Hra o trůny (seriál)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Hra o trůny
Logo seriálu
Logo seriálu
Základní informace
Původní název Game of Thrones
Žánr fantasy / drama
Námět David Benioff
D. B. Weiss
Scénář David Benioff
D. B. Weiss
Bryan Cognan
George R. R. Martin ad.
Režie Tim Van Patten
Brian Kirk
Alan Taylor
Neil Marshall ad.
Hrají Sean Bean
Mark Addy
Michelle Fairley
Nikolaj Coster-Waldau
Lena Headey
Emilia Clarke
Kit Harington
Richard Madden
Peter Dinklage
Jason Momoa ad.
Úvodní znělka Ramin Djawadi
Země původu USAUSA USA
Jazyk angličtina
Počet řad 5
Počet dílů 50 (seznam dílů)
Produkce a televizní štáb
Obvyklá délka 60 minut
Vysílání
TV stanice USA HBO
Česko HBO, ČT2
Vysíláno 17. dubna 2011
Oficiální webové stránky
Hra o trůny na ČSFD Kinoboxu FDb SZ IMDb TV.com

Hra o trůny (v anglickém originále Game of Thrones) je americký fantasy dramatický seriál kabelové televize HBO. Jeho tvůrci jsou David Benioff a D. B. Weiss. Předlohou je populární, dosud nedokončená fantasy sága Píseň ledu a ohně spisovatele George R. R. Martina, který se na seriálu rovněž podílí. Seriál se jmenuje podle první knihy v sérii.

O seriálu[editovat | editovat zdroj]

První série seriálu odstartovala 17. dubna 2011. O dva dny později bylo schváleno natáčení druhé série, protože HBO byla spokojena jak se sledovaností, tak s kladnou odezvou kritiků i fanoušků předlohy.

14. července 2011 byl seriál nominován na cenu Emmy ve třinácti kategoriích, včetně té za nejlepší dramatický seriál. Nakonec si odnesl dvě ceny - za úvodní znělku a za nejlepšího herce ve vedlejší roli (Peter Dinklage za roli Tyriona Lannistera). Dinklage si rovněž za tuto roli odnesl Zlatý glóbus za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli v seriálu, minisérii nebo TV filmu za rok 2011.

Druhá řada seriálu odstartovala 1. dubna 2012 s ještě lepšími čísly sledovanosti než v případě první řady. 10. dubna 2012 bylo schváleno natáčení třetí série, jejíž vysílání na stanici HBO bylo zahájeno 31. března 2013.[1] I díky rekordní sledovanosti, pak bylo 2. dubna oficiálně oznámeno objednání 4. série. [2]

Děj[editovat | editovat zdroj]

Seriál věrně, až do konce první série, sleduje dějové linie historického fantasy eposu Písně ledu a ohně, v dalších sériích se jedná také o podařenou kopii knižní předlohy, ale s postupem času se v seriálu neobjevují úplně všechny postavy a scény. Odehrává se v Sedmi královstvích kontinentu Západozemí, kde „léto může trvat desetiletí a zima celý lidský život“. Hra o trůny popisuje především násilné dynastické boje mezi vládnoucími rody jednotlivých historických území říše, která se začíná po několika staletích znovu rozpadat. Na severu se objevuje hrozba neživých a za mořem dospívá dědička sesazené královské dynastie Targaryenů, toužící vrátit se na trůn svého otce. Začínají se objevovat známky blížící se zimy, vládci však věnují pozornost především svým vlastním cílům a ambicím.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Seznam postav seriálu Hra o trůny.

