Jon Sníh

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Jon Sníh (v anglickém originále Jon Snow) je fiktivní postava ze ságy Píseň ledu a ohně, nemanželský syn lorda Eddarda Starka, pána Zimohradu. Je to jedna z mála postav, která se vyskytuje ve všech pěti dosavadních knihách ságy (v Hostině pro vrány pouze jako vedlejší postava).

Život[editovat | editovat zdroj]

Hra o trůny[editovat | editovat zdroj]

Jon Sníh se narodil v roce 283 AL (po Aegonově vylodění) Eddardu Starkovi a neznámé ženě pravděpodobně cizoložnici při Robertově rebelii. Příjmení Sníh (anglicky Snow) dostávají všechny nemanželské děti ze Severu Západozemí. Jona nenávidí Catelyn Stark (původně z rodu Tullyů), manželka Eddarda. Při nalezení zlovlčích štěňat přemluví svého otce, ať je nezabíjí, ale rozdělí je mezi své děti. Tak přijde k čistě bílému zlovlku, kterého pojmenuje Duch. Nenávist nevlastní matky je jeden z hlavních důvodů, proč se Jon vydává se svým strýcem Benjenem Starkem na Zeď, přidat se k Noční hlídce. Tam ho z počátku nenávidí, ale nakonec si získá respekt. Velmi se spřátelí s tlustým hochem Samem (Samwell Tarly), protože jsou si podobní. Když se k němu donese zpráva o smrti jeho otce, Jon chce odjet, ale to by pro něj znamenalo smrt. Nakonec se spolu s ostatními muži hlídky vydává za Zeď, aby zničili všechny nepřátele.

Střet králů[editovat | editovat zdroj]

Po několika dobrodružstvích se Jon přidává k Divokým, aby o nich něco mohl zjistit.

Bouře mečů[editovat | editovat zdroj]

U Divokých se zamiluje do krásné dívky Ygritte a dokonce se setkává s jejich vůdcem Mancem Nájezdníkem. Je vybrán jako člen komanda, které jde zničit Černý hrad. Dezertuje však zpět k Noční hlídce. Ta s Jonovou pomocí a s nečekanou posilou v podobě armády Stannise Baratheona Divoké poráží. Jon je v závěru knihy zvolen lordem velitelem.

Hostina pro vrány[editovat | editovat zdroj]

V této knize Jon vystupuje pouze na začátku, kdy posílá Sama a mistra Aemona do Braavosu.

Tanec s draky[editovat | editovat zdroj]

Jon pořád spolupracuje se Stannisem. Snaží se pomoci i Divokým. Po nějaké době se rozhodne, spojit hlídku s Divokými a sám chce vyrazit proti Ramsayovi Boltonovi, který drží Mance Nájezdníka a tvrdí, že zabil Stannise. Jenže když se Jon rozhodne vyrazit, je pobodán muži Noční hlídky, kteří s ním nesouhlasí.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]