Hra o trůny (seriál)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hra o trůny
Anglické logo seriálu
Anglické logo seriálu
Základní informace
Původní názevGame of Thrones
Žánryfantasy
drama
PředlohaPíseň ledu a ohně
NámětDavid Benioff
D. B. Weiss
ScénářDavid Benioff
D. B. Weiss
Bryan Cognan
George R. R. Martin ad.
RežieTim Van Patten
Brian Kirk
Alan Taylor
Neil Marshall ad.
HrajíSean Bean
Mark Addy
Michelle Fairleyová
Nikolaj Coster-Waldau
Lena Headeyová
Emilia Clarkeová
Kit Harington
Iain Glen
Peter Dinklage
Jason Momoa
Sophie Turner
Maisie Williams
Richard Madden
Skladatel znělkyRamin Djawadi
Úvodní znělka"Game of Thrones Main Title Theme"
Země původuUSAUSA Spojené státy
Jazykangličtina
Počet řad8
Počet dílů73 (seznam dílů)
Obvyklá délka50–80 minut
Produkce a štáb
Výkonný
producent
David Benioff
D. B. Weiss
Carolyn Strauss
Frank Doelger
Bernadette Caulfield
George R. R. Martin
ProducentDavid Benioff
D. B. Weiss
LokaceKanada
Chorvatsko
Island
Malta
Maroko
Španělsko
Spojené království
Spojené státy americké
Irsko
HudbaRamin Djawadi
Produkční
společnost
Television 360
Grok! Television
Generator Entertainment
Startling Television
Bighead Littlehead
DistributorHBO Enterprises
Premiérové vysílání
StaniceHBO
Formát obrazu1080i (16 : 9 HDTV)
Formát zvukuDolby Digital 5.1
Vysíláno20110417a17. dubna 2011 – 20190519a19. května 2019
Oficiální webové stránky
Hra o trůny na ČSFD, Kinoboxu, FDb, SZ, IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hra o trůny (v anglickém originále Game of Thrones) je americký fantasy dramatický seriál kabelové televize HBO. Jeho tvůrci jsou David Benioff a D. B. Weiss. Předlohou je populární, dosud nedokončená fantasy sága Píseň ledu a ohně spisovatele George R. R. Martina, který se na seriálu rovněž podílel. Seriál je pojmenován podle první knihy v sérii.

Seriál se natáčí v Titanic Studios v Belfastu, dále pak po celém Severním Irsku, v Chorvatsku, na Islandu, na Maltě, v Maroku, ve Španělsku, ve Skotsku a v USA. Seriál měl celosvětovou premiéru dne 17. dubna 2011, kdy byl vysílán v USA na kanálu HBO. Šestá řada seriálu se v USA vysílala 26. června 2016. Sedmá řada, která obsahuje 7 dílů, byla premiérově vysílána na HBO od 16. července 2017 do 27. srpna 2017. Seriál skončil osmou řadou, kterou tvoří šest dílů, v roce 2019.[1]

Děj seriálu se odehrává na fiktivních kontinentech Západozemí a Essos a je složen z několika zápletek s mnoha hlavními postavami. První zápletkou jsou boje mezi znepřátelenými rody o Železný trůn Sedmi království, které se nachází na prakticky celém Západozemí. Do těchto bojů se postupně zapojují i rody toužící po nezávislosti na království. Další zápletkou pak je snaha jednoho z velkých rodů (rod Targaryenů), jehož poslední členové se aktuálně nacházejí ve vyhnanství mimo území království, tedy v Essosu, dobýt trůn, který dříve drželi pro svůj rod. Další velkou zápletkou je příchod zimy a s ní i příchod nemrtvých, Bílých chodců a jejich Nočního krále.

Seriál za svou existenci přilákal nejvíce diváků v historii HBO a má tak velmi širokou diváckou a fanouškovskou základnu, jak v USA, tak po celém světě. Seriál je dobře vnímán i kritiky, nejvíce je pak ceněný díky hereckým výkonům, komplexnosti postav, ději, zaměření a podobně. Hůře je pak kritikou vnímána často zobrazovaná nahota, sexuální násilí a násilí obecně, některé zdroje pak tento seriál považují za pornografický[2]. Seriál vyhrál celkem 38 cen Emmy.

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Děj Hry o trůny se odehrává v Sedmi královstvích kontinentu Západozemí, ve světě temného středověku, mezi statečnými a drsnými rytíři, mocnými čaroději, draky, zlovlky. V rozsáhlém příběhu plném zrady a ambicí, lásky, čar a kouzel bojuje sedm šlechtických rodů o vládu a moc. Politické, dynastické a sexuální intriky jsou mezi nimi na každodenním pořádku. Hlavní role v tomto drsném světě vedou hlavně rodiny Starků, Lannisterů a Baratheonů, které pro své mocenské cíle používají všechny dostupné prostředky.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Americký herec Peter Dinklage v roce 2013, seriálový představitel Tyriona Lannistera
Britská herečka Emilia Clarkeová, která zpodobnila postavu Daenerys Targaryen
Herci seriálu Maisie Williams, Sophie Turner, Alfie Allen, Richard Madden a Kit Harington v roce 2009
Dánský herec Nikolaj Coster-Waldau v roce 2012
Herec Charles Dance, který v seriálu hrál Tywina Lannistera
Britská herečka Natalie Dormerová, seriálová představitelka Margaery Tyrell
Britský herec Stephen Dillane, který ztvárnil postavu Stannise Baratheona
Podrobnější informace naleznete v článku Seznam postav seriálu Hra o trůny.

