Píseň ledu a ohně

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Píseň ledu a ohně
Autor George R. R. Martin
Původní název A Song of Ice and Fire
Překladatel Hana Březáková
Země USA
Jazyk angličtina
Žánry Historická fantasy
Ocenění NPR Top 100 Science Fiction and Fantasy Books
Datum vydání 1996 -
Česky vydáno 2000 -
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Píseň ledu a ohně (běžně zkracovaná jako PLaO či ASoIaF – z originálního názvu A Song of Ice and Fire) je rozpracovaná fantasy sága amerického autora George R. R. Martina. Martin začal první díl ságy psát v roce 1991 a původně byla plánovaná jako trilogie. Podle jeho posledního vyjádření bude sága sestávat ze sedmi románů.

Knihy[editovat | editovat zdroj]

Pozn.: u knih je uvedeno vždy pouze první vydání.

Romány[editovat | editovat zdroj]

Povídky[editovat | editovat zdroj]

 • Potulný rytíř, in: Legendy: nové příběhy ze známých cyklů; Beta-Dobrovský & Ševčík 1999 (The Hedge Knight, in: Legends; Voyager Books 1998)
 • Přísežný meč, in: Rytíř Sedmi království; Argo 2014 (The Sworn Sword, in: Legends II; Del Rey Books 2003)
 • Tajemný rytíř, in: Rytíř Sedmi království; Argo 2014 (The Mystery Knight, in: Warriors; Tor Books 2010)
 • Princezna a královna, in: Nebezpečné ženy; Motto 2015 (The Princess and the Queen, in: Dangerous Women; Tor Books 2013)
 • Mizerný princ, in: Darebáci; Argo, připravováno na rok 2016 (The Rogue Prince, in: Rogues; Bantam Spectra 2014)

O sáze obecně[editovat | editovat zdroj]

Sága je známa především pro své komplexně prokreslené postavy, náhlé a často velmi brutální zvraty a politické intriky. Patří do žánru fantasy, kde obvykle hlavní roli na sebe poutá magie, nadpřirozené bytosti a jevy. Avšak zde je naopak magie a nadpřirozena užito velmi zřídka a Martin tak vytváří jakési záhadné síly na pozadí celého příběhu, nikoliv něco, co by v daném světě bylo na denním pořádku. V prvním díle hrají nadpřirozené prvky marginální roli, později ale nabývají na důležitosti.

Další poměrně zásadní rozdíl oproti klasickému pojetí žánru fantasy spočívá v tom, že autor zde striktně neodděluje dobro a zlo. Jednotlivé postavy se postupně v knize odkrývají a čtenář poznává jejich motivy a povahové rysy. Sága je vyprávěna vždy striktně z jednoho úhlu pohledu v er-formě, ale jednotlivé popisy situace jsou ovlivněny psychickým stavem dané postavy a jejím prožíváním děje. Tyto úhly pohledu se v knize postupně střídají a autor tak částečně vymezuje hlavní postavy. I důležitá ústřední postava však nemusí mít svou kapitolu. Právě dobrý popis jednotlivých postav, charakterů a jejich motivů způsobuje, že je velmi obtížné přiřadit postavu jednoznačně jako „dobrou“ či „zlou“. Může se stát, že se v příběhu postupem času objeví nové skutečnosti a čtenář najednou má pro postavu, kterou považoval za silně nesympatickou, více pochopení.

Martin má také pověst nebojácného spisovatele, který je schopen v libovolném okamžiku ve své knize zabít v podstatě kteroukoliv ze svých postav nezávisle na tom, jak je v knize významná nebo čtenáři oblíbená. Čtenáři se tak může snadno stát, že si některou z hlavních postav oblíbí a naprosto nečeká, že by tak zásadní postava mohla zemřít, což se může klidně o padesát stránek dále stát.

V sáze lze rozlišit tři dějové linie. První z nich se zabývá politickým bojem o moc mezi rody Stark, Lannister a Baratheon (přičemž se postupně zapojí ještě rody Greyjoy, Tyrell, Tully, Martell a Frey) a chronickou občanskou válkou. Druhá dějová linie se zabývá rostoucí hrozbou Jiných, nemrtvých nadpřirozených bytostí daleko na severu. Třetí dějová linie se zabývá osudy Daenerys Targaryen, dcery krále svrženého před patnácti lety, která žije v exilu na obřím kontinentě zvaném Essos a která z touhy získat zpět trůn svého otce udělala svůj životní cíl.

