Hra o trůny (seriál)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Hra o trůny
Logo seriálu
Logo seriálu
Základní informace
Původní název Game of Thrones
Žánr fantasy / drama
Námět David Benioff
D. B. Weiss
Scénář David Benioff
D. B. Weiss
Bryan Cognan
George R. R. Martin ad.
Režie Tim Van Patten
Brian Kirk
Alan Taylor
Neil Marshall ad.
Hrají Sean Bean
Mark Addy
Michelle Fairley
Nikolaj Coster-Waldau
Lena Headey
Emilia Clarke
Kit Harington
Richard Madden
Peter Dinklage
Jason Momoa ad.
Úvodní znělka Ramin Djawadi
Země původu USAUSA USA
Jazyk angličtina
Počet řad 6
Počet dílů 60 (seznam dílů)
Produkce a televizní štáb
Obvyklá délka 60 minut
Vysílání
TV stanice USA HBO
Česko HBO, ČT2
Vysíláno 17. dubna 2011
Oficiální webové stránky
Hra o trůny na ČSFD Kinoboxu FDb SZ IMDb TV.com

Hra o trůny (v anglickém originále Game of Thrones) je americký fantasy dramatický seriál kabelové televize HBO. Jeho tvůrci jsou David Benioff a D. B. Weiss. Předlohou je populární, dosud nedokončená fantasy sága Píseň ledu a ohně spisovatele George R. R. Martina, který se na seriálu rovněž podílí. Seriál se jmenuje podle první knihy v sérii.

O seriálu[editovat | editovat zdroj]

První série seriálu odstartovala 17. dubna 2011. O dva dny později bylo schváleno natáčení druhé série, protože HBO byla spokojena jak se sledovaností, tak s kladnou odezvou kritiků i fanoušků předlohy.

14. července 2011 byl seriál nominován na cenu Emmy ve třinácti kategoriích, včetně té za nejlepší dramatický seriál. Nakonec si odnesl dvě ceny - za úvodní znělku a za nejlepšího herce ve vedlejší roli (Peter Dinklage za roli Tyriona Lannistera). Dinklage si rovněž za tuto roli odnesl Zlatý glóbus za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli v seriálu, minisérii nebo TV filmu za rok 2011.

Druhá řada seriálu odstartovala 1. dubna 2012 s ještě lepšími čísly sledovanosti než v případě první řady. 10. dubna 2012 bylo schváleno natáčení třetí série, jejíž vysílání na stanici HBO bylo zahájeno 31. března 2013.[1] I díky rekordní sledovanosti, pak bylo 2. dubna oficiálně oznámeno objednání 4. série. [2]

Děj[editovat | editovat zdroj]

Seriál věrně, až do konce první série, sleduje dějové linie historického fantasy eposu Písně ledu a ohně, v dalších sériích se jedná také o podařenou kopii knižní předlohy, ale s postupem času se v seriálu neobjevují úplně všechny postavy a scény. Odehrává se v Sedmi královstvích kontinentu Západozemí, kde „léto může trvat desetiletí a zima celý lidský život“. Hra o trůny popisuje především násilné dynastické boje mezi vládnoucími rody jednotlivých historických území říše, která se začíná po několika staletích znovu rozpadat. Na severu se objevuje hrozba neživých a za mořem dospívá dědička sesazené královské dynastie Targaryenů, toužící vrátit se na trůn svého otce. Začínají se objevovat známky blížící se zimy, vládci však věnují pozornost především svým vlastním cílům a ambicím.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Americký herec Peter Dinklage v roce 2013, seriálový představitel Tyriona Lannistera
Britská herečka Emilia Clarke, která zpodobnila postavu Daenerys Targaryen
Herec Charles Dance, který v seriálu hrál Tywina Lannistera
Britská herečka Natalie Dormer, seriálová představitelka Margaery Tyrell
Britský herec Stephen Dillane, který ztvárnil postavu Stannise Baratheona
Podrobnější informace naleznete v článku Seznam postav seriálu Hra o trůny.