Tento seznam zahrnuje jen postavy, jež se objevily v titulcích, je řazen podle množství výskytu:

Peter Dinklage Tyrion Lannister – Chytrý trpaslík; syn Tywina Lannistera, bratr Jaimeho a Cersei. Věčný milovník knih, vína a žen. Dříve pobočník krále Joffreyho, ubránil hlavní město v bitvě na Černovodě. Manžel Sansy Stark; manželství nikdy nebylo naplněno. Zabil vlastního otce Tywina na latríně, pronásledován královnou Cersei. Pobočník královny Daenerys Targaryen při její invazi do Západozemí. Po její smrti se stal pobočníkem krále Brana a lordem Casterlyovy skály.
Lena Headeyová Cersei Lannister – dvojče Jaimeho, sestra Tyriona, dcera Tywina; manželka Roberta Baratheona; později královna regentka. Matka Joffreyho, Myrcelly a Tommena; skutečný, ale utajovaný otec je Jaime, oficiálně je otcem Robert. Nechala vyhodit do povětří velké Baelorovo septum a byla korunována královnou. Bránila Západozemí proti invazi Daenerys Targaryen a uzavřela dohodu s Euronem Greyjoyem a Zlatým společenstvem. Zemřela pod sutinami Rudé bašty během zničení Králova přístaviště.
Kit Harington Jon Sníh – (rodným jménem Aegon Targaryen) syn Lyanny Stark a Rhaegara Targaryena, žije v domnění, že je bastardem Neda Starka; bývalý příslušník a později lord velitel Noční hlídky; zván Bílý vlk. Zabit vlastními muži, oživen Melisandrou z Ašaje. „Smrtí“ zbaven přísahy, takže Noční hlídku opouští. Porazil Ramsayho Boltona, korunován Králem Severu. Vedl výpravu za Zeď s cílem přivléct jednoho nemrtvého na jih, aby přesvědčil svět o reálnosti hrozby Bílých chodců. Velel armádě živých během bitvy proti Nočnímu králi a taky armádě Severu během dobývání Králova přístaviště. Po zavraždění Daenerys byl vyhnán za Zeď.
Emilia Clarkeová Daenerys Targaryen – poslední princezna z rodu Targaryenů; dcera šíleného krále Aeryse; Matka draků; královna Meereenu; Nespálená; Za bouře zrozená. Vlastní tři draky – Drogona, Viseriona a Rhaegala. Po mnoha peripetiích na Východě, kde postupně získávala spojence, vedla invazi s cílem dobýt Železný trůn a Sedm království. Vládla na Dračím kameni, později bojovala proti Bílým chodcům. Když se dozvěděla o Jonově původu, propadla šílenství a zničila Královo přístaviště dračím ohněm. Byla zabita Jonem, který ji vrazil dýku do srdce.
Sophie Turner Sansa Stark – nejstarší dcera Catelyn a Neda Starka; bývala v zajetí Lannisterů a Boltonů. Bývalá snoubenka Joffreyho; manželka Tyriona (manželství nenaplněno) a Ramsayho (zabit po prohře v „bitvě bastardů“). Pomohla Jonovi porazit Boltony a stát se Králem Severu. Jon ji na dobu své nepřítomnosti ustanovil jako paní Zimohradu, vládla v jeho jméně. Odsoudila k smrti Malíčka. Poté, co byl Jon vyhnán za Zeď kvůli vraždě královny Daenerys, byla korunována královnou Severu.
Maisie Williams Arya Stark – mladší sestra Robba, Sansy a starší sestra Brana a Rickona; dcera Neda a Catelyn Stark. Dlouho považována za mrtvou, v přestrojení prošla Západozemí, vycvičena u Mužů bez tváře, v pomstě za Rudou svatbu vyvraždila muže z rodu Freyů. Vrátila se zpět na Zimohrad za Sansou a Branem. Na příkaz Sansy popravila Malíčka za zradu a vraždu. Během bitvy o Zimohrad zabila samotného Nočního krále. Po smrti královny Daenerys se vydala po Moři zapadajícího slunce na západ od Západozemí.
Nikolaj Coster-Waldau Ser Jaime „Králokat“ Lannister – mladší dvojče královny Cersei; bratr Tyriona; syn Tywina a lord velitel Královské gardy. Zabil šíleného krále Aeryse Targeryena bodnutím do zad. Milenec své vlastní sestry a otec jejích dětí, což se vždy snažil utajit. V Boltonském zajetí přišel o pravou ruku. Působil v Králově přístavišti jako velitel armád Lannisterů, utrpěl porážku proti Dothrakům královny Daenerys. Společně s Brienne bojoval proti nemrtvým. Zemřel pod sutinami Rudé bašty, když Daenerys zničila Královo přístaviště.
Iain Glen Ser Jorah Mormont – rytíř z Medvědího ostrova, žijíci v exilu; jeden z rádců a nejvěrnějších přátel královny Daenerys Targaryen. Byl nakažen Šedým lupem. Vyslán královnou Daenerys na výpravu za nalezením léku, vyléčen Samwellem Tarlym v Citadele. Vrátil se zpět k Daenerys. Byl s Jonem Sněhem na výpravě za Zdí a na vyjednávaní v Dračím doupěti. Zabit nemrtvými v bitvě o Zimohrad, při obraně a záchraně královny Daenerys.
Alfie Allen Theon Greyjoy – narozen jako syn Balona Greyjoye a dědic Železných ostrovů; vychován na Zimohradě; přeběhlík. Vykastrován a zohaven Ramsayem Boltonem. Po zvolení svého strýce Eurona králem Železných ostrovů odplul se svou sestrou Yarou ke královně Daenerys Targaryen a nabídl ji své služby. Nedokázal zachránit svou sestru před Euronovým zajetím, sám uprchl zpět na Dračí kámen. Po vyjednávaní v Dračím doupěti s královnou Cersei a králem Euronem získal na svou stranu několik bojovníků a s jejich pomocí osvobodil Yaru ze zajetí. Vrátil se na Zimohrad, aby bojoval za Starky a vykoupil se ze svých hříchů. Byl zabit samotným Nočním králem.
