Nathan Milstein

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nathan Milstein
Narození 11.jul. / 24. prosince 1902greg.
Oděsa
Úmrtí 21. prosince 1992 (ve věku 90 let)
Londýn
Alma mater Petrohradská konzervatoř
Simon Gratz High School
Povolání houslista
Ocenění Čestný odznak Za vědu a umění (1980)
Vyznamenání Kennedyho centra
rytíř Čestné legie
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Nathan Mironovich Milstein (13. ledna 1904 Oděsa21. prosince 1992 Londýn) byl americký houslista židovského původu narozený na Ukrajině, jež byla tehdy součástí Ruského impéria. Bývá označován za jednoho z nejlepších houslistů 20. století. Proslul interpretacemi Bachovy a romantické hudby. Veřejně vystupoval až do svých 82 let, kariéru ukončil po zlomenině ruky.

Život[editovat | editovat zdroj]

Milstein se narodil jako čtvrté dítě ze sedmi, do židovské rodiny ze střední třídy, bez hudební tradice. V sedmi letech začal studovat hru na housle u významného houslového pedagoga Petra Stoljarského (rovněž učitele Davida Oistracha). Když mu bylo jedenáct, Leopold Auer ho pozval, aby se stal jedním z jeho studentů na konzervatoři v Petrohradě.

Milstein se v roce 1921 setkal s klavíristou Vladimirem Horowitzem. Horowitz ho pozval na čaj ke svým rodičům v Kyjevě, u kterých pak žil tři následující roky. Milstein a Horowitz navázali celoživotní přátelství. Vystupovali společně jako „děti revoluce“ po celém Sovětském svazu. V roce 1925 společně vyrazili na koncertní turné po západní Evropě. Oba se již do SSSR nevrátili a oba se nakonec usadili ve Spojených státech. V roce 1926 Milstein krátce studoval u Eugèna Ysaÿe v Belgii. V roce 1929 debutoval v Americe, pod vedením Leopolda Stokowského s Philadelphia Orchestra. Nakonec se usadil v New Yorku a stal se americkým občanem. Udržoval si však byt i v Londýně a Paříži.

Sám si upravoval různé skladby a vymýšlel vlastní kadence, jednou z jeho nejznámějších skladeb je Paganiniana, soubor variací na různá témata z děl Niccola Paganiniho. Byl posedlý dokonalým artikulováním každé noty. V roce 1945 získal stradivárky z roku 1716, které pak používal do konce života.

V roce 1968 Milstein získal francouzský Řád čestné legie (Légion d'honneur) a v roce 1975 obdržel cenu Grammy za nahrávku Bachových skladeb.

Jeho posledním vystoupením byl recitál ve Stockholmu v červenci 1986. V té době vydal také svou autobiografii Z Ruska na Západ. Milstein byl dvakrát ženatý a zůstal ženatý se svou druhou manželkou Therese až do své smrti. Zemřel na infarkt v Londýně, 23 dní před 89. narozeninami.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Nathan Milstein na anglické Wikipedii.