Stručný popis děje[editovat | editovat zdroj]

Píseň ledu a ohně se odehrává především v Sedmi královstvích Západozemí. Západozemí je velký kontinent, jehož zapsaná historie se táhne zhruba dvanáct tisíc let zpátky. Dlouho zde existovalo sedm království s různou kulturou a historií. Teprve mnohem později (zhruba 300 let před současností z hlediska vyprávění) byly tyto národy a království sjednoceny Aegonem Dobyvatelem z rodu Targaryenů. Asi 283 let po Aegonově vítězném tažení jsou Targaryenové – respektive šílený král Aerys – svrženi v občanské válce a Železný trůn (post nejvyššího vládce Sedmi království) je zabrán Robertem Baratheonem za podpory jeho přítele Eddarda Starka a Jona Arryna, u kterého byl v mládí ve výchově.

Hra o trůny[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Hra o trůny.

První román začíná po asi patnácti letech Robertovy vlády. Prolog se odehrává na sever od obří Zdi, která má za úkol chránit Sedm království před nebezpečím ze severu. Skupina mužů z Noční hlídky, kteří mají za úkol Zeď chránit, je na stopě lidí, kterým říkají Divocí. Jsou však zmasakrováni nemrtvými tvory, Jinými. Jediného přeživšího ze skupiny pak jako dezertéra z Noční hlídky popraví lord Eddard Stark, strážce jednoho z království – severu.

Lorda Starka po dlouhé době navštíví jeho přítel, král Robert Baratheon, a žádá ho, aby se ujal úřadu králova pobočníka v hlavním městě říše, Králově přístavišti, poté, co zemřel jeho předchozí pobočník Jon Arryn. Stark má své pochybnosti, ale nakonec souhlasí, zčásti i proto, že z dopisu od Arrynovy manželky (sestry jeho manželky Catelyn) ví, že Arryn byl zavražděn, a chce zjistit, jaké okolnosti k tomu vedly.

Lord Stark do Králova přístaviště bere i své dvě dcery, z nichž starší Sansa je snoubenkou prince Joffreyho. Nakonec zjistí i to, co stálo život Jona Arryna. Otcem tří dětí královny Cersei Lannister není král Robert, ale narodily se z incestu s jejím bratrem-dvojčetem Jaimem. Povaha Eddarda Starka mu velí Cersei varovat a dát jí možnost s dětmi utéct před Robertovým hněvem, než mu řekne pravdu. Král Robert však vzápětí umírá na zranění z lovu a zatímco Eddard Stark se snaží zasadit se o právo Robertova skutečného dědice (jeho bratra Stannise Baratheona), Cersei ho nechá uvěznit. Eddarda Starka nakonec nechá před očima jeho dcery Sansy popravit nový král Joffrey – proti vůli Cersei i královské rady, než mají šanci zakročit.

Mezitím se z Králova přístaviště vydává v přestrojení za chlapce zpět na sever mladší z dcer Arya Stark. Dědic Eddarda Starka, patnáctiletý Robb, je svými vazaly prohlášen králem severu a má v úmyslu osamostatnit své mladé království z moci Králova přístaviště.

Druhá dějová linie ságy se odehrává na Zdi a na sever od ní. Jejím protagonistou je nemanželský syn Eddarda Starka Jon Sníh. V první knize se Jon rozloučí s rodinou, seznamuje se se svými novými bratry z Noční hlídky a na konci se vydává v jejich doprovodu za Zeď.

Poslední dějová linie popisuje osud dědičky rodu Targaryenů, která musela ještě jako dítě prchnout do exilu a nyní se postupně připravuje na svůj návrat do Západozemí, aby uplatnila svůj nárok na trůn. Její psychicky labilní bratr Viserys ji prodá Khalu Drogovi, vůdci divokých Dothraků, za příslib armády. Viseryse ovšem jeho netrpělivost stojí život, když ho Khal Drogo zabije. Daenerys nakonec přijde i o svého manžela Droga a zůstává jen s hrstkou věrných a čerstvě narozenými draky.