Aidan Gillen Petyr „Malíček“ Baeliš – bývalý pokladní Malé rady; lord protektor Údolí. V mládí byl zamilován do Catelyn Stark, později se oženil s její sestrou Lysou Arryn. Svými intrikami rozeštval Starky a Lannistery. Společně s Olennou Tyrell se podílel na vraždě Joffreyho Baratheona. Provdal Sansu za Ramsayho Boltona, na Sansinu žádost vyjel s armádou Údolí a pomohl Jonu Sněhovi porazit Boltony a stát se králem Severu. Intrikoval na Zimohradě, sloužil jako rádce Sansy. Aryou na povel Sansy zabit.
John Bradley Samwell Tarly – muž Noční hlídky; majordomus mistra Aemona až do jeho smrti. Zamilován do Fialky, Divoké. Studoval v Citadele, nyní znechucen neochotou mistrů zasáhnout proti Bílým chodcům odjíždí na Zimohrad. Byl jmenován novým velmistrem a společně s arcimistrem Ebrosem napsal knihu Píseň ledu a ohně.
Isaac Hempstead Wright Bran Stark – mrzák; měnič a zelenověštec; syn Eddarda a Catelyn. Po dobytí Zimohradu utekl na sever k Tříoké vráně. Od umírající Tříoké vrány dostal mnohé magické schopnosti, sám se nyní tituluje jako Tříoká vrána. Vrátil se zpět na Zimohrad. Jeho vize posloužily jako důkaz toho, že Malíček je zrádce a také jako důkaz Jonova původu. Byl zvolen jako král Šesti království, jelikož Sever vyhlásil nezávislost.
Liam Cunningham Davos Mořský, Cibulový rytíř – bývalý pašerák, nejvěrnější stoupenec Stannise Baratheona. Po Stannisově pádu se přidal na stranu Jona Sněha a provolal ho Králem Severu. Slouží Jonovi, k jeho výpravě za Zeď se však nepřipojil a zůstal ve Východní hlídce. Poté, co byl Bran korunován králem, byl Davos jmenován jako mistr lodí.
Conleth Hill Varys – eunuch z Lysu, dříve mistr našeptávačů v Malé radě. Poté, co pomohl Tyrionovi utéci z hlavního města, se přidal ke královně Daenerys. Sloužil ji na Dračím kameni. Byl upálen zaživa královnou Daenerys, když se pokoušel dostat Jona Sněha na Železný trůn.
Rory McCann Sandor „Ohař“ Clegane – bývalý Joffreyho tělesný strážce. Doprovázel Aryu Stark, v souboji s Brienne těžce raněn a ponechán svému osudu, objevuje se však znovu v Říčních krajinách. Přidal se k Bratrstvu bez praporců a spolu s Berikem Dondarrionem se připojil k výpravě Jona Sněha za Zeď. Bojoval v bitvě o Zimohrad. Zemřel během dobývání Králova přístaviště, když se společně se svým bratrem Gregorem zhroutil do plamenů.
Carice van Houtenová Melisandra z Ašaje – prastará rudá kněžka ve službách Stannise Baratheona, maskuje se jako mladá žena. Pomohla oživit Jona Sněha, jako trest za upálení Shireen vyhoštěna ze Severu. Na Dračím kameni připravila setkání krále Severu Jona Sněha a dračí královny Daenerys Targaryen. Odplula ze Západozemí, dle svých vlastních slov se ještě vrátí, „aby zde zemřela.“ Vrátila se na Zimohrad krátce před bitvou s Nočním králem a svou ohnivou magií dopomohla k vítězství živých. Po bitvě si sundala náhrdelník a zemřela na stáří.
Jerome Flynn Bronn – bývalý žoldnéř a Tyrionův osobní strážce. Po bitvě na Černovodě rytířem. Nyní spolubojovník Jaimeho Lannistera. Doprovázel ho na výpravě do Dorne a zachránil mu život, když se Jaime pokoušel zabít královnu Daenerys. Odmítl dále bojovat proti drakům. Byl vyslán královnou Cersei, aby zabil její bratry, ale kvůli přátelství to neudělal. Poté, co se Bran stal králem, byl Bronn jmenován jako správce pokladny a lord Vysoké zahrady.
Jack Gleeson Joffrey Baratheon – šílený a krutý syn Cersei a Jaimeho. Bývalý snoubenec Sansy Stark. Po Robertově smrti král Sedmi království. Zabit na své vlastní svatbě s Margaery Tyrell v dílu Lev a růže.
Natalie Dormerová Margaery Tyrell – sestra Lorase Tyrella. Krásná a chytrá manželka krále Renlyho Baratheona. Později se provdala za Joffreyho Baratheona a Tommena Baratheona. Uvězněna za křivou přísahu a donucena pomáhat Nejvyššímu vrabčákovi. Zemřela při výbuchu Baelorova septa v díle Vichry zimy.
Michelle Fairleyová Catelyn Stark – manželka Eddarda Starka. Matka jejich pěti společných dětí a nevlastní matka Jona Sněha. Zabita na Rudé svatbě ve Dvojčatech v dílu Deště Kastameru.
Stephen Dillane Stannis Baratheon – mladší bratr Roberta, člen Malé rady a právoplatný král Sedmi království. Na přání rudé kněžky Melisandry nechal upálit svoji dceru Shireen. Zabit Brienne po porážce své armády v bitvě o Zimohrad v dílu Matčino milosrdenství.
Charles Dance Tywin Lannister – nejbohatší lord Sedmi království, po bitvě na Černovodě pobočník krále Joffreyho. Společně s Roosem Boltonem a Walderem Freyem zosnoval Rudou svatbu. Zabit svým vlastním synem Tyrionem na latríně v dílu Děti.
Gwendoline Christie Brienne z Tarthu – bývalá osobní strážkyně Catelyn Stark. Zabila Stannise Baratheona v bitvě o Zimohrad. Sloužila jako osobní strážkyně Sansy Stark na Zimohradu. Před bitvou o Zimohrad byla Jaimem Lannisterem pasována na rytíře. Stala se velitelkou Královské gardy a zapsala Jaimeho skutky do Bílé knihy.
