TV Noe

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
TV Noe
Zahájení vysílání2006
ProvozovatelTelepace
ŘeditelMgr. Leoš Ryška
Formát obrazu4 : 3, 16 : 9
SloganTelevize dobrých zpráv[1]
ZeměČeskoČesko Česko
Jazykčeština
Oblast vysíláníČesko
Slovensko
Vysílací čas6:05–1:30
Webwww.tvnoe.cz
Dostupnost
Terestriální
DVB-T/T2Multiplex 23
Satelitní
Skylinkbalíček Digital[2]
IPTV
T-Mobile TVKanál 27

TV Noe („Televize dobrých zpráv“[1]) je jediná česká nekomerční televize[3] [4] a zároveň jediná česká televize specializující se velkou částí svého vysílání na křesťanského diváka, předkládá ale divákům i různé nekonfesní vzdělávací pořady z oblasti historie a přírodních věd (zejména astronomie a biologie) či pohádky pro děti.[4][5]

Vysílání zahájila na jaře roku 2006. Spolupracuje s obdobně zaměřenými stanicemi v Evropě. Své vysílání šíří přes internet, satelit, kabelové rozvody a DVB-T2. Ředitelem televize je jeden z jejích zakladatelů, kněz a salesián Leoš Ryška.

TV Noe má hlavní sídlo v Ostravě a vysílá denně od 6.00 do zhruba 1.00 hodin po půlnoci (mezi 1 a šestou hodinou vysílá reprízy dopoledních pořadů minulého dne). Signál je šířen přes družici Astra 3B (23,5° východní délky, vertikální úhel 30°), potom také v DVB-T2 multiplexu 23. Dále přes internet, vlastní mobilní aplikaci, pomocí televizních kabelových rozvodů v mnoha městech v Česku i na Slovensku. Držitelem licence je Telepace s.r.o. Od roku 2023 vysílá i na kanálu NOE+ starší i nové televizní pořady.

V roce 2018 televizi byla řádem milosrdných bratří udělena Cena Celestýna Opitze za vzor v péči o nemocné a potřebné.

Zaměření[editovat | editovat zdroj]

Hlavním zaměřením stanice je šíření pozitivních hodnot, jako jsou všeobecná snášenlivost mezi lidmi a rozšiřování duchovního i kulturního obzoru. TV Noe je názorově a nábožensky snášenlivá, apolitická, je pomocníkem a prostředníkem pro ty, kteří potřebují odpočinek, radu, pomoc či ochranu.[zdroj?] Noe je televizí s etickým rozměrem, je určená pro celou rodinu. Vysílání staví na tradičních křesťanských hodnotách. Nabízí divákům duchovní hloubku a zdravý životní styl s cílevědomým omezením zobrazování násilí a nemravností.[zdroj?] Vysílání je tedy odlišné od vysílání jiných stanic.[zdroj?]

Cílem vysílání je oslovit široké spektrum diváků všech generací a všech sociálních skupin od „střední vrstvy“ přes sociálně slabé nebo handicapované občany až po národnostní menšiny. Nezanedbatelný prostor dostávají neziskové organizace. Noe pořizuje a zároveň vysílá vlastní nahrávky i živá vystoupení koncertních a divadelních představení. Popularizuje poznatky z vědy, medicíny a dalších odvětví. TV Noe spolupracuje s Dětskou televizí, která má k dispozice jeden půlhodinový vysílací blok týdně.[6]

