Hrdinská fantasy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Hrdinská fantasy (anglicky High fantasy) je podžánr fantasy. V hrdinské fantasy se jedná o příběhy o hrdinovi nebo hrdince, kteří prožívají nejrůznější dobrodružství ve smyšleném světě a často se střetávají s nadpřirozenými silami. Slovo „hrdinská“ ovšem musíme chápat v širším slova smyslu. Fantasy není hrdinská proto, že pojednává o hrdinech. Heroický je její duch, povaha postav a jejich chování zaměřené často na boj.[1] Někdy můžeme narazit na pojmy „vysoká“ nebo „epická“ fantasy. Jsou to synonyma pro tuto odnož žánru, která si libuje v mnohosvazkových dílech.

Základním kamenem hrdinské fantasy je imaginární svět, jen na něm stojí jednota románu a souvislost děje. Proto taková kniha často začíná mapou, či souborem map. Obvyklé jsou i slovníčky, rodokmeny, seznamy postav atd.

Autoři[editovat | editovat zdroj]

Za průkopníka je považován William Morris díky stěžejní knize Studna na konci světa. Dále zde patří autoři jako lord Dunsany, J. R. R. Tolkien, Terry Brooks, David Gemmell, Stephen R. Donaldson, C. S. Lewis, E. R. Eddison a další.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. NEFF, Ondřej; OLŠA, Jaroslav. Encyklopedie literatury science fiction. Praha: AFSF, 1995. ISBN 80-85390-33-7. Kapitola Heroic fantasy (hrdinská fantasy), s. 30. 

Související články[editovat | editovat zdroj]