Jonas Kaufmann

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jonas Kaufmann
Narození10. července 1969 (54 let)
Mnichov
Alma materHochschule für Musik und Theater München
Povoláníoperní pěvec
OceněníEcho Klassik Male Singer of the Year (2010)
Echo Klassik Male Singer of the Year (2013)
Echo Klassik Male Singer of the Year (2015)
Kříž Řádu za zásluhy Spolkové republiky Německo (2016)
Maxmiliánův řád pro vědu a umění (2018)
ChoťMargarete Joswig (do 2014)
Webwww.jonas-kaufmann.com
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Jonas Kaufmann v Londýně, 9. května 2008

Jonas Kaufmann (* 10. července 1969 Mnichov) je německo-rakouský operní pěvec. Jeho hlas je lyricko-dramatický tenorbarytonálním zabarvením. Je proslulý především vypracovanou pěveckou technikou, širokým záběrem rolí od lyrického k dramatickému oboru a velmi hlubokým uchopením svých postav jak po stránce pěvecké tak i herecké. Právě tyto schopnosti jej řadí mezi nejvýznamnější a nejobsazovanější pěvce současné operní scény. V roce 2014 napsal o Kaufmannovi deník New York Times, že „je kasovním magnetem, a ... nejdůležitějším, nejvšestrannějším tenoristou své generace“.[1] Pravidelně vystupuje v newyorské Metropolitan Opera, londýnské Covent Garden, ve Wiener Staatsoper i milánské La Scala. Mezi jeho nejslavnější role patří Otello (Otello - G. Verdi), Don José (Carmen - G. Bizet), Werther(Werther - J. Massenet), Mario Cavaradossi (Tosca - G. Puccini) a Parsifal (Parsifal - R. Wagner).

Studium a kariéra[editovat | editovat zdroj]

Po několika semestrech studia matematiky přešel Jonas Kaufmann na Vysokou hudební a divadelní školu ve svém rodném městě, kde se věnoval opernímu a koncertnímu zpěvu. Po skončení tohoto studia dostal angažmá v Saarbrückenu, kde zpíval v letech 1994 až 1996 v lyricko-tenorových rolích.

Poté začal kariéru na volné noze, přičemž se brzo prosadil na velkých operních scénách v Paříži, Bruselu, Miláně, Mnichově, Londýně a Vídni. V roce 2006 debutoval na scéně Metropolitní opery v New Yorku v roli Alfréda v opeře Giuseppa Verdiho La traviata.

Salcburské hudební slavnosti 2012, Emily Magee a Jonas Kaufmann v opeře Ariadna na Naxu od Richarda Strausse

Koncert v Praze 2011[editovat | editovat zdroj]

10. ledna 2011 se Kaufmann poprvé představil českému publiku ve Smetanově síni Obecního domuPraze. Světově uznávaný tenorista přednesl árie populárního italského a francouzského operního repertoáru, s nímž nazpíval i své album Verismo Arias. Doprovázel jej Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK pod taktovkou německého dirigenta Jochena Riedera. V Praze však pobýval Kaufmann již v roce 2007, když zde s Pražskou komorní filharmonií natáčel album Romantické árie.

Hudební kritička Helena Havlíková zhodnotila koncert v lednu 2011 takto: "Jonas Kaufmann není prvoplánový pěvec, jaké známe třeba u italských sólistů, například Pavarottiho. Nepoužívá žádné manýry nebo okázalosti, jakkoli je i výborný herec, soustředí se na hudbu, na slova a je neskonale vnitřně koncentrovaný, a v tom je jeho síla.“ Znalci považují Kaufmanna v současnosti mj. za nejlepšího představitele Dona Josého v opeře Georgese Bizeta Carmen. Potvrdil to při otevření sezóny roku 2013 v milánském Teatro alla Scala i na představeních v newyorské Metropolitní opeře. Na newyorské scéně také v roce 2010 jako vůbec první Němec v historii tohoto operního domu slavil úspěch s rolí malíře Cavaradossiho v opeře Giacoma Pucciniho Tosca.[2]

Koncert v Mnichově 2015[editovat | editovat zdroj]

Jonas Kaufmann byl jednou z pěti velkých operních hvězd, které účinkovaly na koncertě konaném open air dne 27. června 2015 na Královském náměstí (Königsplatz) v Mnichově, který navštívilo 12 000 diváků. 28. července byl koncert vysílán německou veřejno-právní televizí Zweites Deutsches Fernsehen (ZDF). Pěvci byli doprovázeni Janáčkovou filharmonií Ostrava pod taktovkou italského dirigenta Claudia Vandelliho. Kaufmann zde vystoupil společně s ruskou sopranistkou Annou Netrebko, americkým barytonistou Thomasem Hampsonem a ruskými pěvci Elenou Zhidkovou (mezzosoprán) a Ildarem Abdrazakovem (basbaryton). Při koncertu zazněly mj. slavné árie, duety a intermezza z populárních oper.[3]

Kaufmann se představil v áriích z oper Giuseppa Verdiho Aida (Celeste Aida) a Giacoma Pucciniho Turandot (Nessun dorma). Společně s Thomasem Hampsonem přednesli duet z Verdiho opery Don Carlos (È lui desso ... Dio che nell’alma infondere). Kaufmann a Netrebko zazpívali společně duet z Pucciniho Bohémy (O soave fanciulla). Jako přídavek pro diváky ve svém rodném městě přednesl Kaufmann árii z operety Franze Lehára Země úsměvů.[4]

Diskografie[editovat | editovat zdroj]

CD (alba)[editovat | editovat zdroj]

Salcburské hudební slavnosti 2012, Magdalena Kožená a Jonas Kaufmann v opeře Carmen od Georgese Bizeta

DVD[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. WOOLFE, Zachary: „For a Sage Tenor, It’s All in the Timing. Jonas Kaufmann Chooses His Met Roles Carefully“ (Pro moudrého tenora závisí všechno na správném načasování. Jonas Kaufmann volí své role na Metropolitní opeře pečlivě). The New York Times, 9. února 2014, http://www.nytimes.com/2014/02/09/arts/music/jonas-kaufmann-chooses-his-met-roles-carefully.html (anglicky).
  2. „Hvězdný tenorista Jonas Kaufmann nebyl prvoplánový.“ Česká televize online, Autor: jab. http://www.ceskatelevize.cz/ct24/kultura/112204-hvezdny-tenorista-jonas-kaufmann-nebyl-prvoplanovy/, 10. ledna 2011, 22:42 hod., staženo 30. července 2015.
  3. „Janáčkova filharmonie a operní mega hvězdy poprvé společně na koncertě v Mnichově“, http://www.jfo.cz/koncert/mega-hvezdy-klasicke-hudby-poprve-spolecne/.
  4. „Sommernachtsmusik. Gipfeltreffen der Stars auf dem Münchner Königsplatz.“ (Hudba letní noci - Vrcholové setkání hvězd na mnichovském Královském náměstí), http://www.zdf.de/musik-im-zdf/sommernachtsmusikgipfeltreffenderstarsmuenchnerkoenigsplatzannanetrebkojonaskaufmanndmitrihvorostovsky-38783454.html Archivováno 1. 8. 2015 na Wayback Machine.. ZDF online, 28. června 2015 (německy).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]