Přeskočit na obsah

Leopold Auer

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Leopold Auer
Narození7. června 1845
Veszprém
Úmrtí15. července 1930 (ve věku 85 let)
Loschwitz
Příčina úmrtízápal plic
Místo pohřbeníFerncliff Cemetery
Povoláníhouslista, dirigent, hudební pedagog a hudební skladatel
ZaměstnavatelPetrohradská konzervatoř
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Leopold Auer (7. červen 1845, Veszprém15. červenec 1930, Loschwitz u Drážďan) byl maďarsko-americký houslista a dirigent. Proslul jako učitel, k jeho žákům patřili ruští virtuózové Galkin, Kolakovskij aj., později Mischa Elman, Jascha Heifetz nebo Nathan Milstein.

Auer se učil hrát na housle na konzervatoři v Budapešti a ve Vídni, od roku 1861 studoval v Paříži u J. D. Alarda a v Hannoveru byl žákem slavného houslového virtuóza Josepha Joachima. Byl koncertním mistrem v Düsseldorfu a v Hamburku a roku 1868 byl na doporučení Antona Rubinsteina pozván jako profesor na konzervatoř v Petrohradě. Roku 1873 se stal sólistou carského dvora, roku 1883 ruským občanem a roku 1885 kapelníkem (dirigentem) Ruské hudební společnosti.[1] Hodně cestoval po evropských městech, často koncertoval v Londýně a v Drážďanech. V roce 1918 se usadil v New Yorku,[2] kde mu jeho slavní žáci zajistili dobré přijetí. Učil na Institute of Musical Art v New Yorku a na Curtis Institute of Music ve Filadelfii. Roku 1926 se stal občanem Spojených států. Vydal v USA i své paměti, které nazval My Long Life in Music.[3] Vydal text o své metodě výuky hry na housle Violin playing as I teach it a osmisvazkový Graded Course of Violin Playing.

Petr Iljič Čajkovskij původně věnoval svůj houslový koncert Auerovi, ale zklamán tím, že Auer ho označil za „nehratelný“, věnování změnil. Později ovšem Auer změnil názor a Čajkovského koncert zaujímal přední místo v jeho repertoáru.[2] Mezi Auerovými posluchači bývaly i korunované hlavy a tak získal vysoká vyznamenání ruská, rakouská a italská.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Leopold von Auer na německé Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Ottův slovník naučný, heslo Auer, Leopod (!). Sv. 2, str. 1018

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]