Hra o trůny (seriál)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hra o trůny
Logo seriálu
Základní informace
Původní název Game of Thrones
Žánry fantasy
drama
Předloha Píseň ledu a ohně
Námět David Benioff
D. B. Weiss
Scénář David Benioff
D. B. Weiss
Bryan Cognan
George R. R. Martin ad.
Režie Tim Van Patten
Brian Kirk
Alan Taylor
Neil Marshall ad.
Hrají Sean Bean
Mark Addy
Michelle Fairley
Nikolaj Coster-Waldau
Lena Headey
Emilia Clarke
Kit Harington
Richard Madden
Peter Dinklage
Jason Momoa
Sophie Turner
Maisie Williams
Skladatel znělky Ramin Djawadi
Úvodní znělka "Game of Thrones Main Title Theme"
Země původu USAUSA USA
Jazyk angličtina
Počet řad 7
Počet dílů 67 (seznam dílů)
Obvyklá délka 50–69 minut
Produkce a televizní štáb
Výkonný
producent
David Benioff
D. B. Weiss
Carolyn Strauss
Frank Doelger
Bernadette Caulfield
George R. R. Martin
Producent David Benioff
D. B. Weiss
Lokace Kanada
Chorvatsko
Island
Malta
Maroko
Španělsko
Spojené království
Spojené státy americké
Irsko
Hudba Ramin Djawadi
Produkční
společnost
Television 360
Grok! Television
Generator Entertainment
Startling Television
Bighead Littlehead
Distributor HBO Enterprises
Premiérové vysílání
TV stanice HBO
Formát obrazu 1080i (16:9 HDTV)
Formát zvuku Dolby Digital 5.1
Vysíláno 2011041717. dubna 2011 – dosud
Oficiální webové stránky
Hra o trůny na ČSFD Kinoboxu FDb SZ IMDb TV.com

Hra o trůny (v anglickém originále Game of Thrones) je americký fantasy dramatický seriál kabelové televize HBO. Jeho tvůrci jsou David Benioff a D. B. Weiss. Předlohou je populární, dosud nedokončená fantasy sága Píseň ledu a ohně spisovatele George R. R. Martina, který se na seriálu rovněž podílí. Seriál se jmenuje podle první knihy v sérii.

Seriál se natáčí v Titanic Studios v Belfastu, dále pak po celém Severním Irsku, v Chorvatsku, na Islandu, na Maltě, v Maroku, ve Španělsku, ve Skotsku a v USA. Seriál měl celosvětovou premiéru dne 17. dubna 2011, kdy byl vysílán v USA na kanálu HBO. Šestá řada seriálu se v USA vysílala 26. června 2016. 7. řada, která obsahuje 7 dílů, byla premiérově vysílána na HBO od 16. července 2017 do 27. srpna 2017. Seriál skončí osmou řadou, kterou bude tvořit šest dílů, v roce 2019.[1]

Děj seriálu se odehrává na fiktivních kontinentech Západozemí a Essos a je složen z několika zápletek s mnoha hlavními postavami. První zápletkou jsou boje mezi znepřátelenými rody o Železný trůn Sedmi království, které se nalézá na prakticky celém Západozemí. Do těchto bojů se postupně zapojují i rody toužící po samostatnosti na království. Další zápletkou pak je snaha jednoho z velkých rodů (rod Targaryenů), jehož poslední členové se aktuálně nacházejí ve vyhnanství mimo území království, tedy v Essosu, dobýt trůn, který dříve drželi pro svůj rod. Další velkou zápletkou je příchod zimy a s ní i příchod nemrtvých, Bílých chodců a jejich Nočního krále.

Seriál za svou existenci přilákal nejvíce diváků v historii HBO a má tak velmi širokou diváckou a fanouškovskou základnu, jak v USA, tak po celém světě. Seriál je dobře vnímán i kritiky, nejvíce je pak ceněný díky hereckým výkonům, komplexnosti postav, ději, zaměření a podobně. Hůře je pak kritikou vnímána často zobrazovaná nahota, sexuální násilí a násilí obecně. Seriál vyhrál celkem 38 cen Emmy.

