Leoš Ryška

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mgr. Leoš Ryška
Narození9. července 1963 (58 let) nebo 1963 (57–58 let)
Frýdek-Místek
Povoláníkatolický kněz
Nábož. vyznáníkatolická církev
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Leoš Ryška (* 9. července 1963 Frýdek-Místek) je český kněz, salesián, režisér a filmový producent. Společně s Martinem Holíkem založil TV Noe, kde je ředitelem. Spravuje římskokatolickou farnost Heřmanice.

Život[editovat | editovat zdroj]

Vystudoval Teologickou fakultu v Litoměřicích a v roce 1989 byl vysvěcen na kněze. V roce 1995 úspěšně dovršil studium na Vyšší odborné škole filmové ve Zlíně. Několikrát absolvoval stáž v Telepace Italia. Založil společnost Telepace, která se zabývá výrobou dokumentů a vzdělávacích pořadů. Jako režisér, kameraman a střihač podnikl řadu misijních cest do chudých afrických oblastí – Ugandy, Malawi, Zambie, ale také Oceánie – Papui Nové Guiney, Indie nebo do Latinské Ameriky – Ekvádoru a Paraguaye. Podílí se také na misijních výpravách a jejich dokumentaci, např. do Papui Nové Guiney společně s Filipem Breindlem a s P. Jiřím Šlégrem.

Je držitelem mnoha ocenění z různých festivalů a přehlídek. Je pravidelným porotcem na festivalu dětského filmu v Ostrově nad Ohří. Krom režijní a manažérské práce v TV Noe celebruje rovněž mše svaté, přímo přenášené televizí Noe, v kapli Telepace, kostele svatého Václava v Ostravě i kapli Panny Marie v Břvích u Prahy. Vystupuje v pěveckém sboru Noach.

V pondělí 5. července 2021, v rámci "Slavnostní mše Dnů lidí dobré vůle", obdržel na Velehradě "Ocenění České biskupské konference (ČBK)", děkovné uznání za velký přínos v oblasti televizní tvorby.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]