Ivan Klánský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ivan Klánský
Narození 13. května 1948 (68 let)
Praha
Alma mater Akademie múzických umění v Praze
Povolání klavírista, pedagog a hudební pedagog
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Ivan Klánský (* 13. května 1948 v Praze) je český klavírní interpret a pedagog. Jeho syn, Lukáš Klánský (*1989), je také český klavírista. V současnosti je otcem pěti synů, z nichž nejstarší Michal se v dětství také zabýval hrou na klavír.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Studoval na pražské konzervatoři u Valentiny Kameníkové (1963–68) a HAMU v Praze u Františka Raucha (1968–73). Od roku 1995 je předsedou Chopinovy společnosti, Chopinova festivalu v Mariánských Lázních a byl předsedou Rady Kruhů přátel hudby při Nadaci Českého hudebního fondu.

Pedagog[editovat | editovat zdroj]

Od roku 1983 je profesorem pražské Hudební fakulty Akademie múzických umění a od roku 1997 je tam vedoucím Katedry klávesových nástrojů. V současné době na HAMU zastává funkci proděkana pro studijní záležitosti a je statutární zástupce děkana. Dále je od roku 1991 profesorem Vysoké hudební školy ve švýcarském Luzernu. Vede také mistrovské kurzy v Dublinu (1982–1986) a Bad Sulgau (od 1997). Jeho nejvýznamnějšími žáky jsou vítězové soutěže Pražského jara - Martin Kasík a Ivo Kahánek.

Záliby[editovat | editovat zdroj]

Dnes je považován především za klavíristu. Od dětství má ale i jiné koníčky, hraje šachy, dříve komponoval skladby a vyhrával s nimi soutěže, zajímal se o automobily a nyní ho baví pamatovat si jízdní a letové řády[zdroj?]. On sám uvádí, že ostatních aktivit ho zbavila Valentina Kameníková. Bez ní by možná dnes hrál lépe šachy než na klavír[zdroj?].

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Stal se 1. Čechem v historii, který se ve Varšavě dostal do finále. Proto bývá často označován jako "chopinista". Na recitálech ovšem hraje spíš Ludwiga van Beethovena nebo Bedřicha Smetanu. Od raného věku je také Chopinovým obdivovatelem.

Nahrávky[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]