Střet králů[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Střet králů.
Erb rodu Starků – zlovlk
Erb rodu Lannisterů – lev
Erb rodu Baratheonů – korunovaný jelen
Erb rodu Targaryenů – tříhlavý drak

V Západozemí se rozběhla takzvaná Válka pěti králů. Stannis Baratheon se rozhodne pohnout se ze svého sídla, Dračího kamene. Robb Stark posílá svého přítele a svěřence svého otce Theona Greyjoye za jeho otcem, vládcem Železných ostrovů, s žádostí o spojenectví. Stejně tak Robb posílá vyjednávat svou matku Catelyn za třetím z králů, nejmladším z Baratheonů Renlym. Catelyn se setkává jak s Renlym (který mezitím získal podporu bohatého rodu Tyrellů), tak i se Stannisem. Oba by rádi získali Robba na svou stranu, ale pouze jako svého vazala, a odmítají se ze všeho nejdřív vypořádat se společnými silami s Lannistery v Králově přístavišti. Catelyn je nakonec i svědkem toho, jak Renlyho zabije podivný stín (dílo Stannisovy čarodějky Melisandry), a utíká společně s bojovnicí Brienne zpět do Řekotočí, sídla svého rodu.

Theon Greyjoy předloží otci Robbův návrh, ten ho ale odmítne, protože má v úmyslu něco docela jiného. Prohlásí se králem Železných ostrovů a své bojovníky a svou jedinou dceru Ašu posílá dobývat sever. Theon, který se snaží Balonu Greyjoyovi dokázat, že je hoden být jeho dědicem, se rozhodne získat pro sebe Zimohrad, sídlo Starků. Robbovi bratři Bran a Rickon, které má Theon jako rukojmí, utečou (ve skutečnosti se schovávají pod Zimohradem v rodových kobkách) a Theon místo nich zabije dva chlapce z nedalekého mlýna, aby neztratil tvář. Zimohrad nakonec se svými muži poničí a vypálí Ramsay Sníh, bastard jednoho z Robbových vazalů Roose Boltona, který nechá povraždit jak obyvatele hradu, tak přilehlého městečka a Theona vezme do zajetí.

Když se o smrti svých synů dozví lady Catelyn, rozhodne se situaci řešit radikálně. Propustí Jaimeho Lannistera, Robbova nejcennějšího zajatce, protože jeho bratr Tyrion (nyní pobočník krále Joffreyho) prohlásil, že pokud bude propuštěn Jaime, budou propuštěny i dcery Eddarda Starka. Chránit Jaimeho na cestě do Králova přístaviště má bojovnice Brienne.

Do Králova přístaviště se mezitím inteligentní trpaslík Tyrion Lannister snaží vrátit cosi jako spravedlnost. Ochrání dokonce Sansu Stark před bitím, které jí prostřednictvím svých rytířů uštědřuje Joffrey. Právě díky jeho inteligenci nakonec zůstane hlavní město a trůn v rukou Lannisterů, když pomůže vyhrát námořní bitvu u Králova přístaviště proti Stannisovi. Se zbytkem Stannisovy armády se pak vypořádají spojené síly lorda Tywina Lannistera a rodu Tyrellů, které pro Joffreyho věc pomohl získat správce královské pokladny Petyr Baeliš.

Jon Sníh mezitím za Zdí opouští své bratry z Noční hlídky a na oko přebíhá na stranu Divokých. Ti mají v úmyslu dostat se přes Zeď do pohostinnějších krajin. Nyní spojili síly pod vedením Manceho Nájezdníka. Seznamuje se také s rusovlasou dívkou Ygritte.

Daenerys Targaryen mezitím přes Rudou pustinu doputuje do města Qarth, kde její draci vzbudí senzaci. V místní čarodějné věži je také svědkem několika vizí a vyslechne několik vágních proroctví. Nakonec dospívá k názoru, že Qarth jí nemůže nic nabídnout, a vydává se dál.

Bouře mečů[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Bouře mečů.

Lord Tywin Lannister se ujme úřadu pobočníka svého vnuka, krále Joffreyho, což společně s počínáním královny Cersei vzbuzuje Tyrionovu nelibost. Na žádost svého otce se Tyrion nakonec ožení s neochotnou Sansou Stark, která je nyní dědičkou svého bratra Robba.

Království Robba Starka se začíná hroutit. Cestu na sever má odříznutou muži ze Železných ostrovů, a tak se vrací do Řekotočí. Catelyn ke svému zděšení zjišťuje, že se Robb oženil, ačkoliv byl zaslíbený jedné z dcer nebo vnuček svého spojence, Waldera Freye. Jeho manželkou je teď ale Jeyne Westerling, dívka z rodu, který je vazalem Lannisterů, a se kterou se sblížil, když mu ošetřovala zranění. Byla s ním i ve chvíli, kdy se dozvěděl o smrti svých bratrů, a utěšila ho. Strávili spolu noc a protože Jeyne byla panna, Robb cítil závazek se s ní oženit.

