou Beňačkovou rozloučilo v roce 1997, kdy zde pěvkyně v roli Senty z Wagnerova Bludného Holanďana naposledy zpívala.[3]

Po nastoupení do Vídeňské státní opery následovala celá řada operních dómů. V San Francisco Opera debutovala v roce 1986 v roli Jenůfy po boku skvělých kolegů a pozdějších dobrých přátel – polského tenoristy Wiesława Ochmana coby Lacy a amerického tenoristy Neila Rosensheina, navíc pod taktovkou dirigenta a janáčkovského experta sira Charlese Mackerrase, kterého také s Beňačkovou vždy pojilo hluboké přátelství. Vrátila se sem v roce 1989, kdy spolu s americkým barytonistou Samuelem Rameyma tenorem Dennisem O'Neillem ztvárnila v Boitově opeře Mefistofele jak lyrickou roli Markétky, tak dramatickou postavu Heleny Trojské (inscenace je zaznamenána na videonahrávce společnosti RM Arts[4]).[5] Během návratu ze San Francisca byla neplánovaně pozvána do opery v Los Angeles, aby prakticky bez zkoušení zastoupila záhadně onemocnělou Danielu Dessi v roli Desdemony ve Verdiho opeře Otello. Zde si opět zazpívala společně s Plácidem Domingem; kritikové Beňačkovou ocenili jak za neobvykle krásný hlas a zpěv, tak i za úchvatné herecké ztvárnění Desdemony.[6]

Veliký zlom v kariéře Gabriely Beňačkové nastal v roce 1983, kdy byla pěvkyně po sporech s vedením Národního divadla v Praze obsazena do role Libuše ze Smetanovy stejnojmenné opery na slavnostním představení ku příležitosti znovuotevření první české scény. V 80. a především v 90. letech nastal vrchol kariéry, když se ve Spojených státech objevila Gabriela Beňačková v New Yorku– nejprve v Carnegie Hall, kde pod taktovkou dirigentky Eve Queler a mnohdy po boku americké pěvkyně Leonie Ryšanek koncertně reprezentovala českou hudbu jako Libuše na představení, jež je kritiky dodnes hodnoceno jako "legendární",[7] dále jako Rusalka, Jenůfa nebo Káťa Kabanová. V roce 1991 poprvé zpívala na prknech Metropolitní opery v New Yorku, kde debutovala na premiéře Janáčkovy Káťi Kabanové v hlavní roli, a zpívala zde téměř 40 představení až do roku 1999.[8] Americký deník Wall Street Journal po "metropolitním" debutu okomentoval soprán Gabriely Beňačkové jako "ten nejúchvatnější hlas na světě".[9] Kromě Káti zde vystoupila na premiéře Dvořákovy Rusalky. Princem jí zde byl přítel a kolega ze San Francisca, americký lyrický tenorista Neil Rosenshein (tamější kritika označila její výkon za vzorový a zdůraznila čistotu jejího hlasu a nádherně tvarované fráze a vysoké tóny).[10] S ansámblem Metropolitní opery se Beňačková zúčastnila také dvou turné ve Španělsku a v Nikaragui, kde se představila jako Leonora v Beethovenově Fideliovi. Rolí, kterou se s touto operní scénou Beňačková rozloučila, byla v roce 1999 Verdiho Desdemona.

Po roce 2000 se Gabriela Beňačková začala postupně stahovat z aktivního uměleckého života, což bylo způsobeno vážnou nemocí její matky.[11] O rok později se po delší odmlce objevila na jevišti, když v Národním divadle Brno zpívala svou vysněnou roli Emilie Marty na výroční premiéře Janáčkovy opery Věc Makropulos.[12] Aktivní kariéru Gabriela Beňačková ukončila oficiálně koncertním turné v roce 2008, které vyvrcholilo recitálem v Rudolfinu s Českou filharmonií pod taktovkou Vladimíra Válka. V současné době zpívá pouze příležitostně a věnuje se spíše pedagogice (své žáky má jak v Česku a na Slovensku, tak např. na Vídeňské konzervatoři či na Manhattan School of Music. Mezi umělce, kteří se u Gabriely Beňačkové pěvecky zdokonalují, patří mj. mezzosopranistka Natalia Krone, sólistka Národního Divadla v Praze sopranistka Anda-Louise Bogza či tenorista Jakub Pustina, se kterým již několik let pořádají pěvecká turné, vánoční koncerty a spoluorganizují Mezinárodní hudební festival v Rychnově nad Kněžnou.