Televize má stálé zpravodajské relace: zpravodajství z Vatikánu, zpravodajství ze Svaté země a vlastní Noeviny, přidává pak i zvláštní zpravodajské relace z velkých křesťanských akcí, jako jsou například Národní pouť na Velehradě, Celostátní setkání mládeže v Olomouci, Národní svatováclavská pouť ve Staré Boleslavi, či Světové dny mládeže, i přenosy a reportáže z dalších kulturních akcí veřejných (např. Olomouc zpívá 2022, oslavy 17. listopadu). K tomu vysílá několik magazínů vlastní výroby i jiných dodavatelů. Od roku 2019 zařadila též vysílání živě s Noe, které jednou za měsíc doplňuje Noemova pošta (každý první pátek v měsíci). Pravidelné jsou i pořady z přírody (m. j. lyžařský prvosjezd hory K2, cestovatel Jan Eskymo Welzl a jeho stopa v rámci Outdoor Films), včetně cyklu V pohorách po horách Jiřího Kráčalíka. Tyto doplňují přímé přenosy kulturních akcí (Strážnice, Terchová, Mohelnice, Vřesová studánka, Myjava, Hostýn, Rožnov pod Radhoštěm aj.). Osvědčené jsou i pořady Jak potkávat svět (hudební) s Jiřím Pavlicou a jeho hosty i Cesta k andělům Otakára Maria Schmidta (hosté Pavel Bělobrádek a další). Mezi klasické patří Noční univerzita (Marek Orko Vácha, Ladislav Heryán a další), Biblická studna (Petr Vaďura)[7] a Dům ze skla (Tomáš Halík, Pavel Fischer a další hosté). Pořady v latině a italštině jsou přímo tlumočeny (Ludmila Němcová, Petr Smolek aj.). Cenné jsou i hovory Pod lampou Štefana Hríba. Pravidelný je i pořad Přejeme si, vysílaný před dvanáctou a dvacátou hodinou denně z ostravského či pražského studia. Od roku 2016 probíhá v pražském studiu Don Bosco klasický filosofický pořad Na druhý pohled (Marek Orko Vácha, Karel Martin Satoria), doplněný interaktivními vstupy televizních diváků. Od září 2021 vznikl nový diskuzní pořad se známými osobnostmi "Dokořán", moderovaný P. Marianem Pospěchou, jehož prvním hostem byl Jiří Suchý.

Prostřednictvím Centro Televisivo Vaticano a Rai Vaticano umožňuje v přímých přenosech sledovat aktuální vystoupení Svatého otce Františka včetně středečních generálních audiencí a důležitých slavností celého liturgického roku.

Původně produkovala společně se slovenskou TV Lux československé vysílání, ovšem společný projekt začal být postupným časem problematický pro různé cíle jeho aktérů (Noe měla za cíl ekumenicky orientovanou „televizi dobrých zpráv pro všechny“, Lux pak katolickou televizi), což vyústilo v přerušení spolupráce v roce 2007 a založení samostatné TV Lux v roce 2008.

Sídlo[editovat | editovat zdroj]

Hlavní budova TV Noe se nalézá v bývalém klášteře Redemptoristů poblíž kostela sv. Václava v Ostravě (Adresa sídla: TV Noe, Kostelní náměstí 2, 702 00 Ostrava). Klášter, v němž také v době První republiky Redemptoristé provozovali první ostravské kino, byl řádu odňat v rámci „Akce K“ v roce 1950 a postupně přiveden do havarijního stavu. Po soudním procesu byl Redemptoristům navrácen a věnován TV Noe, která budovu rekonstruovala. TV Noe také využívá „pražské“ studio s Kaplí Panny Marie "Pomocnice" (Hvězdy Evangelizace) ve Břvích u Prahy.[8]Nové studio "Don Bosco" ve Břvích bude slavnostně otevřeno 16. listopadu 2022 a účast přislíbil i nový pražský arcibiskup a primas český Jan Graubner.[9]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Only Good Things from TV Noe (Pouze Dobré Věci od TV Noe) [online]. Czech Folks, 2009-02-13 [cit. 2017-03-24]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-03-24. 
  2. TV Noe v nabídce satelitní televize Skylink
  3. Archivovaná kopie. www.tvnoe.cz [online]. [cit. 2016-05-08]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-04-02. 
  4. a b Noe [online]. lepší.tv [cit. 2020-04-13]. Dostupné online. 
  5. Rozhodnutí o udělení licence [online]. rrtv.cz, 2019-01-16. Dostupné online. 
  6. KÁLAL, Jan. Programová nabídka TV Noe dokáže překvapit. Lupa.cz [online]. [cit. 2020-06-28]. Dostupné online. 
  7. https://www.tvnoe.cz/porad/30401-biblicka-studna-s-martinou-viktorii-kopeckou
  8. Leoš Ryška: „Čtrnáct let vysílání TV Noe“, Ostrava, květen 2020
  9. Noemova pošta, TV Noe 7. října 2022

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]