Přišel tím o spojenectví rodu Freyů, které však potřebuje k tomu, aby se vydobyl cestu na sever, a tak Walderu Freyovi nabídne, že se místo něj ožení s ženou z rodu Freyů Edmure Tully, jeho strýc a pán Řekotočí. Lord Frey vyžaduje, aby se mu Robb osobně omluvil, a tak se Robb stane jedním z čestných hostů na svatbě Edmura a Roslin Frey. Tato událost, která nakonec vejde ve známost jako Rudá svatba, je však jenom pastí, kterou zkomplotovali Walder Frey, Tywin Lannister a jeden z Robbových vazalů, Roose Bolton. Hned poté, co jsou novomanželé odvedeni na lože, Freyové poruší posvatné právo hostů a začnou vraždit lordy ze severu. Samotný Robb je zraněný několika šípy. Catelyn Stark přiloží nůž k hrdlu prosťáčka, kterého považuje za Freyova syna, a žádá lorda Waldera, aby nechal Robba jít a ji si nechal jako rukojmí, jinak jeho synovi podřízne krk. Frey ale odpoví, že je to jenom vnuk a stejně nikdy nebyl k užitku. Vzápětí k Robbovi přistoupí Roose Bolton a probodne mu srdce. Catelyn v zoufalství zabije Freyova vnuka a o chvíli později i jí samotné podříznou hrdlo.

Mezitím k sídlu Freyů doráží Arya Stark se Sandorem Cleganem, který ji chce prodat jejímu bratrovi, jsou ale jenom svědky toho, jak je pobíjena seveřanská armáda. Sandor dívku šokuje holou pravdou – její bratr je mrtvý, když se něco takového děje. Clegane Aryu odveze pryč a ta ho nakonec těžce zraněného opustí. Ve své poslední kapitole v knize Arya odplouvá za moře do města Braavos.

Bran Stark a Rickon Stark se rozdělili a každý putuje jiným směrem. Rickon k Bílému přístavu a Bran za Zeď, kde chce najít Tříokou vránu, o které se mu zdálo, a jakýkoliv osud ho čeká.

V Králově přístavišti se koná svatba krále Joffreyho s Margaery Tyrell, vdovou po Renlym, během které se Joffrey napije otráveného vína, začne se dusit a umírá. Sansa Stark využije zmatku a konečně se jí podaří dostat se z Králova přístaviště, pod ochranu Petyra Baeliše. Baeliš se ožení s ovdovělou lady Arryn a představí jí i její neteř. Z řeči své tety se Sansa dozví nejen to, že Lysa Arryn milovala Beališe už od dětství, ale také to, že na jeho přání otrávila svého manžela a poslala dopis o jeho vraždě své sestře Catelyn, aby tak vznikla nevraživost mezi Starky a Lannistery (celou válku tedy rozpoutal právě ambiciózní Baeliš). Baeliš vzápětí Lysu prostrčí dveřmi v podlaze a ta se zabije pádem.

Tyrion je obviněn z Joffreyho vraždy, při božím soudu, který má prokázat jeho nevinnost, za něj bojuje Oberyn Martell, princ z Dorne, který svého protivníka Gregora Clegana otráví kopím, ale sám je zabit. Z cely nakonec Tyriona osvobodí Jaime navrátivší se do Králova přístaviště. Jaime mu také konečně poví pravdu o tom, jak Tyriona a jeho první ženu jejich otec rozeštval a lhal o tom, že je to jen prostitutka. Tyriona to rozzuří tak, že Tywina Lannistera zabije.

Jon Sníh se společně s Mancem Nájezdníkem a Divokými vrací ke Zdi, kterou Divocí chtějí jednou provždy zdolat. Ygritte se stane jeho milenkou, ale nakonec opouští ji i Divoké a vrací se do Černého hradu, aby bránil Zeď. Při jednom z útoků zemře i Ygritte. Volání o pomoc Noční hlídky vyslyší jediný přeživší z pěti králů, Stannis Baratheon, který porazí bojovníky Mance Nájezdníka a vezme ho do zajetí. Nabízí Jonu Sněhovi, že jako král ho může zbavit břemene nemanželského původu a může z něj udělat Jona Starka, lorda ze Zimohradu, za kterého se postaví sever – pokud ovšem podpoří Stannise. Jon se však rozhodne dostát svým přísahám a stane se novým lordem velitelem Noční hlídky.

