TV Noe

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
TV Noe
Noe-logo-2016.png
Zahájení vysílání2006
ProvozovatelTelepace
ŘeditelMgr. Leoš Ryška
Formát obrazu4 : 3, 16 : 9
SloganTelevize dobrých zpráv[1]
ZeměČeskoČesko Česko
Jazykčeština
Oblast vysíláníČesko
Slovensko
Vysílací čas6:05–1:30
Webwww.tvnoe.cz
Dostupnost
Terestriální
DVB-T/T2Multiplex 23
Satelitní
Skylinkbalíček Digital[2]
IPTV
T-Mobile TVKanál 27

TV Noe („Televize dobrých zpráv“[1]) je jediná česká nekomerční televize[3] [4] a zároveň jediná česká televize specializující se velkou částí svého vysílání na křesťanského diváka, předkládá ale divákům i různé nekonfesní vzdělávací pořady z oblasti historie a přírodních věd (zejména astronomie a biologie) či pohádky pro děti.[4][5]

Vysílání zahájila na jaře roku 2006. Spolupracuje s obdobně zaměřenými stanicemi v Evropě. Své vysílání šíří přes internet, satelit, kabelové rozvody a DVB-T2. Ředitelem televize je jeden z jejích zakladatelů, kněz a salesián Leoš Ryška.

TV Noe má hlavní sídlo v Ostravě a vysílá denně od 6.00 do zhruba 1.00 hodin po půnoci. Signál je šířen přes družici Astra 3B (23,5° východní délky, vertikální úhel 30°), potom také v DVB-T2 multiplexu 23. Dále přes internet, vlastní mobilní aplikaci, pomocí televizních kabelových rozvodů v mnoha městech v Česku i na Slovensku. Držitelem licence je Telepace s.r.o.

V roce 2018 televizi byla řádem milosrdných bratří udělena Cena Celestýna Opitze za vzor v péči o nemocné a potřebné.

Zaměření[editovat | editovat zdroj]

Hlavním zaměřením stanice je šíření pozitivních hodnot, jako jsou všeobecná snášenlivost mezi lidmi a rozšiřování duchovního i kulturního obzoru. TV Noe je názorově a nábožensky snášenlivá, apolitická, je pomocníkem a prostředníkem pro ty, kteří potřebují odpočinek, radu, pomoc či ochranu. Noe je televizí s etickým rozměrem, je určená pro celou rodinu. Vysílání staví na tradičních křesťanských hodnotách. Nabízí divákům duchovní hloubku a zdravý životní styl s cílevědomým omezením zobrazování násilí a nemravností. Vysílání je tedy odlišné od vysílání jiných stanic.

Cílem vysílání je oslovit široké spektrum diváků všech generací a všech sociálních skupin od „střední vrstvy“ přes sociálně slabé nebo handicapované občany až po národnostní menšiny. Nezanedbatelný prostor dostávají neziskové organizace. Noe pořizuje a zároveň vysílá vlastní nahrávky i živá vystoupení koncertních a divadelních představení. Popularizuje poznatky z vědy, medicíny a dalších odvětví. TV Noe spolupracuje s Dětskou televizí, která má k dispozice jeden půlhodinový vysílací blok týdně.[6]

Televize má stálé zpravodajské relace: zpravodajství z Vatikánu, zpravodajství ze Svaté země a vlastní Noeviny, přidává pak i zvláštní zpravodajské relace z velkých křesťanských akcí, jako jsou například Národní pouť na Velehradě, Celostátní setkání mládeže v Olomouci, Národní svatováclavská pouť ve Staré Boleslavi, či Světové dny mládeže. K tomu vysílá několik magazínů vlastní výroby i jiných dodavatelů. Od roku 2019 zařadila též vysílání živě s Noe, které jednou za měsíc doplňuje Noemova pošta. Pravidelné jsou i pořady z přírody (m. j. lyžařský prvosjezd hory K2, cestovatel Jan Eskymo Welzl a jeho stopa v rámci Outdoor Films), včetně cyklu V pohorách po horách Jiřího Kráčalíka. Tyto doplňují přímé přenosy kulturních akcí (Strážnice, Terchová, Mohelnice, Vřesová studánka, Myjava, Hostýn, Rožnov pod Radhoštěm aj.). Osvědčené jsou i pořady Jak potkávat svět (hudební) s Jiřím Pavlicou a jeho hosty i Cesta k andělům Otakára Maria Schmidta (hosté Pavel Bělobrádek a další). Mezi klasické patří Noční univerzita (Marek Orko Vácha, Ladislav Heryán a další) a Dům ze skla (Tomáš Halík, Pavel Fischer a další hosté). Pořady v latině a italštině jsou přímo tlumočeny (Ludmila Němcová, Petr Smolek aj.). Cenné jsou i hovory Pod lampou Štefana Hríba. Pravidelný je i pořad Přejeme si, vysílaný před dvanáctou a dvacátou hodinou denně z Ostravského či "pražského" sudia. Od roku 2016 probíhá v "pražském" studiu Don Bosco klasický filosofický pořad Na druhý pohled (Marek Orko Vácha, Karel Martin Satoria), doplněný interaktivními vstupy televizních diváků.

