HBO

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
HBO
HBO logo.svg
Zahájení vysílání 8. listopadu 1972
Provozovatel HBO
Země USAUSA USA
Jazyk angličtina
Oblast vysílání USA
Evropa (Česko, Slovensko)
Sesterské kanály HBO2
HBO3
HBO HD
Cinemax
Cinemax 2
Web hbo.cz
Dostupnost
Satelitní
Skylink HBO, HBO2, HBO3 v balíčcích Komplet, HBO Standard, HBO MaxPack [1]
HBO HD v balíčcích HBO HD, Komplet, HBO MaxPack [2]
Astra 3B (23,5°E) 12090, V, 29900, 2/3
CS Link Záleží na divákovi
UPC Direct Kanál 60
T-Mobile Televize Záleží na divákovi
Kabelová
UPC Česká republika Kanál ???
IPTV
O2TV Kanál 21
T-Mobile TV Kanál 56 / Kanál 80 (HBO HD)

HBO (Home Box Office) je komerční televizní stanice. Byla založena v roce 1972 v USA. Vysílání HBO je zpoplatněné a stanice se soustřeďuje zejména na filmovou a seriálovou tvorbu.

Stanice v současné době vysílá v následujících oblastech: USA, Latinská Amerika, Maďarsko, Česká republika, Slovensko, Rumunsko, Moldavsko, Polsko, Slovinsko, Chorvatsko, Srbsko, Bulharsko, Nizozemsko, Asie.

HBO v ČR[editovat | editovat zdroj]

V ČR provozuje HBO společnost HBO Europe s.r.o. Programová skladba je i zde tvořena především vysokorozpočtovými filmovými blockbustery a původní, nejen seriálovou, tvorbou (z produkce HBO je např. populární. Hra o Trůny)

Společnost HBO Česká republika v ČR kromě programu HBO provozuje ještě další filmové kanály, kterými jsou HBO2, HBO3 (dříve HBO Comedy), Cinemax, Cinemax2 a služby HBO OD (video na požádání) a HBO GO (on-line videotéka). Všechny programy HBO jsou dostupné také ve vysokém rozlišení (HD).

HBO zahájilo své vysílání v České republice v pátek 18. listopadu 1994 v 17:30 hod. Na Slovensku začalo HBO vysílat 1. dubna 1997. HBO tehdy představilo zcela nový produkt v oblasti kabelové televize, který se svým charakterem podstatně odlišuje od ostatních televizních kanálů. V začátcích HBO vysílalo pouze 6,5 hodiny denně.Od 1. října 1997 se vysílací schéma HBO rozšířilo na 18 hodin denně a od 1. října 1998 začalo vysílat nepřetržitě během víkendů (18 h po-pá, 24 h so-ne). V současnosti stanice HBO vysílá nepřetržitě. Od roku 2016 fungují v non-stop režimu (24 hodin denně, 7 dní v týdnu) všechny kanály z nabídky HBO.

Kanály HBO jsou dostupné všem divákům v České a Slovenské republice prostřednictvím nabídek satelitních, kabelových a IPTV operátorů.

Od roku 2008  má HBO Europe s.r.o centrálu v pražských Holešovicích na adrese Jankovcova 1037/49, 170 00 Praha 7. Aktuálním jednatelem HBO Europe s. r. o. je od 1. srpna 2016 Michal Mizera. Za obchodní operace na českém a slovenském trhu nově od 1. září zodpovídá Country Manager polské pobočky HBO Europe Michal Kozicki. Předchozí jednatel, Ondřej Zach, se věnuje povinnostem v pozici provozního ředitele a výkonného viceprezidenta HBO pro střední Evropu, (COO and EVP, Central Europe), kterou převzal v prosinci loňského roku.

Program HBO[editovat | editovat zdroj]

Kromě filmových blockbusterů a seriálů třetích stran je HBO proslulé obsahem vlastní produkce. Do této kategorie spadají kromě filmů a seriálů např. dokumentární filmy, filmové magazíny, portréty filmových celebrit, dokumenty z natáčení a koncerty světových i domácích hudebních hvězd.

HBO pravidelně pořizuje též práva na vysílání prestižních událostí ze světa filmu a zábavy – udílení Oscarů, Zlatých glóbů, Emmy či Evropských filmových cen či cen Bafta.

Originální produkce HBO je často kriticky ceněna. [zdroj?]

Světová produkce[editovat | editovat zdroj]

Česká produkce[editovat | editovat zdroj]

HBO vyrábělo společně s produkční společností Total HelpArt T.H.A. zábavnou stand-up comedy show Na stojáka.

Prvním počinem HBO Česká republika v oblasti dramatické tvorby byl filmový debut režiséra Jaroslava Fuita Dvojka.

Následoval seriál Terapie s Karlem Rodenem v hlavní roli. Druhá řada Terapie se na obrazovkách HBO objevila v roce 2013.

V roce 2013 HBO uvedlo kritikou i diváky velmi dobře přijaté třídílné drama Hořící keř.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. HBO, HBO2, HBO Comedy v nabídce satelitní televize Skylink
  2. HBO HD v nabídce satelitní televize Skylink