Daenerys Targaryen začne dobývat otrokářská města a osvobozovat otroky, ale zjišťuje, že následky jejích činů nejsou zrovna takové, jak předpokládala. Věc je poněkud složitější než pouze věnovat někomu svobodu bez ohledu na následky. Rozhodne se zůstat v jednom z měst, Meereenu, a naučit se vládnout, než se může pokusit znovu získat Sedm království.

V epilogu se čtenář znovu setkává s Bratrstvem bez praporců, jehož předchozí vůdce Beric Dondarrion, oživený z několika smrtí, obětoval svůj život, aby oživil Catelyn Stark. Ta s pomocí Bratrstva popravuje jakékoliv muže, kteří slouží Freyům, Boltonům nebo Lannisterům, ať už měli co do činění s Rudou svatbu, nebo neměli.

Hostina pro vrány[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Hostina pro vrány.

Královna regentka Cersei se snaží vládnout Sedmi královstvím, její paranoia a pýcha ji však zaslepují. Nechá svého druhého syna Tommena korunovat a oženit s Margaery Tyrell. Tyrelly ale nenávidí a snaží se jich zbavit. Přitom se obklopuje neschopnými pochlebovači a připravuje si nevědomky pád. Nechává hledat Tyriona, kterého vidí za každým komplotem, a znepřátelí si i Jaimeho. Intrikuje proti Margaery, která je obviněná z nevěry a dalších hříchů, sama je ale nakonec (právem) obviněna z toho samého a píše dopis Jaimemu s žádostí o pomoc.

Jaime Lannister se vydává do Řekotočí, aby ho navrátil do Tommenových rukou. Hrad Tullyů nakonec dobude bez krve, když ušetří Edmura Tullyho, který je poslaný jako zajatec do Casterlyovy skály, sídla Lannisterů. Krátce se setká i s Robbovou vdovou Jeyne a její rodinou, které pošle domů, ale přidělí jim vojáky, kteří mají za úkol Jeyne zabít, kdyby se pokusila o útěk. Novými vládci Řekotočí jsou Tommenovým výnosem stanoveni Freyové, kteří ale postrádají skutečnou podporu říčních lordů. Jaime dostane do rukou dopis, ve kterém ho Cersei žádá o pomoc, a nechává ho spálit.

Brienne z Tarthu se snaží splnit úkol, který jí dal Jaime Lannister – najít Sansu Stark a chránit ji. Putuje územím zpustošeným válkou, ale její úkol se zdá beznadějný (čtenář ostatně ví, že Sansa je s lordem Baelišem v Údolí Arryn) a setkává se pouze s nemrtvou Catelyn Stark, která její historce o tom, že Lannister by chtěl Sansu chránit před svou vlastní sestrou, nevěří. Dá jí na výběr buď najít a zabít Jaimeho Lannistera, nebo čelit oprátce. Brienne si odmítne vybrat, protože mezi ní a Jaimem vzniklo pouto, a tvrdí, že se změnil. Těsně před tím, než se začne dusit na oprátce, ale vykřikne jedno neznámé slovo.

Přítel Jona Sněha Samwell Tarly putuje do Starého města. V Braavosu se na okamžik nevědomky setká s Aryou Stark, která začíná svůj výcvik jako asasínka a potácí se mezi vzpomínkami na svou rodinu, kterou chce pomstít, a nutností stát se doslova nikým. Sansa Stark mezitím hraje v Údolí Arryn úlohu nemanželské dcery lorda Baeliše, který jí tvrdí, že má v úmyslu provdat ji za dědice Údolí, odhalit její pravou identitu a uplatnit její právo na dědictví Starků. Na Železných ostrovech se novým králem stává Euron Greyjoy, bratr zesnulého Balona Greyjoye.

Tanec s draky[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Tanec s draky.

Daenerys Targaryen zjišťuje, jak nenáviděná je mocnými v Meereenu. Rozhodne se však v nebezpečném městě zůstat, aby chránila osvobozené otroky, které považuje za své děti. Její draci jsou stále divočejší a projevují slabost pro lidské maso. Zruší otroctví v Meereenu a poštve proti sobě jiné otrocké město, Yunkai. Provdá se za Hizdara z jednoho z místních mocných rodů. To je však mocichtivý muž a vyjde najevo, že chce zabít jak ji, tak i její nezvladatelné draky. Zoufalá Daenerys odlétá na zádech jednoho ze svých draků.