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Seriál věrně, až do konce první řady, sleduje dějové linie historického fantasy eposu Písně ledu a ohně, v dalších sériích se jedná také o podařenou kopii knižní předlohy, ale s postupem času se v seriálu neobjevují úplně všechny postavy a scény. Odehrává se v Sedmi královstvích kontinentu Západozemí, kde „léto může trvat desetiletí a zima celý lidský život“. Hra o trůny popisuje především násilné dynastické boje mezi vládnoucími rody jednotlivých historických území říše, která se začíná po několika staletích znovu rozpadat. Na severu se objevuje hrozba neživých a za mořem dospívá dědička sesazené královské dynastie Targaryenů, toužící vrátit se na trůn svého otce. Začínají se objevovat známky blížící se zimy, vládci však věnují pozornost především svým vlastním cílům a ambicím.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Americký herec Peter Dinklage v roce 2013, seriálový představitel Tyriona Lannistera
Britská herečka Emilia Clarke, která zpodobnila postavu Daenerys Targaryen
Herec Charles Dance, který v seriálu hrál Tywina Lannistera
Britská herečka Natalie Dormer, seriálová představitelka Margaery Tyrell
Britský herec Stephen Dillane, který ztvárnil postavu Stannise Baratheona
Podrobnější informace naleznete v článku Seznam postav seriálu Hra o trůny.

Tento seznam zahrnuje jen postavy, jež se objevily v titulcích, je řazen podle množství výskytu:

Peter Dinklage Tyrion Lannister – znetvořený, ale chytrý trpaslík; syn Tywina Lannistera, bratr Jaimeho a Cersei. Věčný milovník knih, vína a žen. Dříve pobočník krále, ubránil hlavní město v bitvě na Černovodě. Manžel Sansy Stark; manželství nikdy nebylo naplněno. Zabil vlastního otce na latríně, pronásledován královnou Cersei. Nyní pobočník královny Daenerys při její invazi do Západozemí.
Lena Headey Cersei Lannister – dvojče Jaimeho, sestra Tyriona, dcera Tywina; manželka Roberta Baratheona; později královna regentka. Matka Joffreyho, Myrcelly a Tommena; skutečný, ale utajovaný otec je Jaime, oficiálně je otcem Robert. Nechala vyhodit do povětří Velké Baelorovo septum a byla korunována královnou. Brání Západozemí proti invazi Daenerys Targaryen.
Kit Harington Jon Sníh – (rodným jménem Aegon Targaryen) syn Lyanny Stark a Rhaegara Targaryena, žije v domnění, že je bastardem Neda Starka; bývalý příslušník a později lord velitel Noční hlídky; zván Bílý vlk. Zabit vlastními muži, oživen Melisandrou z Ašaje. „Smrtí“ zbaven přísahy, takže Noční hlídku opouští. Porazil Ramsayho Boltona, korunován Králem Severu. Vede výpravu za Zeď s cílem přivléct jednoho nemrtvého na jih, aby přesvědčil svět o reálnosti hrozby Bílých chodců.
Emilia Clarke Daenerys Targaryen – poslední z rodu Targaryenů; dcera šíleného krále Aeryse; Matka draků; královna Meereenu; Nespálená; Za bouře zrozená. Vlastní tři draky - Drogona, Viseryona a Rhaegara. Po mnoha peripetiích na Východě, kde postupně získávala spojence, vede invazi s cílem dobýt Železný trůn a Sedm království. Nyní vládne na Dračím kameni.
Sophie Turner Sansa Stark – nejstarší dcera Catelyn a Neda Starka; bývala v zajetí Lannisterů a Boltonů. Bývalá snoubenka Joffreyho; manželka Tyriona (manželství nenaplněno) a Ramsayho (zabit po prohře v "bitvě bastardů"). Pomohla Jonovi porazit Boltony a stát se Králem Severu. Jon ji na dobu své nepřítomnosti ustanovil Paní Zimohradu, vládne v jeho jméně.
Maisie Williams Arya Stark – mladší sestra Robba, Sansy a starší sestra Brana a Rickona; dcera Neda a Catelyn Stark. Dlouho považována za mrtvou, v přestrojení prošla Západozemí, vycvičena u Mužů bez tváře, v pomstě za Rudou svatbu vyvraždila rod Freyů. Nyní zpět na Zimohradě se Sansou.
Nikolaj Coster-Waldau Ser Jaime „Králokat“ Lannister – mladší dvojče královny Cersei; bratr Tyriona; syn Tywina a lord velitel Královské gardy. Zabil šíleného krále Aeryse Targeryena bodnutím do zad. Milenec své vlastní sestry a otec jejích dětí, což se vždy snažil utajit. V Boltonském zajetí přišel o pravou ruku. Nyní působí v Králově přístavišti jako velitel armád Lannisterů, utrpěl porážku proti Dothrakům královny Daenerys.
Iain Glen Ser Jorah Mormont – rytíř v exilu; jeden z rádců královny Daenerys. Nakažen Šedým lupusem. Vyslán Dany na výpravu za nalezením léku, vyléčen Samwellem Tarlym v Citadele. Vrátil se zpět k Daenerys, nyní s Jonem Sněhem na výpravě za Zdí.
Alfie Allen Theon Greyjoy – narozen jako syn Balona Greyjoye a dědic Železných ostrovů; vychován na Zimohradě; přeběhlík. Vykastrován a zohaven Ramsayem Boltonem. Po zvolení svého strýce Eurona králem Ostrovů odplul se svou sestrou Yarou ke královně Daenerys a nabídl ji své služby. Nedokázal zachránit svou sestru před Euronovým zajetím, sám uprchl zpět na Dračí kámen.
Aiden Gillen Petyr „Malíček“ Baeliš – bývalý pokladní Malé rady; lord protektor Údolí Arryn. Provdal Sansu za Ramsayho Boltona, na Sansinu žádost vyjel s armádou Údolí a pomohl Jonu Sněhovi porazit Boltony a stát se králem Severu. Nyní intrikuje na Zimohradě, slouží jako rádce Sansy.
John Bradley Samwell Tarly – muž Noční hlídky; majordomus mistra Aemona až do jeho smrti. Zamilován do Fialky, Divoké. Studoval v Citadele, nyní znechucen neochotou mistrů zasáhnout proti Bílým chodcům odjíždí.
Isaac Hempstead Wright Bran Stark – mrzák; zelenověštec; syn Eddarda a Catelyn. Po dobytí Zimohradu utekl na sever k Tříoké vráně. Od umírající Tříoké vrány dostal mnohé magické schopnosti, sám se nyní tituluje jako Tříoká vrána. Nyní zpět na Zimohradě.
Liam Cunningham Davos Mořský, Cibulový rytíř – bývalý pašerák, nejvěrnější stoupenec Stannise Baratheona. Po Stannisově pádu se přidal na stranu Jona Sněha a provolal ho Králem Severu. Slouží Jonovi, k jeho výpravě za Zeď se však nepřipojil a zůstal ve Východní hlídce.
Conleth Hill Varys – dříve mistr našeptávačů v Malé radě. Poté, co pomohl Tyrionovi utéci z hlavního města, se přidal ke královně Daenerys. Nyní je na Dračím kameni.
Rory McCann Sandor „Ohař“ Clegane – bývalý Joffreyho tělesný strážce. Doprovázel Aryu Stark, v souboji s Brienne těžce raněn a ponechán svému osudu, objevuje se však znovu v Říčních krajinách. Přidal se k Bratrstvu a spolu s Berikem Dondarrionem se připojil k výpravě Jona Sněha za Zeď.
Carice van Houten Melisandra z Ašaje – prastará rudá kněžka Stannise, maskuje se jako mladá žena. Pomohla oživit Jona Sněha, jako trest za upálení Shireen vyhoštěna ze Severu. Na Dračím kameni připravila setkání krále Severu Jona Sněha a dračí královny Daenerys. Odplula ze Západozemí, dle svých vlastních slov se ještě vrátí, „aby zde zemřela.“