Tento seznam zahrnuje jen postavy, jež se objevily v titulcích, je řazen podle množství výskytu:

Peter Dinklage Tyrion Lannister – znetvořený, ale chytrý, syn Tywina. Nyní správce města Meereenu za nepřítomnosti královny Daenerys.
Lena Headey Cersei Lannister – dvojče Jaimeho. Manželka Roberta, později královna regentka. Usvědčena z incestu. Nucena projít celým městem nahá na důkaz svého pokání. Nyní zpět v Rudé Baště.
Emilia Clarke Daenerys Targaryen – poslední z rodu Targaryenů. Matka draků. Královna Meereenu. Po přepadení Syny Harpyje odnesena Drogonem neznámo kam. Nyní v zajetí Dothraků; odváděna do dosh khaleenu.
Kit Harington Jon Sníh – bastard Neda Starka. Lord velitel Noční hlídky. Zabit vlastními muži v dílu Matčino milosrdentsví.
Sophie Turner Sansa Stark – dcera Catelyn a Eddarda. Bývalá rukojmí Lannisterů. Provdána za Ramsayho Boltona. Nyní na útěku před ním; doprovázena Theonem a Brienne.
Maisie Williams Arya Stark – mladší sestra Sansy. Nyní v Braavosu ve výcviku u Mužů bez tváře. Oslepena.
Iain Glen Ser Jorah Mormont – rytíř v exilu; jeden z rádců královny Daenerys. Nakažen Šedým lupusem. Spolu s Daariem na výpravě za nalezením Dany.
Nikolaj Coster-Waldau Ser Jaime „Králokat“ Lannister – dvojče Cersei; rytíř Královské gardy. V Boltonském zajetí přišel o pravou ruku. Nyní v Králově přístavišti po Cerseině boku.
John Bradley Samwell Tarly – muž Noční hlídky; majordomus mistra Aemona až do jeho smrti. Zamilován do Fialky, Divoké. Poslán do Citadely, má se stát mistrem.
Alfie Allen Theon Greyjoy – dědic Železných ostrovů; vychován na Zimohradě. Zvaný Přeběhlík, protože zradil Robba a Zimohrad obsadil. Vykastrován a zohaven Ramsayem Boltonem, nyní na útěku po boku Sansy.
Aidan Gillen Petyr „Malíček“ Baeliš – pokladní Malé rady. Shodil Lysu Tully Měsíčními dveřmi a zmocnil se vlády v Orlím hnízdě. Provdal Sansu za Ramsayho Boltona. Nyní v Králově přístavišti.
Rory McCann Sandor „Ohař“ Clegane – Joffreyho tělesný strážce. Utekl při bitvě na Černovodém proudu. V souboji s Brienne těžce raněn a ponechán svému osudu v dílu Děti.
Jack Gleeson Joffrey Baratheon – šílený syn Cersei a Jaimeho. Po Robertově smrti král Sedmi království. Zabit na své vlastní svatbě v dílu Lev a růže.
Isaac Hempstead-Wright Bran Stark – mrzák, nemůže chodit. Po dobytí Zimohradu utekl na sever, nyní u Tříoké vrány.
Michelle Fairley Catelyn Stark – manželka Eddarda Starka. Zabita na Krvavé svatbě ve Dvojčatech v dílu Deště Kastameru.
Stephen Dillane Stannis Baratheon – mladší bratr Roberta, právoplatný král. Zabit Brienne po porážce své armády v bitvě o Zimohrad v dílu Matčino milosrdenství.
Charles Dance Tywin Lannister – nejbohatší lord Sedmi království. Zabit svým vlastním synem Tyrionem na latríně v dílu Děti.
Liam Cunningham Davos Mořský, Cibulový rytíř – bývalý pašerák, nejvěrnější stoupenec Stannise Baratheona. Po Stannisově pádu odešel na Černý hrad, kde se přidal k odpůrcům sera Allisera Thorna.
Conleth Hill Varys – dříve mistr našeptávačů v Malé radě. Pomohl Tyrionu Lannisterovi při útěku, nyní v Meereenu jako Tyrionův rádce.
Natalie Dormer Margaery Tyrell – sestra Lorase. Krásná manželka krále Tommena Baratheona. Nyní ve vězení pod velkým septem, obviněna z křivopřísežnictví.