Tyrion Lannister díky Varysovi unikl do Pentosu, kde je hostem Illira Mopastise. Ten ho vysílá na dlouhou cestu za Daenerys, aby vstoupil do jejích služeb. Cestuje po řece Rhoyne s doprovodem zvláštní skupiny lidí, staršího rytíře Griffa, jeho syna Mladého Griffa, septy a několika bojovníků.

Stannis Baratheon se snaží získat na svou stranu lordy ze Severu. Jon Sníh mu ale vysvětluje, že po předchozích ztrátách nepůjdou ochotně do dalšího boje. Stannis posílá svého pobočíka Davose vyjednávat s jedním z nejmocnějších z nich, lordem Manderlym z Bílého přístavu. Davos ale doráží pozdě. V Bílém přístavu už jsou Freyové, z nichž jeden se má oženit s Manderlyho vnučkou. Manderly nechá Davose uvěznit, ale pouze proto, aby byl propuštěn jeho druhý syn (první z nich byl zabit na Rudé svatbě). Později Davosovi představí Wexe Pyka, který viděl odcházet Brana a Rickona z poničeného Zimohradu a sledoval Rickona směrem k Bílému přístavu. Lord Manderly Davosovi přislíbí podporu Stannisovy věci, pokud najde Rickona Starka, což je věc, kterou zvládne jen zkušený pašerák, kterým Davos býval.

Na scénu se vrací Theon Greyjoy, tentokrát jako troska, kterou fyzicky i psychicky zlomilo mučení z rukou Ramsayho Boltona. Vlasy mu zbělely, přišel o několik zubů a prstů a Ramsay ho možná i vykastroval. Dokonce pomůže zdolat poslední obranu železných mužů a Roose Bolton tak má volnou cestu na sever. S sebou přiváží i falešnou Aryu Stark (ve skutečnosti Jeyne Poole, dceru bývalého majordoma na Zimohradu) jako nevěstu pro Ramsayho. Na poničeném Zimohradě se odehraje i sňatek falešné Aryi a Ramsayho Boltona.

Tyrion při svém pobytu na lodi odhalí totožnost svých společníků, Griff je ve skutečnosti lord Jon Connington, bývalý pobočník šíleného krále Aeryse a přítel jeho syna, prince Rhaegara. Mladý Griff je Rhaegarův syn, chlapec, jenž měl zemřít rukou Gregora Clegana během rebelie Roberta Baratheona. Pavouk Varys však miminka vyměnil a princ se nyní připravuje na svůj návrat do Západozemí se Zlatým společenstvem.

Jon Sníh se jako lord velitel snaží chránit také Divoké a s jejich pomocí chránit Zeď proti společnému nepříteli – Jiným. Posílá Mance Nájezdníka a šest kopinic, aby v přestrojení pronikli na Zimohrad a zachránili jeho sestru Aryu. Theon jim nakonec nepříliš ochotně pomáhá osvobodit falešnou dceru Eddarda Starka. On a Jeyne Poole jsou ale jediní, komu se podaří ze Zimohradu dostat.

Stannisova armáda se přesouvá k Zimohradu, aby se postavil Roosi Boltonovi, jediné opozici na severu. Jako zajatce má i Ašu Greyjoy. Jeho armáda je ale konstantně zasypávána sněhem a kniha je opouští několik dní cesty od Zimohradu.

Jon Sníh dostává dopis od Ramsayho Boltona, který žádá zpátky svou nevěstu. Má prý v zajetí Mance Nájezdníka, povraždil jeho šest kopinic a mrtvý je prý i Stannis Baratheon. Neví ovšem, kolik z toho a jestli vůbec něco je pravda. Jon Sníh se rozhodne, že Noční hlídka pomůže skupině tisíců Divokých za Zdí, ale sám se chce vydat směrem k Zimohradu s těmi, kteří ho budou chtít dobrovolně následovat. Vzápětí je ale pobodaný bratry z Noční hlídky, kteří s jeho rozhodnutími nesouhlasí.

Tyrion Lannister se v jednom z měst u řeky rozhodne navštívit nevěstinec, a je tam zajat Jorahem Mormontem, který si jím chce zpět získat přízeň Daenerys. Jejich loď je však přepadena a oba jsou i s trpaslicí Grešlí prodáni Yunkaiským otrokářům. Závěrem knihy z otroctví uprchnou a přidají se k žoldákům.

Ve své jediné kapitole Jaime Lannister vrací do královské přízně lorda Blackwooda, posledního z těch, kteří odpřisáhli věrnost Robbu Starkovi. Na konci kapitoly se setkává s Brienne, která mu tvrdí, že našla Sansu Stark, ale že s ní musí jít Jaime sám, jinak Sandor Clegane vyhrožuje, že dívku zabije.