V roce 2012 se po dlouhé odmlce Gabriela Beňačková ve svých pětašedesáti letech rozhodla pro "jevištní comeback", kdy zpívala na Salcburském operním festivalu náročný part Hraběnky de la Roche v Zimmermannových Vojácích. Kritické ohlasy byly velice příznivé a Beňačková se tak v Salcburku objevuje pravidelně. V roce 2015 se dokonce vrátila na prkna milánského Teatro alla Scala. Spolupracuje také s českou hudební skladatelkou Sylvií Bodorovou.

Za svou kariéru nahrála vlastní operní komplety a byla sólistkou na nahrávkách vokálně-symfonického repertoáru několika nahrávacích studií, který také prezentovala koncertně. Oceňované jsou její nahrávky Janáčkovy Glagolské mše, Dvořákovy Stabat Mater, Beethovenovy 9. symfonie nebo monumentální Schönbergovy kantáty Písně z Gurre. Jednou z jejich posledních nahrávek byla Janáčkova Káťa Kabanová pod taktovkou Charlese Mackerrase v roce 1999 pro studio Supraphon.[13]

Umělecký profil[editovat | editovat zdroj]

Gabriela Beňačková po recitálu s Jakubem Pustinou v Třinci 26. 1. 2017

Šíře repertoáru Gabriely Beňačkové je neobvyklá, ovšem největší úspěchy vždy sklízela coby představitelka lyrických sopránových rolí. Bezpochyby se stala nejvýraznější a nejznámější představitelkou Jenůfy z opery Její pastorkyňa Leoše Janáčka.[zdroj?] Tu zpívala na více než 1000 představeních po celém světě včetně Spojených států nebo Japonska. Janáčka dále reprezentovala v rolích Káti Kabanové, Lišky Bystroušky či Emilie Marty.

Dvořákovu Rusalku nazpívala např. na nahrávce z roku 1982Václavem Neumannem coby dirigentem a Wiesławem Ochmanem, především však proslavila inscenaci Rusalky od Otto Schenka, v níž se v hlavní roli představila na prknech Vídeňské státní opery v roce 1987 a na vůbec prvním uvedení tohoto díla v Metropolitní opeře v New Yorku v roce 1993. Americká operní zpěvačka Renée Fleming, která po roce 2000 často zpívala Rusalku, označila Gabrielu Beňačkovou za svůj velký pěvecký vzor.[14] Obě pěvkyně si společně zazpívaly na Salcburském festivalu jako "matka a dcera" ve Straussově opeře Arabella.

Ze světového lyrického či spinto-lyrického repertoáru účinkovala ve verdiovských rolích, především jako krásná Desdemona z opery Otello nebo AmeliaMaškarního plesu, dále jako LízaČajkovského Pikové dámy, TaťánaEvžena Oněgina (tu zpívala mj. i v Buenos Aires či ve Velkém divadle v Moskvě), MimiPucciniho Bohémy (také po boku dalšího věrného osobního přítele Luciana Pavarottiho).

Díky své hlasové technice ovšem mohla Gabriela Beňačková zpívat i nejrůznější role v operách dramatických – v londýnské Royal Opera House v Covent Garden, v edinburské Usher Hall či v Metropolitní opeře zpívala Leonoru z Beethovenova Fidelia, dále se představila jako SentaBludného Holanďana, AriadnaAriadne auf Naxos, AlžbětaTannhäuseru (a další wagnerovské role) nebo Salomé ve stejnojmenné Straussově opeře. Propůjčila hlas filmové postavě Emy Destinnové (zde ji hrála Božidara Turzonovová) v životopisném filmu Božská Ema, dále ji lze slyšet v americkém filmu Řidič slečny Daisy, v českém filmu Tajemství hradu v Karpatech nebo v televizní inscenaci Rusalky od režiséra Petra Weigla z roku 1977.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Výběr z nahrávek[editovat | editovat zdroj]

 • BEETHOVEN, Ludwig van. Fidelio [DVD - živá nahrávka]. Gabriela Beňačková, Josef Protschka, Robert Lloyd, Monte Pederson. Orchestr Královské opery Covent Garden, dir. Christoph von Dohnányi. Londýn: Arthaus, 1991.
 • BEETHOVEN, Ludwig van. Symfonie č. 9 [CD]. Gabriela Beňačková, Marjana Lipovsek, Gosta Winbergh, Hermann Prey. Vídeňští filharmonikové, dir. Claudio Abbado. Vídeň: Universal Music, 1987. 00028941959829.
 • BOITO, Arrigo. Mefistofele. [DVD - živá nahrávka]. Gabriela Beňačková, Samuel Ramey, Dennis O'Neill, Judith Christin. Orchestr Opery San Francisco, dir. Maurizio Arena. San Francisco: Arthaus Music, 1989. CN100415.
 • BODOROVÁ, Sylvie. Juda makabejský [CD - živá nahrávka]. Gabriela Beňačková, Aleš Briscein, Ivan Kusnjer, Pavel Landovský, Eva Salzmannová, Otakar Brousek. Symfonický orchestr Českého rozhlasu, dir. Vladimír Válek. Praha: Arco Diva, 2004.
 • DVOŘÁK, Antonín. Rekviem [CD]. Gabriela Beňačková, Brigitte Fassbaender, Thomas Moser, Jan-Hendrik Rootering. Česká filharmonie, dir. Wolfgang Sawallisch. Praha: Supraphon Records, 1988. SU 10 4241-2.
 • DVOŘÁK, Antonín. Rusalka [CD]. Gabriela Beňačková, Wiesław Ochman, Richard Novák, Drahomíra Drobková. Česká filharmonie, dir. Václav Neumann. Praha: Supraphon Records, 1984. SU 3717-2.
 • DVOŘÁK, Antonín. Rusalka [CD - živá nahrávka]. Gabriela Beňačková, Peter Dvorský, Jevgenij Něstěrenko, Eva Randová. Orchestr Vídeňské státní opery, dir. Václav Neumann. Vídeň: Orfeo d'or, 1987. ADD4154965.
 • DVOŘÁK, Antonín. Stabat Mater [CD]. Gabriela Beňačková, Ortrun Wenkel, Peter Dvorský. Česká filharmonie, dir. Wolfgang Sawallisch. Praha: Supraphon Records, 1983. SU 10 3561-2.
 • DVOŘÁK, Antonín - JANÁČEK, Leoš - MARTINŮ, Bohuslav. Songs/Lieder (Písně) [CD]. Gabriela Beňačková, Rudolf Firkušný (piano). New York: RCA Records Victor Red Seal, 1993. RCA 60823. --- (ocenění Grammy Awards)[16]
 • GIORDANO, Bruno. Andrea Chenier [DVD - živá nahrávka]. Gabriela Beňačková, Plácido Domingo, Pierro Cappuccilli, Rohangiz Yachmi, Czesława Slania. Orchestr Vídeňské státní opery, dir. Nello Santi. Vídeň: Deutscher Grammophon, 1981.
 • JANÁČEK, Leoš. Glagolská mše [CD]. Gabriela Beňačková, Eva Randová, Vilém Přibyl, Sergej Kopčák. Filharmonie Brno, dir. Charles Mackerras. Praha: Supraphon Records, 1996. SU 3045-2.
 • JANÁČEK, Leoš - MARTINŮ, Bohuslav. Glagolská mše - Polní mše [CD - živá nahrávka]. Gabriela Beňačková, Věra Soukupová, František Livora, Karel Průša, Václav Zítek. Česká filharmonie, dir. Václav Neumann. Praha: Panton - Supraphon Records, 1978. SU 81 1217-2.
 • JANÁČEK, Leoš. Její pastorkyňa [CD]. Gabriela Beňačková, Naděžda Kniplová, Vilém Přibyl, Vladimír Krejčík. Orchestr a sbor Janáčkova divadla v Brně, dir. František Jílek. Praha: Supraphon Records, 1979. SU 3869-2.
 • JANÁČEK, Leoš. Její pastorkyňa [CD - živá nahrávka]. Gabriela Beňačková, Leonie Ryšanek, Wiesław Ochman, Peter Kazaras. Opera Orchestra of New York, dir. Eve Queler. New York: BIS Records, 1994. B0000016.
 • JANÁČEK, Leoš. Káťa Kabanová [CD]. Gabriela Beňačková, Peter Straka, Dagmar Pecková, Eva Randová. Česká filharmonie, dir. Charles Mackerras. Praha: Supraphon Records, 1997. SU 3291-2. --- (ocenění Preis der deutschen Schallplattenkritik 1998, Choc du Monde de la Musique 1988 a Cannes Classical Award 1999)