Jerome Flynn Bronn – bývalý žoldnéř a Tyrionův osobní strážce. Po bitvě na Černovodě rytířem. Nyní spolubojovník Jaimeho Lannistera, zachránil mu život, když se Jaime pokoušel zabít královnu Daenerys. Odmítl dále bojovat proti drakům.
Jack Gleeson Joffrey Baratheon – šílený a krutý syn Cersei a Jaimeho. Bývalý snoubenec Sansy Stark. Po Robertově smrti král Sedmi království. Zabit na své vlastní svatbě s Margaery Tyrell v dílu Lev a růže.
Natalie Dormer Margaery Tyrell – sestra Lorase Tyrella. Krásná a chytrá manželka krále Tommena Baratheona. Donucena pomáhat Nejvyššímu vrabčákovi. Zemřela při výbuchu Baelorova septa v díle Vichry zimy.
Michelle Fairley Catelyn Stark – manželka Eddarda Starka. Matka jejich pěti společných dětí. Zabita na Krvavé svatbě ve Dvojčatech v dílu Deště Kastameru.
Stephen Dillane Stannis Baratheon – mladší bratr Roberta, právoplatný král. Zabit Brienne po porážce své armády v bitvě o Zimohrad v dílu Matčino milosrdenství.
Charles Dance Tywin Lannister – nejbohatší lord Sedmi království. Zabit svým vlastním synem Tyrionem na latríně v dílu Děti.
Gwendoline Christie Brienne z Tarthu – bývalá osobní strážkyně Catelyn Stark. Zabila Stannise Baratheona v bitvě o Zimohrad. Nyní jako osobní strážkyně Sansy Stark na Zimohradu.
Richard Madden Robb Stark – král Severu. Starší bratr Sansy. Zván Mladý vlk. Zabit na Krvavé svatbě ve Dvojčatech v dílu Deště Kastameru.
Kristofer Hivju Tormund Obrozhouba – divoký; dříve jeden z vůdců armády Manceho Nájezdníka. Po smrti Jona Sněha dobyl Černý hrad z rukou Allisera Thorna, pomohl Jonovi porazit Boltony. Jonem poslán bránit Východní hlídku proti Bílým chodcům, nyní na výpravě s Jonem za Zdí.
Nathalie Emmanuel Missandei – bývalá otrokyně; písařka a heroldka Daenerys. Členka Daenerysiny “rady“. Nyní jí slouží na Dračím kameni.
Sibel Kekili Šae – Tyrionova milenka. Po zradě uškrcena Tyrionem v dílu Děti.
Hannah Murrayová Fialka – Jedna z Krasterových dcer/manželek a matka jeho syna. Sam ji odvedl na Zeď. Doprovázela Sama do Citadely, nyní s ním odjíždí neznámo kam.
Iwan Rheon Ramsay Bolton – sadistický bastard Roosea Boltona (za zásluhy králem Tommenem legitimizován); trýznitel Theona a manžel Sansy. Poté, co zavraždil vlastního otce, svou nevlastního matku a novorozeného polovičního bratra se stal lordem Boltonem. Zastřelil Rickona Starka. Sansou Stark odsouzen k sežrání vlastními psy v díle Bitva bastardů.
Michiel Huisman Daario Naharis – velitel Druhých synů; milenec královny Daenerys. V jejím zastoupení vládne v Zálivu otrokářů.
Rose Leslie Ygritte – divoká. Milenka Jona Sněha. Zastřelena Ollym při útoku na Zeď v dílu Strážci na Zdi.
Tom Wlaschiha Jaqen H'ghar – jeden z Mužů bez tváře. Pomohl Arye utéct z Harrenova. Osoba s jeho tváří trénovala Aryu v Braavosu; je nejisté, o koho jde.
Dean-Charles Chapman Tommen Baratheon – nemanželský syn Jaimeho a Cersei, oficiálně Robertův. Po smrti bratra Joffreyho král Sedmi království a manžel Margaery Tyrell. Spáchal sebevraždu, když uviděl požár Baelorova septa, v díle Vichry zimy.
Sean Bean Eddard „Ned“ Stark – pán Zimohradu, strážce Severu. Pobočník krále Roberta Baratheona. Popraven za údajnou zradu na rozkaz Joffreyho v dílu Baelor.
Jason Momoa Khal Drogo – manžel Daenerys. Onemocněl na nehojící se zranění. Vyléčen, ale zaklet Mirri Maz Duur. Udušen z milosti v dílu Oheň a krev.
Joe Dempsie Gendry – bastard Roberta Baratheona. Přítel Aryi Stark. Později zajat a využíván Melisandrou k její černé magii. S pomocí Davose uprchl do Králova přístaviště, opět se přidal k Davosovi a nabídl své služby králi Severu Jonu Sněhovi. Spolu s Jonem na výpravě za Zdí.
Indira Varma Ellaria Písek – neurozená milenka Oberyna Martella. Po jeho smrti touží po pomstě. Spolu s Písečnými hady provedla v Dorne převrat, spojila se s Olennou Tyrell proti Cersei, přísahala věrnost královně Daenerys. Zajata Euronem Greyjoyem, který ji přivezl do Králova přístaviště jako dar královně Cersei. Ta ji spolu s její dcerou zavřela do kobek Rudé bašty.
Mark Addy Robert Baratheon – bývalý král Sedmi království. Zabit divokým prasetem v dílu Zvítězíš, nebo zemřeš.
James Cosmo Jeor Mormont – lord velitel Noční hlídky. Zabit vlastními muži v dílu A nyní je jeho stráž u konce.
Oona Chaplin Talisa Stark – manželka Robba Starka. Zabita na Krvavé svatbě ve Dvojčatech v dílu Deště Kastameru.
Jonathan Pryce Nejvyšší vrabčák – nejvyšší septon; vůdce Obránců víry. Uvěznil Cersei Lannister i Margaery Tyrell. Zemřel při vůbuchu Baelorova septa v díle Vichry zimy.
Michael McElhatton Roose Bolton – seveřanský lord. Za svou pomoc Lannisterům dostal Zimohrad a byl povýšen na strážce severu. Byl zabit nemanželským synem Ramsayem v díle Domů.
Harry Lloyd Viserys Targaryen – starší bratr Daenerys; právoplatný následník trůnu svého otce. Žebrácký král. Korunován (a tím i zabit) na krále khalem Drogem korunou z roztaveného zlata v dílu Zlatá koruna.