Tento seznam zahrnuje jen postavy, jež se objevily v titulcích, je řazen podle množství výskytu:

Peter Dinklage Tyrion Lannister [lenistr] – znetvořený, ale chytrý, syn Tywina. Nyní ve službách královny Daenerys.
Lena Headey Cersei Lannister – dvojče Jaimeho. Manželka Roberta, později královna regentka. Vězněna pod velkým septem, obviněná z incestu. Nucena projít celým městem nahá na důkaz svého pokání. Nyní zpět v Rudé Baště.
Emilia Clarke Daenerys Targaryen – poslední z rodu Targaryenů. Matka draků. Královna Meereenu. Po přepadení Syny Harpyje odnesena Drogonem kamsi do Dothrackého moře.
Kit Harington Jon Sníh – bastard Neda Starka. Lord velitel Noční hlídky. Zabit vlastními muži v díle Matčino milosrdentsví.
Sophie Turner Sansa Stark – dcera Catelyn a Eddarda. Bývalá rukojmí Lannisterů. Utekla s Malíčkem z Králova přístaviště po vraždě Joffreho do Orlího hnízda, později provdána za Ramsayho Boltona. V díle Matčino milosrdenství skočila spolu s Theonem Greyjoyem z hradeb Zimohradu, její osud je nejasný.
Maisie Williams Arya Stark – mladší sestra Sansy. Nyní v Braavosu ve výcviku u Mužů bez tváře. Oslepena.
Iain Glen Ser Jorah Mormont – rytíř v exilu. Dříve špeh Varyse u královny Daenerys. Prozrazen a vyhnán. Nakažen Šedým lupem. Neúspěšně se pokusil znovuzískat přízeň královny přivedením Tyriona Lannistera. Na výpravě za nalezením Daenerys.
Nikolaj Coster-Waldau Ser Jaime [džejmí/chajme] Lannister – dvojče Cersei. Rytíř Královské gardy. Zajat Robbem Starkem v bitvě v Šeptajícím lese. Na útěku přišel o pravou ruku. Nyní na cestě zpět z Dorne do Králova Přístaviště.
John Bradley Samwell Tarly – muž Noční hlídky; majordomus mistra Aemona až do jeho smrti. Zamilován do Fialky, Divoké. Poslán do Citadely, má se stát mistrem.
Alfie Allen Theon Greyjoy – dědic Železných ostrovů. Zajat Eddardem Starkem při Balonově povstání. Zvaný Theon Přeběhlík, když zradil Robba a zmocnil se Zimohradu. Vykastrován a zohaven, nyní týraným poskokem Ramsayho Boltona. V díle Matčino milosrdenství pomohl Sanse Stark k útěku a společně s ní skočil z hradeb Zimohradu. Jeho osud je nejasný.
Aidan Gillen Petyr „Malíček“ Baeliš – pokladní Malé rady. Po útěku se Sansou shodil Lysu Tully z Orlího hnízda. Regent za mladého Robina Arryna. Nyní v Králově přístavišti. Provdal Sansu za Ramsayho Boltona.
Rory McCann Sandor „Ohař“ Clegane – Joffreyho tělesný strážce. Utekl při bitvě na Černovodém proudu. V souboji s Brienne těžce raněn a ponechán svému osudu v díle Děti.
Jack Gleeson Joffrey Baratheon – šílený syn Cersei a Jaimeho. Po Robertově smrti král Sedmi království. Zabit na své vlastní svatbě v díle Lev a růže.
Isaac Hempstead-Wright Bran Stark – mrzák, nemůže chodit. Po dobytí Zimohradu utekl na sever, nyní u Tříoké vrány.
Michelle Fairley Catelyn Stark – manželka Eddarda Starka. Zabita na Krvavé svatbě ve Dvojčatech v díle Deště Kastameru.
Stephen Dillane Stannis Baratheon – mladší bratr Roberta, právoplatný král. Pomohl Noční hlídce porazit Divoké. Zabit Brienne po porážce své armády v botvě o Zimohrad v díle Matčino milosrdenství.
Charles Dance Tywin Lannister – nejbohatší lord Sedmi království. Zabit svým vlastním synem Tyrionem na latríně v díle Děti.
Natalie Dormer Margaery Tyrell – sestra Lorase. Po sňatku s Joffreym královna Sedmi království. Po Smrti Joffreyho si vzala jeho bratra Tommena. Nyní ve vězení pod velkým septem, obviněna z křivopřísežnictví.
Richard Madden Robb Stark – Král severu. Starší bratr Sansy. Zabit na Krvavé svatbě ve Dvojčatech v díle Deště Kastameru.