 • JANÁČEK, Leoš. Věc Makropulos [DVD - živá nahrávka]. Gabriela Beňačková, Roman Sadnik, Pavel Kamas, Zdeněk Šmukař, Monika Brychtová, Zoltán Korda. Orchestr a sbor Janáčkova divadla v Brně, dir. Oliver von Dohnányi. Česká televize, 2001.
 • LEHÁR, Franz. Země úsměvů [CD]. Gabriela Beňačková, Jiřina Marková, Miroslav Dvorský, Miroslav Kopp. Česká filharmonie, dir. Libor Pešek. Praha: Supraphon Records, 1996. SU 3069-2.
 • MAHLER, Gustav. Symfonie č. 2 "Vzkříšení" [CD]. Gabriela Beňačková, Eva Randová. Česká filharmonie, dir. Václav Neumann. Praha: Supraphon Records, 1982. SU 11 1971-2.
 • PUCCINI, Giacomo. La Bohème (Bohéma) [CD - živá nahrávka]. Gabriela Beňačková, Luciano Pavarotti, Madelyn Renee, Georg Tichy. Orchestr Vídeňské státní opery, dir. Julius Rudel. Vídeň: Orfeo d'or, 1986.
 • SMETANA, Bedřich. Libuše [CD - živá nahrávka]. Gabriela Beňačková, Václav Zítek, Eva Děpoltová, Věra Soukupová, Marie Veselá, Karel Průša, René Tuček, Leo Marian Vodička. Orchestr a sbor Národního divadla v Praze, dir. Zdeněk Košler. Praha: Supraphon Records, 1983. SU 11 1276-2.
 • SMETANA, Bedřich. Prodaná nevěsta [DVD]. Gabriela Beňačková, Peter Dvorský, Richard Novák, Miroslav Kopp, Marie Veselá. Česká filharmonie, dir. Zdeněk Košler. Prahja: Supraphon Records, 1982. SU 3707-2.
 • STRAUSS, Richard. Arabella [DVD - živá nahrávka]. Gabriela Beňačkové, Renée Fleming, Thomas Hampson, Albert Dolmen. Staatskapelle Dresden, dir. Christian Thielemann. Salcburk: Unitel Classica, 2014.
 • VERDI, Giuseppe. Messa per Rossini [DVD - živá nahrávka]. Gabriela Beňačková, Florence Quivar, James Wagner, Alexandru Agache, Aage Haughland. Symfonický orchestr Stuttgart, dir. Helmut Rilling. Berlín: Kultur Video, 1990.
 • VERDI, Giuseppe. Otello [CD - živá nahrávka]. Gabriela Beňačková, Plácido Domingo, Sherrill Milnes. Orchestr opery v Los Angeles, dir. Lawrence Foster. Los Angeles: Music Center Records, 1986.
 • Gabriela Beňačková in Prague (písňový recitál - Mozart, Strauss, Schneider-Trnavský, Dvořák, Verdi, Caccini) [CD - živá nahrávka]. Gabriela Beňačková, Ronald Schneider (piano). Praha: Supraphon Records, 1995. SU 3027-2.
 • Gabriela Beňačková: Arias (Árie ze světových a českých oper - Janáček, Dvořák, Smetana, Čajkovskij, Verdi, Puccini) [CD]. Gabriela Beňačková, Peter Straka, Vilém Přibyl. Česká filharmonie, dir. Bohumil Gregor, Václav Neumann a Charles Mackerras. Praha: Supraphon Records, 2005. SU 3853-2.
 • Gabriela Beňačková: Sento Amor (písňový recitál - Caccini, Paisiell, Koželuh, Granados, Santórsola, Villa-Lobos, Ponce, Castelnuovo-Tedesco, Giordani, Pergolesi, Scarlatti, Händel) [CD]. Gabriela Beňačková, Lubomír Brabec (kytara). Praha: Arco Diva - Ultraphon, 1994. UP 0003-2 231.
 • Gabriela Beňačková: Slovak Songs (písňový recitál - Schneider-Trnavský, Bodorová) [CD] Gabriela Beňačková, Štefan Margita, Kateřina Englichová, Katarína Bachmannová. Praha: Zentiva UP, 2005. UP0001-2 131.[17]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Tamara Vrla. Gabriela Beňačková: Janáček psal nejspíš všechny ty krásné role přímo pro mne [online]. Dativ.cz, [cit. 2016-09-05]. Dostupné online.  