Vysílání a přijetí[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Seznam dílů seriálu Hra o trůny.
ŘadaDílyPremiéra v USAPremiéra v ČR
První dílPoslední dílPrvní dílPoslední díl
1 102011041717. dubna 20112011061919. června 20112011041818. dubna 20112011062020. června 2011
2 10201204011. dubna 2012201206033. června 2012201204022. dubna 2012201206044. června 2012
3 102013033131. března 2013201306099. června 2013201304011. dubna 20132013061010. června 2013
4 10201404066. dubna 20142014061515. června 2014201404077. dubna 20142014061616. června 2014
5 102015041212. dubna 20152015061414. června 20152015041313. dubna 20152015061515. června 2015
6 102016042424. dubna 20162016062626. června 20162016042525. dubna 20162016062727. června 2016
7 72017071616. července 20172017082727. srpna 20172017071717. července 20172017082828. srpna 2017
8 6[2]duben 2019[2]2019[2]bude oznámenobude oznámeno

První řada seriálu odstartovala 17. dubna 2011. O dva dny později bylo schváleno natáčení druhé řady, protože HBO byla spokojena jak se sledovaností, tak s kladnou odezvou kritiků i fanoušků předlohy.

14. července 2011 byl seriál nominován na cenu Emmy ve třinácti kategoriích, včetně té za nejlepší dramatický seriál. Nakonec si odnesl dvě ceny - za úvodní znělku a za nejlepšího herce ve vedlejší roli (Peter Dinklage za roli Tyriona Lannistera). Dinklage si rovněž za tuto roli odnesl Zlatý glóbus za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli v seriálu, minisérii nebo TV filmu za rok 2011.

Druhá řada seriálu odstartovala 1. dubna 2012 s ještě lepšími čísly sledovanosti než v případě první řady. 10. dubna 2012 bylo schváleno natáčení třetí řady, jejíž vysílání na stanici HBO bylo zahájeno 31. března 2013.[3] I díky rekordní sledovanosti, pak bylo 2. dubna oficiálně oznámeno objednání 4. řady.[4]

V červenci 2016 HBO oznámila, že 8. řada seriálu bude poslední.[5]

V Česko-Slovenské filmové databázi obdržela Hra o trůny hodnocení 91,9 % a umístila se tak na na 11. pozici nejlepších seriálů a 5. pozici nejoblíbenějších seriálů.[6]

Produkce[editovat | editovat zdroj]

Železný trůn

Koncept a vývoj[editovat | editovat zdroj]

S nápadem přizpůsobit román George R. R. Martina pro televizní obrazovku přišli David Benioff a D. B. Weiss v roce 2006, poté co Benioff začal číst první román Hra o trůny. Benioff zavolal Weissovi a sdílel s ním své vzrušení z knihy, Weiss dočetl tisícistránkovou knihu během 36 hodin. Úspěšně se oba dohodli s HBO a přesvědčili Martina aby pomohl psát scénář.