Liam Cunningham Davos Mořský, Cibulový rytíř – bývalý pašerák, nyní ve službě Stannise. Za propašování cibulí do Bouřlivého konce ho Stannis pasoval na rytíře, ale za pašeráctví mu usekl články čtyř prstů. Později pasován na lorda z Dešťového lesa. Nyní na Černém hradě pod Zdí.
Jerome Flynn Bronn – žoldnéř, který vybojoval Tyrionovi svobodu v Orlím hnízdě. Po bitvě na Černovodě rytířem. Cestoval s Jaimem Lannisterem do Dorne. Nyní na cestě zpět do Králova Přístaviště.
Conleth Hill Varys – eunuch v Malé radě. Pomohl Tyrionovi pří útěku, ale ztratil ho ve Volantisu. Nyní v Mereenu opět po boku Tyriona.
Carice van Houten Melisandra z Ašaje – rudá kněžka Stannise. Nyní v Černém hradě, kam donesla zprávu o Stannisově porážce.
Sibel Kekili Šae – Tyrionova děvka. Po zradě uškrcena Tyrionem v díle Děti.
Rose Leslie Ygritte – divoká. Milenka Jona Sněha. Zastřelena Ollym při útoku na Zeď v díle Strážci na Zdi.
Gwendoline Christie Brienne z Tarthu – osobní strážkyně Renlyho Barathona, později přísahala věrnost Catelyn Stark. Po Rudé svatbě poslána Jaimem najít Catelyniny ztracené dcery. Zabila Stannise Baratheona v bitvě o Zimohrad.
Sean Bean Eddard „Ned“ Stark – lord Zimohradu. Popraven za údajnou zradu na rozkaz Joffreyho v díle Baelor.
Jason Momoa Khal Drogo – manžel Daenerys. Onemocněl na nehojící se zranění. Vyléčen, ale zaklet Mirri Maz Duur. Udušen z milosti v díle Oheň a krev.
Kristofer Hivju Tormund Obrozhouba – divoký, jeden z vůdců armády Manceho Nájezdníka. Po porážce v bitvě o Černý hrad pomáhal Jonovi dostat na jeho stranu ostatní Divoké.
Joe Dempsie Gendry – bastard Roberta Baratheona. Přítel Aryi Stark. Později zajat a využíván Melisandrou k její černé magii. Nyní na útěku do Králova přístaviště.
Hannah Murrayová Fialka – Jedna z Krasterových dcer/manželek. Sam ji odvedl na Zeď. Nyní na cestě se Samem do Citadely.
Iwan Rheon Ramsay Sníh – bastard Roosea Boltona. Trýznitel Theona Greyjoye, "povýšen" na jméno Ramsay Bolton za (nečestné) zásluhy při dobývání severu. Oženil se se Sansou Stark. Zmasakroval armádu Stannise Baratheona.
Mark Addy Robert Baratheon – bývalý král Sedmi království. Zabit prasetem (s Cerseinou pomocí) v díle Zvítězíš, nebo zemřeš.
James Cosmo Jeor Mormont – lord velitel Noční hlídky. Zabit vlastními muži v díle A nyní je jeho stráž u konce.
Nathalie Emmanuel Missandei – bývalá otrokyně. Písařka Daenerys. Nyní s Tyrionem „vládne“ Meereenu.
Michiel Huisman Daario Naharis – velitel Druhých synů, po vraždě ostatních velitelů se přidal k Daenerys. Stal se jejím milencem. Nyní s Jorahem Mormontem na výpravě s cílem najít Daenerys.
Oona Chaplin Talisa Maegyr Stark – manželka Robba Starka. Zabita na Krvavé svatbě ve Dvojčatech v díle Deště Kastameru.
Tom Wlaschiha Jaqen H'ghar – jeden z Mužů bez tváře. Cestoval s Yorenem na Zeď v kleci s Rorgem a Kousačem. Dlužil Arye tři životy výměnou za svou záchranu před plameny. Osoba s jeho tváří trénuje Aryu v Braavosu; je nejisté, o koho jde.
Dean-Charles Chapman Tommen Baratheon – nemanželský syn Jaimeho a Cersei, oficiálně Robertův. Po smrti bratra Joffreyho král Sedmi království a manžel Margaery Tyrell.
Harry Lloyd Viserys Targaryen – starší bratr Daenerys. Korunován na krále khalem Drogem korunou z roztaveného zlata v díle Zlatá koruna.
Michael McElhatton Roose Bolton – seveřanský lord. Za zradu svého krále Robba dostal Zimohrad a byl povýšen na strážce severu. Oženil se s Tlustou Waldou Frey.
Indira Varma Ellaria Písek – neurozená milenka Oberyna Martella. Po jeho smrti poslala jeho dcery, Písečné hady, aby jako pomstu zavraždili Myrcellu Baratheon. Po jejich neúspěšném pokusu Myrcellu sama otrávila.