 2. STEHLÍK, Luboš. Gabriela Beňačková: mou Mekkou je Met [online]. [cit. 2016-09-05]. Dostupné online.  
 3. Vorstellungen mit Gabriela Beňačková | Spielplanarchiv der Wiener Staatsoper. db-staatsoper.die-antwort.eu [online].  [cit. 2016-09-05]. Dostupné online.  
 4. LARGE, Brian. Boito - Mefistofele / Arena, Ramey, Benackova, San Francisco Opera. [s.l.] : Kultur Video. Dostupné online.  
 5. San Francisco Opera Performance Archive. archive.sfopera.com [online].  [cit. 2016-09-05]. Dostupné online.  
 6. BERNHEIMER, MARTIN. Domingo, Benackova Triumph : Music Center In Opera (again) With 'Otello'. Los Angeles Times. 1986-10-09. Dostupné online [cit. 2016-09-05]. ISSN 0458-3035. (en-US) 
 7. HENAHAN, Donal. THE OPERA: BENACKOVA IN SMETANA'S 'LIBUSE'. The New York Times. 1986-03-14. Dostupné online [cit. 2016-09-05]. ISSN 0362-4331.  
 8. INC., Inmagic,. Metropolitan Opera Association. archives.metoperafamily.org [online].  [cit. 2016-09-05]. Dostupné online.  
 9. AFFRON, Charles; AFFRON, Mirella Jona. Grand Opera: The Story of the Met. [s.l.] : Univ of California Press. 469 s. Dostupné online. ISBN 9780520958975. (anglicky)  
 10. ROTHSTEIN, Edward. Review/Opera; A Nymph in Forbidden Realms of Desire. The New York Times. 1993-11-13. Dostupné online [cit. 2016-09-05]. ISSN 0362-4331.  
 11. VRLA, Tamara. Gabriela Beňačková: Janáček psal nejspíš všechny ty krásné role přímo pro mne [online]. [cit. 2016-09-05]. Dostupné online.  
 12. Sopranistka Beňačková ozdobí premiéru. iDNES.cz [online]. 2001-05-24 [cit. 2016-09-05]. Dostupné online.  
 13. A.S., SUPRAPHON. Janáček: Káťa Kabanová. Opera o 3 dějstvích - komplet - Česká filharmonie, Sir Charles Mackerras. Supraphonline.cz [online].  [cit. 2016-09-05]. Dostupné online.  
 14. Matka a dcera v salcburské Arabelle? Gabriela Beňačková a Renée Fleming! | OperaPlus [online]. 2014-04-07, [cit. 2016-09-05]. Dostupné online. (cs-CZ) 
 15. HUNDREDS NOMINATED FOR GRAMMYS. DeseretNews.com. 1994-01-10. Dostupné online [cit. 2016-12-26].  
 16. Český hudební slovník osob a institucí. www.ceskyhudebnislovnik.cz [online].  [cit. 2016-11-29]. Dostupné online.  
 17. Review (no sung texts or translations)

Literatura[editovat | editovat zdroj]

 • Alexander Buchner: Opera v Praze. Praha : Panton, 1985, str. 188
 • Kdo byl kdo v našich dějinách ve 20. století. I., A–M / Milan Churaň a kol.. 2. vyd. Praha : Libri, 1998. 467 s. ISBN 80-85983-44-3. S. 35–36.  
 • Kdo je kdo = Who is who : osobnosti české současnosti : 5000 životopisů / (Michael Třeštík editor). 5. vyd. Praha : Agentura Kdo je kdo, 2005. 775 s. ISBN 80-902586-9-7. S. 34.  
 • Kolektiv autorů: Národní divadlo a jeho předchůdci, Academia, Praha, 1988, str. 20, 61
 • Hana Konečná a kol.: Čtení o Národním divadle, Odeon, Praha, 1983, str. 380, 400
 • TOMEŠ, Josef, a kol. Český biografický slovník XX. století : I. díl : A–J. Praha ; Litomyšl : Paseka ; Petr Meissner, 1999. 634 s. ISBN 80-7185-245-7. S. 74.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]