Jaroslav Krombholc

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Jaroslav Krombholc (30. ledna 1918 Praha16. července 1983 Praha) byl český dirigent a hudební skladatel.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Pocházel z muzikantské rodiny, vystudoval mělnické gymnázium. Ještě jako student gymnázia byl v letech 1934/1935 jediným soukromým žákem Otakara Ostrčila. Po maturitě studoval na pražské konzervatoři kompozici u O. Šína a na mistrovské škole u V. Nováka (19371940), dirigování u P.Dědečka (19381940) a na mistrovské škole u Václava Talicha (19401942). V období do uzavření vysokých škol studoval rovněž jazyky (němčina, francouzština) na Filosofické fakultě UK v Praze [1].

Jako dirigent a skladatel spolupracoval s Divadlem E.F.Buriana (1939/1940).

Již během studií byl pozván Zdeňkem Chalabalou ke korepetování do pražského Národního divadla. Zde byl pak od dubna 1940 do konce roku 1943 angažován. Vedle své činnosti dirigenta v ND byl současně i šéfem opery Státního divadla v Ostravě.

Pohostinsky dirigoval v České filharmonii.

V roce 1945 byl jmenován do kolektivního vedení Národního divadla spolu s Otakarem Jeremiášem a Karlem Nedbalem. Od roku 1949 působil v Národním divadle střídavě ve funkcích dirigenta, hlavního dirigenta a šéfa opery. V roce 1975 se na tři roky ujal místa šéfdirigenta Symfonického orchestru Československého rozhlasu, současně však pohostinsky dirigoval i v Národním divadle.

Jeho manželkou byla sopranistka Národního divadla Maria Tauberová. Manželku často doprovázel na klavír na jejích recitálech.

Působil také v rozhlase a nahrál řadu gramofonových snímků. Se souborem ND se účastnil uměleckých zájezdů do Německa, Belgie, Rakouska a bývalého Sovětského svazu. Dirigoval také ve Velké Británii, Nizozemsku a dalších zemích .

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Kolektiv autorů: Národní divadlo a jeho předchůdci, Academia, Praha, 1988, str. 252

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]