Jon Sníh

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jon Sníh
SDCC 2014 - John Snow (14778875161).jpg
Rodné jméno Aegon Targaryen
Narození Tower of Joy
Partner(ka) Ygritte (neznámá hodnota)
Daenerys Targaryen
Rodiče Rhaegar Targaryen a Lyanna Stark
Příbuzní Rhaenys Targaryen (daughter of Rhaegar)
Aegon Targaryen
Funkce King in the North
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jon Sníh (v anglickém originále Jon Snow) je fiktivní postava ze ságy Píseň ledu a ohně, syn Lyanny Stark, sestry lorda Eddarda Starka, pána Zimohradu a Rhaegara Targaryena, syna šíleného krále Aeryse II. Targaryena. Je to jedna z mála postav, která se vyskytuje ve všech pěti dosavadních knihách ságy (v Hostině pro vrány pouze jako vedlejší postava).

Život[editovat | editovat zdroj]

Hra o trůny[editovat | editovat zdroj]

Jon Sníh se narodil v roce 283 AL (po Aegonově vylodění) Rhaegarovi Targaryenovi a Lyanne Stark. Lyanne umřela chvíli po porodu, ale její bratr Eddard "Ned" Stark si Jona vezme za svého. Své ženě Catelyn řekne, že je to jeho nemanželské dítě (tzv. bastard). Jon proto dostává příjmení Sníh (anglicky Snow). Toto příjmení dostávají všechny nemanželské děti ze Severu Západozemí. Jona Catelyn Stark (původně z rodu Tullyů), manželka Eddarda, nenávidí. Při nalezení zlovlčích štěňat přemluví svého otce, ať je nezabíjí, ale rozdělí je mezi své děti. Tak přijde k čistě bílému zlovlku, kterého pojmenuje Duch. Nenávist nevlastní matky je jeden z hlavních důvodů, proč se Jon vydává se svým strýcem Benjenem Starkem na Zeď, přidat se k Noční hlídce. Tam ho z počátku nenávidí, ale nakonec si získá respekt. Velmi se spřátelí s tlustým hochem Samem (Samwell Tarly), protože jsou si podobní. Když se k němu donese zpráva o smrti jeho otce, Jon chce odjet, ale to by pro něj znamenalo smrt. Nakonec se spolu s ostatními muži hlídky vydává za Zeď, aby zničili všechny nepřátele.

Střet králů[editovat | editovat zdroj]

Po několika dobrodružstvích se Jon přidává k Divokým, aby o nich něco mohl zjistit.

Bouře mečů[editovat | editovat zdroj]

U Divokých se zamiluje do krásné dívky Ygritte a dokonce se setkává s jejich vůdcem Mancem Nájezdníkem. Je vybrán jako člen komanda, které jde zničit Černý hrad. Dezertuje však zpět k Noční hlídce. Ta s Jonovou pomocí a s nečekanou posilou v podobě armády Stannise Baratheona Divoké poráží. Jon je v závěru knihy zvolen lordem velitelem.

Hostina pro vrány[editovat | editovat zdroj]

V této knize Jon vystupuje pouze na začátku, kdy posílá Sama a mistra Aemona do Braavosu.

Tanec s draky[editovat | editovat zdroj]

Jon pořád spolupracuje se Stannisem. Snaží se pomoci i Divokým. Po nějaké době se rozhodne, spojit hlídku s Divokými a sám chce vyrazit proti Ramsayovi Boltonovi, který drží jeho bratra Rickona Starka a tvrdí, že zabil Stannise. Jenže když se Jon rozhodne vyrazit, je pobodán muži Noční hlídky, kteří s ním nesouhlasí.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]