Prostřednictvím Centro Televisivo Vaticano a Rai Vaticano umožňuje v přímých přenosech sledovat aktuální vystoupení Svatého otce Františka včetně středečních generálních audiencí a důležitých slavností celého liturgického roku.

Původně produkovala společně se slovenskou TV Lux československé vysílání, ovšem společný projekt začal být postupným časem problematický pro různé cíle jeho aktérů (Noe měla za cíl ekumenicky orientovanou „televizi dobrých zpráv pro všechny“, Lux pak katolickou televizi), což vyústilo v přerušení spolupráce v roce 2007 a založení samostatné TV Lux v roce 2008.

Děkovnou mší svatou zakončila TV Noe v kostele sv. Václava v Ostravě v neděli 10. května 2020 čtrnáct let vysílání. Dopolední mši celebroval pomocný biskup Ostravsko-opavský mons. Martin David, odpolední, se slavnostním koncertem a vystoupením hostů, pak ředitel TV Noe otec Leoš Ryška a koncelebrovali P. Marian Pospěcha a P. Daniel Vícha, v přímém televizním přenosu. Páter Marian Pospěcha rovněž 3. června 2020 celebroval zádušní mši, poslední rozloučení nad ostatky zpěvačky Evy Pilarové v bazilice Nanebevzetí Panny Marie v Praze na Strahově, za účasti umělců (Adam Plachetka, Pavel Šporcl a další), jejíž přímý televizní přenos TV Noe připravila a celou pietní slavnost spolu s televizí ČT 24 také přenášela.

V době pandemie covidu-19 nabyly na vážnosti kulturní programy, kulturní magazín Artbiter,Večeře u Slováka, Post Scriptum, Má vlast Václava a Evy Hudečkových, speciální pořad Uzdrav naši zem s vybranými hosty (Marian Jurečka, Pavel Helan a další) se závěrečnou modlitbou a zpěvem vybraných slok Svatováclavského chorálu. Na obrazovky se rovněž vrátil folkový pořad Cvrlikání. Byly rovněž rozšířeny přímé televizní přenosy mší svatých z kaple Telepace v Ostravě, i za účasti nejvyšších církevních hodnostářů, včetně bohoslužeb vánočního období.

V červenci 2021 byly rovněž zahájeny přímé přenosy primičních mší a slavností farností Olomoucké arcidiecéze (Lidečko, Újezd u Uničova, Masarykovo náměstí v Kyjově). A také z tornádem postižených obcí na Hodonínsku (Lužice (okres Hodonín)).[7]

Od září 2021 vznikl nový diskuzní pořad se známými osobnostmi "Dokořán", moderovaný P. Marianem Pospěchou, jehož prvním hostem byl Jiří Suchý.

Od roku 2021 umožňuje TV Noe přímou účast věřících na televizních přenosech pravidelných poledních i večerních mší svatých z kaple Telepace v hlavní budově v Ostravě.

Tradiční je i předvánoční děkovná mše v nejstarším ostravském chrámu, gotickém kostele sv. Václava. Bylo tomu tak i v pondělí 20. prosince 2021, kdy celebrovali ostravský biskup mons. Martin David, administrátor diecéze a P. Leoš Ryška, ředitel TV Noe, za účasti pracovníků TV Noe, na kytaru doprovázel Lukáš Hradil, klarinet František Klímek, orchestr a sbor. Zazněla rovněž varhanní hudba. Obvyklé jsou i přímé přenosy vánoční a velikonoční vigílie.