Richard Madden Robb Stark – král severu. Starší bratr Sansy. Zabit na Krvavé svatbě ve Dvojčatech v dílu Deště Kastameru.
Jerome Flynn Bronn – bývalý žoldnéř a Tyrionův osobní strážce. Po bitvě na Černovodě rytířem. Cestoval s Jaimem Lannisterem do Dorne. Nyní na cestě zpět do Králova Přístaviště.
Carice van Houten Melisandra z Ašaje – prastará rudá kněžka Stannise, maskuje se jako mladá žena. Nyní v Černém hradě, kam donesla zprávu o Stannisově porážce.
Sibel Kekili Šae – Tyrionova milenka. Po zradě uškrcena Tyrionem v dílu Děti.
Gwendoline Christie Brienne z Tarthu – bývalá osobní strážkyně Catelyn Stark. Po Rudé svatbě hledala Catelyniny ztracené dcery. Zabila Stannise Baratheona v bitvě o Zimohrad. Nyní ve službách Sansy.
Rose Leslie Ygritte – divoká. Milenka Jona Sněha. Zastřelena Ollym při útoku na Zeď v dílu Strážci na Zdi.
Kristofer Hivju Tormund Obrozhouba – divoký, jeden z vůdců armády Manceho Nájezdníka. Po porážce v bitvě o Černý hrad pomáhal Jonovi dostat na jeho stranu ostatní Divoké.
Sean Bean Eddard „Ned“ Stark – lord Zimohradu. Popraven za údajnou zradu na rozkaz Joffreyho v dílu Baelor.
Jason Momoa Khal Drogo – manžel Daenerys. Onemocněl na nehojící se zranění. Vyléčen, ale zaklet Mirri Maz Duur. Udušen z milosti v dílu Oheň a krev.
Iwan Rheon Ramsay Bolton – bastard Roosea Boltona; trýznitel Theona Greyjoye; manžel Sansy Stark. Zatímco porážel armádu Stannise Baratheona, Sansa i Theon utekli ze Zimohradu.
Hannah Murrayová Fialka – Jedna z Krasterových dcer/manželek. Sam ji odvedl na Zeď. Nyní na cestě se Samem do Citadely.
Joe Dempsie Gendry – bastard Roberta Baratheona. Přítel Aryi Stark. Později zajat a využíván Melisandrou k její černé magii. Nyní na útěku do Králova přístaviště.
Michiel Huisman Daario Naharis – velitel Druhých synů; milenec královny Daenerys. Nyní s Jorahem Mormontem na výpravě s cílem ji najít v Dothrackém moři.
Nathalie Emmanuel Missandei – bývalá otrokyně; písařka Daenerys. Nyní s Tyrionem „vládne“ Meereenu.
Mark Addy Robert Baratheon – bývalý král Sedmi království. Zabit divokým prasetem v dílu Zvítězíš, nebo zemřeš.
James Cosmo Jeor Mormont – lord velitel Noční hlídky. Zabit vlastními muži v dílu A nyní je jeho stráž u konce.
Oona Chaplin Talisa Stark – manželka Robba Starka. Zabita na Krvavé svatbě ve Dvojčatech v dílu Deště Kastameru.
Tom Wlaschiha Jaqen H'ghar – jeden z Mužů bez tváře. Pomohl Arye utéct z Harrenova. Osoba s jeho tváří trénuje Aryu v Braavosu; je nejisté, o koho jde.
Indira Varma Ellaria Písek – neurozená milenka Oberyna Martella. Po jeho smrti touží po pomstě. Spolu s Písečnými hady provedla v Dorne převrat s cílem vytáhnout proti Lannisterům.
Dean-Charles Chapman Tommen Baratheon – nemanželský syn Jaimeho a Cersei, oficiálně Robertův. Po smrti bratra Joffreyho král Sedmi království a manžel Margaery Tyrell.
Harry Lloyd Viserys Targaryen – starší bratr Daenerys. Korunován na krále khalem Drogem korunou z roztaveného zlata v dílu Zlatá koruna.
Michael McElhatton Roose Bolton – seveřanský lord; otec Ramsayho. Za svou pomoc Lannisterům dostal Zimohrad a byl povýšen na strážce severu. Oženil se s Tlustou Waldou Frey.

