Hotel Imperial (Karlovy Vary)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hotel Imperial
Hotel Imperial
Hotel Imperial
Základní informace
Typ hotel
Adresa Libušina 1212/18
Lokalita Karlovy Vary
Kapacita 383 lůžek
Počet pokojů 205
Typy pokojů 181 Jednolůžkových a dvoulůžkových pokojů + 7 pokojů Superior + 12 pokojů Suite, 3 pokoje Superior Suite a 2 pokoje Deluxe Suite
Cenová kategorie
Zeměpisné souřadnice
Vybavení hotelu restaurace, kavárna, club, bazén, lázeňské a wellness centrum, sport centrum (tenis, fitness), park
Vybavení pokojů minibar, trezor, internet, TV, telefon, župan, pantofle, příslušenství
Identifikátory
Rejstřík památek 10838/4-5034 (PkMISSezObr)

Hotel Imperial, který pochází z počátku 20. století, patří k nejvýznamnějším a nejluxusnějším hotelům v Karlových Varech.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Nápad postavit tento velkohotel dostal karlovarský bankéř a podnikatel Alfred Schwalbe. Na počátku 20. století zakoupil stavební pozemky Na čihadle položené nad městem, které v té době už nemělo dostatek ubytovacích kapacit pro své hosty. Najal zkušeného francouzského inženýra Ernsta Hebrarda, který se podílel mimo jiné na výstavbě Hanoje nebo řecké Soluně. Podle jeho návrhů a pod jeho vedením vyrostla v letech 1910 – 1912 na výšině Helenin dvůr nová dominanta města. Hotel byl slavnostně uveden do provozu 18. června 1912.

Imperial rychle získal světovou slávu. V době jeho vzniku Karlovy Vary hostily na 70 tisíc hostů ročně, což je vůbec největší návštěvnost v celé historii lázeňského města. V tomto období hosté ze zámoří a z Anglie s sebou do lázní přivezli také nový druh zábavy a změnu životního stylu. Ve Varech vznikly tenisové kurty, golfová hřiště a dostihová dráha.

Další příliv lázeňských hostů narušila jak 1. světová válka, tak atraktivita mořských lázní, hlavně Riviéry, a po válce také moderních alpských středisek. Následovala vleklá hospodářská krize, po ní druhá světová válka a s ní kolaps karlovarského lázeňství – v roce 1945 se přijelo léčit pouhých 3 794 hostů a brzy nato byly léčivé minerální zdroje a lázeňská zařízení znárodněny.

Rokem 1990 skončil po desetiletí trvající státní monopol a nastoupily akciové společnosti a soukromí majitelé. Novou kapitolu v historii hotelu Imperial otevřela v roce 1992 akciová společnost Imperial Karlovy Vary, která generální rekonstrukcí ukončenou v roce 2003 navrátila hotelu jeho původní lesk.

Slavní hosté[editovat | editovat zdroj]

Ke slavným hostům hotelu Imperial se řadí například příslušníci rozvětvené bankéřské rodiny Rothschildů nebo polského šlechtického rodu Potockých. Dále tu pobývali ruský velkokníže Pavel, hudební skladatel Richard Strauss, hollywoodské hvězdy Douglas Fairbanks a jeho žena Mary Pickfordová, knížata, mahárádžové, vlivní průmyslníci své doby a v neposlední řadě také politici a prezidenti, například Tomáš Garrigue Masaryk či Václav Klaus.

Hotel ve filmu[editovat | editovat zdroj]

  • 2009: Veni, vidi, vici[1]
  • 2017: Přání k mání[2]

Lanové dráhy[editovat | editovat zdroj]

K hotelu byly na začátku 20. století postaveny dvě pozemní lanové dráhy. Lanová dráha Imperial z roku 1907 je v provozu dodnes jako součást městské hromadné dopravy, lanová dráha Slovenská – Imperial byla v provozu v letech 1912–1959.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Archivovaná kopie. vvvfilm.com [online]. [cit. 2011-07-20]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-02-01. 
  2. Karlovy Vary hrají hlavní roli v nové vánoční pohádce Přání k mání [online]. 2017-01-23 [cit. 2019-08-27]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]