Česká a Slovenská Federativní Republika

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Na tento článek je přesměrováno heslo Československá federativní republika. Další významy jsou uvedeny na stránce Československá republika (rozcestník).
Česká a Slovenská Federativní Republika
Česká a Slovenská Federatívna Republika
 Československá socialistická republika 19901992 Česká republika 
Slovenská republika 
Vlajka státu
vlajka
Státní znak
znak
Hymna: Kde domov můj a Nad Tatrou sa blýska
Motto: Veritas Vincit
geografie
Mapa
rozloha:
127 900 km²
nejdelší řeka:
Vltava (433km)
obyvatelstvo
počet obyvatel:
15 600 000 (1991)
národnostní složení:
čeština, slovenština (úřední jazyky)
žádné státní náboženství
státní útvar
vznik:
23. dubna 1990 – přejmenování Československé federativní republiky[2]
11. červenec 1960 – přijetí Ústavy Československé socialistické republiky
zánik:
31. prosince 1992[3]
státní útvary a území
předcházející:
Československá socialistická republika Československá socialistická republika
následující:
Česká republika Česká republika
Slovenská republika Slovenská republika

Česká a Slovenská Federativní Republika, zkráceně ČSFR, byl v letech 1990 až 1992 federativní stát ve střední Evropě, poslední historická podoba Československa před jeho zánikem. Oficiální název ve slovenštině zněl Česká a Slovenská Federatívna Republika. Česká a Slovenská Federativní Republika byla federací skládající se z České republiky a Slovenské republiky. Původní název byl po dobu jednoho měsíce od 29. března do 23. dubna 1990 Československá federativní republika. V tomto období také ČSFR ještě užívala státní znak ČSSR.

Název Československa[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Pomlčková válka.

Po pádu komunistického režimu v Československu byla Československá socialistická republika přejmenována od 29. března 1990 na Československá federativní republika.[4] Po vypuknutí sporu o název společného státu (viz pomlčková válka) byla Československá federativní republika přejmenována na Česká a Slovenská Federativní Republika a slovensky Česká a Slovenská Federatívna Republika[2] od 23. dubna 1990.

Název je pravopisně nesprávný a vznikl kvůli dalšímu ze sporů pomlčkové války, sporu o velké „S“. Část slovenských představitelů po listopadu 1989 požadovala také velké písmeno „S“ u „Slovenská“, ale zejména čeští zástupci nechtěli na tuto verzi přistoupit.[zdroj?]

Tato část sporu se tehdy vedla o označení „Česká a Slovenská federativní republika“ vs. „Česká a slovenská federativní republika“. Podle českého i slovenského pravopisu se přídavná jména vytvořená z vlastních jmen píší malým písmenem.[zdroj?] Zároveň se u víceslovných názvů píše velké písmeno pouze u prvního slova (pokud další slova neobsahují jiné vlastní jméno). Jako „šalamounský“ kompromis byl nakonec název „Česká a Slovenská Federativní Republika“ schválen Federálním shromážděním jako ústavní zákon o změně názvu Československé federativní republiky, i když odporoval pravopisu obou jazyků.[zdroj?]

Zánik Československa[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Zánik Československa.

Po dlouhých jednáních Česká a Slovenská Federativní Republika zanikla 31. prosince 1992 přijetím ústavního zákona Federálního shromáždění o zániku České a Slovenské Federativní Republiky.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]