Richard Madden Robb Stark – král Severu. Starší bratr Sansy, Aryi, Brana a Rickona. Zván Mladý vlk. Zabit na Rudé svatbě ve Dvojčatech v dílu Deště Kastameru.
Kristofer Hivju Tormund Obrozhouba – divoký; dříve jeden z vůdců armády Manceho Nájezdníka. Po smrti Jona Sněha dobyl Černý hrad z rukou Allisera Thorna, pomohl Jonovi porazit Boltony. Jonem poslán bránit Východní hlídku proti Bílým chodcům, byl na výpravě s Jonem za Zdí. Po porážce Nočního krále se vrátil za Zeď společně s Jonem a ostatními divokými.
Nathalie Emmanuel Missandei – bývalá otrokyně; písařka a heroldka Daenerys. Členka Daenerysiny “rady“. Věrně jí sloužila na Dračím kameni. Byla zajata a popravena Gregorem Cleganem na příkaz Cersei Lannister před očima královny Daenerys a svého milence Šedého červa.
Sibel Kekili Šae – Tyrionova milenka a Sansina služebná. Po zradě uškrcena Tyrionem v dílu Děti.
Hannah Murrayová Fialka – divoká, jedna z Krasterových dcer/manželek a matka jeho syna. Sam ji odvedl na Zeď. Doprovázela Sama do Citadely, poté s ním odešla na Zimohrad. Poté, co byl Sam jmenován velmistrem, se patrně usadila v Králově přístavišti. Ukázalo se, že čeká další dítě.
Iwan Rheon Ramsay Bolton – sadistický bastard Roosea Boltona. za zásluhy králem Tommenem Baratheonem legitimizován; trýznitel Theona Greyjoye a manžel Sansy. Poté, co zavraždil vlastního otce, svou nevlastní matku Waldu a novorozeného polovičního bratra se stal lordem Boltonem. Zastřelil Rickona Starka. Sansou Stark odsouzen k sežrání vlastními psy v díle Bitva bastardů.
Michiel Huisman Daario Naharis – žoldnéř a velitel Druhých synů; milenec královny Daenerys. V jejím zastoupení vládne v Zálivu otrokářů.
Rose Leslie Ygritte – divoká. Milenka Jona Sněha. Zastřelena Ollym při útoku na Zeď v dílu Strážci na Zdi.
Tom Wlaschiha Jaqen H'ghar – jeden z Mužů bez tváře. Pomohl Arye a Gendrymu utéct z Harrenova. Osoba s jeho tváří trénovala Aryu v Braavosu; je nejisté, o koho jde.
Dean-Charles Chapman Tommen Baratheon – nemanželský syn Jaimeho a Cersei, oficiálně Robertův. Po smrti bratra Joffreyho král Sedmi království a manžel Margaery Tyrell. Byl zmanipulován ke spojenectví s Nejvyšším vrabčákem. Spáchal sebevraždu skokem z okna, když uviděl výbuch Baelorova septa, v díle Vichry zimy.
Sean Bean Eddard „Ned“ Stark – pán Zimohradu, strážce Severu. Pobočník krále Roberta Baratheona. Popraven za údajnou zradu na rozkaz Joffreyho v dílu Baelor.
Jason Momoa Khal Drogo – manžel Daenerys, vůdce dothrackého lidu. Onemocněl na nehojící se zranění. Vyléčen, ale zaklet Mirri Maz Duur. Udušen z milosti svou manželkou Daenerys v dílu Oheň a krev.
Joe Dempsie Gendry – bastard Roberta Baratheona. Kovářský učeň a přítel Aryi Stark. Později zajat a využíván Melisandrou k její černé magii. S pomocí Davose uprchl do Králova přístaviště, opět se přidal k Davosovi a nabídl své služby králi Severu Jonu Sněhovi. Byl spolu s Jonem na výpravě za Zdí. Před bitvou o Zimohrad vyráběl zbraně z dračího skla pro celou armádu. Po bitvě byl královnou Daenerys legitimizován a stal se lordem Bouřlivého konce.
Indira Varma Ellaria Písek – milenka Oberyna Martella, nemanželská dcera dornského lorda. Po jeho smrti touží po pomstě. Spolu s Písečnými hady provedla v Dorne převrat. Spojila se s Olennou Tyrell proti Cersei Lannister, přísahala věrnost královně Daenerys Targaryen. Zajata pirátem Euronem Greyjoyem, který ji přivezl do Králova přístaviště jako dar královně Cersei. Ta ji spolu s její dcerou zavřela do kobek Rudé bašty, kde Ellaria patrně zemřela.
Mark Addy Robert Baratheon – bývalý král Sedmi království. Zabit divokým prasetem v dílu Zvítězíš, nebo zemřeš.
James Cosmo Jeor Mormont – otec Joraha a lord velitel Noční hlídky, zvaný Starý medvěd. Zabit vlastními muži v dílu A nyní je jeho stráž u konce.
Oona Chaplin Talisa Stark – léčitelka z Volantisu, manželka Robba Starka a matka jeho nenarozeného dítěte. Zabita na Krvavé svatbě ve Dvojčatech v dílu Deště Kastameru.
Jonathan Pryce Nejvyšší vrabčák – nejvyšší septon; vůdce Obránců víry. Uvěznil Cersei Lannister i Margaery Tyrell. Zmanipuloval krále Tommena, aby dosáhl větší moc církve v Západozemí. Zemřel při výbuchu Baelorova septa v díle Vichry zimy.
Michael McElhatton Roose Bolton – seveřanský lord, pán Hrůzova. Za svou pomoc Lannisterům dostal Zimohrad a byl povýšen na strážce Severu. Byl zabit svým nemanželským synem Ramsaym v díle Domů.
Harry Lloyd Viserys Targaryen – starší bratr Daenerys; právoplatný následník trůnu svého otce. Dostal přezdívku Žebrácký král. Korunován (a tím i zabit) na krále khalem Drogem korunou z roztaveného zlata v dílu Zlatá koruna.
Jacob Anderson Šedý červ – eunuch z Letních ostrovů a velitel Neposkvrněných. Věrný služebník královny Daenerys Targaryen. Byl zamilován do Missandei. Po zavraždění Daenerys odplul na ostrov Naath, aby chránil místní lid.

