Historická fantasy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search

Historická fantasy je podžánr fantasy. Vyznačuje se jejími základními znaky (přítomnost magie, výskyt fantastických bytostí), avšak inspiruje se především reáliemi našeho světa, respektive jeho historií. Někdy se příběhy odehrávají během určitého historického období našeho světa, jindy se jedná o jiný svět, který určité historické období našeho světa velmi silně připomíná.

Tento subžánr lze rozdělit i podle prostředí, vymezuje se např. keltská a vikinská fantasy, středověká fantasy, arabská fantasy, fantasy střelného prachu (využívá reálie raného novověku, často pirátská tematika nebo inspirace Třicetiletou válkou) antická fantasy (např. Riordanova série o Percy Jacksonovi) nebo žánr wuxia, využívající čínské či japonské reálie. Jako subžánr historické fantazy je možno chápat i steampunk.

Příkladem mohou být romány Juraje Červenáka o černokněžníku Roganovi, jeho trilogie Bohatýr (z prostředí Kyjevské Rusi v 10. stol.) a Dobrodružství kapitána Báthoryho, situované do jihovýcodní Evropy v 17. století. Dobrým příkladem jsou i některé knihy Jaroslava Mosteckého z prostředí Vikingů, např. (Vlčí věk, Útesy křiku), kniha Stín modrého býka Leonarda Medka a Františky Vrbenské (příklad keltské fantasy), některé knihy a povídky Andrzeje Sapkowského (Husitská trilogie), knihy od Nancy Farmerové z prostředí Anglosasů a Vikingů či (s výhradami) Gemmellova kniha Král duchů.

Související články[editovat | editovat zdroj]