Novorenesance

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Novorenesanční radnice v Náchodě z roku 1904

Novorenesance (neorenesance) je historizující umělecký sloh 2. pol. 19. století, který vychází z renesance. Česká novorenesance je spojena s národním uvědoměním, často se tak tento sloh uplatňoval při stavbě velkých veřejných staveb (divadla, muzea, národní domy, sokolovny, banky, nádraží, školy apod.). Koncem 19. století se začínají na novorenesančních stavbách objevovat secesní prvky. Rovněž je časté, že novorenesanční budova má secesní interiéry.

Novorenesance v Česku[editovat | editovat zdroj]

Architekti[editovat | editovat zdroj]

Památky v novorenesančním slohu[editovat | editovat zdroj]

Praha
Čechy a Morava

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Evropa a svět[editovat | editovat zdroj]

Renesanční formy se znovu objevují v Evropě i severní Americe, oblíbená je italská, zvláště florentská architektura, ale také anglická, francouzská či saská renesance. Často také dochází k mísení forem, zejména s novoklasicismem a novogotikou.

Novorenesance je ve Francii spojena s architekturou druhého císařství, největší stavbou je pak zámek Ferrières. V Anglii ji uplatňuje Charles Barry (autor novogotického Westminsterského paláce). Novorenesanční stavby se objevují i jinde, např. v Budapešti (bazilika svatého Štěpána) nebo Vídni (Uměleckohistorické muzeum).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Novorenesance ve Wikimedia Commons