Vysílání a přijetí[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Seznam dílů seriálu Hra o trůny.
ŘadaDílyPremiéra v USAPremiéra v ČR
První dílPoslední dílPrvní dílPoslední díl
1 1020110417a17. dubna 201120110619a19. června 201120110418a18. dubna 201120110620a20. června 2011
2 1020120401a1. dubna 201220120603a3. června 201220120402a2. dubna 201220120604a4. června 2012
3 1020130331a31. března 201320130609a9. června 201320130401a1. dubna 201320130610a10. června 2013
4 1020140406a6. dubna 201420140615a15. června 201420140407a7. dubna 201420140616a16. června 2014
5 1020150412a12. dubna 201520150614a14. června 201520150413a13. dubna 201520150615a15. června 2015
6 1020160424a24. dubna 201620160626a26. června 201620160425a25. dubna 201620160627a27. června 2016
7 720170716a16. července 201720170827a27. srpna 201720170717a17. července 201720170828a28. srpna 2017
8 620190414a14. dubna 201920190519a19. května 201920190415a15. dubna 201920190520a20. května 2019

První řada seriálu odstartovala 17. dubna 2011. O dva dny později bylo schváleno natáčení druhé řady, protože HBO byla spokojena jak se sledovaností, tak s kladnou odezvou kritiků i fanoušků předlohy.

