Vilém Přibyl

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Vilém Přibyl
Narození 10. dubna 1925
Olomouc
Úmrtí 21. července 1990 (ve věku 65 let)
Příčina úmrtí cévní mozková příhoda
Ocenění národní umělec (1977)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Vilém Přibyl (10. dubna 1925 Náchod21. července 1990 Brno) byl český operní pěvec–tenorista.

Život[editovat | editovat zdroj]

Byl vyučeným elektromechanikem a topenářem. Po druhé světové válce složil maturitu na Strojní průmyslovce v Praze. Poté pracoval jako projektant. Od svých 25 let soukromě studoval zpěv. Od roku 1952 zpíval v opeře, nejprve tomu tak bylo čistě amatérsky v Hradci Králové v místní ochotnické Lidové opeře.

V roce 1959 ve věku 34 let získal své první profesionální angažmá v operním souboru v Ústí nad Labem. Zde působil dva roky, odtud pak v roce 1962 již natrvalo odešel zpívat jako sólista do Brna do brněnské opery (dnešní Národní divadlo v Brně), kde už zakotvil natrvalo. Během tohoto svého angažmá také vystudoval zpěv na brněnské JAMU. Často také hostoval v pražském Národním divadle a nahrával na gramofonové desky. Jeho druhou takřka domovskou scénou byl Royal Opera House Covent Garden v Londýně. Zde se proslavil zejména rolí Florestana v opeře L. v Beethovena Fidelio.

Trpěl těžkou cukrovkou. Od poloviny 80. let již nemohl vystupovat, neboť onemocněl mozkovou mrtvicí. Přesto se až do konce života věnoval pedagogické činnosti.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

  • Jitka Fukačová: Vilém Přibyl., Editio Supraphon, Praha, 1984

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]