Na seriálu začali pracovat v lednu 2007. HBO, po získání televizních práv na romány, najalo Benioffa a Weissa jako producenty.

Rozpočet seriálu byl srovnáván s rozpočtem televizního seriálu Řím. Pilotní díl údajně HBO stál mezi 5 až 10 miliony dolarů a celkový rozpočet první řady se odhaduje na 50 až 60 milionů dolarů. Ve druhé sezóně rozpočet vzrostl o 15 %, aby mohla být natočena nejdůležitější bitva knihy Střet králů.

Casting[editovat | editovat zdroj]

Casting se skládal z konkurzů čtení textu. Výjimkami byly Peter Dinklage a Sean Bean, které chtěla produkce od počátku a jejich účast byla oznámena v roce 2009. Později byly vybráni i Kit Harington (Jon Snow), Jack Gleeson (Joffrey Baratheon), Harry Lloyd (Viserys Targaryen) a Mark Addy (Robert Baratheon). V srpnu 2009 bylo oznámeno, že na roli Catelyn Stark byla vybrána Jennifer Ehle, později však byla nakonec vybrána Michelle Fairley. V průběhu druhé půle roku 2009 byly zveřejněny další postavy - Emillia Clarke (Daenerys Targaryen), Charles Dance (Tywin Lannister), Aidan Gillen (Petyr Baeliš neboli "Malíček") a Conleth Hill (Varys).

Scénář[editovat | editovat zdroj]

Na scénáři seriálu se celkem podílelo 7 lidí. Nejvíce se na scénáři podíleli tvůrci celého seriálu, David Benioff a D.B. Weiss, kteří na celý projekt dohlíželi a napsali i scénář k nejvíce dílům. Autor knižní předlohy, George R.R. Martin napsal scénář vždy k jednomu dílu z každé řady. Avšak kvůli časové zaneprázdněnosti kvůli psaní se takto podílel jen u prvních 4 řadách, napsal tedy scénář celkem ke 4 dílům seriálu. Jane Espenson se podílela na scénáři k jednomu dílu v první řadě coby nezávislý autor.

Bryan Cogman, který byl původně koordinátor se počínaje 5. sérií stal i autorem scénáře k některým dílům. Na jeho postu byla původně Vanessa Taylor. Dále se k nim ještě připojil Dave Hill. George Martin se na vývoji scénáře přímo již nepodílí, jen jej čte a přikládá své poznámky.

Každý ze scenáristů má přiděleny určité postavy z knihy, např. Cogman má nastarost Aryu Stark. Každý ze scenáristů nejprve stráví několik týdnů samostatné práce, kdy má za úkol v obrysech popsat dějovou linku a překlenutí děje s ostatními hlavními postavami. Po té společně diskutují o jednotlivých postavách a vkládají je do jednotlivých dílů.

Následně je vytvořena detailní přehled, kdy každý z autorů musí vytvořit vlastní scénář pro danou postavu a každý díl. Následně je toto spojeno do jednoho celku, který si přečtou Benioff s Weissem a případně přidají své poznámky k přepracování. Scénář musí být dokončen před zahájením natáčení celé řady a na tvorbě celé řady se pak podílí dva nezávislé štáby.

Harmonogram adaptace[editovat | editovat zdroj]

Řada Objednána Natáčení Premiéra Adaptace románu
1. 201003022. března 2010[7] 2. polovina 2010 2011041717. dubna 2011 Hra o trůny
2. 2011041919. dubna 2011 2. polovina 2011 201204011. dubna 2012 Střet králů
3. 2012041010. dubna 2012 2. polovina 2012 2013033131. března 2013[8] přibližně 1. polovina Bouře mečů[9]
4. 201304022. dubna 2013[10] 2. polovina 2013 201404066. dubna 2014 přibližně 2. polovina Bouře mečů a část z Hostina pro vrány a Tanec s draky[11]
5. 201404088. dubna 2014 2. polovina 2014 12. dubna 2015 Hostina pro vrány a Tanec s draky
6. 201404088. dubna 2014 2. polovina 2015 24. dubna 2016 Vichry zimy, s některými prvky Hostina pro vrány a Tanec s draky
7. 2016042121. dubna 2016 2. polovina 2016 17. červenec 2017 Vichry zimy a Sen o jaru

Natáčení[editovat | editovat zdroj]

Natáčení první sezóny započalo dne 26. července 2010 v Paint Hall Studios v Belfastu.