14. července 2011 byl seriál nominován na cenu Emmy ve třinácti kategoriích, včetně té za nejlepší dramatický seriál. Nakonec si odnesl dvě ceny – za úvodní znělku a za nejlepšího herce ve vedlejší roli (Peter Dinklage za roli Tyriona Lannistera). Dinklage si rovněž za tuto roli odnesl Zlatý glóbus za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli v seriálu, minisérii nebo TV filmu za rok 2011.

Druhá řada seriálu odstartovala 1. dubna 2012 s ještě lepšími čísly sledovanosti než v případě první řady. 10. dubna 2012 bylo schváleno natáčení třetí řady, jejíž vysílání na stanici HBO bylo zahájeno 31. března 2013.[3] I díky rekordní sledovanosti, pak bylo 2. dubna oficiálně oznámeno objednání 4. řady.[4]

V červenci 2016 HBO oznámila, že 8. řada seriálu bude poslední.[5]

V Česko-Slovenské filmové databázi obdržela Hra o trůny hodnocení 91 %, a umístila se tak na 28. pozici nejlepších seriálů a 4. pozici nejoblíbenějších seriálů.[6]

Produkce[editovat | editovat zdroj]

Železný trůn

Koncept a vývoj[editovat | editovat zdroj]

S nápadem přizpůsobit román George R. R. Martina pro televizní obrazovku přišli David Benioff a D. B. Weiss v roce 2006, poté co Benioff začal číst první román Hra o trůny. Benioff zavolal Weissovi a sdílel s ním své vzrušení z knihy, Weiss dočetl tisícistránkovou knihu během 36 hodin. Úspěšně se oba dohodli s HBO a přesvědčili Martina aby pomohl psát scénář.

Na seriálu začali pracovat v lednu 2007. HBO, po získání televizních práv na romány, najalo Benioffa a Weissa jako producenty.

Rozpočet seriálu byl srovnáván s rozpočtem televizního seriálu Řím. Pilotní díl údajně HBO stál mezi 5 až 10 miliony dolarů a celkový rozpočet první řady se odhaduje na 50 až 60 milionů dolarů. Ve druhé sezóně rozpočet vzrostl o 15 %, aby mohla být natočena nejdůležitější bitva knihy Střet králů.

Casting[editovat | editovat zdroj]

Casting se skládal z konkurzů čtení textu. Výjimkami byli Peter Dinklage a Sean Bean, které chtěla produkce od počátku a jejich účast byla oznámena v roce 2009. Později byli vybráni i Kit Harington (Jon Snow), Jack Gleeson (Joffrey Baratheon), Harry Lloyd (Viserys Targaryen) a Mark Addy (Robert Baratheon). V srpnu 2009 bylo oznámeno, že na roli Catelyn Stark byla vybrána Jennifer Ehle, později však byla nakonec vybrána Michelle Fairleyová. V průběhu druhé půle roku 2009 byly zveřejněny další postavy – Emilia Clarkeová (Daenerys Targaryen), Charles Dance (Tywin Lannister), Aidan Gillen (Petyr Baeliš neboli „Malíček“) a Conleth Hill (Varys).

Scénář[editovat | editovat zdroj]

Na scénáři seriálu se celkem podílelo 7 lidí. Nejvíce se na scénáři podíleli tvůrci celého seriálu, David Benioff a D.B. Weiss, kteří na celý projekt dohlíželi a napsali i scénář k nejvíce dílům. Autor knižní předlohy, George R.R. Martin, napsal scénář vždy k jednomu dílu z každé řady. Avšak kvůli časové zaneprázdněnosti kvůli psaní se takto podílel jen u prvních 4 řadách, napsal tedy scénář celkem ke 4 dílům seriálu. Jane Espenson se podílela na scénáři k jednomu dílu v první řadě coby nezávislý autor.

Bryan Cogman, který byl původně koordinátor se počínaje 5. sérií stal i autorem scénáře k některým dílům. Na jeho postu byla původně Vanessa Taylor. Dále se k nim ještě připojil Dave Hill. George Martin se na vývoji scénáře přímo již nepodílí, jen jej čte a přikládá své poznámky.

Každý ze scenáristů má přiděleny určité postavy z knihy, např. Cogman má na starost Aryu Stark. Každý ze scenáristů nejprve stráví několik týdnů samostatné práce, kdy má za úkol v obrysech popsat dějovou linku a překlenutí děje s ostatními hlavními postavami. Poté společně diskutují o jednotlivých postavách a vkládají je do jednotlivých dílů.

