Čeněk Pavlík

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Čeněk Pavlík
Základní informace
Narození 1. dubna 1955 (63 let)
Povolání houslista
Nástroje housle
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Čeněk Pavlík (* 1. dubna 1955) je český houslový virtuóz.

Na housle se začal učit hrát ve čtyřech letech na LŠU v Brandýse nad Labem. Studoval u Josefa Muziky, jednoho z posledních žáků Otakara Ševčíka. Na konzervatoři (1970-1975) a později i na pražské AMU (1975 – 1980) jej vedla prof. Nora Grumlíková. Celkem jedenáctkrát se zúčastnil letních mistrovských kurzů u Nathana Milsteina v Curychu. Spolu s Henrykem Szeryngem hrál dvojkoncert J. S. Bacha; z politických důvodů však u něj nemohl studovat. V roce 1986 Čeněk Pavlík, klavírista Ivan Klánský a violoncellista Marek Jerie založili Guarneri trio (od roku 1989 Guarneri Trio Prague), které ve stejném složení působí dodnes. Jako sólista a později i člen uvedeného tria vystupoval téměř v šedesáti zemích světa na více než 3 000 koncertech. Existuje množství jeho rozhlasových a televizních nahrávek a záznamů na CD. Kromě koncertní činnosti příležitostně vyučuje na krátkodobých kurzech např. ve Španělsku, Německu, Polsku, Kanadě, Brazílii a samozřejmě i v České republice.

Ve stylu hry Čeňka Pavlíka je nejvíce ceněn hluboký prožitek, smysl pro detail a svěží projev.

Ocenění v sólové hře[editovat | editovat zdroj]

  • vítěz 1.kategorie na Kocianově houslové soutěži 1965
  • vítěz soutěže Concertino Praga 1970
  • finále soutěže P.I.Čajkovského v Moskvě 1974
  • vítěz Bratislavské rozhlasové soutěže 1975
  • 1.cena na mezinárodní houslové soutěži Pražského jara 1976
  • 1.cena mezinárodní soutěže Emily Andersenové v Londýně 1979

Zájmy[editovat | editovat zdroj]

Od dětství se rád nechává inspirovat především architekturou a evropským výtvarným uměním. Postupem času se stal uznávaným odborníkem ve specializovaném oboru gotických a renesančních reliéfně zdobených kamnových kachlů. V odborném tisku publikoval přes padesát studií a je spoluautorem monumentální Encyklopedie kachlů v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Věnuje se i kresbě a kresebným rekonstrukcím těchto artefaktů.

Mezi jeho koníčky patřilo modelářství – v mládí postavil desítky miniaturních modelů plachetnic a hradů podle vlastních návrhů. Dále se zajímá o parní lokomotivy.

Velmi rád odpočívá v přírodě, nejčastěji při toulkách v lesích Píseckých hor. Žije v Praze.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]