V době "válečné", po 24. únoru 2022 uvádí TV Noe každodenní večerní modlitbu za Ukrajinu nejen z Kaple Telepace či ostravského kostela sv. Václava, ale i různých dalších chrámů (např. v sobotu 7.5.2022 z chrámu sv. Václava, Starý Jičín).

V pátek 13. května 2022 přinesla v poledních hodinách překvapivou zprávu s následným přímým přenosem obřadu z Kaple svatého Jana Křtitele, Všech svatých a blahoslavené Panny Marie arcibiskupského paláce v Praze o jmenování 37. arcibiskupa pražského papežem Františkem. Tím se stal dosavadní metropolita moravský olomoucký arcibiskup Jan Graubner, který se ujme funkce primase českého v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha 2. července 2022. Slavnost byla zakončena požehnáním budoucího pražského metropolity a zpěvem Svatováclavského chorálu.[8]

Pravidelně jsou přenášeny rovněž nedělní dopolední bohoslužby z různých chrámů české i moravské církevní provincie (např. 5. neděli velikonoční 15. 5. 2022 hostil TV Noe zcela zaplněný Kostel svatého Václava (Dolní Bojanovice) v Hodonínském děkanátu; celebroval P. Mgr. Petr Karas) i ze Slovenska.

Vzpomínka 15. výročí zahájení TV vysílání[editovat | editovat zdroj]

Oslavná mše k 15. výročí vysílání TV Noe proběhla v 6. neděli velikonoční 9. května 2021 v chrámu sv. Václava v Ostravě. Celebroval arcibiskup olomoucký a metropolita moravský Jan Graubner a ředitel TV Noe P. Leoš Ryška SDB. Hudební doprovod zajišťovala hudební skupina "SINAJ" z Valašských Klobouk.

Šestnácté výročí vysílání připomenul hlavní celebrant ředitel Leoš Ryška v den svátku "Panny Marie Prostřednice všech milostí", neděli 8. května 2022 ve svátek matek, slavnostní televizní mší[9] v Kapli Panny Marie Hvězdy Evangelizace ve Břvích u Prahy. Sám s kytarovým doprovodem zazpíval rovněž poděkování maminkám. Hudební doprovod zajišťoval Pavel Helan, včetně závěrečného zpěvu "Ave Maria". Uváděla Irena Pulicarová. Poděkování za možnost zahájení sedmnáctého roku vysílání v Hostivici-Břvích u Prahy vyslovila též (in memoriam) mecenášce paní Alence Filípkové, která věnovala svůj tamější nemovitý majetek křesťanské televizi. Vlastní výroční den byl připomenut v úterý 10.května 2022 v ostravské Kapli Telepace polední mší svatou, kterou celebrovali P. Marián Pospěcha, farář v Dolní Lutyni a moderátor TV Noe spolu s panem ředitelem P. Leošem Ryškou. Potom se také vzpomínalo na složité začátky křesťanské televize v roce 1994 a 1995 i pomoc italské TV Telepace v roce 1996. A také na setkání se svatým otcem Janem Pavlem II. v Olomouci (1995) a Hradci Králové (1997).

Vzpomínka na sté výročí narození Jana Pavla II.[editovat | editovat zdroj]