Produkce[editovat | editovat zdroj]

Železný trůn

Koncept a vývoj[editovat | editovat zdroj]

S nápadem přizpůsobit román George R. R. Martina pro televizní obrazovku přišli David Benioff a D. B. Weiss v roce 2006, poté co Benioff začal číst první román Hra o trůny. Benioff zavolal Weissovi a sdílel s ním své vzrušení z knihy, Weiss dočetl tisícistránkovou knihu během 36 hodin. Úspěšně se oba dohodli s HBO a přesvědčili Martina aby pomohl psát scénář.

Na seriálu začali pracovat v lednu 2007. HBO, po získání televizních práv na romány, najalo Benioffa a Weissa jako producenty série.

Rozpočet seriálu byl srovnáván s rozpočtem televizního seriálu Řím. Pilotní díl údajně HBO stál mezi 5 až 10 miliony dolarů a celkový rozpočet první série se odhaduje na 50 až 60 milionů dolarů. Ve druhé sezóně rozpočet vzrostl o 15 %, aby mohla být natočena nejdůležitější bitva knihy Střet králů.

Harmonogram adaptace[editovat | editovat zdroj]

Řada Objednána Natáčení Premiéra Adaptace románu
1. 2010-03-022. března 2010 [3] 2. polovina 2010 2011-04-1717. dubna 2011 Hra o trůny
2. 2011-04-1919. dubna 2011 2. polovina 2011 2012-04-011. dubna 2012 Střet králů
3. 2012-04-1010. dubna 2012 2. polovina 2012 2013-03-3131. března 2013[4] přibližně 1. polovina Bouře mečů[5]
4. 2013-04-022. dubna 2013[6] 2. polovina 2013 2014-04-066. dubna 2014 přibližně 2. polovina Bouře mečů a část z Hostina pro vrány a Tanec s draky[7]
5. 2014-04-088. dubna 2014 2. polovina 2014 12. dubna 2015 Hostina pro vrány a Tanec s draky
6. 2014-04-088. dubna 2014 2. polovina 2015 24. dubna 2016 Vichry zimy, s některými prvky Hostina pro vrány a Tanec s draky

Jazyk[editovat | editovat zdroj]

Postavy seriálu ze Západozemí hovoří britskou angličtinou. Pro příklad, Eddard Stark jako Ochránce severu, kterého hraje herec Sean Bean přirozeně hovoří angličtinou se severním přízvukem, zatímco jižního lorda Tywina Lannistera můžeme slyšet hovořit jižním přízvukem.

Zatímco angličtina se používá k vyjádření společného jazyka Západozemí, vytvořili producenti umělý Dothrakský a Valyrijský jazyk na základě několika slov použitých v Martinových románech.

Dostupnost[editovat | editovat zdroj]

Původní dílo stanice HBO odvysílaly v příslušných zemích tyto televizní stanice:[8]

