Janáčkova filharmonie Ostrava

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Janáčkova filharmonie Ostrava na festivalu Janáčkovy Hukvaldy 2016

Janáčkova filharmonie Ostrava byla založena v roce 1954.

Ostravský symfonický orchestr se prezentuje jak v zahraničí, tak doma a v blízkém okolí. Orchestr je také pravidelně zván k účasti na tuzemských festivalech, jako jsou Pražské jaro, Janáčkův máj, Smetanova Litomyšl a další. Prvním dirigentem orchestru byl Otakar Pařík. Současným ředitelem orchestru je Jan Žemla. Jako šéfdirigent působí v Ostravě od roku 2014 Heiko Mathias FörsterNěmecka.[1]

Dějiny filharmonie[editovat | editovat zdroj]

1954 až 2008[editovat | editovat zdroj]

Od svého vzniku v roce 1954 se Janáčkova filharmonie Ostrava ve velmi krátké době zařadila mezi přední česká symfonická tělesa. Od roku 1958, kdy uskutečnila své první zahraniční turné, navštívila opakovaně téměř celou Evropu, Spojené státy, Japonsko, Jihokorejskou republiku, Tchaj-wan a díky finanční podpoře Magistrátu města Ostravy a ocelářské společnosti Arcelor Mittal se v roce 2006 Janáčkova filharmonie stala po České filharmonii, jež do Austrálie zavítala na turné v roce 1959, teprve druhým tuzemským symfonickým tělesem, které mělo příležitost se u protinožců prezentovat. Z tohoto pohledu byla koncertní sezóna 2006/2007 vydařená – orchestr navštívil postupně Itálii, Německo, opětovně Itálii, Japonsko, Německo a Švýcarsko.

Je jistě nesporné, že zahraniční zájezdy přináší Janáčkově filharmonii finanční užitek – záleží však na počtu vystoupení a samozřejmě teritoriu. Značný význam mají také zahraniční koncertní turné pro možnost porovnávání kvality tělesa a upevnění pozice na hudebním trhu.

Ostravský symfonický orchestr se úspěšně prezentuje rovněž na domácím pódiu a v blízkém okolí, o čemž rostoucí zájem ze strany publika. Orchestr je také pravidelně zván k účasti na prestižních tuzemských festivalech (Pražské jaro, Janáčkův máj, Smetanova Litomyšl, Pražské hudební slavnosti apod.)

Umělecký profil orchestru, který charakterizuje plný, sytý zvuk, muzikální projev i technická vyspělost, postupně formovali kromě stálých dirigentů také významní hosté – Václav Neumann, Václav Smetáček, Jiří Bělohlávek, L. Pešek, Zdeněk Mácal, Charles Mackerras, S. Baudo, H. Rilling a od roku 2005 ukrajinsko-americký šéfdirigent orchestru Theodore Kuchar. Ze sólistů zvučných jmen, kteří se s ostravskou filharmonií představili, jmenujme např. houslistu Josefa Suka, francouzského violoncellistu Andrého Navarru, sopranistku Evu Urbanovou a španělského tenoristu José Carrerase. V poslední době to jsou James Buswell, Sergej Babayan nebo Pascal Rogé.

Janáčkova filharmonie často uvádí díla nejen Leoše Janáčka a dalších českých skladatelů světového věhlasu - Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany nebo Bohuslava Martinů, ale šíře jejího repertoáru je mnohem rozsáhlejší, o čemž svědčí dramaturgie jednotlivých koncertů. Soustavně se objevují jména jako Ludwig van Beethoven, Wolfgang Amadeus Mozart, Franz Schubert, Robert Schumann, Max Bruch, Anton Bruckner, Richard Strauss, Béla Bartók, Maurice Ravel, Aaron Copland, Leonard Bernstein a další.