V seriálu navíc vystupuje velké množství dalších postav, jako např.:

Art Parkinson Rickon Stark – čtyřletý chlapec, nejmladší Stark. Po dobytí Zimohradu je na útěku neznámo kde, doprovázen Ošou.
Joseph Mawle Benjen Stark – muž Noční hlídky, bratr Neda Starka, průzkumník. Nezvěstný.
Gethin Anthony Renly Baratheon – mladší bratr Stannise. Zabit stínem ve svém stanu v díle Duch Harrenhalu"'.
Aimee Richardson (1. a 2. řada)
Nell Tiger Free (5. řada)
Myrcella Baratheon – dcera Cersei a Jaimeho. Zasnoubena s princem Trystanem Martellem. Otrávena Ellariou Písek v díle Matčino milosrdentsví
Peter Vaughan Mistr Aemon – slepý mistr v Černém hradu. Zemřel stářím v díle Dar.
Finn Jones Ser Loras Tyrell - homosexuální bratr Margaery Tyrell. Vězněn v Baelorově septu, obviněn ze smilstva.
Gemma Whelan Yara (v knize Aša) Greyjoy – sestra Theona. Neúspěšně se pokusila zachránit svého bratra z Hrůzova.
Patrick Malahide Balon Greyjoy – lord Železných ostrovů; vůdce povstání proti Starkům. Jmenoval sám sebe Králem Ostrovů a severu a vyslal na sever své vojáky.
Kate Dickie Lysa Arryn – vdova po smrti Jona Arryna. Sestra Catelyn. Krátce po svatbě s Malíčkem shozena z Měsíčních dveří (v díle Drozd).
Lino Facioli Robin Arryn (v knize Robert Arryn) – lord Orlího hnízda; postižený syn Lysy.
Pedro Pascal Princ Oberyn Martell – dornský princ a vyslanec v Králově přístavišti. Zabit Gregorem Cleganem v souboji v díle Hora a zmije.
Ron Donachie Ser Rodrik Cassel – zbrojmistr Zimohradu. Zabit Theonem Greyjoyem při zmocnění Zimohradu v epizodě Bohové staří a noví.
Jamie Sives Ser Jory Cassel – synovec Rodrika. Zabit Jaimem Lannisterem v epizodě Vlk a lev.
Donald Sumpter Mistr Luwin – mistr Zimohradu. Zabit v epizodě Valar Morghullis Ošou.
Ian McElhinney Ser Barristan Selmy „Chrabrý“ – rytíř Královské gardy. Po propuštění Joffreym ve službách Daenerys. Zabit Syny Harpyje v díle Synové Harpyje.
Conan Stevens (1. řada)
Ian Whyte (2. řada)
Hafþór Júlíus Björnsson (4. řada)
Gregor „Hora“ Clegane – Ohařův starší bratr. Zraněn Oberynovým otráveným kopím. Jeho obrovské tělo vydáno Qyburnovi za účelem pokusů. Oživen jako ser Robert Strong.
Ciarán Hinds Mance Nájezdník – král za zdí. Zajat během útoku na Černý hrad. Upálen Stannisem Baratheonem v díle V očekávání válek.
Julian Glover Velmistr Pycelle – mistr v Králově přístavišti.
Oliver Ford Davies Mistr Cressen – mistr v Dračím kameni. V epizodě Sever nezapomíná se otrávil při pokusu zabít Melisandru.
Thomas Brodie Sangster Jojen Reed – se svou sestrou Meerou doprovázel Brana za Zeď. Zabit Jinými v díle Děti.