Následně je vytvořen detailní přehled, kdy každý z autorů musí vytvořit vlastní scénář pro danou postavu a každý díl. Následně je toto spojeno do jednoho celku, který si přečtou Benioff s Weissem a případně přidají své poznámky k přepracování. Scénář musí být dokončen před zahájením natáčení celé řady a na tvorbě celé řady se pak podílí dva nezávislé štáby.

Harmonogram adaptace[editovat | editovat zdroj]

Řada Objednána Zahájení natáčení Premiéra Adaptace románu
1. 20100302a2. března 2010[7] 2. polovina 2010 20110417a17. dubna 2011 Hra o trůny
2. 20110419a19. dubna 2011 2. polovina 2011 20120401a1. dubna 2012 Střet králů
3. 20120410a10. dubna 2012 2. polovina 2012 20130331a31. března 2013[8] přibližně 1. polovina Bouře mečů[9]
4. 20130402a2. dubna 2013[10] 2. polovina 2013 20140406a6. dubna 2014 přibližně 2. polovina Bouře mečů a část z Hostiny pro vrány a Tance s draky[11]
5. 20140408a8. dubna 2014 2. polovina 2014 12. dubna 2015 Hostina pro vrány a Tanec s draky
6. 20140408a8. dubna 2014 2. polovina 2015 24. dubna 2016 Vichry zimy, s některými prvky Hostiny pro vrány a Tance s draky
7. 20160421a21. dubna 2016 2. polovina 2016 17. července 2017 Vichry zimy a Sen o jaru
8. 2. polovina 2017 14. dubna 2018

Natáčení[editovat | editovat zdroj]

Natáčení první sezóny započalo dne 26. července 2010 v Paint Hall Studios v Belfastu.

Jazyk[editovat | editovat zdroj]

Postavy seriálu ze Západozemí hovoří britskou angličtinou. Pro příklad, Eddard Stark jako Ochránce severu, kterého hraje herec Sean Bean přirozeně hovoří angličtinou se severním přízvukem, zatímco jižního lorda Tywina Lannistera můžeme slyšet hovořit jižním přízvukem.

Zatímco angličtina se používá k vyjádření společného jazyka Západozemí, vytvořili producenti umělý Dothrakský a Valyrijský jazyk na základě několika slov použitých v Martinových románech.

Dostupnost[editovat | editovat zdroj]

Původní dílo stanice HBO odvysílaly v příslušných zemích tyto televizní stanice:[12]

Země Stanice
Liga arabských států OSN, MBC4
AustrálieAustrálie Austrálie Showcase
RakouskoRakousko Rakousko Sky Atlantic HD, TNT Serie, RTL II
BangladéšBangladéš Bangladéš HBO
BelgieBelgie Belgie 2BE, beTV, Prime, La Deux
Bosna a HercegovinaBosna a Hercegovina Bosna a Hercegovina HBO
BrazílieBrazílie Brazílie HBO Brazil
BulharskoBulharsko Bulharsko HBO Bulgaria
Černá HoraČerná Hora Černá Hora HBO
ČeskoČesko Česko HBO, ČT2
DánskoDánsko Dánsko HBO Nordic, C More, TV3
EstonskoEstonsko Estonsko Fox Life, ETV2
FinskoFinsko Finsko HBO Nordic, C More, Yle TV2
FrancieFrancie Francie OCS Choc, Canal+
ChorvatskoChorvatsko Chorvatsko HBO, HRT
IslandIsland Island Stöð 2
IndieIndie Indie HBO
IrskoIrsko Irsko Sky Atlantic
IzraelIzrael Izrael Yes Oh
ItálieItálie Itálie Sky Cinema 1, Rai 4
JaponskoJaponsko Japonsko Star Channel
Jižní AfrikaJižní Afrika Jižní Afrika M-Net
Jižní KoreaJižní Korea Jižní Korea SCREEN
KanadaKanada Kanada HBO Canada, Super Écran, Showcase
LitvaLitva Litva Fox Life
LotyšskoLotyšsko Lotyšsko BTV
MaďarskoMaďarsko Maďarsko HBO
MalajsieMalajsie Malajsie HBO Asia
MoldavskoMoldavsko Moldavsko HBO
NěmeckoNěmecko Německo Sky Atlantic HD, TNT Serie, RTL II
NizozemskoNizozemsko Nizozemsko HBO Netherlands, RTL 4
Nový ZélandNový Zéland Nový Zéland SoHo, Prime
NorskoNorsko Norsko HBO Nordic, C More, NRK
PákistánPákistán Pákistán HBO Pakistan
PolskoPolsko Polsko HBO
PortugalskoPortugalsko Portugalsko Syfy
RumunskoRumunsko Rumunsko HBO
RuskoRusko Rusko Fox Life, Ren-TV
ŘeckoŘecko Řecko NovaCinema 1, NovaCinemaHD, Skai TV
Severní MakedonieSeverní Makedonie Severní Makedonie HBO
SrbskoSrbsko Srbsko HBO
SlovenskoSlovensko Slovensko HBO
SlovinskoSlovinsko Slovinsko Kanal A, HBO
Spojené královstvíSpojené království Spojené království Sky Atlantic, Sky1
ŠpanělskoŠpanělsko Španělsko Canal+, Antena 3, laSexta
ŠvédskoŠvédsko Švédsko HBO Nordic, C More, SVT1
ŠvýcarskoŠvýcarsko Švýcarsko TNT Serie, Radio Télévision Suisse
TureckoTurecko Turecko CNBC-e, e2, STAR, tvyo
UkrajinaUkrajina Ukrajina TET, 1+1

