PKF – Prague Philharmonia

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pražká komorní filharmonie / PKF – Prague Philharmonia
Zkratka PKF
Vznik 1994
Typ symfonický orchestr
Právní forma obecně prospěšná společnost
Účel kultura
Místo ČeskoČesko Česko
Šéfdirigent 1994-2005 Jiří Bělohlávek
Šéfdirigent 20082015 Jakub Hrůša
Šéfdirigent 2015-dosud Emmanuel Villaume
Oficiální web www.pkf.cz
Některá data mohou pocházet z datové položky.

PKF – Prague Philharmonia je české hudební komorní těleso složené z mladých absolventů hudebních škol. Vznikla v roce 1994 z iniciativy dirigenta Jiřího Bělohlávka pod původním názvem Pražská komorní filharmonie.[1]

Činnost orchestru[editovat | editovat zdroj]

Historie[editovat | editovat zdroj]

V roce 1996 zažádala o zápis do rejstříku obecně prospěšných společností. Repertoárem tělesa je zejména hudba vídeňského klasicismu, skladby Josepha Haydna, Wolfganga Amadea Mozarta a Ludwiga van Beethovena. Repertoár je dále složen se skladeb éry romantismu a je dotvářen speciální sérií koncertů moderní a soudobé hudby.

Většina stálých členů orchestru zde působí od samého počátku. Díky vlastnímu projektu Orchestrální akademie PKF – Prague Philharmonia je možné provádět díla většího obsazení, aniž by bylo nutné doplňovat orchestr z řad externích hudebníků.

Filharmonie se věnuje nejen mladým talentovaným hudebníkům, ale také dětem, pro které začala pořádat speciální koncerty pod souhrnným názvem PKF dětem. Dále provozuje dětský klub Notička.

Filharmonie vystupuje s finanční podporou Ministerstva kultury ČR a hlavního města Prahy.

Koncerty a umělecká spolupráce[editovat | editovat zdroj]

Filharmonie je pravidelně zvána na mezinárodní hudební festivaly, vystupuje mimo jiné v předních světových sálech a je pravidelným partnerem významných dirigentů a instrumentálních sólistů, mezi něž patří Vladimir Ashkenazy, Milan Turković, Emmanuel Villaume, Jefim Bronfman, András Schiff, Shlomo Mintz, Sarah Changová, Isabelle Faustová, Mischa MaiskyRadek Baborák. Také spolupracuje s významnými operními pěvci a pěvkyněmi, jako jsou například Magdalena Kožená, Anna Netrebko, Natalie Dessayová, Rolando Villazón, Plácido Domingo, Elīna Garanča a Juan Diego Flórez. Tenorista Jonas Kaufmann natočil s orchestrem při svém pražském pobytu v roce 2007 své album Romantické árie.

Diskografie[editovat | editovat zdroj]

Za dobu své činnosti orchestr natočil přes 60 kompaktních disků pro světová hudební vydavatelství, jako např. Deutsche Grammophon, Decca, Supraphon, EMI nebo Harmonia Mundi. Pozitivně byla hodnocena nahrávka symfonické básně Má vlast Bedřicha Smetany ze zahajovacího koncertu festivalu Pražské jaro 2010, který byl natočen pod dirigentskou taktovkou Jakuba Hrůši.

Vedení orchestru[editovat | editovat zdroj]

V čele tělesa stál od počátku sezony 2008/2009 až do roku 2016 šéfdirigent a umělecký ředitel Jakub Hrůša. Pod jeho vedením v roce 2010 filharmonie zahájila jubilejní 65. ročník festivalu Pražské jaro. Zakladatel orchestru Jiří Bělohlávek jej řídil do roku 2005, kdy se stal jeho čestným uměleckým ředitelem. Druhým šéfdirigentem byl v letech 2005–2008 švýcarský dirigent a flétnista Kaspar Zehnder. Od roku 2015 je šéfdirigentem PKF francouzský dirigent Emmanuel Villaume.

Šéfdirigenti orchestru[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. PKF Prague Philharmonie - Profil orchestru [online]. Praha: PKF Praha. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]