Deset tisíc vojáků zlatého společenstva se vyloďuje v Západozemí, Jon Connington obsazuje svůj bývalý hrad a s Aegonem plánují dobýt Bouřný konec a navázat spojenectví s Dorne.

V Králově přístavišti je Cersei Lannister nucena projít městem nahá a snášet chlípné poznámky a urážky jako výraz pokání. Stále čeká na soud. V epilogu je zavražděný Kevan Lannister, bratr lorda Tywina, který byl regentem krále a posledním politicky obratným Lannisterem v Králově přístavišti.

Vichry zimy[editovat | editovat zdroj]

Souvislející informace naleznete také ve článku Vichry zimy.

Sen o jaru[editovat | editovat zdroj]

Souvislející informace naleznete také ve článku Sen o jaru.

Místa[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Svět Písně ledu a ohně.

Většina děje se odehrává na světadíle zvaném Západozemí, který se rozprostírá v severojižním směru a zasahuje do několika podnebných pásem, od polárního na severu až po subtropické na jihu. Na východě od Západozemí se rozkládá světadíl Východozemí, oddělený od něj Úzkým mořem. Jižně od Západozemí za Letním mořem se rozkládají Letní ostrovy.

Postavy[editovat | editovat zdroj]

Jednotlivé oblasti Sedmi království ovládají mocné rody. Postavy jsou rozděleny podle nich.

 • Starkové - vládnou Severu; jejich znakem je šedý zlovlk a sídlem Zimohrad
  • Eddard (Ned) - hlava rodu, přítel krále Roberta Baratheona, s nímž byl vychován a jemuž pomohl na trůn za povstání, jehož příčinou byl únos Eddardovy sestry Lyanny nejstarším synem krále Aeryse II. Targaryena Rhaegarem
  • Catelyn - manželka Eddarda, původem z rodu Tullyů z Řekotočí; původně si měla vzít mladšího Eddardova bratra Brandona, jenž však byl zavražděn králem Aerysem II.
  • Robb - nejstarší syn a dědic Eddarda
  • Bran (Brandon) - druhý syn Eddarda
  • Rickon - nejmladší syn Eddarda
  • Jon Sníh - nemanželský syn, jehož Eddard Stark zplodil na vojenské výpravě v Dorne a přivedl s sebou na Zimohrad
  • Sansa - starší dcera Eddarda
  • Arya - mladší dcera Eddarda
  • Služebnictvo rodu Starků:
   • Vayon Poole, majordomus Zimohradu
    • Jeyne Poole, jeho dcera, Sansina přítelkyně
   • Luwin, Mistr z Citadely, učitel a rádce
   • Ser Rodrik Cassel, zbrojmistr a kastelán Zimohradu
   • Jory Cassel, kapitán stráží, synovec Sera Rodrika
    • Cayn, Porther, Tomard, Alyn, Wyl, Heward, Desmond, Varly, strážní pod Joryho velením
   • Hallis Mollen, zastupující kapitán stráží
    • Quent, Shadd, Jacks, Wayl, strážní pod Hallisovým velením
    • Zjizvený Tym, Senohlávek, Skittrick, Pivní břich, ostatní strážn
  • Vazalové rodu Starků:
   • Velký Jon Umber, lord Posledního krbu
    • Malý Jon Umber, jeho syn
   • Rickard Karstark, lord Karské bašty
    • Harrion, Torrhen, Eddard, jeho synové
   • Galbart Glover, lord Pahorku v Hlubokém lese
    • Robett Glover, jeho bratr
   • Ser Helman Tallhart, lord Torrhenova dvora
   • Medger Cerwyn, lord Hrnčířova
    • Cley, jeho syn
   • Halys Hornwood, lord Hornwoodu
   • Wyman Manderly, lord Bílého přístavu, Strážce Bílého nože
    • Ser Wylis, Ser Wendel, jeho synové
   • Roose Bolton, lord Hrůzova
    • Ramsay Sníh, jeho bastard
   • Maege Mormont, lady Medvědího ostrova
    • Dacey, Alysane, Lyra, Jorelle, Lyanna, její dcery
   • Robin Flint, lord Pazourkového prstu
   • Lyessa Flint, lady Vdoviny věže
   • Ondrew Locke, lord Starohradu
   • Hugo Wull, Torghen Filnt, Brandon Norrey, Torren Liddle, náčelníci horských klanů
   • Barbrey Dustin, lady Mohylova, rozená Ryswellová
   • Rodrik Ryswell, lord Pramínků, otec lady Barbrey
 • Baratheonové - královský rod, vládnou Korunním zemím a Bouřným krajům; jejich znakem je korunovaný černý jelen,
  • Robert - král; trůnu se zmocnil po povstání proti králi Aerysovi II. z rodu Targaryenů, jehož syna a následníka trůnu Rhaegara zabil; příběh Hry o trůny začíná v sedmnáctém roce Robertovy vlády
  • Cersei - manželka Roberta, původem z rodu Lannisterů
  • Joffrey - starší syn a dědic Roberta
  • Tommen - syn a nejmladší dítě Roberta
  • Myrcella - dcera Roberta
  • Stannis - mladší bratr Roberta, lord Dračího kamene
  • Renly - nejmladší bratr Roberta, lord Bouřlivého konce
 • Lannisterové - vládnou Západu; jejich znakem je zlatý lev
  • Tywin - hlava rodu
  • Jaime - starší syn Tywina s přezdívkou Králokat, neboť zabil krále Aeryse II.; dvojče a milenec královny Cersei, člen královské gardy
  • Tyrion - mladší syn Tywina, pro svůj tělesný vzhled měl přezdívku Skřet
 • Targaryenové - královský rod ve vyhnanství; jejich znakem je trojhlavý červený drak
  • Viserys - po svržení svého otce Aeryse II. dědic trůnu, uchýlí se do města Pentosu na východě, jehož magistr Illyrion Mopatis mu slíbí pomoc při znovudobytí vlády v Sedmi královstvích
  • Daenerys - sestra Viseryse, jenž ji chce využít pro znovuzískání trůnu
 • Arrynové - vládnou Údolí (Arrynu); jejich znakem je modrý letící sokol na bílém měsíci
  • Jon Arryn - hlava rodu, vychovatel Eddarda Starka a Roberta Baratheona, jemuž sloužil jako Pobočník krále až do své smrti.
  • Robert Arryn- jediný syn Jona Arryna; neduživý malý chlapec s častými epileptickými záchvaty. Po smrti svého otce nový pán Údolí.
 • Greyjoyové - vládnou Železným ostrovům; jejich znakem je zlatá krakatice
  • Theon - nejmladší syn Balona Greyjoye, jako desetiletý byl jako rukojmí poslán na dvůr Eddarda Starka a tam vychováván s jeho syny
  • Balon - pán Štítu, lord Železných ostrovů, otec Theona a Ašy Greyjoy
  • Aša - nejstarší dcera Balona Greyjoye, kapitánka Černého větru
  • Euron - Balonův mladší bratr, kapitán Tichosti, žije v exilu neznámo kde
  • Victarion - Balonův druhý bratr, lord velitel Železné flotily, kapitán Železného vítězství
  • Aeron - nejmladší Balonův bratr, řečený Mokrý vlas, kněz Potopeného boha

Ostatní důležité postavy:

 • Khal Drogo - náčelník kočovného kmene Dothraků, jenž si vzal za ženu Daenerys z rodu Targaryenů
 • Petyr Baeliš - správce královské pokladny, mistr intrik, hromaditel poct a titulů, zván Malíček; v mládí vychováván v Řekotočí, kde se zamiloval do Catelyn a Lysy Tullyových
 • Varys - eunuch, člen královské rady, zvaný Pavouk pro svou rozsáhlou síť vyzvědačů, díky nimž dokáže získat informace téměř odkudkoli; získané informace využívá ve svůj prospěch, proto považován za nedůvěryhodného
 • Sandor Clegane - osobní strážce prince Joffreyho Baratheona, má ohněm znetvořený obličej, pro svou zarputilou povahu zván Ohař

Seriálová adaptace[editovat | editovat zdroj]

V roce 2011 se začala vysílat seriálová verze Hry o trůny. Výpravný seriál produkovala televize HBO, v režii: Brian Kirk, Daniel Minahan...aj. V hlavních rolích: Ron Donachie, Mark Addy (Robert), Sean Bean (Eddard), Michelle Fairley (Catelyn), Nikolaj Coster-Waldau (Jaime), Peter Dinklage (Tyrion), Iain Glen, Julian Glover, Lena Headey (Cersei), Natalia Tena. Zatím jsou natočeny čtyři série a další dvě byly potvrzeny.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Game of Thrones (TV Series 2011–) – IMDb

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]