Přeskočit na obsah

Tanec s draky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tanec s draky
AutorGeorge R. R. Martin
Původní názevA Dance with Dragons
PřekladatelHana Březáková
Jazykangličtina
Žánrfantasy
OceněníCena Locus za nejlepší fantasy román (2012)
VydavatelTalpress
Datum vydání2011
Česky vydáno2012
Počet stran528 (1. část)
671 (2. část)
ISBN978-80-7197-444-4
Předchozí a následující dílo
Hostina pro vrány Vichry zimy
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tanec s draky (A Dance with Dragons) je pátá kniha z fantasy série Píseň ledu a ohně od amerického autora George R. R. Martina. Anglický originál vyšel 12. července 2011, české vydání vyšlo 31. května 2012.

Tanec s draky měl být původně název druhé knihy, když Martin příběh ještě plánoval jako trilogii, a některá starší americká vydání první knihy série, Hry o trůny, uvádějí Tanec s draky jako následující knihu.

Zhruba první polovina knihy se odehrává časově souběžně s předchozí knihou, Hostinou pro vrány, ve druhé pokračují některé příběhy započaté v předchozí knize. V květnu 2005 George Martin oznámil, že délka manuskriptu Hostiny pro vrány jeho samotného a vydavatele vedla k tomu, aby kapitoly vyšly ve dvou různých knihách.[1] Nerozhodl se však text rozdělit chronologicky, ale podle postav a lokací - knihy se tedy měly zčásti odehrávat ve zhruba stejný čas, ale víceméně na jiných místech. Tanec s draky se věnuje především událostem na severu, na Zdi a ve městě Meereen, v druhé polovině se objeví i několik kapitol z Králova přístaviště a Řekotočí.[1]

Kniha Hostina pro vrány vyšla hned několik měsíců po tomto rozhodnutí, následující kniha, Tanec s draky, však až po šesti letech.[2] Počínaje rokem 2006 ale Martin uveřejnil některé kapitoly Tance s draky na svých internetových stránkách.

Stejně jako Hostina pro vrány, i Tanec s draky se dostal na první příčku žebříčku bestsellerů New York Times.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Daenerys Targaryen zjišťuje, jak nenáviděná je mocnými rody v Meereenu. Rozhodne se zde však zůstat, aby chránila osvobozené otroky, které považuje za své děti. Její draci jsou stále divočejší, loví a projevují slabost pro lidské maso. Zruší otroctví v Meereenu a poštve proti sobě jiné otrocké město, Yunkai. Pro stabilizaci své moci ve městě se provdá za Hizdahra zo Loraq, šlechtice z místních mocných rodů. To je však mocichtivý muž a vyjde najevo, že chce zabít jak ji, tak i její nezvladatelné draky a převzít moc nad Meereenem pro sebe. Zoufalá Daenerys odlétá na zádech Drogona, jednoho ze svých draků pryč z města.

Stannis Baratheon se snaží získat na svou stranu lordy ze severu. Jon Sníh mu ale vysvětluje, že po předchozích ztrátách nepůjdou ochotně do dalšího boje s Královým Přístavištěm. Stannis posílá svého pobočníka Davose vyjednávat s jedním z nejmocnějších z nich, lordem Manderlym z Bílého přístavu. Davos ale doráží pozdě. V Bílém přístavu už jsou Freyové, z nichž jeden se má oženit s Manderlyho vnučkou. Manderly nechá Davose uvěznit, ale pouze proto, aby byl ze zajetí propuštěn jeho druhý syn (první z nich byl zabit na Rudé svatbě). Později Davosovi představí Wexe Pyka, který viděl odcházet Brana a Rickona, syny Eddarda Starka, z poničeného Zimohradu a sledoval Rickona směrem k Bílému přístavu. Lord Manderly Davosovi přislíbí podporu Stannisovy věci, pokud najde Rickona Starka, jednoho z dědiců svého pravoplatného lenního pána Starka, což je věc, kterou zvládne jen zkušený pašerák, kterým Davos kdysi býval.

Na scénu se vrací Theon Greyjoy, tentokrát jako troska, kterou fyzicky i psychicky zlomilo mučení z rukou Ramsayho Sněha syna Roose Boltona. Vlasy mu zbělely, přišel o několik zubů a prstů, Ramsey ho možná i vykastroval a chová se k němu hůř jak k psovi. Theon Ramseymu dokonce pomůže lstí zdolat poslední obranu železných mužů a Roose Bolton tak má volnou cestu na sever. S sebou přiváží i falešnou Aryu Stark (ve skutečnosti Jeyne Poole, dceru bývalého majordoma ze Zimohradu) jako nevěstu pro Ramsayho. Na poničeném Zimohradě se odehraje sňatek falešné Aryi a Ramsayho Boltona čímž si chtějí Boltonové upevnit moc nad severem.

