Johann Christian Bach

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Johann Christian Bach
Narození 5. září 1735
Lipsko
Úmrtí 1. ledna 1782 (ve věku 46 let)
Londýn
Povolání hudební skladatel, hudebník a klavírista
Příbuzní Maria Sophia Bach, Johanna Carolina Bach, Regina Susanna Bach, Christiana Dorothea, Christiana Benedicta Louisa, Regina Johanna Bach, Catharina Dorothea Bach a Elisabeth Juliana Friderica Bach
Významná díla Lucio Sila (drama)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikicitátů citáty na Wikicitátech
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Johann Christian Bach (5. září 1735, Lipsko1. ledna 1782, Londýn) byl německý skladatel a varhaník období klasicismu.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v roce 1735 jako jedenáctý ze třinácti dětí významného skladatele Johanna Sebastiana Bacha a jeho druhé manželky Anny Magdaleny Wilckeové. K hudební dráze byl předurčen už od mala. Již v devíti letech bravurně ovládal hru na klavír, v roce 1750 studoval se svým nevlastním bratrem Carlem Philippem Emanuelem Bachem v Berlíně. O něco později odešel studovat do Itálie, kde se stal římským katolíkem a proslulým varhaníkem v milánské katedrále.

Ve svém raném díle komponoval převážně opery, což mu o něco později dovolilo odjet do Londýna, kde začal vynikat jako skladatel královského divadla Haymarket. Zde také získal svou přezdívku „londýnský Bach“ a stal se oblíbenou, uznávanou a žádanou osobností místního kulturního života. Jeho popularita byla dokonce tak vysoká, že byl přijat jako osobní učitel hudby princezny Charlotty a začal se pohybovat v těch nejvyšších společenských kruzích. Přibližně v této době začal svou pozornost upínat také na symfonii a komorní hudbu.

Když v roce 1764 přijel do Londýna mladý Mozart jako zázračné dítě, stal se Bach jeho významným podporovatelem a zároveň soukromým učitelem hudby, což významně ovlivnilo ranou Mozartovou tvorbu.

Ve své době ovlivnil řadu významných německých i anglických skladatelů. Jeho dílo je početné a jeho hudba je příjemně melodická. Je považován i za prvního skladatele, který uvedl do moderního operního orchestru varhany. Koncem života se velmi zadlužil, celkem částkou přibližně 4000 liber. V roce 1781 jej postihl nervový záchvat, nedlouho nato zemřel. Jeho pohřeb zaplatila sama královna.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]