Salesiáni Dona Bosca

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Salesiáni Dona Bosca
Budova Salesiánů Dona Bosca v Praze
Budova Salesiánů Dona Bosca v Praze

Salesiáni Dona Boska (též Společnost sv. Františka Saleského, Societas Don Bosco, Societas S. Francisci Salesii či SDB) jsou významnou římskokatolickou kongregací, která se věnuje výchově mládeže. Už od 19. století také prostřednictvím misií, poskytování exercicií a výpomoc ve farní struktuře diecézí.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Salesiánské divadlo v Praze-Kobylisích

Kongregaci založil italský kněz Jan Bosco v roce 1859 a pojmenoval ji k poctě svatého Františka Saleského (papež Pius IX. schválil regule řádu v roce 1874). V čele kongregace stojí rector major a generální shromáždění společnosti. V roce 1995 měla kongregace asi 17 000 členů a spravoval 1616 středisek ve 122 zemích světa. Existuje i ženská obdoba kogregace – tzv. salesiánky (oficiálně Kongregace Dcer Panny Marie Pomocnice).

Heslem kongregace je latinské Da mihi animas, cetera tolle – česky Dej mi duše, ostatní si vezmi. Sv. Don Bosco jím chtěl vyjádřit, že chce Bohu pomoci spasit lidské duše (zejména zanedbaných chlapců z ulic, jimž se věnoval), a je ochoten pro tento cíl obětovat všechno co má. "Výraz „Da mihi animas, cetera tolle“ je modlitbou toho, kdo se obrací k Bohu v námaze, úsilí a apoštolátní výzvě vedené v jeho jménu a kdo se vzdává všeho, aby se mohl všem rozdat.[1] Tato věta se nachází i ve Starém zákoně (Gn 14, 21): Dixit autem rex Sodomorum ad Abram da mihi animas cetera tolle tibi. (Vulgata; ve znění ČEPu "Pak řekl Abramovi král Sodomy: „Dej mi lidi, a jmění si nech.“").

Do Československa přišli salesiáni v roce 1925 (Slovensko), v roce 1927[2] je do Čech a na Moravu přivedli Ignác Stuchlý a Štěpán Trochta.

V čele české provincie stojí od léta 2010 provinciál Petr Vaculík.[3]

V České republice salesiáni k 1. září 2014 provozovali 14 středisek mládeže (v Brně (2), Českých Budějovicích (2), Fryštáku, Ostravě, Pardubicích, Plzni, Praze (2), Rumburku, Teplicích, Moravských Budějovicích a Zlíně), zřizovali prestižní nakladatelství pedagogické, psychologické a náboženské literatury Portál a vyšší odbornou školu JABOK v Praze, vydávali Salesiánský magazín a časopis pro děti Nezbeda a podíleli se významně na výuce na teologických fakultách Jihočeské a Palackého univerzity a vedení TV Noe.[4]

Významné osobnosti v historii řádu[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článcích Rector major salesiánů a Provinciálové České provincie salesiánů.

[editovat | editovat zdroj]

Salesiánské logo vyjadřuje základní prvky preventivního systému Dona Boska.

Znázorňuje:

  • dospělého člověka, který vede za ruce dvě děti – přátelský vztah mezi vychovateli a dětmi, osobní přístup
  • šipku směřující vzhůru – důraz na rozvoj osobnosti jednotlivce, směr vzhůru značí cestu k Bohu
  • tři sloupy (rozum, náboženství, laskavost) – na nich stojí celý salesiánský výchovný systém
  • domov – symbolizuje rodinnou atmosféru

Současnost salesiánů v ČR[editovat | editovat zdroj]

Salesiáni působí dnes na mnoha místech v ČR v duchovní správě, zakládají a spravují Salesiánská střediska mládeže (oficiální a používaná zkratka SaSM). Velkou tradici mají v litoměřické diecézi, kam je svého času povolal tehdejší biskup – také salesián, kardinál Štěpán Trochta. Ve farnostech působí jeden kněz, nebo i celá komunita řeholníků.

Salesiánské komunity v ČR[editovat | editovat zdroj]

Salesiánské středisko v Ostravě, kostel sv. Josefa

Farnosti v ČR spravované salesiány[editovat | editovat zdroj]

Vedle komunit působí salesiáni také samostatně na farách. Místy jejich působení jsou např. Jiříkov, Nový Bor, Ostrava-Heřmanice nebo např. Ochoz u Brna a mnohé farnosti další.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. CHÁVEZ, Pascual – Da mihi animas, cetera tolle, str. 5 dole
  2. http://www.christnet.cz/magazin/zprava.asp?zprava=14206
  3. Salesiáni Dona Bosca. Salesiáni dostali "pod stromeček" provinciála [online]. 2009-12-31, [cit. 2010-01-04]. Dostupné online.  
  4. Převzato k danému dni z oficiálních stránek české provincie http://www.sdb.cz/

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]