Jon Sníh se jako lord velitel Noční hlídky snaží chránit také přeživší Divoké (po neúspěšné invazi na Zeď) a s jejich pomocí ochránit Zeď proti společnému nepříteli - Jiným. Se Stannisovou podporou, posílá Mance Nájezdníka a šest kopinic, aby v přestrojení pronikli na Zimohrad a zachránili jeho sestru Aryu. Theon jim nakonec nepříliš ochotně pomáhá osvobodit falešnou dceru Eddarda Starka. On a Jeyne Poole jsou ale nakonec jediní, komu se podaří ze Zimohradu dostat.

Stannisova armáda se od Zdi přesouvá k Zimohradu, aby se za podpory místních severských rodů postavil Roosi Boltonovi, Stannisově opozici na severu. Jako zajatce má i Ašu Greyjoy. Jeho armáda je ale konstantně zasypávána sněhem a kniha je opouští několik dní cesty od Zimohradu.

Jon Sníh dostává dopis od Ramsayho Boltona, který žádá zpátky svou nevěstu. Má prý v zajetí Mance Nájezdníka, povraždil jeho šest kopinic a mrtvý je prý i Stannis Baratheon. Neví ovšem, kolik z toho a jestli vůbec něco je pravda. Jon Sníh se rozhodne, že Noční hlídka pomůže skupině tisíců Divokých za Zdí a dostane je na jih, ale sám se chce vydat směrem k Zimohradu s těmi, kteří ho budou chtít dobrovolně následovat. Vzápětí je ale pobodaný bratry z Noční hlídky, kteří s jeho rozhodnutími nesouhlasí a považují jeho konání za zradu přísahy bratrstva.

Ve své jediné kapitole Jaime Lannister vrací do královské přízně lorda Blackwooda, posledního z těch, kteří odpřisáhli věrnost Robbu Starkovi. Na konci se znovu setkává s Brienne z Tarthu, která mu však připadá o hodně starší. Bojovnice mu říká, že našla Sansu Stark, ale že s ní musí jít Jaime sám, jinak Sandor Clegane vyhrožuje, že dívku zabije.

V Králově přístavišti je Cersei Lannister nucena projít městem nahá a snášet chlípné poznámky a urážky jako výraz pokání. Stále čeká na soud. V epilogu je zavražděn Kevan Lannister, bratr lorda Tywina, který byl po uvěznění Cersei regentem krále a posledním politicky obratným Lannisterem v Králově přístavišti.

Vypravěči[editovat | editovat zdroj]

Každá kapitola je vyprávěna v er-formě z pohledu jedné z postav. Jejich stav mysli, názory a vztah k ostatním silně ovlivňuje styl vyprávění, takže ani jeden z pohledů se nedá popsat jako nezaujatý. V Tanci s draky je osmnáct takových postav, z toho dva vypravěči prologu a epilogu.

Sever:

 • Varamyr Šestikůže (prolog), Divoký, měnič.
 • Jon Sníh, lord velitel Noční hlídky, nemanželský syn Eddarda Starka.
 • Bran Stark, lord Stark, právoplatný dědic svého bratra Robba.
 • Ser Davos Mořský, bývalý pašerák, pobočník krále Stannise Baratheona.
 • Theon Greyjoy (Smraďoch, později Theon Přeběhlík), syn Balona Greyjoye, zajatec Ramsayho Boltona, mučený a stěží při smyslech.
 • Aša Greyjoy, dcera Balona Greyjoye.
 • Melisandra z Ašaje, rudá kněžka a rádkyně krále Stannise.

Essos:

 • Daenerys Targaryen, dědička rodu Targaryenů, samozvaná královna Sedmi království, nyní vládnoucí městu Meereen, matka draků.
 • Tyrion Lannister, trpaslík, strýc krále Tommena, syn Tywina Lannistera, bratr Cersei a Jaimeho, na útěku ze Sedmi království.
 • Quentyn Martell, nejstarší syn prince Dorana Martella z Dorne.
 • Jon Connington (Griff), jeden z bývalých pobočníků šíleného krále Aeryse Targaryena, považovaný za mrtvého.
 • Ser Barristan Selmy, bývalý lord velitel královské gardy, nyní strážce královny Daenerys.
 • Victarion Greyjoy, bratr Balona Greyjoye a Eurona Greyjoye, kapitán flotily ze Železných ostrovů.
 • Arya Stark, dcera Eddarda a Catelyn Stark, pokračuje ve svém výcviku

Jih:

 • Areo Hotah, kapitán stráží prince Dorana Martella.
 • Ser Jaime Lannister, lord velitel královské gardy.
 • Cersei Lannister, královna regentka, momentálně uvězněná a čekající na svůj proces.
 • Kevan Lannister (epilog), nyní hlava rodu Lannisterů, regent krále Tommena.

Kapitoly některých postav - Sansy Stark, Samwella Tarlyho, Arianne Martell nebo Brienne z Tarthu - byly napsány pro tuto knihu, ale objeví se až v knize následující.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. a b MARTIN, George R. R. Done. [online]. GeorgeRRMartin.com (Author's official website), May 29, 2005 [cit. 2010-03-06]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2005-12-31. 
 2. HIBBERD, James. Huge Game of Thrones news: Dance With Dragons publication date revealed! -- EXCLUSIVE [online]. March 3, 2011 [cit. 2011-03-03]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]