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

 • Belgický profesor matematiky hrozil studentům, že když nebudou o jeho hodinách zticha, postupně prozradí děj příští řady seriálu, který zná, protože četl Martinovy knihy.[13]
 • V knižní předloze je postava Aryi Stark levačka, zatímco herečka Maisie Williams, která Aryu ztvárnila v seriálu, je pravoruká. V zájmu co nejvěrnějšího zpracování knihy se Williams musela naučit bojovat s mečem v levé ruce.[14]
 • Seriál má nejpočetnější herecké obsazení v historii HBO projektů.
 • Soundtrack k seriálu byl nahráván v Praze.
 • Mnoho turistů v současnosti vyráží po stopách seriálových lokací na Maltu, Island nebo do Chorvatska a Irska.[15]
 • Seriál je zřejmě nejvíce nelegálně stahovaný seriál, jenom sedmá řada seriálu zaznamenala přes milardu nelegálních stažení či nelegálních zhlédnutí.[16]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Game of Thrones na anglické Wikipedii.

 1. Game of Thrones Will Return in 2019 [online]. HBO [cit. 2018-02-04]. Dostupné online. (anglicky) 
 2. MIN, Noah Filipiak. If you're watching "Game of Thrones," you're watching porn.. Covenant Eyes [online]. 2016-02-02 [cit. 2020-06-14]. Dostupné online. (anglicky) 
 3. URBÁNEK, Václav. ame of Thrones/Hra o trůny se vrací se třetí řadou. AVmania.cz [online]. 2013-03-31 [cit. 2013-04-01]. Dostupné online. 
 4. ZÁLEŠÁKOVÁ, Eva. Game of Thrones: Čtvrtá série oficiálně potvrzena!. SerialZone.cz [online]. 2013-04-02 [cit. 2013-04-07]. Dostupné online. 
 5. COLLINS, Scott. ‘Game of Thrones’ Season 8 Will Be the Last, HBO Confirms. Internet Movie Database [online]. 2016-07-31 [cit. 2016-07-31]. Dostupné online. (anglicky) 
 6. Hra o trůny (TV seriál) [online]. Česko-Slovenská filmová databáze [cit. 2017-03-16]. Dostupné online. 
 7. RYAN, Maureen. HBO picks up 'Game of Thrones'; first picture, cast list. Chicago Tribune. March 2, 2010. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-08-21. (anglicky) 
 8. PRUDOM, Laura. 'Game of Thrones" Season 3 Premiere Date, Casting News and More Highlights from Comic-Con Panel [online]. July 13, 2012 [cit. 2012-07-13]. Dostupné online. (anglicky) 
 9. HIBBERD, James. 'Game of Thrones' showrunners on season 2, splitting Book 3 and their hope for a 70-hour epic. Entertainment Weekly. March 30, 2012, s. 3. Dostupné online [cit. April 10, 2012]. (anglicky) 
 10. HIBBERD, James. 'Game of Thrones' renewed for season 4 [online]. April 2, 2013 [cit. 2013-04-02]. Dostupné online. (anglicky) 
 11. VINEYARD, Jennifer. What Will Happen in Season 4 of Game of Thrones? [online]. June 11, 2013 [cit. 2014-02-07]. Dostupné online. (anglicky) 
 12. HIBBERD, James. 'Game of Thrones' premiere date revealed [online]. 2011-01-07 [cit. 2014-03-28]. Dostupné online. 
 13. Učitel. Hrozil prozrazením zápletky. Metro Praha. Březen 2014, čís. 59, s. 8. Dostupné online. ISSN 1211-7811. 
 14. Hra o trůny, zajímavosti. Serailzone [online]. Dostupné online. 
 15. Kde se točila Hra o trůny: Filmaři zamířili na slunnou Matlu i zasněžený Island. Info.cz. Dostupné v archivu pořízeném dne 2019-02-19.  Archivováno 19. 2. 2019 na Wayback Machine
 16. BOŘÁNEK, Roman. Pirátění pomocí torrentů už tolik nefrčí, ve velkém se sdílí i přes Google Drive. Root.cz [online]. 8. 9. 2017. Dostupné online. ISSN 1212-8309. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]