Sté výročí narození papeže sv. Jana Pavla II. si TV Noe připomenula již přímým přenosem ranní bohoslužby z baziliky sv. Petra v Římě v pondělí 18. května 2020, celebrované papežem Františkem u oltáře (SANCTUS JOANNES PAULUS P.P. II.) nad místem posledního odpočinku. Papež František představil Jana Pavla II. jako člověka modlitby, blízkosti a lásky ke spravedlnosti (pochopení milosrdenství božího). Mše byla sloužena v italštině. Liturgické písně byly zpívány italsky, latinsky (Laudate Dominum, upomínající na jeho ustanovení druhé neděle velikonoční, jako „Neděle Božího milosrdenství“, kdy se také odebral z pozemského světa), anglicky (připomínající tradiční „Světové dny mládeže“, které v roce 1985 Jan Pavel II. inicioval a jejich je patronem) a polsky (závěrečná píseň po „Regina Coeli Laetare“).[10] Tlumočili a duchovní přijímání od papeže Františka divákům i posluchačům zprostředkovali pracovníci TV Noe (Ludmila Němcová, Petr Smolek, Václav Stuchlý za režie Leoše Ryšky, který přenos oznámil již den předem během odpolední bohoslužby z kaple Telepace, jíž celebroval). Vzpomínka na toto významné výročí byla doplněna anketami s diváky TV, významnými osobnostmi a dalšími pořady (Jan Pavel II. a pád komunizmu, Svatý kopeček plný oveček), upomínající na tři návštěvy po roce 1989 i návštěvu v Litoměřicích v dubnu 1974, kdy promluvil na pohřbu kardinála Štěpána Trochty i zahájením nového seriálu AUM (Atelier Užité Modlitby, Marek orko Vácha, úvodní část Václav Ventura, řeckokatolický kněz).

Připomínka 25. výročí založení Ostravsko-Opavské diecéze Janem Pavlem II.[editovat | editovat zdroj]

Přímým přenosem z katedrály Božského Spasitele si TV Noe připomenula ve svátek Nejsvětější Trojice v neděli 30. května 2021 významné výročí, kdy se Ostravsko-Opavská diecéze vyčlenila z arcidiecéze Olomoucké. Homilii pronesl apoštolský nuncius v ČR arcibiskup Charles Daniel Balvo, spolucelebrovali Jan Graubner, arcibiskup olomoucký, Martin David, biskup-administrátor a František Václav Lobkowicz, první sídelní biskup Ostravsko-Opavské diecéze. Účastnili se rovněž zástupci vedení Moravskoslezského kraje.

Poslední rozloučení s prvním biskupem Ostravsko-Opavské diecéze[editovat | editovat zdroj]

Poslední rozloučení s mons. Františkem Václavem Lobkowiczem proběhlo 26. 2. 2022 v chrámu svatého Václava a katedrále Božského Spasitele v Ostravě a TV Noe mu věnovala sobotní program i přímý přenos zádušní mše v katedrále.

Sídlo[editovat | editovat zdroj]

Hlavní budova TV Noe se nalézá v bývalém klášteře Redemptoristů poblíž kostela sv. Václava v Ostravě. Klášter, v němž také v době První republiky Redemptoristé provozovali první ostravské kino, byl řádu odňat v rámci „Akce K“ v roce 1950 a postupně přiveden do havarijního stavu. Po soudním procesu byl Redemptoristům navrácen a věnován TV Noe, která budovu rekonstruovala. TV Noe také využívá „pražské“ studio s Kaplí Panny Marie Pomocnice (Hvězdy Evangelizace) ve Břvích u Prahy.[11]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. a b Only Good Things from TV Noe (Pouze Dobré Věci od TV Noe) [online]. Czech Folks, 2009-02-13 [cit. 2017-03-24]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-03-24. 
 2. TV Noe v nabídce satelitní televize Skylink
 3. Archivovaná kopie. www.tvnoe.cz [online]. [cit. 2016-05-08]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-04-02. 
 4. a b Noe [online]. lepší.tv [cit. 2020-04-13]. Dostupné online. 
 5. Rozhodnutí o udělení licence [online]. rrtv.cz, 2019-01-16. Dostupné online. 
 6. KÁLAL, Jan. Programová nabídka TV Noe dokáže překvapit. Lupa.cz [online]. [cit. 2020-06-28]. Dostupné online. 
 7. TV Noe, 11. 7. 2021, 10:00 - 11:00 hod.
 8. Přímý přenos TV Noe 13.5.2022 (ve svátek Panny Marie Fatimské): jmenování nového arcibiskupa pražského, 12:00 - 12:30 hod.
 9. Přímý přenos TV Noe 10 - 11:30 hod. 8.5. 2022; homilie: P. Mgr. Leoš Ryška SDB, Kaple Panny Marie Hvězdy Evangelizace ve Břvích u Prahy
 10. Přímý televizní přenos TV Noe, 18. května 2020, 7:00– 12:00h.
 11. Leoš Ryška: „Čtrnáct let vysílání TV Noe“, Ostrava, květen 2020

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]