Jarmila Novotná

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jarmila Novotná
Jarmila Novotná
Jarmila Novotná
Narození 23. září 1907
Praha
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí 9. února 1994 (ve věku 86 let)
New York
Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Povolání herec, zpěvák a operní pěvec
Ocenění Řád Tomáše Garrigua Masaryka
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Propagační obrázek z filmu Poznamenaní z roku 1948 vydaný k jeho tehdejší premiéře

Jarmila Novotná, provdaná Jarmila Daubková, (23. září 1907 Praha9. února 1994 New York) byla česká zpěvačka, filmová herečka a operní pěvkyně.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Narodila se v Praze v rodině krejčího, svoji uměleckou dráhu zahájila v roce 1925 jako elévka Národního divadla, vystupovala i v kabaretech, hrála též v operetách, vystupovala v českých filmech. Hrála též v operních představeních, která byla občas pořádána ve Vinohradském divadle. Posléze odešla hrát do Milána. V roce 1929 vystupovala v Neapoli, v roce 1933 v Berlíně, v témže roce nastupuje angažmá do Vídně, kde působila až do roku 1938. Přesto často hostovala nejen doma v Československu, ale i v Paříži či v Londýně. V roce 1939 emigrovala i s rodinou do USA. Nahrávala též často na gramofonové desky.

Po několik měsíců byla také žačkou Emy Destinové, poté dva roky studovala zpěv u Hilberta Vávry. S ním vystoupila v roli Violety při uvedení Verdiho La Traviaty v Lounech. Ohlasy tohoto představení se dostaly až k tehdejšímu šéfovi opery Národního divadla, Otakaru Ostrčilovi. Ten pozval mladou zpěvačku na předzpívání a následně jí nabídl pohostinství v roli Mařenky v Prodané nevěstě a později i roli Violety. Od roku 1925 studovala zpěv také v Miláně u Quarnieriho.

Od roku 1935 až do roku 1956 vystupovala v newyorské Metropolitní opeře jako sólistka. V roce 1946 navštívila poválečné Československo, které zahájila slavnostním koncertem v Národním divadle, do vlasti se pak vrátila ještě v roce 1947, kdy zde absolvovala koncertní turné.

V roce 1947 také hrála v protiválečném americko-švýcarském (režie Fred Zinneman), ve Švýcarsku a Německu natáčeném, filmu Poznamenaní, který byl posléze nominován na Oscara. Ve filmu hrála matku, která hledá svého syna ztraceného během druhé světové války. Dětskou roli jejího syna zde ztvárnil český chlapec Ivan Jandl, který za svoji roli v tomto filmu získal filmového Oscara.

Zámek v Litni, na který J. Novotná vzpomíná ve své knize Byla jsem šťastná. Koná se zde festival  Pocta Jarmile Novotné.

Od roku 1982 ještě několikrát navštívila vlast, na sklonku života napsala vzpomínkovou knihu Byla jsem šťastná.

Nahrávky[editovat | editovat zdroj]

  • Giuseppe Verdi: La traviata, rozhlasová nahrávka z Metropolitní opery, představení z 29. listopadu 1941, Violetta Valéry: Jarmila Novotná, Alfréd Germont: Jan Peerce, Jiří Germont, jeho otec: Lawrence Tibbett, Flora Bervoix, Violettina přítelkyně: Thelma Votipka, Annina, Violettina hospodyně: Helen Olheim, Gaston, vikomt de Létorieres: Alessio De Paolis; dirigent Ettore Panizza[1]

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Muzeum v Litni s expozicí Svatopluka Čecha a Jarmily Novotné.

po Jarmile Novotné je pojmenována planetka (5897) Novotná

Hrobka rodiny Daubků v Litni z roku 1888. Je zde uložena i pěvkyně Jarmila Novotná. Autorem je architekt Antonín Wiehl.

Paní Jarmila Novotná zemřela v New Yorku, ale je pochována spolu se svým milovaným manželem Jiřím Daubkem ve své milované Litni u Berouna v rodinné hrobce šlechtického rodu Daubků

Související články[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Český rozhlas -Vltava: Víkend s Jarmilou Novotnou - 7. září 2013
  2. Pocta Jarmile Novotné. zamekliten.cz/festival/ [online].  [cit. 2014-11-25]. Dostupné online.  
  3. Zámek. karlstejnsko.info [online].  [cit. 2014-11-25]. Dostupné online.  
  4. Výstava kostýmů Jarmily Novotné

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]