Jazyk[editovat | editovat zdroj]

Postavy seriálu ze Západozemí hovoří britskou angličtinou. Pro příklad, Eddard Stark jako Ochránce severu, kterého hraje herec Sean Bean přirozeně hovoří angličtinou se severním přízvukem, zatímco jižního lorda Tywina Lannistera můžeme slyšet hovořit jižním přízvukem.

Zatímco angličtina se používá k vyjádření společného jazyka Západozemí, vytvořili producenti umělý Dothrakský a Valyrijský jazyk na základě několika slov použitých v Martinových románech.

Dostupnost[editovat | editovat zdroj]

Původní dílo stanice HBO odvysílaly v příslušných zemích tyto televizní stanice:[12]

Země Stanice
Liga arabských států OSN, MBC4
AustrálieAustrálie Austrálie Showcase
RakouskoRakousko Rakousko Sky Atlantic HD, TNT Serie, RTL II
BangladéšBangladéš Bangladéš HBO
BelgieBelgie Belgie 2BE, beTV, Prime, La Deux
Bosna a HercegovinaBosna a Hercegovina Bosna a Hercegovina HBO
BrazílieBrazílie Brazílie HBO Brazil
BulharskoBulharsko Bulharsko HBO Bulgaria
KanadaKanada Kanada HBO Canada, Super Écran, Showcase
ChorvatskoChorvatsko Chorvatsko HBO, HRT
Česká republikaČeská republika Česká republika HBO, ČT2
DánskoDánsko Dánsko HBO Nordic, C More, TV3
EstonskoEstonsko Estonsko Fox Life, ETV2
FinskoFinsko Finsko HBO Nordic, C More, Yle TV2
FrancieFrancie Francie OCS Choc, Canal+
NěmeckoNěmecko Německo Sky Atlantic HD, TNT Serie, RTL II
ŘeckoŘecko Řecko NovaCinema 1, NovaCinemaHD, Skai TV
MaďarskoMaďarsko Maďarsko HBO
IslandIsland Island Stöð 2
IndieIndie Indie HBO
IrskoIrsko Irsko Sky Atlantic
IzraelIzrael Izrael Yes Oh
ItálieItálie Itálie Sky Cinema 1, Rai 4
JaponskoJaponsko Japonsko Star Channel
LitvaLitva Litva Fox Life
LotyšskoLotyšsko Lotyšsko BTV
MakedonieMakedonie Makedonie HBO
MalajsieMalajsie Malajsie HBO Asia
MoldavskoMoldavsko Moldavsko HBO
Černá HoraČerná Hora Černá Hora HBO
NizozemskoNizozemsko Nizozemsko HBO Netherlands, RTL 4
Nový ZélandNový Zéland Nový Zéland SoHo, Prime
NorskoNorsko Norsko HBO Nordic, C More, NRK
PákistánPákistán Pákistán HBO Pakistan
PolskoPolsko Polsko HBO
PortugalskoPortugalsko Portugalsko Syfy
RumunskoRumunsko Rumunsko HBO
RuskoRusko Rusko Fox Life, Ren-TV
SrbskoSrbsko Srbsko HBO
SlovenskoSlovensko Slovensko HBO
SlovinskoSlovinsko Slovinsko Kanal A, HBO
Jihoafrická republikaJihoafrická republika Jihoafrická republika M-Net
Jižní KoreaJižní Korea Jižní Korea SCREEN
ŠpanělskoŠpanělsko Španělsko Canal+, Antena 3, laSexta
ŠvédskoŠvédsko Švédsko HBO Nordic, C More, SVT1
ŠvýcarskoŠvýcarsko Švýcarsko TNT Serie, Radio Télévision Suisse
TureckoTurecko Turecko CNBC-e, e2, STAR, tvyo
UkrajinaUkrajina Ukrajina TET, 1+1
Spojené královstvíSpojené království Spojené království Sky Atlantic, Sky1