Ellie Kendrick Meera Reed – doprovází Brana za Zdí. Nyní u Tříoké vrány.
Wilko Johnson Illyn Payne – vykonavatel královy spravedlnosti.
David Bradley Walder Frey – lord přechodu. Nechal zabít Robba Starka v díle "Deště Kastameru".
Miltos Yerolemou Syrio Forel – šermířský mistr z Braavosu. Učil Aryu šermovat. Pravděpodobně zabit serem Merynem Trantem.
Roger Allam Magistr Illyrio Mopatis z Pentosu - hostitel Viseryse a Daenerys Targaryenů; přítel Varysův.
Robert Pugh Kraster – divoký. Zabit ve svojí „pevnosti“ bratry Noční hlídky v díle A nyní je jeho stráž u konce.
Kristian Nairn Hodor – koňský pacholek ze Zimohradu. Nosí Brana na zádech. Nyní s Branem v jeskyni Tříoké vrány.
Natalia Tena Oša – divoká žena zajata Robbem při pokusu zabít Brana ve Vlčím lese. Rickonova společnice při jeho útěku na sever.
Luke Barnes Rast – muž Noční hlídky. Zabil lorda velitele Mormonta. Zabit zlovlkem Jona Sněha Duchem v díle První svého jména.
Mark Stanley Grenn – muž Noční hlídky; průzkumník. Zabit Mocným Magem v díle Strážci na Zdi.
Owen Teale Ser Alliser Thorne – zbrojmistr Noční hlídky. Vůdce povstání proti Jonu Sněhovi.
Lucian Msamati Salladhor Saan – pirát ve službách Stannise Baratheona.
Nonso Anozie Xaro Xhoan Daxos – hledač draků, nejbohatší člověk Quartu. Za zradu Daenerys zavřen ve svém vlastním trezoru v díle Valar Morghulis.
Eros Vlahos Zelenoruký Lommy – barvířský učeň. Zabit serem Armorym v epizodě Zahrada kostí.
Mia Soteriou Mirri Maz Duur – maegi, zaklela khala Droga. Spálena na hranici s khalem Drogem v díle Oheň a krev.
Ed Skrein (3. řada)
Michiel Huisman (4. řada)
Daario Naharis – velitel Druhých synů.
Jacob Anderson Šedý červ – velitel Neposkvrněných. Silně zraněn Syny Harpyje.
Yuri Kolokolnikov Styr – magnar z Thennu. Zabit Jonem Sněhem během bitvy o Černý hrad v díle Strážci na Zdi.
Burn Gorman Karl Tanner – vůdce odpadlíků z Noční hlídky. Zabit Jonem Sněhem v díle První svého jména.
Rupert Vansittart Yohn Royce – lord z Údolí. Pěstoun malého lorda Robina.
Paola Dionisotti Anya Waynwood – vznešená lady z Údolí.
Struan Rodger Tříoká vrána – tajemný stařec za Zdí.
Octavia Selena Alexandru Listinka – jedna z Dětí lesa.
Neil Fingleton Mocný Mag – král obrů. Zabit v tunelu pod Zdí v díle Strážci na Zdi.
Ian Whyte Bílý chodec (1. a 2. řada) – bytost za Zdí
Gregor Clegane (2. řada) – Ohařův přerostlý bratr
Dongo (3. a 4. řada) - obr
Wun Wun (5. řada) - obr
Ian Beattie Ser Meryn - Rytíř ve službách královské gardy; pedofil a sadista. Na seznamu Aryi Stark za zabití jejího učitele šermu Syria Forela. Zabit Aryou v Bravooském nevěstinci v díle Matčino milosrdenství.

