Johann Christian Bach

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Johann Christian Bach
Johann Christian Bach by Thomas Gainsborough.jpg
Narození 5. září 1735
Lipsko
Úmrtí 1. ledna 1782 (ve věku 46 let)
Londýn
Místo pohřbení St Pancras Old Church
Povolání hudební skladatel, hudebník a klavírista
Rodiče Johann Sebastian Bach a Anna Magdalena Bachová
Manžel(ka) Cecília Grassi
Příbuzní Maria Sophia Bach, Johanna Carolina Bach, Regina Susanna Bach, Christiana Dorothea, Christiana Benedicta Louisa, Regina Johanna Bach, Elisabeth Juliana Friderica Bach, Wilhelm Friedemann Bach, Johann Gottfried Bernhard Bach, Johann Christoph Friedrich Bach, Gottfried Heinrich Bach, Carl Philipp Emanuel Bach, Johann Christoph Bach, Léopold Augustus Bach, Christiana Sophia Enrietta Bach, Johann August Abraham Bach, Ernestus Andreas Bach, Christian Gottlieb Bach a Catharina Dorothea Bach (sourozenci)
Významná díla Lucio Sila (drama)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikicitátů citáty na Wikicitátech
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Johann Christian Bach (5. září 1735, Lipsko1. ledna 1782, Londýn) byl německý skladatel a varhaník období klasicismu.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v roce 1735 jako jedenáctý ze třinácti dětí skladatele Johanna Sebastiana Bacha a jeho druhé manželky Anny Magdaleny Wilckeové. K hudební dráze byl předurčen už od mala. Již v devíti letech bravurně ovládal hru na klavír, v roce 1750 studoval se svým nevlastním bratrem Carlem Philippem Emanuelem Bachem v Berlíně. O něco později odešel studovat do Itálie, kde se stal římským katolíkem a proslulým varhaníkem v milánské katedrále.

Ve svém raném díle komponoval převážně opery, což mu o něco později dovolilo odjet do Londýna, kde začal vynikat jako skladatel královského divadla Haymarket. Zde také získal svou přezdívku „londýnský Bach“ a stal se oblíbenou, uznávanou a žádanou osobností místního kulturního života. Jeho popularita byla dokonce tak vysoká, že byl přijat jako osobní učitel hudby princezny Charlotty a začal se pohybovat v těch nejvyšších společenských kruzích. Přibližně v této době začal svou pozornost upínat také na symfonii a komorní hudbu.

Když v roce 1764 přijel do Londýna mladý Mozart jako zázračné dítě, stal se Bach jeho podporovatelem a zároveň soukromým učitelem hudby, což ovlivnilo ranou Mozartovou tvorbu.

Ve své době ovlivnil řadu významných německých i anglických skladatelů. Jeho dílo je početné a jeho hudba je příjemně melodická. Je považován i za prvního skladatele, který uvedl do moderního operního orchestru varhany. Koncem života se velmi zadlužil, celkem částkou přibližně 4000 liber. V roce 1781 jej postihl nervový záchvat, nedlouho nato zemřel. Jeho pohřeb zaplatila sama královna.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]