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

 • Konec Game of Thrones zná jenom sám autor a producenti seriálu. Přesto se objevuje řada fanouškovských teorií.[13]
 • Belgický profesor matematiky hrozil studentům, že když nebudou o jeho hodinách zticha, postupně prozradí děj příští řady seriálu, který zná, protože četl Martinovy knihy.[14]
 • V knižní předloze je postava Aryi Stark levačka, zatímco herečka Maisie Williams, která Aryu ztvárnila v seriálu, je pravoruká. V zájmu co nejvěrnějšího zpracování knihy se Williams musela naučit bojovat s mečem v levé ruce.[15]
 • Seriál má nejpočetnější herecké obsazení v historii HBO projektů.
 • Soundtrack k seriálu byl nahráván v Praze.
 • Mnoho turistů v současnosti vyráží po stopách seriálových lokací do Chorvatska i Irska.[16]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Game of Thrones na anglické Wikipedii.

 1. Game of Thrones Will Return in 2019 [online]. HBO [cit. 2018-02-04]. Dostupné online. (anglicky) 
 2. a b c ROOTS, Kimberly. Game of Thrones Season 8: We Have a Premiere Month (Which Is Something?) [online]. TVline, 2018-11-13 [cit. 2018-12-07]. Dostupné online. (anglicky) 
 3. URBÁNEK, Václav. ame of Thrones/Hra o trůny se vrací se třetí řadou. AVmania.cz [online]. 2013-03-31 [cit. 2013-04-01]. Dostupné online. 
 4. ZÁLEŠÁKOVÁ, Eva. Game of Thrones: Čtvrtá série oficiálně potvrzena!. SerialZone.cz [online]. 2013-04-02 [cit. 2013-04-07]. Dostupné online. 
 5. COLLINS, Scott. ‘Game of Thrones’ Season 8 Will Be the Last, HBO Confirms. Internet Movie Database [online]. 2016-07-31 [cit. 2016-07-31]. Dostupné online. (anglicky) 
 6. Hra o trůny (TV seriál) [online]. Česko-Slovenská filmová databáze [cit. 2017-03-16]. Dostupné online. 
 7. Ryan, Maureen(March 2, 2010)."HBO picks up 'Game of Thrones'; first picture, cast list".Chicago Tribune. Archived from the original. Šablona:Citation error. http://featuresblogs.chicagotribune.com/entertainment_tv/2010/03/game-of-thrones-hbo-george-rr-martin-.html. Retrieved May 15, 2012. 
 8. PRUDOM, Laura. 'Game of Thrones" Season 3 Premiere Date, Casting News and More Highlights from Comic-Con Panel [online]. July 13, 2012 [cit. 2012-07-13]. The Huffington Post. (anglicky) 
 9. Hibberd, James(March 30, 2012)."'Game of Thrones' showrunners on season 2, splitting Book 3 and their hope for a 70-hour epic".Entertainment Weekly: p. 3. Archived from the original. Šablona:Citation error. http://insidetv.ew.com/2012/03/30/game-of-thrones-showrunners-season-2/3/. Retrieved April 10, 2012. 
 10. HIBBERD, James. 'Game of Thrones' renewed for season 4 [online]. April 2, 2013 [cit. 2013-04-02]. Entertainment Weekly. (anglicky) 
 11. VINEYARD, Jennifer. What Will Happen in Season 4 of Game of Thrones? [online]. June 11, 2013 [cit. 2014-02-07]. Vulture. (anglicky) 
 12. HIBBERD, James. 'Game of Thrones' premiere date revealed [online]. 2011-01-07 [cit. 2014-03-28]. Dostupné online. 
 13. Jak dopadne Hra o trůny? Nejpravděpodobnější teorie fanoušků před epizodou s07e07 - Info.cz. Info.cz. Dostupné online [cit. 2017-08-28]. (česky) 
 14. Učitel. Hrozil prozrazením zápletky. Metro Praha. Březen 2014, čís. 59, s. 8. Dostupné online. ISSN 1211-7811. 
 15. Hra o trůny, zajímavosti. Serailzone [online]. Dostupné online. 
 16. Kam na dovolenou? Turisté si destinaci často vybírají podle oblíbených seriálů a filmů - Info.cz. Info.cz. Dostupné online [cit. 2017-08-28]. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]