Od konce 90. let se Janáčkova filharmonie systematicky věnuje také interpretaci domácí i světové „nové hudby“. Spolu s Ostravským centrem nové hudby pořádá letní festivaly a tvůrčí dílny mladých skladatelů z celého světa za účasti předních světových tvůrců a interpretů. V této oblasti dosáhl orchestr výrazných úspěchů na předních světových festivalech avantgardní hudby v Praze, Varšavě a Berlíně. Velikým přínosem pro rozvoj v této interpretační oblasti Janáčkovy filharmonie byl aktivní přístup jejích šéfdirigentů - Christiana Arminga i Petra Vronského. Výsledky jejich systematické práce se však odrážejí i v dalších interpretačních oblastech. V jejich stopách pokračoval a kvality ostravského symfonického tělesa dále intenzivně rozvíjel šéfdirigent Theodore Kuchar.

2009 až 2014[editovat | editovat zdroj]

V době od 21. ledna do 21. února 2009 uskutečnila Janáčkova filharmonie Ostrava díky finanční podpoře zřizovatele JFO Statutárního města Ostrava čtyřtýdenní koncertní turné po Spojených státech amerických. Během 19 koncertů si ostravské filharmoniky přišlo poslechnout na 30 000 amerických milovníků klasické hudby. Pod taktovkou šéfdirigenta Theodora Kuchara zazněly na koncertech v USA skladby A. Dvořáka, B. Smetany, B. Martinů, J. Fučíka, M. Brucha, L. van Beethovena, Felixe Mendelssohna a Sergeje Rachmaninova. Sólových partů daných skladeb se ujala talentovaná americká houslistka Jennifer Frautschi, která hrála na housle Stradivari z roku 1722, známé jako „ex-Cádiz“, a klavíristé Derek Han (USA) a Paavali Jumppanen (Finsko). Všichni zmínění umělci mají na svém kontě již několik prestižních světových hudebních cen a jsou velmi oblíbeni jak u amerického publika, tak i u odborné kritiky. První koncerty se uskutečnily na jihu USA ve státě Florida, a to hned v několika městech: Daytona Beach, St. Augustin, Fort Lauderdale. Následně se filharmonie přesunula do vnitrozemí.Turné filharmonie ukončila na západním pobřeží USA ve státě Kalifornie, kde se uskutečnily tři koncerty, mj. ve Fresně, v němž působí jako umělecký ředitel tamního orchestru i náš šéfdirigent Theodore Kuchar, a v hlavním městě Kalifornie Sacramentě, v Community Center Theater, který se nachází naproti věhlasnému kapitolu.

Výše jmenovaná hudební díla v interpretaci JFO a pod vedením Th. Kuchara, který si dokázal vybudovat s publikem „přímý“ kontakt hned na začátku jednotlivých koncertů, připravila Američanům zcela jistě nevšední umělecký zážitek, o čemž svědčily nekončící ovace vestoje, ale taktéž i bezprostřední osobní poděkování po vystoupení. Dalším příjemným překvapením byly návštěvy českých krajanů a jejich potomků, kteří vyhledávali kontakt nejenom s českou hudbou, ale českým prostředím jako takovým, čehož důkazem byly četné návštěvy v zákulisí a snaha o osobní kontakt.

Koncert v Mnichově 2015[editovat | editovat zdroj]

Jednou z nejvýznamnějších akcí Janáčkovy filharmonie v roce 2015 byl prestižní mimořádný koncert v bavorském Mnichově v sobotu 27. června 2015, který byl den poté, v neděli 28. července, vysílán německou veřejno-právní televizí Zweites Deutsches Fernsehen (ZDF). Orchestr pod taktovkou italského dirigenta Claudia Vandelliho zde vystoupil společně s velkými hvězdami současného operního světa. Byli to ruská sopranistka Anna Netrebko, německý tenorista Jonas Kaufmann, americký barytonista Thomas Hampson (místo Dmitrije Hvorostovského, který se omluvil pro nemoc) a ruští pěvci Elena Zhidkova (mezzosoprán) a Ildar Abdrazakov (basbaryton).

