Anděl Páně

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o modlitbě katolické církve. O českém filmu pojednává článek Anděl Páně (film).
Anděl Páně

Anděl Páně (lat. Angelus Domini) je tradiční modlitba katolické církve, oslavující zvěstování Panny Marie. Její název je odvozen od prvních dvou slov modlitby. Skládá se ze tří biblických veršů, na které se odpovídá modlitbou Zdrávas Maria, a závěrečné prosby.

Modlí se třikrát za den – ráno, v pravé poledne a večer.[1] Obvykle k tomu vyzývá zvonění na zvonici. Při společné nedělní modlitbě Anděl Páně se na náměstí svatého Petra ve Vatikáně scházejí stovky věřících, kde k nim tradičně hovoří papež a dává jim na závěr svoje požehnání.

Vznikl patrně v 11. století z klášterní tradice modlit se při večerním zvonění třikrát Zdrávas, první doložené zmínky o modlitbě jako takové ale pochází až z poloviny 13. století. V současné době je Anděl Páně velmi častou modlitbou, v klášterech je často kombinován s denní modlitbou církve, v některých zemích je vysílán rozhlasem.

Ve velikonočním období (od svátku Zmrtvýchvstání Páně po Letnice) se místo Anděla Páně používá hymnus Vesel se, nebes Královno, obě modlitby jsou spojeny s částečnými odpustky.[2]

Text začíná: Anděl Páně zvěstoval Panně Marii a ona počala z Ducha svatého.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Anjel Pána na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]