James Levine

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
James Levine
James Levine (2013)
James Levine (2013)
Základní informace
Narození 23. června 1943 (77 let)
Cincinnati
Žánry klasická hudba
Povolání dirigent, klavírista, hudebník a šéfdirigent
Nástroje klavír
Vydavatel Deutsche Grammophon
Ocenění Charles E. Lutton Man of Music Award (1979)
Národní medaile za umění
Zlatá medaile za zásluhy města Vídně
Kennedy Center Honors
Některá data mohou pocházet z datové položky.

James Lawrence Levine (narozen 23. června 1943 v Cincinnati) je americký dirigent a klavírista. Po čtyřicet let (v letech 1976 - 2016) byl hudebním ředitelem Metropolitní opery v New Yorku. Je znám také jako klavírista, poprvé vystoupil na veřejnosti jako desetiletý na koncertu Cincinnati Symphony Orchestra.[1]

Hudební dráha[editovat | editovat zdroj]

Levine působil dlouhá léta také jako hlavní dirigent americké hudební slavnosti Ravinia Festival (blízko Chicaga). V Německu byl dirigentem Mnichovských filharmoniků. Důležité bylo rovněž jeho působení jako šéfdirigent Bostonského symfonického orchestru.

Kvůli vážnému onemocnění musel Levine svoji činnost jako dirigent v roce 2011 načas přerušit. Do Metropolitní opery se vrátil v roce 2013, přičemž dirigoval vsedě na zvlášť pro ten účel zkonstruovaném elektricky poháněném vozíčku.

Dne 1. listopadu 2017 vystoupil Levine v Berlíně na pozvání svého přítele Daniela Barenboima při provedení 3. symfonie Gustava Mahlera. Podle původního přání skladatele byla přitom kvůli velkému časovému rozsahu této skladby přestávka po prvních dvou větách.

Konec kariéry[editovat | editovat zdroj]

Dne 2. prosince 2017 otiskl deník The New York Times na první stránce svého vydání článek obsahující podrobná svědectví čtyř mužů, v současnosti ve věku od 40 do více než 60 let, kteří vypověděli o dlouhodobém sexuálním zneužívání, kterého se James Levine na nich dopustil v době, kdy byli 16 až nejvíce něco přes 20 let staří. Tyto výpovědi se staly součástí policejního protokolu. Den poté ukončila Metropolitní opera své veškeré vztahy s Levinem a zrušila všechna jeho plánovaná vystoupení. Obdobné kroky učinila také vedení hudební slavnosti Ravinia Festival a Bostonského symfonického orchestru.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. James Levine Biography [online]. www.biography.com, rev. 2014-04-03 [cit. 2017-03-11]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-07-31. (anglicky) 
  2. TSIOULCAS, Anastasia: Sexual Abuse Allegations Against James Levine Spell Trouble For Met Opera. National Public Radio, https://www.npr.org/2017/12/04/568342326/sexual-abuse-allegations-against-james-levine-spell-trouble-for-met-opera, 4. prosince 2017 (anglicky).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]