Pražské jaro (soutěž)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mezinárodní hudební soutěž Pražské jaro
Dvořákova síň Rudolfina
Dvořákova síň Rudolfina
LokacePraha
StátČesko
ZakladateléRafael Kubelík a Česká filharmonie
Aktivní roky1946 (1947) - současnost
PořadatelPražské jaro
Žánryklasická a moderní hudba
WebOficiální stránky soutěže

Mezinárodní hudební soutěž Pražské jaro se pořádá každoročně od roku 1946Praze. Od roku 1957 je soutěž jedním ze zakládajících členů Světové federace hudebních soutěží (WFIMC) v Ženevě.

Obecné informace[editovat | editovat zdroj]

Soutěž je určena pro mladou generaci hudebníků do 30 let. Jejím cílem je vedle podpory začínajících hudebníků také propagace české hudby. Od roku 1994 je také uváděna vždy nová skladba českých skladatelů. Takto byly uvedeny skladby českých sklatatelů, jako např. Petr Eben, Zdeněk Košler, Ivan Kurz, Viktor Kalabis, Milan Slavický, Karel Husa, Ilja Hurník, Luboš Fišer, Jan Klusák, Ivana Loudová, Sylvie Bodorová, Otomar Kvěch, Ondřej Kukal, či Adam Skoumal.

Soutěží se v kategoriích dechových nástrojů (dřevěné) flétna, hoboj, klarinet, fagot, (žesťové) lesní roh, trubka, (klávesové) klavír, cembalo, varhany, (strunné/smyčcové) housle, violoncello[1]Zpravidla dva hudební obory v jednom roce se střídají v určitých cyklech, o kterých rozhoduje soutěžní komise.

Místo konání[editovat | editovat zdroj]

Jednotlivé části soutěže probíhají v různých koncertních sálech, například Sál Bohuslava Martinů budovy HAMU (Lichtenštejnský palác), Národní dům na Vinohradech, finále soutěže probíhá ve Dvořákově síni Rudolfina.

Průběh soutěže[editovat | editovat zdroj]

Porota nejprve z anonymních nahrávek vybere uchazeče, kteří jsou následně pozváni do soutěže. První a druhé kolo je vylučovací, třetí kolo je finále (všechna kola jsou přístupná publiku). Soutěž probíhá začátkem května, aby její finálová kola byla součástí festivalu Pražské jaro, který se zahajuje koncertem 12. května. Finále soutěže je již zařazeno do festivalového programu a obvykle se koná ve Dvořákově síni Rudolfina nebo Smetanově síni Obecního domu. Soutěž je tak atraktivnější pro posluchače i pro interprety, kteří mají možnost vystupovat před festivalovým publikem. Porota soutěže bývá složena ze sedmi osobností daného oboru, přičemž dva členové jsou vždy z ČR a zbývající ze zahraničí.

Porota[editovat | editovat zdroj]

Porota je složena z hudebníků. Mezi nejvýznamnější umělce, kteří zasedli v porotě soutěže Pražské jaro patří například:

Významní laureáti[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Historie soutěže. Pražské jaro [online]. [cit. 2019-02-06]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]