Animax

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Animax
Zahájení vysílání 11. dubna 2007
Ukončení vysílání 31. března 2014
Provozovatel Sony Pictures Entertainment
Formát obrazu analog, PAL
Slogan Animax. Tvé alter-ego.
Jazyk Česko čeština
Polsko polština
Maďarsko maďarština
Rumunsko rumunština
Oblast vysílání Česko Česko
Slovensko Slovensko
Polsko Polsko
Maďarsko Maďarsko
Rumunsko Rumunsko
Nahradil A+
Sesterské kanály AXN Crime, AXN Sci-Fi

Animax (アニマックス) je japonská noční anime kabelová a satelitní televizní společnost, která spadá do TV rodiny společnosti Animax Japan a jejíž odnož Animax Eastern Europe (アニマックス東ヨーロッパ) vysílala v zemích střední Evropy (Rumunsko, Maďarsko, Česko, Slovensko a Polsko). Tato stanice nahradila kanál A+, čímž se společnost Animax jako první zapsala na evropském trhu. Část názvu společnosti pochází ze slov anime (アニメ) a max (マックス, makkusu). Animax se zaměřuje na vysílání anime seriálů (př. Naruto, Bleach, Yu Yu Hakusho, Fullmetal Alchemist atd.). Dne 31. března 2014 ukončil Animax vysílání v zemích střední Evropy.[1][2]

Animax sídlí v Tokiu a její zakladatelé jsou členové z následujících společností: Sony Pictures Entertainment, Inc., Sunrise, Inc., Toei Animation Co., Ltd., TMS Entertaiment, Ltd. a NAS (Nihon Ad Systems).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Rozšíření Animaxu ve světě (k měsíci Leden, 2009)

Původně byl v roce 2004 spuštěn ve střední Evropě kanál s názvem A+ (také znám i jako Anime+ či Anime Plus) a vysílal v Česku, Slovensku a Rumunsku. Kanál se dal naladit na kabelové a satelitní televizi.

V roce 2006 byl tento kanál zakoupen Sony Pictures Television International (SPTI). Většina programů byla kvůli zisku předabována do zdejších jazyků. Nepředabované seriály obsahovali japonský zvuk a titulky zdejších jazyků. Většina takto otitulkovaných pořadů však pocházela právě z původního A+. Nutno podotknout, že se společnost nikdy nenamáhala opravit překlepy a chyby v časování, které se v těchto dříve otitulkovaných pořadech vyskytovaly dále.

Od roku 2010 pak Animax přestal být výhradně anime kanálem a zařadil do vysílání i pořady z Americké tvorby (Flash Forward, Trinity, Amazing Race a další). Postoj společnosti byl od této doby vůči svým divákům rozporuplný. Na jednu stranu česká verze stránek kanálu (www.animaxtv.cz) od této doby neměla funkční fórum a taky komunitní oblast (na konci září 2013 byla stránka ůplně zrušena), a počet novinek z oblasti anime za rok 2010 se dal spočítat na prstech jedné ruky. Na stranu druhou společnost dále podporovala i zapůjčovala anime na fanoušky konaných srazech jako je např. brněnský Animefest.

Nakonec se na konci roku 2013 začalo říkat o ukončení Animaxu, co se v prosinci 2013 i neoficiálně potvrdilo.[3] Původne mělo být vysílání ukončeno 31. ledna 2014, ale nakonec se ho společnost SPTI rozhodla nechat vysílat dál.[4] 23. ledna 2014 se pak SPTI oficiálně vyjádřila k ukončení stanice, a datum ukončení stanovila na 31. března 2014.[5] K oficiálnímu ukončení stanice v toto datum nakonec skutečně došlo.

Program byl nahrazen novou stanicí C8, která se ale původnímu formátu stanice ani zdaleka nepřibližuje.

TV pořady[editovat | editovat zdroj]

Animax pořady[editovat | editovat zdroj]

A+ pořady[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. POLÁK, Lukáš. Sony Pictures oficiálně potvrdila konec Animaxu v ČR a na Slovensku [online]. DigiZone.cz, 2014-01-23, [cit. 2014-03-29]. Dostupné online. (česky) 
  2. Animax končí na českém a slovenském trhu 31.3.2014 [online]. Parabola.cz, 2014-03-17, [cit. 2014-03-29]. Dostupné online. (česky) 
  3. POLÁK, Lukáš. Dětský kanál Animax končí. Odejde z Maďarska, České republiky i Slovenska [online]. DigiZone.cz, 2013-12-04, [cit. 2014-04-01]. Dostupné online. (česky) 
  4. POLÁK, Lukáš. Sony změnila plány, Animax bude ve vysílání zatím pokračovat [online]. DigiZone.cz, 2014-01-21, [cit. 2014-04-01]. Dostupné online. (česky) 
  5. POLÁK, Lukáš. Sony Pictures oficiálně potvrdila konec Animaxu v ČR a na Slovensku [online]. DigiZone.cz, 2014-01-23, [cit. 2014-04-01]. Dostupné online. (česky) 

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Animax Eastern Europe na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu