Hra o trůny (seriál)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Hra o trůny
Logo seriálu
Logo seriálu
Základní informace
Původní název Game of Thrones
Žánr fantasy / drama
Předloha Píseň ledu a ohně
Námět David Benioff
D. B. Weiss
Scénář David Benioff
D. B. Weiss
Bryan Cognan
George R. R. Martin ad.
Režie Tim Van Patten
Brian Kirk
Alan Taylor
Neil Marshall ad.
Hrají Sean Bean
Mark Addy
Michelle Fairley
Nikolaj Coster-Waldau
Lena Headey
Emilia Clarke
Kit Harington
Richard Madden
Peter Dinklage
Jason Momoa
Sophie Turner
Maisie Williams
Úvodní znělka Ramin Djawadi
Země původu USAUSA USA
Jazyk angličtina
Počet řad 8
Počet dílů 73 (seznam dílů)
Obvyklá délka 50 minut
Produkce a televizní štáb
Producent David Benioff a D. B. Weiss
Hudba Ramin Djawadi
Premiérové vysílání
TV stanice HBO
Vysíláno 17. dubna 2011 2018
Oficiální webové stránky
Hra o trůny na ČSFD Kinoboxu FDb SZ IMDb TV.com

Hra o trůny (v anglickém originále Game of Thrones) je anglicko americký fantasy dramatický seriál kabelové televize HBO. Jeho tvůrci jsou David Benioff a D. B. Weiss. Předlohou je populární, dosud nedokončená fantasy sága Píseň ledu a ohně spisovatele George R. R. Martina, který se na seriálu rovněž podílí. Seriál se jmenuje podle první knihy v sérii.

Seriál se natáčí v Titanic Studios v Belfastu, dále pak po celém Severním Irsku, v Chorvatsku, na Islandu, na Maltě, v Maroku, ve Španělsku, ve Skotsku a v USA. Seriál měl celosvětovou premiéru dne 17. dubna 2011, kdy byl vysílán v USA na kanálu HBO. Zatím poslední díl (poslední díl 6. řady) se v USA vysílal 26. června 2016. Následující 7. řada by se měla vysílat v půli roku 2017 a měla by mít celkem 7 dílů.

Děj seriálu se odehrává na fiktivních kontinentech Západozemí a Essos a je složen z několika zápletek s mnoha hlavními postavami. První zápletkou jsou boje mezi znepřátelenými rody o Železný trůn Sedmi království, které se nalézá na prakticky celém Západozemí. Do těchto bojů se postupně zapojují i rody toužící po samostatnosti na království. Další zápletkou pak je snaha jednoho z velkých rodů (rod Targaryenů), jehož poslední členové se aktuálně nacházejí ve vyhnanství mimo území království, tedy v Essosu, dobýt trůn, který dříve drželi pro svůj rod. Další velkou zápletkou je příchod zimy a s ní i příchod nemrtvých, Bílých chodců a jejich Nočního krále.

Seriál za svou existenci přilákal nejvíce diváků v historii HBO a má tak velmi širokou diváckou a fanouškovskou základnu, jak v USA, tak po celém světě. Seriál je dobře vnímán i kritiky, nejvíce je pak ceněný díky hereckým výkonům, komplexnosti postav, ději, zaměření a podobně. Hůře je pak kritikou vnímána často zobrazovaná nahota, sexuální násilí a násilí obecně. Seriál vyhrál celkem 26 cen Emmy.

Vysílání a přijetí[editovat | editovat zdroj]

První série seriálu odstartovala 17. dubna 2011. O dva dny později bylo schváleno natáčení druhé série, protože HBO byla spokojena jak se sledovaností, tak s kladnou odezvou kritiků i fanoušků předlohy.

14. července 2011 byl seriál nominován na cenu Emmy ve třinácti kategoriích, včetně té za nejlepší dramatický seriál. Nakonec si odnesl dvě ceny - za úvodní znělku a za nejlepšího herce ve vedlejší roli (Peter Dinklage za roli Tyriona Lannistera). Dinklage si rovněž za tuto roli odnesl Zlatý glóbus za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli v seriálu, minisérii nebo TV filmu za rok 2011.

Druhá řada seriálu odstartovala 1. dubna 2012 s ještě lepšími čísly sledovanosti než v případě první řady. 10. dubna 2012 bylo schváleno natáčení třetí série, jejíž vysílání na stanici HBO bylo zahájeno 31. března 2013.[1] I díky rekordní sledovanosti, pak bylo 2. dubna oficiálně oznámeno objednání 4. série.[2]

V červenci 2016 HBO oznámila, že 8. řada seriálu by měla být poslední.[3]

V Česko-Slovenské filmové databázi obdržela Hra o trůny hodnocení 92 % a úmistila se tak na na 10. pozici nejlepších seriálů.[4]

Děj[editovat | editovat zdroj]

Seriál věrně, až do konce první série, sleduje dějové linie historického fantasy eposu Písně ledu a ohně, v dalších sériích se jedná také o podařenou kopii knižní předlohy, ale s postupem času se v seriálu neobjevují úplně všechny postavy a scény. Odehrává se v Sedmi královstvích kontinentu Západozemí, kde „léto může trvat desetiletí a zima celý lidský život“. Hra o trůny popisuje především násilné dynastické boje mezi vládnoucími rody jednotlivých historických území říše, která se začíná po několika staletích znovu rozpadat. Na severu se objevuje hrozba neživých a za mořem dospívá dědička sesazené královské dynastie Targaryenů, toužící vrátit se na trůn svého otce. Začínají se objevovat známky blížící se zimy, vládci však věnují pozornost především svým vlastním cílům a ambicím.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Americký herec Peter Dinklage v roce 2013, seriálový představitel Tyriona Lannistera
Britská herečka Emilia Clarke, která zpodobnila postavu Daenerys Targaryen
Herec Charles Dance, který v seriálu hrál Tywina Lannistera
Britská herečka Natalie Dormer, seriálová představitelka Margaery Tyrell
Britský herec Stephen Dillane, který ztvárnil postavu Stannise Baratheona
Podrobnější informace naleznete v článku Seznam postav seriálu Hra o trůny.

Tento seznam zahrnuje jen postavy, jež se objevily v titulcích, je řazen podle množství výskytu:

Peter Dinklage Tyrion Lannister – znetvořený, ale chytrý; syn Tywina. Zabil vlastního otce na latríně, pronásledován královnou Cersei. Nyní pobočníkem královny Daenerys.
Lena Headey Cersei Lannister – dvojče Jaimeho; manželka Roberta; později královna regentka. Nechala vyhodit do povětří Velké Baelorovo septum. Korunována královnou Cersei I.
Kit Harington Jon Sníh – bastard Neda Starka; bývalý lord velitel Noční hlídky; Bílý vlk. Zabit vlastními muži, ale neznámým způsobem oživen. „Smrtí“ zbaven přísahy, takže Noční hlídku opouští. Porazil Ramsayho Boltona, korunován Králem Severu.
Emilia Clarke Daenerys Targaryen – poslední z rodu Targaryenů; matka draků; královna Meereenu; Nespálená. Po uklidnění situace v Zálivu otrokářů vyplouvá dobýt Západozemí.
Maisie Williams Arya Stark – mladší sestra Sansy. Vycvičena u Mužů bez tváře, na cestě za vlastní vendetou.
Sophie Turner Sansa Stark – dcera Catelyn a Eddarda; bývalá rukojmí Lannisterů a Boltonů. Pomohla Jonovi porazit Boltony a stát se Králem Severu.
Nikolaj Coster-Waldau Ser Jaime „Králokat“ Lannister – dvojče královny Cersei; lord velitel Královské gardy. V Boltonském zajetí přišel o pravou ruku. Nyní v Králově přístavišti po Cerseině boku.
Iain Glen Ser Jorah Mormont – rytíř v exilu; jeden z rádců královny Daenerys. Nakažen Šedým lupusem. Vyslán Dany na výpravu za nalezením léku.
Alfie Allen Theon Greyjoy – dědic Železných ostrovů; vychován na Zimohradě; Přeběhlík. Vykastrován a zohaven Ramsayem Boltonem. Nyní spolu s Yarou pomáhá Daenerys dobýt Západozemí.
Aiden Gillen Petyr „Malíček“ Baeliš – bývalý pokladní Malé rady; lord protektor Údolí Arryn. Provdal Sansu za Ramsayho Boltona. Pomohl Jonovi porazit Boltony.
John Bradley Samwell Tarly – muž Noční hlídky; majordomus mistra Aemona až do jeho smrti. Zamilován do Fialky, Divoké. V Citadele, má se stát mistrem.
Isaac Hempstead Wright Bran Stark – mrzák; zelenověštec; syn Eddarda a Catelyn. Po dobytí Zimohradu utekl na sever k Tříoké vráně. Po příchodu armády Smrti utekl s Meerou Reed zpět ke Zdi.
Rory McCann Sandor „Ohař“ Clegane – bývalý Joffreyho tělesný strážce. V souboji s Brienne těžce raněn a ponechán svému osudu, objevuje se však znovu v Říčních krajinách. Přidal se k Bratrstvu.
Liam Cunningham Davos Mořský, Cibulový rytíř – bývalý pašerák, nejvěrnější stoupenec Stannise Baratheona. Po Stannisově pádu se přidal na stranu Jona Sněha a provolal ho Králem Severu.
Conleth Hill Varys – dříve mistr našeptávačů v Malé radě. Nyní pomáhá královně Daenerys získávat spojence.
Jack Gleeson Joffrey Baratheon – šílený syn Cersei a Jaimeho. Po Robertově smrti král Sedmi království. Zabit na své vlastní svatbě v dílu Lev a růže.
Natalie Dormer Margaery Tyrell – sestra Lorase. Krásná manželka krále Tommena Baratheona. Donucena pomáhat Nejvyššímu vrabčákovi. Zemřela při výbuchu Baelorova septa v díle Vichry zimy.
Carice van Houten Melisandra z Ašaje – prastará rudá kněžka Stannise, maskuje se jako mladá žena. Pomohla oživit Jona Sněha, jako trest za upálení Shireen vyhoštěna ze Severu.
Michelle Fairley Catelyn Stark – manželka Eddarda Starka. Zabita na Krvavé svatbě ve Dvojčatech v dílu Deště Kastameru.
Jerome Flynn Bronn – bývalý žoldnéř a Tyrionův osobní strážce. Po bitvě na Černovodě rytířem. Nyní spolubojovník Jaimeho Lannistera.
Stephen Dillane Stannis Baratheon – mladší bratr Roberta, právoplatný král. Zabit Brienne po porážce své armády v bitvě o Zimohrad v dílu Matčino milosrdenství.
Charles Dance Tywin Lannister – nejbohatší lord Sedmi království. Zabit svým vlastním synem Tyrionem na latríně v dílu Děti.
Richard Madden Robb Stark – král severu. Starší bratr Sansy. Zabit na Krvavé svatbě ve Dvojčatech v dílu Deště Kastameru.
Sibel Kekili Šae – Tyrionova milenka. Po zradě uškrcena Tyrionem v dílu Děti.
Gwendoline Christie Brienne z Tarthu – bývalá osobní strážkyně Catelyn Stark. Zabila Stannise Baratheona v bitvě o Zimohrad. Vyslána Sansou do Řekotočí za Bryndenem Tullym, nyní neznámo kde v Říčních krajinách.
Kristofer Hivju Tormund Obrozhouba – divoký; dříve jeden z vůdců armády Manceho Nájezdníka. Po Jonově smrti dobyl Černý hrad z rukou Allisera Thorna, pomohl Jonovi porazit Boltony.
Iwan Rheon Ramsay Bolton – sadistický bastard Roosea Boltona (za zásluhy legitimizován); trýznitel Theona a manžel Sansy. Poté, co zavraždil vlastního otce, se stal lordem Boltonem. Zastřelil Rickona Starka. Sansou Stark odsouzen k sežrání vlastními psy v díle Bitva bastardů.
Nathalie Emmanuel Missandei – bývalá otrokyně; písařka Daenerys. Členka Daenerysiny “rady“.
Michiel Huisman Daario Naharis – velitel Druhých synů; milenec královny Daenerys. V jejím zastoupení vládne v Zálivu otrokářů.
Rose Leslie Ygritte – divoká. Milenka Jona Sněha. Zastřelena Ollym při útoku na Zeď v dílu Strážci na Zdi.
Hannah Murrayová Fialka – Jedna z Krasterových dcer/manželek. Sam ji odvedl na Zeď. Nyní se Samem v Citadele.
Tom Wlaschiha Jaqen H'ghar – jeden z Mužů bez tváře. Pomohl Arye utéct z Harrenova. Osoba s jeho tváří trénovala Aryu v Braavosu; je nejisté, o koho jde.
Dean-Charles Chapman Tommen Baratheon – nemanželský syn Jaimeho a Cersei, oficiálně Robertův. Po smrti bratra Joffreyho král Sedmi království a manžel Margaery Tyrell. Spáchal sebevraždu, když uviděl požár Baelorova septa, v díle Vichry zimy.
Sean Bean Eddard „Ned“ Stark – lord Zimohradu. Popraven za údajnou zradu na rozkaz Joffreyho v dílu Baelor.
Jason Momoa Khal Drogo – manžel Daenerys. Onemocněl na nehojící se zranění. Vyléčen, ale zaklet Mirri Maz Duur. Udušen z milosti v dílu Oheň a krev.
Joe Dempsie Gendry – bastard Roberta Baratheona. Přítel Aryi Stark. Později zajat a využíván Melisandrou k její černé magii. Nyní na útěku do Králova přístaviště. Vesluje již 3 roky.
Indira Varma Ellaria Písek – neurozená milenka Oberyna Martella. Po jeho smrti touží po pomstě. Spolu s Písečnými hady provedla v Dorne převrat, spojila se s Olennou Tyrell proti Cersei.
Mark Addy Robert Baratheon – bývalý král Sedmi království. Zabit divokým prasetem v dílu Zvítězíš, nebo zemřeš.
James Cosmo Jeor Mormont – lord velitel Noční hlídky. Zabit vlastními muži v dílu A nyní je jeho stráž u konce.
Oona Chaplin Talisa Stark – manželka Robba Starka. Zabita na Krvavé svatbě ve Dvojčatech v dílu Deště Kastameru.
Jonathan Pryce Nejvyšší vrabčák – nejvyšší septon; vůdce Obránců víry. Uvěznil Cersei Lannister i Margaery Tyrell. Zemřel při vůbuchu Baelorova septa v díle Vichry zimy.
Michael McElhatton Roose Bolton – seveřanský lord. Za svou pomoc Lannisterům dostal Zimohrad a byl povýšen na strážce severu. Byl zabit nemanželským synem Ramsayem v díle Domů.
Harry Lloyd Viserys Targaryen – starší bratr Daenerys. Korunován na krále khalem Drogem korunou z roztaveného zlata v dílu Zlatá koruna.

Produkce[editovat | editovat zdroj]

Železný trůn

Koncept a vývoj[editovat | editovat zdroj]

S nápadem přizpůsobit román George R. R. Martina pro televizní obrazovku přišli David Benioff a D. B. Weiss v roce 2006, poté co Benioff začal číst první román Hra o trůny. Benioff zavolal Weissovi a sdílel s ním své vzrušení z knihy, Weiss dočetl tisícistránkovou knihu během 36 hodin. Úspěšně se oba dohodli s HBO a přesvědčili Martina aby pomohl psát scénář.

Na seriálu začali pracovat v lednu 2007. HBO, po získání televizních práv na romány, najalo Benioffa a Weissa jako producenty série.

Rozpočet seriálu byl srovnáván s rozpočtem televizního seriálu Řím. Pilotní díl údajně HBO stál mezi 5 až 10 miliony dolarů a celkový rozpočet první série se odhaduje na 50 až 60 milionů dolarů. Ve druhé sezóně rozpočet vzrostl o 15 %, aby mohla být natočena nejdůležitější bitva knihy Střet králů.

Casting[editovat | editovat zdroj]

Casting se skládal z konkurzů čtení textu. Výjimkami byly Peter Dinklage a Sean Bean, které chtěla produkce od počátku a jejich účast byla oznámena v roce 2009. Později byly vybráni i Kit Harington (Jon Snow), Jack Gleeson (Joffrey Baratheon), Harry Lloyd (Viserys Targaryen) a Mark Addy (Robert Baratheon). V srpnu 2009 bylo oznámeno, že na roli Catelyn Stark byla vybrána Jennifer Ehle, později však byla nakonec vybrána Michelle Fairley. V průběhu druhé půle roku 2009 byly zveřejněny další postavy - Emillia Clarke (Daenerys Targaryen), Charles Dance (Tywin Lannister), Aidan Gillen (Petyr Baeliš neboli "Malíček") a Conleth Hill (Varys).

Scénář[editovat | editovat zdroj]

Na scénáři seriálu se celkem podílelo 7 lidí. Nejvíce se na scénáři podíleli tvůrci celého seriálu, David Benioff a D.B. Weiss, kteří na celý projekt dohlíželi a napsali i scénář k nejvíce epizodám. Autor knižní předlohy, George R.R. Martin napsal scénář vždy k jedné z epizod z každé série. Avšak kvůli časové zaneprázdněnosti kvůli psaní se takto podílel jen u prvních 4 sérií, napsal tedy scénář celkem ke 4 dílům seriálu. Jane Espenson se podílela na scénáři k jedné epizodě v první sérii coby nezávislý autor.