Produkce[editovat | editovat zdroj]

Železný trůn

Koncept a vývoj[editovat | editovat zdroj]

S nápadem přizpůsobit román George R. R. Martina pro televizní obrazovku přišli David Benioff a D. B. Weiss v roce 2006, poté co Benioff začal číst první román Hra o trůny. Benioff zavolal Weissovi a sdílel s ním své vzrušení z knihy, Weiss dočetl tisícistránkovou knihu během 36 hodin. Úspěšně se oba dohodli s HBO a přesvědčili Martina aby pomohl psát scénář.

Na seriálu začali pracovat v lednu 2007. HBO, po získání televizních práv na romány, najalo Benioffa a Weissa jako producenty série.

Rozpočet seriálu byl srovnáván s rozpočtem televizního seriálu Řím. Pilotní díl údajně HBO stál mezi 5 až 10 miliony dolarů a celkový rozpočet první série se odhaduje na 50 až 60 milionů dolarů. Ve druhé sezóně rozpočet vzrostl o 15 %, aby mohla být natočena nejdůležitější bitva knihy Střet králů.

Harmonogram adaptace[editovat | editovat zdroj]

Řada Objednána Natáčení Premiéra Adaptace románu
1. 2010-03-022. března 2010 [3] 2. polovina 2010 2011-04-1717. dubna 2011 Hra o trůny
2. 2011-04-1919. dubna 2011 2. polovina 2011 2012-04-011. dubna 2012 Střet králů
3. 2012-04-1010. dubna 2012 2. polovina 2012 2013-03-3131. března 2013[4] přibližně 1. polovina Bouře mečů[5]
4. 2013-04-022. dubna 2013[6] 2. polovina 2013 2014-04-066. dubna 2014 přibližně 2. polovina Bouře mečů a část z Hostina pro vrány a Tanec s draky[7]
5. 2014-04-088. dubna 2014 2. polovina 2014 12. dubna 2015 Hostina pro vrány a Tanec s draky
6. 2014-04-088. dubna 2014 2. polovina 2015 24. dubna 2016 Vichry zimy, s některými prvky Hostina pro vrány and Tanec s draky

Jazyk[editovat | editovat zdroj]

Postavy seriálu ze Západozemí hovoří britskou angličtinou. Pro příklad, Eddard Stark jako Ochránce severu, kterého hraje herec Sean Bean přirozeně hovoří angličtinou se severním přízvukem, zatímco jižního lorda Tywina Lannistera můžeme slyšet hovořit jižním přízvukem.

Zatímco angličtina se používá k vyjádření společného jazyka Západozemí, vytvořili producenti umělý Dothrakský a Valyrijský jazyk na základě několika slov použitých v Martinových románech.

Dostupnost[editovat | editovat zdroj]

Původní dílo stanice HBO odvysílaly v příslušných zemích tyto televizní stanice:[8]