Země Stanice
Liga arabských států OSN, MBC4
AustrálieAustrálie Austrálie Showcase
RakouskoRakousko Rakousko Sky Atlantic HD, TNT Serie, RTL II
BangladéšBangladéš Bangladéš HBO
BelgieBelgie Belgie 2BE, beTV, Prime, La Deux
Bosna a HercegovinaBosna a Hercegovina Bosna a Hercegovina HBO
BrazílieBrazílie Brazílie HBO Brazil
BulharskoBulharsko Bulharsko HBO Bulgaria
KanadaKanada Kanada HBO Canada, Super Écran, Showcase
ChorvatskoChorvatsko Chorvatsko HBO, HRT
Česká republikaČeská republika Česká republika HBO, ČT2
DánskoDánsko Dánsko HBO Nordic, C More, TV3
EstonskoEstonsko Estonsko Fox Life, ETV2
FinskoFinsko Finsko HBO Nordic, C More, Yle TV2
FrancieFrancie Francie OCS Choc, Canal+
NěmeckoNěmecko Německo Sky Atlantic HD, TNT Serie, RTL II
ŘeckoŘecko Řecko NovaCinema 1, NovaCinemaHD, Skai TV
MaďarskoMaďarsko Maďarsko HBO
IslandIsland Island Stöð 2
IndieIndie Indie HBO
IrskoIrsko Irsko Sky Atlantic
IzraelIzrael Izrael Yes Oh
ItálieItálie Itálie Sky Cinema 1, Rai 4
JaponskoJaponsko Japonsko Star Channel
LitvaLitva Litva Fox Life
LotyšskoLotyšsko Lotyšsko BTV
MakedonieMakedonie Makedonie HBO
MalajsieMalajsie Malajsie HBO Asia
MoldavskoMoldavsko Moldavsko HBO
Černá HoraČerná Hora Černá Hora HBO
NizozemskoNizozemsko Nizozemsko HBO Netherlands, RTL 4
Nový ZélandNový Zéland Nový Zéland SoHo, Prime
NorskoNorsko Norsko HBO Nordic, C More, NRK
PákistánPákistán Pákistán HBO Pakistan
PolskoPolsko Polsko HBO
PortugalskoPortugalsko Portugalsko Syfy
RumunskoRumunsko Rumunsko HBO
RuskoRusko Rusko Fox Life, Ren-TV
SrbskoSrbsko Srbsko HBO
SlovenskoSlovensko Slovensko HBO
SlovinskoSlovinsko Slovinsko Kanal A, HBO
Jihoafrická republikaJihoafrická republika Jihoafrická republika M-Net
Jižní KoreaJižní Korea Jižní Korea SCREEN
ŠpanělskoŠpanělsko Španělsko Canal+, Antena 3, laSexta
ŠvédskoŠvédsko Švédsko HBO Nordic, C More, SVT1
ŠvýcarskoŠvýcarsko Švýcarsko TNT Serie, Radio Télévision Suisse
TureckoTurecko Turecko CNBC-e, e2, STAR, tvyo
UkrajinaUkrajina Ukrajina TET, 1+1
Spojené královstvíSpojené království Spojené království Sky Atlantic, Sky1

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

  • Belgický profesor matematiky hrozil studentům, že když nebudou o jeho hodinách zticha, postupně prozradí děj příští série seriálu, který zná, protože četl Martinovy knihy.[9]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Game of Thrones na anglické Wikipedii.

  1. URBÁNEK, Václav. ame of Thrones/Hra o trůny se vrací se třetí řadou. AVmania.cz [online]. 2013-03-31 [cit. 2013-04-01]. Dostupné online.  
  2. ZÁLEŠÁKOVÁ, Eva. Game of Thrones: Čtvrtá série oficiálně potvrzena!. SerialZone.cz [online]. 2013-04-02 [cit. 2013-04-07]. Dostupné online.  
  3. Ryan, Maureen."HBO picks up 'Game of Thrones'; first picture, cast list", Chicago Tribune, March 2, 2010. Ověřeno k May 15, 2012. 
  4. PRUDOM, Laura. 'Game of Thrones" Season 3 Premiere Date, Casting News and More Highlights from Comic-Con Panel [online]. July 13, 2012, [cit. 2012-07-13]. [1]. (anglicky) 
  5. Hibberd, James."'Game of Thrones' showrunners on season 2, splitting Book 3 and their hope for a 70-hour epic", Entertainment Weekly, March 30, 2012, p. 3. Ověřeno k April 10, 2012. 
  6. HIBBERD, James. 'Game of Thrones' renewed for season 4 [online]. April 2, 2013, [cit. 2013-04-02]. [2]. (anglicky) 
  7. VINEYARD, Jennifer. What Will Happen in Season 4 of Game of Thrones? [online]. June 11, 2013, [cit. 2014-02-07]. [3]. (anglicky) 
  8. HIBBERD, James. 'Game of Thrones' premiere date revealed [online]. 2011-01-07, [cit. 2014-03-28]. Dostupné online.  
  9. Učitel. Hrozil prozrazením zápletky. Metro Praha. březen 2014, čís. 59, s. 8. Dostupné online. ISSN 1211-7811.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]