Bryan Cogman, který byl původně koordinátor se počínaje 5. sérií stal i autorem scénáře k některým dílům. Na jeho postu byla původně Vanessa Taylor. Dále se k nim ještě připojil Dave Hill. George Martin se na vývoji scénáře přímo již nepodílí, jen jej čte a přikládá své poznámky.

Každý ze scenáristů má přiděleny určité postavy z knihy, např. Cogman má nastarost Aryu Stark. Každý ze scenáristů nejprve stráví několik týdnů samostatné práce, kdy má za úkol v obrysech popsat dějovou linku a překlenutí děje s ostatními hlavními postavami. Po té společně diskutují o jednotlivých postavách a vkládají je do jednotlivých epizod.

Následně je vytvořena detailní přehled, kdy každý z autorů musí vytvořit vlastní scénář pro danou postavu a každý díl. Následně je toto spojeno do jednoho celku, který si přečtou Benioff s Weissem a případně přidají své poznámky k přepracování. Scénář musí být dokončen před zahájením natáčení celé série a na tvorbě celé řady se pak podílí dva nezávislé štáby.

Harmonogram adaptace[editovat | editovat zdroj]

Řada Objednána Natáčení Premiéra Adaptace románu
1. 2010-03-022. března 2010[5] 2. polovina 2010 2011-04-1717. dubna 2011 Hra o trůny
2. 2011-04-1919. dubna 2011 2. polovina 2011 2012-04-011. dubna 2012 Střet králů
3. 2012-04-1010. dubna 2012 2. polovina 2012 2013-03-3131. března 2013[6] přibližně 1. polovina Bouře mečů[7]
4. 2013-04-022. dubna 2013[8] 2. polovina 2013 2014-04-066. dubna 2014 přibližně 2. polovina Bouře mečů a část z Hostina pro vrány a Tanec s draky[9]
5. 2014-04-088. dubna 2014 2. polovina 2014 12. dubna 2015 Hostina pro vrány a Tanec s draky
6. 2014-04-088. dubna 2014 2. polovina 2015 24. dubna 2016 Vichry zimy, s některými prvky Hostina pro vrány a Tanec s draky
7. 2016-04-2121. dubna 2016 2. polovina 2016 Léto 2017 Vichry zimy a Sen o jaru

Natáčení[editovat | editovat zdroj]

Natáčení první sezóny započalo dne 26. července 2010 v Paint Hall Studios v Belfastu.

Jazyk[editovat | editovat zdroj]

Postavy seriálu ze Západozemí hovoří britskou angličtinou. Pro příklad, Eddard Stark jako Ochránce severu, kterého hraje herec Sean Bean přirozeně hovoří angličtinou se severním přízvukem, zatímco jižního lorda Tywina Lannistera můžeme slyšet hovořit jižním přízvukem.

Zatímco angličtina se používá k vyjádření společného jazyka Západozemí, vytvořili producenti umělý Dothrakský a Valyrijský jazyk na základě několika slov použitých v Martinových románech.

Dostupnost[editovat | editovat zdroj]

Původní dílo stanice HBO odvysílaly v příslušných zemích tyto televizní stanice:[10]

