Vilém Přibyl

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vilém Přibyl
Narození10. dubna 1925
Olomouc nebo Náchod
Úmrtí21. července 1990 (ve věku 65 let)
Brno
Příčina úmrtícévní mozková příhoda
Povoláníoperní pěvec
Oceněnínárodní umělec (1977)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Vilém Přibyl (10. dubna 1925 Náchod21. července 1990 Brno) byl český operní pěvec–tenorista.

Život[editovat | editovat zdroj]

Byl vyučeným elektromechanikem a topenářem. Po druhé světové válce složil maturitu na Strojní průmyslovce v Praze. Poté pracoval jako projektant. Od svých 25 let soukromě studoval zpěv. Od roku 1952 zpíval v opeře, nejprve tomu tak bylo čistě amatérsky v Hradci Králové v místní ochotnické Lidové opeře.

V roce 1959 ve věku 34 let získal své první profesionální angažmá v operním souboru v Ústí nad Labem. Zde působil dva roky, odtud pak v roce 1962 již natrvalo odešel zpívat jako sólista do Brna do brněnské opery (dnešní Národní divadlo v Brně), kde už zakotvil natrvalo. Během tohoto svého angažmá také vystudoval zpěv na brněnské JAMU. Často také hostoval v pražském Národním divadle a nahrával na gramofonové desky. Jeho druhou takřka domovskou scénou byl Royal Opera House Covent Garden v Londýně. Zde se proslavil zejména rolí Florestana v opeře L. v Beethovena Fidelio.

Trpěl těžkou cukrovkou. Od poloviny 80. let již nemohl vystupovat, neboť onemocněl mozkovou mrtvicí. Přesto se až do konce života věnoval pedagogické činnosti.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

  • Jitka Fukačová: Vilém Přibyl., Editio Supraphon, Praha, 1984

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]