Země Stanice
Liga arabských států OSN, MBC4
AustrálieAustrálie Austrálie Showcase
RakouskoRakousko Rakousko Sky Atlantic HD, TNT Serie, RTL II
BangladéšBangladéš Bangladéš HBO
BelgieBelgie Belgie 2BE, beTV, Prime, La Deux
Bosna a HercegovinaBosna a Hercegovina Bosna a Hercegovina HBO
BrazílieBrazílie Brazílie HBO Brazil
BulharskoBulharsko Bulharsko HBO Bulgaria
KanadaKanada Kanada HBO Canada, Super Écran, Showcase
ChorvatskoChorvatsko Chorvatsko HBO, HRT
Česká republikaČeská republika Česká republika HBO, ČT2
DánskoDánsko Dánsko HBO Nordic, C More, TV3
EstonskoEstonsko Estonsko Fox Life, ETV2
FinskoFinsko Finsko HBO Nordic, C More, Yle TV2
FrancieFrancie Francie OCS Choc, Canal+
NěmeckoNěmecko Německo Sky Atlantic HD, TNT Serie, RTL II
ŘeckoŘecko Řecko NovaCinema 1, NovaCinemaHD, Skai TV
MaďarskoMaďarsko Maďarsko HBO
IslandIsland Island Stöð 2
IndieIndie Indie HBO
IrskoIrsko Irsko Sky Atlantic
IzraelIzrael Izrael Yes Oh
ItálieItálie Itálie Sky Cinema 1, Rai 4
JaponskoJaponsko Japonsko Star Channel
LitvaLitva Litva Fox Life
LotyšskoLotyšsko Lotyšsko BTV
MakedonieMakedonie Makedonie HBO
MalajsieMalajsie Malajsie HBO Asia
MoldavskoMoldavsko Moldavsko HBO
Černá HoraČerná Hora Černá Hora HBO
NizozemskoNizozemsko Nizozemsko HBO Netherlands, RTL 4
Nový ZélandNový Zéland Nový Zéland SoHo, Prime
NorskoNorsko Norsko HBO Nordic, C More, NRK
PákistánPákistán Pákistán HBO Pakistan
PolskoPolsko Polsko HBO
PortugalskoPortugalsko Portugalsko Syfy
RumunskoRumunsko Rumunsko HBO
RuskoRusko Rusko Fox Life, Ren-TV
SrbskoSrbsko Srbsko HBO
SlovenskoSlovensko Slovensko HBO
SlovinskoSlovinsko Slovinsko Kanal A, HBO
Jihoafrická republikaJihoafrická republika Jihoafrická republika M-Net
Jižní KoreaJižní Korea Jižní Korea SCREEN
ŠpanělskoŠpanělsko Španělsko Canal+, Antena 3, laSexta
ŠvédskoŠvédsko Švédsko HBO Nordic, C More, SVT1
ŠvýcarskoŠvýcarsko Švýcarsko TNT Serie, Radio Télévision Suisse
TureckoTurecko Turecko CNBC-e, e2, STAR, tvyo
UkrajinaUkrajina Ukrajina TET, 1+1
Spojené královstvíSpojené království Spojené království Sky Atlantic, Sky1

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

  • Belgický profesor matematiky hrozil studentům, že když nebudou o jeho hodinách zticha, postupně prozradí děj příští série seriálu, který zná, protože četl Martinovy knihy.[9]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Game of Thrones na anglické Wikipedii.

  1. URBÁNEK, Václav. ame of Thrones/Hra o trůny se vrací se třetí řadou. AVmania.cz [online]. 2013-03-31 [cit. 2013-04-01]. Dostupné online.  
  2. ZÁLEŠÁKOVÁ, Eva. Game of Thrones: Čtvrtá série oficiálně potvrzena!. SerialZone.cz [online]. 2013-04-02 [cit. 2013-04-07]. Dostupné online.  
  3. Ryan, Maureen."HBO picks up 'Game of Thrones'; first picture, cast list", Chicago Tribune, March 2, 2010. Ověřeno k May 15, 2012. 
  4. PRUDOM, Laura. 'Game of Thrones" Season 3 Premiere Date, Casting News and More Highlights from Comic-Con Panel [online]. July 13, 2012, [cit. 2012-07-13]. [1]. (anglicky) 
  5. Hibberd, James."'Game of Thrones' showrunners on season 2, splitting Book 3 and their hope for a 70-hour epic", Entertainment Weekly, March 30, 2012, p. 3. Ověřeno k April 10, 2012. 
  6. HIBBERD, James. 'Game of Thrones' renewed for season 4 [online]. April 2, 2013, [cit. 2013-04-02]. [2]. (anglicky) 
  7. VINEYARD, Jennifer. What Will Happen in Season 4 of Game of Thrones? [online]. June 11, 2013, [cit. 2014-02-07]. [3]. (anglicky) 
  8. HIBBERD, James. 'Game of Thrones' premiere date revealed [online]. 2011-01-07, [cit. 2014-03-28]. Dostupné online.  
  9. Učitel. Hrozil prozrazením zápletky. Metro Praha. březen 2014, čís. 59, s. 8. Dostupné online. ISSN 1211-7811.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]