Tanec s draky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tanec s draky
Autor George R. R. Martin
Původní název A Dance with Dragons
Překladatel Hana Březáková
Jazyk angličtina
Žánry fantasy
Vydavatel Talpress
Datum vydání 2011
Česky vydáno 2012
Počet stran 528 (1. část)
671 (2. část)
ISBN [[Speciální:Zdroje_knih/978-80-7197-444-4 (1. část)
978-80-7197-445-1 (2. část)|978-80-7197-444-4 (1. část)
978-80-7197-445-1 (2. část)]]
Předešlé dílo Hostina pro vrány
Následující dílo -

Tanec s draky (A Dance with Dragons) je pátá kniha z fantasy série Píseň ledu a ohně od amerického autora George R. R. Martina. Anglický originál vyšel 12. července 2011, české vydání vyšlo 31. května 2012.

Tanec s draky měl být původně název druhé knihy, když Martin příběh ještě plánoval jako trilogii, a některá starší americká vydání první knihy série, Hry o trůny, uvádějí Tanec s draky jako následující knihu.

Zhruba první polovina knihy se odehrává časově souběžně s předchozí knihou, Hostinou pro vrány, ve druhé pokračují některé příběhy započaté v předchozí knize. V květnu 2005 George Martin oznámil, že délka manuskriptu Hostiny pro vrány jeho samotného a vydavatele vedla k tomu, aby kapitoly vyšly ve dvou různých knihách.[1] Nerozhodl se však text rozdělit chronologicky, ale podle postav a lokací - knihy se tedy měly zčásti odehrávat ve zhruba stejný čas, ale víceméně na jiných místech. Tanec s draky se věnuje především událostem na severu, na Zdi a ve městě Meereen, v druhé polovině se objeví i několik kapitol z Králova přístaviště a Řekotočí.[1]

Kniha Hostina pro vrány vyšla hned několik měsíců pro tomto rozhodnutí, následující kniha, Tanec s draky, však až po šesti letech.[2] Počínaje rokem 2006 ale Martin uveřejnil některé kapitoly Tance s draky na svých internetových stránkách.

Stejně jako Hostina pro vrány, i Tanec s draky se dostal na první příčku žebříčku bestsellerů New York Times.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Daenerys Targaryen zjišťuje, jak nenáviděná je mocnými rody v Meereenu. Rozhodne se zde však zůstat, aby chránila osvobozené otroky, které považuje za své děti. Její draci jsou stále divočejší, loví a projevují slabost pro lidské maso. Zruší otroctví v Meereenu a poštve proti sobě jiné otrocké město, Yunkai. Pro stabilizaci své moci ve městě se provdá za Hizdahra zo Loraq, šlechtice z místních mocných rodů. To je však mocichtivý muž a vyjde najevo, že chce zabít jak ji, tak i její nezvladatelné draky a převzít moc nad Meereenem pro sebe. Zoufalá Daenerys odlétá na zádech Drogona, jednoho ze svých draků pryč z města.

Stannis Baratheon se snaží získat na svou stranu lordy ze severu. Jon Sníh mu ale vysvětluje, že po předchozích ztrátách nepůjdou ochotně do dalšího boje s Královým Přístavištěm. Stannis posílá svého pobočníka Davose vyjednávat s jedním z nejmocnějších z nich, lordem Manderlym z Bílého přístavu. Davos ale doráží pozdě. V Bílém přístavu už jsou Freyové, z nichž jeden se má oženit s Manderlyho vnučkou. Manderly nechá Davose uvěznit, ale pouze proto, aby byl ze zajetí propuštěn jeho druhý syn (první z nich byl zabit na Rudé svatbě). Později Davosovi představí Wexe Pyka, který viděl odcházet Brana a Rickona, syny Eddarda Starka, z poničeného Zimohradu a sledoval Rickona směrem k Bílému přístavu. Lord Manderly Davosovi přislíbí podporu Stannisovy věci, pokud najde Rickona Starka, jednoho z dědiců svého pravoplatného lenního pána Starka, což je věc, kterou zvládne jen zkušený pašerák, kterým Davos kdysi býval.

Na scénu se vrací Theon Greyjoy, tentokrát jako troska, kterou fyzicky i psychicky zlomilo mučení z rukou Ramsayho Sněha syna Roose Boltona. Vlasy mu zbělely, přišel o několik zubů a prstů, Ramsey ho možná i vykastroval a chová se k němu hůř jak k psovi. Theon Ramseymu dokonce pomůže lstí zdolat poslední obranu železných mužů a Roose Bolton tak má volnou cestu na sever. S sebou přiváží i falešnou Aryu Stark (ve skutečnosti Jeyne Poole, dceru bývalého majordoma ze Zimohradu) jako nevěstu pro Ramsayho. Na poničeném Zimohradě se odehraje sňatek falešné Aryi a Ramsayho Boltona čímž si chtějí Boltonové upevnit moc nad severem.

