HBO

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
HBO
HBO logo.svg
Zahájení vysílání 8. listopadu 1972
Provozovatel HBO
Země USAUSA USA
Jazyk angličtina
Oblast vysílání USA
Evropa (Česko, Slovensko)
Sesterské kanály HBO2
HBO3
HBO HD
Cinemax
Cinemax 2
Web hbo.cz
Dostupnost
Satelitní
Skylink HBO, HBO2, HBO3 v balíčcích Komplet, HBO Standard, HBO MaxPack [1]
HBO HD v balíčcích HBO HD, Komplet, HBO MaxPack [2]
Astra 3B (23,5°E) 12090, V, 29900, 2/3
CS Link Záleží na divákovi
UPC Direct Kanál 60
T-Mobile Televize Záleží na divákovi
Kabelová
UPC Česká republika Kanál ???
IPTV
O2TV Kanál 21
T-Mobile TV Kanál 56 / Kanál 80 (HBO HD)

HBO (Home Box Office) je komerční televizní stanice. Byla založena v roce 1972 v USA. Vysílání HBO je zpoplatněné a stanice se soustřeďuje zejména na filmovou a seriálovou tvorbu.

Stanice v současné době vysílá v následujících oblastech: USA, Latinská Amerika, Maďarsko, Česká republika, Slovensko, Rumunsko, Moldavsko, Polsko, Slovinsko, Chorvatsko, Srbsko, Bulharsko, Nizozemsko, Asie.

HBO v ČR[editovat | editovat zdroj]

V ČR provozuje HBO společnost HBO Europe s.r.o. Programová skladba je i zde tvořena především vysokorozpočtovými filmovými blockbustery a původní, nejen seriálovou, tvorbou (z produkce HBO je např. populární. Hra o Trůny)

Společnost HBO Česká republika v ČR kromě programu HBO provozuje ještě další filmové kanály, kterými jsou HBO2, HBO3 (dříve HBO Comedy), Cinemax, Cinemax2 a služby HBO OD (video na požádání) a HBO GO (on-line videotéka). Všechny programy HBO jsou dostupné také ve vysokém rozlišení (HD).

HBO zahájilo své vysílání v České republice v pátek 18. listopadu 1994 v 17:30 hod. Na Slovensku začalo HBO vysílat 1. dubna 1997. HBO tehdy představilo zcela nový produkt v oblasti kabelové televize, který se svým charakterem podstatně odlišuje od ostatních televizních kanálů. V začátcích HBO vysílalo pouze 6,5 hodiny denně.Od 1. října 1997 se vysílací schéma HBO rozšířilo na 18 hodin denně a od 1. října 1998 začalo vysílat nepřetržitě během víkendů (18 h po-pá, 24 h so-ne). V současnosti stanice HBO vysílá nepřetržitě. Od roku 2016 fungují v non-stop režimu (24 hodin denně, 7 dní v týdnu) všechny kanály z nabídky HBO.

Kanály HBO jsou dostupné všem divákům v České a Slovenské republice prostřednictvím nabídek satelitních, kabelových a IPTV operátorů.

Od roku 2008  má HBO Europe s.r.o centrálu v pražských Holešovicích na adrese Jankovcova 1037/49, 170 00 Praha 7. Aktuálním jednatelem HBO Europe s. r. o. je od 1. srpna 2016 Michal Mizera. Za obchodní operace na českém a slovenském trhu nově od 1. září zodpovídá Country Manager polské pobočky HBO Europe Michal Kozicki. Předchozí jednatel, Ondřej Zach, se věnuje povinnostem v pozici provozního ředitele a výkonného viceprezidenta HBO pro střední Evropu, (COO and EVP, Central Europe), kterou převzal v prosinci loňského roku.

Program HBO[editovat | editovat zdroj]

Kromě filmových blockbusterů a seriálů třetích stran je HBO proslulé obsahem vlastní produkce. Do této kategorie spadají kromě filmů a seriálů např. dokumentární filmy, filmové magazíny, portréty filmových celebrit, dokumenty z natáčení a koncerty světových i domácích hudebních hvězd.

HBO pravidelně pořizuje též práva na vysílání prestižních událostí ze světa filmu a zábavy – udílení Oscarů, Zlatých glóbů, Emmy či Evropských filmových cen či cen Bafta.

Originální produkce HBO je často kriticky ceněna. [zdroj?]

Světová produkce[editovat | editovat zdroj]

Česká produkce[editovat | editovat zdroj]

HBO vyrábělo společně s produkční společností Total HelpArt T.H.A. zábavnou stand-up comedy show Na stojáka.

Prvním počinem HBO Česká republika v oblasti dramatické tvorby byl filmový debut režiséra Jaroslava Fuita Dvojka.

Následoval seriál Terapie s Karlem Rodenem v hlavní roli. Druhá řada Terapie se na obrazovkách HBO objevila v roce 2013.

V roce 2013 HBO uvedlo kritikou i diváky velmi dobře přijaté třídílné drama Hořící keř.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. HBO, HBO2, HBO Comedy v nabídce satelitní televize Skylink
  2. HBO HD v nabídce satelitní televize Skylink