Při tomto koncertu zazněly mj. slavné árie, duety a intermezza z populárních oper Giuseppa Verdiho (Don Carlos, Attila), Giacoma Pucciniho (La bohème, Manon Lescaut), Francesca Cilea (Adriana Lecouvreur), Jacquese Offenbacha (Les contes d'Hoffmann), Charlese Gounoda (Faust) a operet Emmericha Kálmána (Čardášová princezna, Země úsměvů).[2] Koncert konaný open air na Královském náměstí (Königsplatz) měl velký úspěch u 12 000 diváků.[3][4]

Nahrávky[editovat | editovat zdroj]

Dalším důkazem šíře záběru je bohatá diskografie, která se podstatně rozrůstá za působení Theodora Kuchara ve funkci šéfdirigenta. Kuchar je ve světě znám jako jeden z nejvíce nahrávajících dirigentů. V srpnu roku 2004 nahrála filharmonie pod jeho vedením trojkomplet se skladbami Antonína Dvořáka s názvem Symphonic Poems, Overtures. V prosinci téhož roku pak vznikla odborníky vysoce ceněná nahrávka kompletu symfonií dánského skladatele Carla Nielsena. V sezóně 2006/2007 nahrála Janáčkova filharmonie Ostrava dalších sedm kompaktních disků pro významné nahrávací společnosti – Brilliant Classics, Joan Records, Cybelle Records a CPO Records. Prvními dvěma počiny byly na podzim roku 2006 realizované nahrávky, které řídil světově uznávaný dirigent David Porcelijn, s nímž orchestr navázal dlouhodobější spolupráci. Na jednom CD jsou zaznamenány tří symfonie nizozemského skladatele Henka Badingse Tato nahrávka pro společnost CPO Records vznikla za podpory Nizozemského velvyslanectví v Praze. Druhé CD pak obsahuje skladby současné nizozemské skladatelky Jacqueline Fontyn.

Další nahrávky, které řídil šéfdirigent Theodore Kuchar, byly realizovány už v roce 2007. Kromě hudebního nosiče se záznamem čtyř skladeb současného amerického skladatele Charlese Berryho - Mariners Famfare, Veerythrusch with Cedare, Symphony No. 3 „Celestial” a Cello Concerto, v němž se sólového partu ujal první violoncellista JFO Jiří Hanousek, to byly ještě čtyři další disky. Tři z nich tvoří komplet a posluchači na nich naleznou symfonické dílo Bedřicha Smetany včetně úplného cyklu symfonických básní Má vlast, ale i téměř neznámých skladeb jako jsou např. autorem nedokončený Pražský karneval nebo předehra k loutkové hře Doktor Faust apod. V závěru zmíněné sezóny pak vznikla unikátní nahrávka Klavírního koncertu č. 5 od Sergeje Rachmaninova, jehož faksimile bylo objeveno a upraveno teprve nedávno. Ke klavíru usedl Wolfram Schmitt-Leonardi.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.jfo.cz/
  2. „Sommernachtsmusik. Gipfeltreffen der Stars auf dem Münchner Königsplatz.“ (Hudba letní noci - Vrcholové setkání hvězd na mnichovském Královském náměstí), http://www.zdf.de/musik-im-zdf/sommernachtsmusikgipfeltreffenderstarsmuenchnerkoenigsplatzannanetrebkojonaskaufmanndmitrihvorostovsky-38783454.html Archivováno 1. 8. 2015 na Wayback Machine. ZDF online, 28. června 2015 (německy).
  3. „Janáčkova filharmonie a operní mega hvězdy poprvé společně na koncertě v Mnichově“, http://www.jfo.cz/koncert/mega-hvezdy-klasicke-hudby-poprve-spolecne/.
  4. „Doprovodili jsme (opět) Annu Netrebko a Jonase Kaufmanna!“ http://www.jfo.cz/novinky/anna-netrebko-jonas-kaufmann-a-janackova-filharmonie/.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]