Jon Sníh se jako lord velitel Noční hlídky snaží chránit také přeživší Divoké (po neuspěšné invazi na Zeď) a s jejich pomocí ochránit Zeď proti společnému nepříteli - Jiným. Se Stannisovou podporou, posílá Mance Nájezdníka a šest kopinic, aby v přestrojení pronikli na Zimohrad a zachránili jeho sestru Aryu. Theon jim nakonec nepříliš ochotně pomáhá osvobodit falešnou dceru Eddarda Starka. On a Jeyne Poole jsou ale nakonec jediní, komu se podaří ze Zimohradu dostat.

Stannisova armáda se od Zdi přesouvá k Zimohradu, aby se za podpory místních severských rodů postavil Roosi Boltonovi, Stannisově opozici na severu. Jako zajatce má i Ašu Greyjoy. Jeho armáda je ale konstantně zasypávána sněhem a kniha je opouští několik dní cesty od Zimohradu.

Jon Sníh dostává dopis od Ramsayho Boltona, který žádá zpátky svou nevěstu. Má prý v zajetí Mance Nájezdníka, povraždil jeho šest kopinic a mrtvý je prý i Stannis Baratheon. Neví ovšem, kolik z toho a jestli vůbec něco je pravda. Jon Sníh se rozhodne, že Noční hlídka pomůže skupině tisíců Divokých za Zdí a dostane je na jih, ale sám se chce vydat směrem k Zimohradu s těmi, kteří ho budou chtít dobrovolně následovat. Vzápětí je ale pobodaný bratry z Noční hlídky, kteří s jeho rozhodnutími nesouhlasí a považují jeho konání za zradu přísahy bratrstva.

Ve své jediné kapitole Jaime Lannister vrací do královské přízně lorda Blackwooda, posledního z těch, kteří odpřisáhli věrnost Robbu Starkovi. Na konci se znovu setkává s Brienne z Tarthu, která mu však připadá o hodně starší. Bojovnice mu říká, že našla Sansu Stark, ale že s ní musí jít Jaime sám, jinak Sandor Clegane vyhrožuje, že dívku zabije.

V Králově přístavišti je Cersei Lannister nucena projít městem nahá a snášet chlípné poznámky a urážky jako výraz pokání. Stále čeká na soud. V epilogu je zavražděn Kevan Lannister, bratr lorda Tywina, který byl po uvěznění Cersei regentem krále a posledním politicky obratným Lannisterem v Králově přístavišti.

Vypravěči[editovat | editovat zdroj]

Každá kapitola je vyprávěna v er-formě z pohledu jedné z postav. Jejich stav mysli, názory a vztah k ostatním silně ovlivňuje styl vyprávění, takže ani jeden z pohledů se nedá popsat jako nezaujatý. V Tanci s draky je osmnáct takových postav, z toho dva vypravěči prologu a epilogu.

Sever:

 • Varamyr Šestikůže (prolog), Divoký, měnič.
 • Jon Sníh, lord velitel Noční hlídky, nemanželský syn Eddarda Starka.
 • Bran Stark, lord Stark, právoplatný dědic svého bratra Robba.
 • Ser Davos Mořský, bývalý pašerák, pobočník krále Stannise Baratheona.
 • Theon Greyjoy (Smraďoch), syn Balona Greyjoye, zajatec Ramsayho Boltona, mučený a stěží při smyslech.
 • Aša Greyjoy, dcera Balona Greyjoye.
 • Melisandra z Ašaje, rudá kněžka a rádkyně krále Stannise.

Essos:

 • Daenerys Targaryen, dědička rodu Targaryenů, samozvaná královna Sedmi království, nyní vládnoucí městu Meereen, matka draků.
 • Tyrion Lannister, trpaslík, strýc krále Tommena, syn Tywina Lannistera, bratr Cersei a Jaimeho, na útěku ze Sedmi království.
 • Quentyn Martell, nejstarší syn prince Dorana Martella z Dorne.
 • Jon Connington (Griff), jeden z bývalých pobočníků šíleného krále Aeryse Targaryena, považovaný za mrtvého.
 • Ser Barristan Selmy, bývalý lord velitel královské gardy, nyní strážce královny Daenerys.
 • Victarion Greyjoy, bratr Balona Greyjoye a Eurona Greyjoye, kapitán flotily ze Železných ostrovů.
 • Arya Stark, dcera Eddarda a Catelyn Stark, pokračuje ve svém výcviku

Jih:

 • Areo Hotah, kapitán stráží prince Dorana Martella.
 • Ser Jaime Lannister, lord velitel královské gardy.
 • Cersei Lannister, královna regentka, momentálně uvězněná a čekající na svůj proces.
 • Kevan Lannister (epilog), nyní hlava rodu Lannisterů, regent krále Tommena.

Kapitoly některých postav - Sansy Stark, Samwella Tarlyho, Arianne Martell nebo Brienne z Tarthu - byly napsány pro tuto knihu, ale objeví se až v knize následující.

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. a b MARTIN, George R. R.. Done. [online]. GeorgeRRMartin.com (Author's official website), May 29, 2005, [cit. 2010-03-06]. [1]. (anglicky) 
 2. HIBBERD, James. Huge Game of Thrones news: Dance With Dragons publication date revealed! -- EXCLUSIVE [online]. March 3, 2011, [cit. 2011-03-03]. [2]. (anglicky)