Země Stanice
Liga arabských států OSN, MBC4
AustrálieAustrálie Austrálie Showcase
RakouskoRakousko Rakousko Sky Atlantic HD, TNT Serie, RTL II
BangladéšBangladéš Bangladéš HBO
BelgieBelgie Belgie 2BE, beTV, Prime, La Deux
Bosna a HercegovinaBosna a Hercegovina Bosna a Hercegovina HBO
BrazílieBrazílie Brazílie HBO Brazil
BulharskoBulharsko Bulharsko HBO Bulgaria
KanadaKanada Kanada HBO Canada, Super Écran, Showcase
ChorvatskoChorvatsko Chorvatsko HBO, HRT
Česká republikaČeská republika Česká republika HBO, ČT2
DánskoDánsko Dánsko HBO Nordic, C More, TV3
EstonskoEstonsko Estonsko Fox Life, ETV2
FinskoFinsko Finsko HBO Nordic, C More, Yle TV2
FrancieFrancie Francie OCS Choc, Canal+
NěmeckoNěmecko Německo Sky Atlantic HD, TNT Serie, RTL II
ŘeckoŘecko Řecko NovaCinema 1, NovaCinemaHD, Skai TV
MaďarskoMaďarsko Maďarsko HBO
IslandIsland Island Stöð 2
IndieIndie Indie HBO
IrskoIrsko Irsko Sky Atlantic
IzraelIzrael Izrael Yes Oh
ItálieItálie Itálie Sky Cinema 1, Rai 4
JaponskoJaponsko Japonsko Star Channel
LitvaLitva Litva Fox Life
LotyšskoLotyšsko Lotyšsko BTV
MakedonieMakedonie Makedonie HBO
MalajsieMalajsie Malajsie HBO Asia
MoldavskoMoldavsko Moldavsko HBO
Černá HoraČerná Hora Černá Hora HBO
NizozemskoNizozemsko Nizozemsko HBO Netherlands, RTL 4
Nový ZélandNový Zéland Nový Zéland SoHo, Prime
NorskoNorsko Norsko HBO Nordic, C More, NRK
PákistánPákistán Pákistán HBO Pakistan
PolskoPolsko Polsko HBO
PortugalskoPortugalsko Portugalsko Syfy
RumunskoRumunsko Rumunsko HBO
RuskoRusko Rusko Fox Life, Ren-TV
SrbskoSrbsko Srbsko HBO
SlovenskoSlovensko Slovensko HBO
SlovinskoSlovinsko Slovinsko Kanal A, HBO
Jihoafrická republikaJihoafrická republika Jihoafrická republika M-Net
Jižní KoreaJižní Korea Jižní Korea SCREEN
ŠpanělskoŠpanělsko Španělsko Canal+, Antena 3, laSexta
ŠvédskoŠvédsko Švédsko HBO Nordic, C More, SVT1
ŠvýcarskoŠvýcarsko Švýcarsko TNT Serie, Radio Télévision Suisse
TureckoTurecko Turecko CNBC-e, e2, STAR, tvyo
UkrajinaUkrajina Ukrajina TET, 1+1
Spojené královstvíSpojené království Spojené království Sky Atlantic, Sky1

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

 • Konec Game of Thrones zná jenom sám autor a producenti seriálu.
 • Belgický profesor matematiky hrozil studentům, že když nebudou o jeho hodinách zticha, postupně prozradí děj příští série seriálu, který zná, protože četl Martinovy knihy.[11]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Game of Thrones na anglické Wikipedii.

 1. URBÁNEK, Václav. ame of Thrones/Hra o trůny se vrací se třetí řadou. AVmania.cz [online]. 2013-03-31 [cit. 2013-04-01]. Dostupné online.  
 2. ZÁLEŠÁKOVÁ, Eva. Game of Thrones: Čtvrtá série oficiálně potvrzena!. SerialZone.cz [online]. 2013-04-02 [cit. 2013-04-07]. Dostupné online.  
 3. COLLINS, Scott. ‘Game of Thrones’ Season 8 Will Be the Last, HBO Confirms. Internet Movie Database [online]. 2016-07-31 [cit. 2016-07-31]. Dostupné online.  (anglicky) 
 4. Hra o trůny (TV seriál) [online]. Česko-Slovenská filmová databáze, [cit. 2017-03-16]. Dostupné online.  
 5. Ryan, Maureen."HBO picks up 'Game of Thrones'; first picture, cast list", Chicago Tribune, March 2, 2010. Ověřeno k May 15, 2012. 
 6. PRUDOM, Laura. 'Game of Thrones" Season 3 Premiere Date, Casting News and More Highlights from Comic-Con Panel [online]. July 13, 2012, [cit. 2012-07-13]. [1]. (anglicky) 
 7. Hibberd, James."'Game of Thrones' showrunners on season 2, splitting Book 3 and their hope for a 70-hour epic", Entertainment Weekly, March 30, 2012, p. 3. Ověřeno k April 10, 2012. 
 8. HIBBERD, James. 'Game of Thrones' renewed for season 4 [online]. April 2, 2013, [cit. 2013-04-02]. [2]. (anglicky) 
 9. VINEYARD, Jennifer. What Will Happen in Season 4 of Game of Thrones? [online]. June 11, 2013, [cit. 2014-02-07]. [3]. (anglicky) 
 10. HIBBERD, James. 'Game of Thrones' premiere date revealed [online]. 2011-01-07, [cit. 2014-03-28]. Dostupné online.  
 11. Učitel. Hrozil prozrazením zápletky. Metro Praha. březen 2014, čís. 59, s. 8. Dostupné online. ISSN 1211-7811.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]