Zdeněk Mácal

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Zdeněk Mácal
Narození 8. ledna 1936 (81 let)
Brno
Ocenění Medaile Za zásluhy
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Zdeněk Mácal (* 8. ledna 1936 Brno) je světově úspěšný český dirigent, od roku 2003 do září 2007[1] působil jako šéfdirigent České filharmonie.

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Studoval v rodném Brně konzervatoř a Janáčkovu akademii múzických umění. Poprvé vzbudil širší pozornost, když se stal vítězem dvou významných hudebních soutěží: mezinárodní dirigentské soutěže v Besançonu v roce 1965 a Dmitri Mitropoulos Competition v New Yorku roku 1966, kde porotě předsedal Leonard Bernstein.[2] Spolu s Pavlem Štěpánem a Českou filharmonií získal v r. 1971 cenu Wiener Flötenuhr za nahrávku dvou Mozartových klavírních koncertů z roku 1968. Po sovětské okupaci někdejšího Československa odešel Zdeněk Mácal do emigrace. Firma Supraphon se ho za to rozhodla potrestat tím, že tuto výjimečnou nahrávku Mozartových klavírních koncertů v tehdejším Československu nevydá. Již vylisované desky byly zničeny. Po návratu Zdeňka Mácala do vlasti a jeho jmenování šéfdirigentem České filharmonie bylo v souboru

Best of Mozart vydáno Allegro assai z Mozartova klavírního koncertu č. 23 A dur K 488, ale na úplné vydání této znamenité nahrávky posluchači v České republice museli čekat dlouhých 44 let do roku 2012, kdy byla vydána na serveru Supraphonline.

Působení v zahraničí[editovat | editovat zdroj]

Po svém odchodu z vlasti se stal Zdeněk Mácal hudebním ředitelem Rozhlasového symfonického orchestru v Kolíně nad Rýnem a Hannoverského rozhlasového orchestru, šéfdirigentem Sydney Symphony Orchestra, hudebním ředitelem Milwaukee Symphony Orchestra a hlavním dirigentem chicagského Grant Park Summer Festival. Řídil 160 orchestrů čtyř světadílů. V letech 19932002 stál v čele New Jersey Symphony Orchestra.

Návrat do vlasti[editovat | editovat zdroj]

V letech 1996 a 1997 řídil Českou filharmonii během mezinárodního festivalu Pražské jaro. Od sezóny 20032004 Zdeněk Mácal převzal funkci šéfdirigenta České filharmonie. V září 2007 oznámil svůj odchod ze služeb České filharmonie.

Oceněné nahrávky[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Filharmonici přišli o šéfa, dirigent Mácal odchází, iDnes.cz 9. 9. 2007
  2. rozhlas.cz, únor 2007

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]